ביקור קצר

Gרר

New member
ביקור קצר

הרבה זמן לא הייתי ולמען האמת... עם עיסוקים רבים פלוס day job קשה לי למצוא את הזמן לענייני אספרנטו. המעט שאני עושה הוא לקרוא קצת טקסטים פה ושם כדי לשפצר את השפה, ומצאתי כמה טקסטים נחמדים מאד למתחילים, כאלה שהם מעבר לפיסקה וחצי, אז חשבתי להמליץ כאן מפעם לפעם כי יכול להיות שעוד אנשים מחפשים משהו מעבר לקטעי הקריאה הקצרים של Lernu.

הספר הראשון שנתקלתי הוא הוא ספר שנקרא Easy Esperanto Reader, מאת Myrtis Smith. מדובר על כמה סיפורים קצרים, שלכל סיפור מצורף תרגום לאנגלית ולספרדית. למי שממש שולט באספרנטו כל סיפור ייקח שתי דקות לקרוא... אבל למתחילים זה מצויין לדעתי לקרוא את זה כמה פעמים כל פעם קצת, ולגלות מילים חדשות, שיותר קל לזכור כשהן באות עם הקשר של סיפור מאשר סתם רשימות מילים שזה אף פעם לא היה הצד החזק שלי

מדי פעם אביא עוד, גם מהאינטרנט וכמובן מי שיש לו המלצות נוספות מוזמן...

הלינק לאמזון של הספר --> כאן, ובקינדל משיגים את זה בדולאר אחד אז זה באמת כלום.

תהנו...

Gרר

New member
ושאלה קצרה לעיונכם מהספר

בטקסט שצירפתי בתמנוה, שלקוח מהסיפור הראשון בספר, מלכתחילה לא היה לי ברור למה זה agrable ולא agrabla? ההבנה שלי היא שהכוונה היא שמעל פני השטח הרבה יותר נעים.

אם היו כותבים שזה מרגיש יותר נעים, הייתי מבין למה תואר הפועל. כי זה מתאר את ההרגשה. אבל כאן זה תיאור של מקום. לא של פעולה. נראה לי שבאותה מידה יכלו לכתוב Sur la surfaco estas multe pli alta

אז למה זה agrable? איזה תואר בדיוק זה בא לתאר?

קשה לי להאמין שזו טעות אצלם, אז כנראה משהו בהבנה אצלי...

שא12

New member
לא קראתי את הטקסט , ידיעה אישית

לצורך השוואה משתמשים בתואר הפועל עם pli ו plej.
יתכן שיש שם השוואה כל שהיא.
וכמו שאמרה מיכל נמתין למומחים.

DoronModan

New member
נסיון הסבר

Adjektivo מתאר שם עצם וכאן הוא לא מתאר שם עצם. נכון שלא מוזכר מפורשות פועל שיצדיק adverbo, אבל עדיין אפשר להשלים פועל שהובלע: estas agrable pasigi tempon, vivi, resti ktp

שא12

New member
בויקיספר הדקדוק המלא הוא מסביר כך

הסיומת e מציינת תואר הפועל. feliĉe = בשמחה, kolere = בכעס. ניתן להשתמש ביחס ההשוואה כדי להשוות תארי פועל, בדיוק כשם שמשווים תארי שם.
אז אולי יש כאן השוואה בין estas multe pli agrable

<font>דורון מה דעתך?</font>

ומצאתי גם את המשפט הבא
Ĉiuj konstatis, ke havi komunan kongreson estas multe pli agrable ol kunsidi nur inter samlandanoj.

בכתבה באתר
https://esperanto-france.org/kongresado-en-kaiserslautern
הנושא הוא Kongresado en Kaiserslautern

Gרר

New member
שא - ריגשת, דורון - תודה!

היות והיה לי העונג לתרגם את במקור של הדיקדוק המלא ויצור את הויקיספר שממנו ציטטת - היה משמח ומרגש לראות שמשתמשים בו כ reference לשאלות כאלה. זה שווה את כל הטירחה הרבה שהיתה לי בזמנו ואת שיגועי השכל של חברי הפורום בכל השאלות והדקויות.

דורון תודה על ההסבר. נראה לי שהבנתי
הנעים לא מתאר את המקום אלא את ההרגשה במקום, שהיא אכן פעולה. יש הגיון.

שא12

New member
Dankon

השם שלי הוא שאול
אפילו הצלחתי להכין לי עותק מודפס ממנו ושל הקורס אספרנטו ב 21 שעורים.

מיכי 10

Member
ברוך הבא לביקור בפורום, Gרר.

אני זוכרת את שמך האמיתי, אבל לא אגלה, כמובן. :)
תודה על ההמלצה, שנשמעת מעניינת.
אני מבינה שאפשר לקרוא את הסיפורים רק אם קונים את החוברות, ולא באינטרנט. נכון? (אני לא קונה דרך האינטרנט).

לגבי השאלה שלך בהמשך, גם לי זה נראה תמוה. אבל יבואו המומחים שלנו, ונראה מה הם יכתבו.

Gרר

New member
השם (עופר) לא סודי

שלא יחשבו שאני סוכן שבכ אט משהו

מדובר על ספר רגיל אבל קשה לי להאמין שיימצא בחנויות. בטח לא בארץ. אנחנו כנראה הפוכים כי ספרים אני קורא רק באינטרנט. גם ככה שעות הקריאה זה בנסיעה באוטובוס אז הרבה יותר נוח שזה בטלפון ולא צריך להסחב עם הספר.

באמזןן תמיד אפשר להוריד לניסיון את העמודים הראשונים של כל ספר אז אפשר להתרשם גפ בלי לקנות

מיכי 10

Member
תודה ותודה, עופר.

גם אני אשמח לקרוא חלקים מהספר באינטרנט.

mucxjo

New member
שלום עפר ! ברוך השב

ובצד הפרקטי - בהמשך להודעה שלך - תשמח לשמוע שהעתון הותיק la ondo de esperanto מציע את העתון גם בפורמט e-pub שמתאים יותר מ pdf לטלפונים חכמים ומסכים קטנים ( וגם למסכי מחשב גדולים יותר ) - רוב הגיליונות בכסף אבל יש גם כמה דוגמאות וטעימות חינמיות גם מספרים שהם מוציאים בפורמט הזה ( נאומי זמנהוף וכו' ) - דורון פחות ישמח לשמוע שהם ויתרו על הוצאה מודפסת של העתון עקב חוסר בכדאיות כלכלית.
אפשר למצוא אותם ב : [URL]http://esperanto-ondo.ru/Ind-ondo.htm[/URL]
ועוד בקטנה - אני זוכר שסיפרת בפורומים שונים גם על נושאי קולינריה ומסעדות - תרשה לי להעלות רעיון לשלב את זה עם אספרנטו ... כמובן בתנאי שיש (הרבה) ממון בכיס ורצון ( עז ...) בלב . השנה הכנס העולמי מתקיים בליסבון , פורטוגל ( תאריכים "קשים" באמצע עונת התיירות מ 28 ביולי עד 4 באוגוסט ) - קצת על הכנס בקישור הבא :
[URL]https://uea.org/pdf/uk2018/unua_bulteno_2018.pdf[/URL]
(קישור ישיר - עדיין ב pdf ... - לדף המידע הראשוני , חוברת יותר מפורטת תצא בפברואר עם אפשרות להזמין מלונות וטיולים דרך האגודה ) . הבנתי שהסצינה הקולינרית מאוד מעניינת שם...

Eldad S

New member
ברוך השב, עופר!

כתמיד, כיף לקרוא אותך.
אני עוד לא אקרא את מה שהצעת, כי יש לי כאן המון דברים אחרים כרגע, אבל אציץ בקרוב.

למעלה