אספרנטו במוסף הספרות של "הארץ", גליון החג מהיום

DoronModan

New member
אספרנטו במוסף הספרות של "הארץ", גליון החג מהיום

הסיפור על הפגישה בין לידיה זמנהוף לבין איתמר בן אב"י. ניו-יורק, 1938. פגישה שלא התקיימה.
מכיוון שקשה להגיע לסיפור דרך האינטרנט, למי שלא מנוי, הנה הוא מצ"ב.

Namiro

New member
מתנה לחג

מעניינת ההקבלה בין אליעזר בן יהודה ואליעזר זמנהוף - מתוך הסיפור -

שניהם היו בני אותו העם והצהירו על עצמם כציונים, ואף שנולדו במרחק שלא עלה על שלוש מאות קילומטר זה מזה ובהפרש של שנה אחת בלבד, ואף ששניהם למדו רפואה ועשו את השפה למרכז חייהם, בחר הגורל שדרכיהם לא תצטלבנה.

בסיפור הפגיש הכותב את ילדיהם בניו יורק, בזמן שידוע שביקרו בה (אך לא נפגשו ככל הידוע).
רבים ממשתתפי הקורס קוראים את עיתון הארץ בסופי שבוע (וראו את המודעה שפורסמה בו) - סביר שיראו גם סיפור זה.
טוב שרעיון האספרנטו עדיין מעסיק אנשים מהציבור הרחב, גם בלי קשר לתנועה. סיפור כזה מביא לנו פרסום ונוכחות - הרבה יותר מכל מודעה בתשלום - בהחלט מתנה לחג.

DoronModan

New member
ועדיין - זה במדור תרבות וספרות

שרבים מהקוראים פוסחים עליו.

מיכי 10

Member
אבל הם אמורים להיות "האנשים החושבים"...

אז הם אמורים לא רק לקרוא, אלא אפילו בעיון!...

מיכי 10

Member
רק לפני זמן קצר, הצלחתי לתקן את המחשב ה"תקול" שלי, וכך יכולת

לקרוא את הסיפור שהבאת ממדור התרבות של "הארץ". תודה!
למרות שהוא דמיוני, מבוסס הסיפור על פרטים אמיתיים. קראתי בעניין, כיוון שאני קוראת בימים אלה את השלישי בטרילוגיה של סיפורי משפחתו של גיל חובב, נכדו של איתמר (בן-ציון) בן אב"י.
גיל מספר על משפחתו הגרעינית והמורחבת, בצורה שובת לב, הומוריסטית וגם נוגעת ללב. הוא מספר על כולם כולם, מצד אביו (משה חובב) ומצד אמו (דרור{ה} לבית בן אב"י), והכי הרבה על סבתו האהובה 'מוּמָה', הלא היא לאה אבושדיד = גב' בן אב"י, אלמנתו של 'בנסיון' איתמר בן אב"י. אני קוראת את שלושת ספריו אלה של גיל חובב כבר לא בפעם הראשונה, ולא השנייה, כל כך הם אהובים עלי.

ואת סיפורו של אליעזר לודוויג זמנהוף "שלנו", ועל משפחתו, ברור שאני קוראת לא מעט פעמים, כמו כולנו, מן הסתם.

DoronModan

New member
תודה, שאול. פעם אספרנטו היתה ידיעה חדשותית. ננסה

לחזור להלך הרוח הזה, ועוד יותר.

שא12

New member
מפתיע אותי שלא מצאתי אזכורים על הדר' יחיאל מפ"ת באינטרנט

מיכי 10

Member
עוד משהו על *אספרנטו* ואיתמר בן אב"י:

בכתבה ארוכה מאד ומעניינת על איתמר בן אב"י, מצאתי את הקטע הבא:

"במקביל לחידוש מילים בעברית, תמך בן אב"י גם בשפה הבינלאומית אספרנטו. הוא גם קרא להחלפת האלפבית האשורי בלטיני (ליטון), כדי להקל על הפיכת הלשון העברית ל"אספרנטו יהודית"."

מיכי 10

Member
ערכתי, כדי לנסות את אפשרות המשחק בזוּם, והפעם זה עבד. אז כבר

לא אכפת לי אם יצליח למחלקה הטכנית של תפוז הניסיון לתקן את הבאג שעליו הודעתי להם. :)

למעלה