שאלה באספרנטו: profeto = נביא. האם profano = חילול הקודש?

מיכי 10

Member
שאלה באספרנטו: profeto = נביא. האם profano = חילול הקודש?

מצאתי את זה על פתק שרשמתי לעצמי, ולא בטוחה שזה נכון.

DoronModan

New member
אני מכיר sakrilegio כחילול קודש

המילה profano קרובה למשמעות, אבל אני לא יכול כרגע לבדוק את משמעותה

DoronModan

New member
estis interesa demando+חשיבות חיפוש ב-PIV

http://vortaro.net/#profano
כאן ניתן למצוא מענה לשאלה. קשה לתרגם אחד לאחד את המילה הזו משפה אחץ לשנייה. profano נראה לי 'חילוני'. אבל חשוב לציין שזה שונה מ'חילוני' בעברית, כי באספרנטו, ובשפות ארופיות שונות, יש למילה גם קונוטציה שלילית. אך profanado שמוזכר בערך של PIV נראה לי יותר 'חילול קודש'. כלומר פעולה של אדם שיש בה כדי לחלל את קדושת המקום. ולא סתם היות אדם חילוני, יכול להיות, למרות שלא מוזכר בערך, המילה profanaĵp, שזה דְבר חילול קודש. (בשונה מעט מהפעולה שמביאה לכך).
מיכל, לך בופן אישי אבל גם לכולם (ולי... כן, ה-PIV שלי כבר מחוץ לארגז בשנה האחרונה) מומלץ לעיין ב-PIV כשרוצים להגיע למשמעות המדוייקת. כי המילון המצוין מאוד של מורז'ן, הוא בכל זאת כפוף לשפה העברית, וחוץ מזה, הוא שלם אמנם במובן שכל המילים נמצאות בו, אבל ב-PIV יש גם דוגמאות לשימוש במילה.

מיכי 10

Member
תודה על התשובה הממצה!

האמת שהפעם בכוונה לא בדקתי ב-PIV, כי הייתי מוגבלת בזמן, והעיונים במילון זה, מצריכים מצידי השתדלות רבה להבין את הסבריו הרבים באספרנטו.
(לעומת הבדיקות הברורות במורז'ן, אשר שני מילוניו אפילו נמצאים תמיד ליד המחשב).

מיכי 10

Member
כן. sakrilegio היא בדיוק המילה שכותב מורז'ן כ'חילול הקודש'.

תודה.

DoronModan

New member
נראה לי שאין קשר באספרנטו בין profeto ו-profano

גם אם נראה שיש זיקה אטימולוגית בין המילים.

מיכי 10

Member
אכן, זה נראה גם לי תמוה. אבל משום מה, רשמתי את שתיהן

על פתק אחד, כפי ששמעתי אותן ממישהו ברציפות.

שא12

New member
במילון PIV הפירוש

profano. Tiu, kiu ne estis inicita en sanktaĵojn, misterojn ks: kompreneble la rezultatoj de tia sperto estas tenataj en plej granda sekreto antaŭ la profanojZ; estas malpermesate al la profanoj eniri en framasonan templon. ☞ laiko.
נראה לי שהכוונה לחילוני ומורז'ן כרגיל דייק יותר
ראו להלן מ PIV
sakrilegi/oZ Θ Malrespekta ago kontraŭ sanktigita persono, objekto aŭ loko.
sakrilegia. Prezentanta sakrilegion: sakrilegia gesto, atenco.
sakrilegii (ntr) Fari sakrilegion. ☞ profani.
ועוד

profani (tr) Konduti kiel profano, t.e.:
1 Malobservi la sanktecon de religiaĵoj: profani preĝejon per adulta intrigo, sanktan vazon per malpia uzo; ne profanu per furiozo k per mortigado la templon de l’ diinoZ; ĉar la titolado de Dio per «Sinjoro» estas io tro triviala k profananta […]Z.
2 Malobservi la respekton ŝuldatan al io aŭ iu: se troviĝos inter ni persono, kiu profanas nian feston per persona ambicio, ni ĉiuj deturnos nin de liZ; ni ne profanu tiun profundan senton per teoriaj klarigojZ; mi estis jam preta protesti, ke la kanajlo tiel profanas mian nomonZ. ☞ atenci, malsanktigi.
profanado. Ago de tiu, kiu profanas ion: la profanado estis ordinare punita per morto.
profananto. Tiu, kiu profanas ion.
profaneco. Karaktero profana.

למעלה