חידת היגיון ק"ץ

DoronModan

New member
חידת היגיון ק"ץ

חבר'ה אני מתרגש. הייתכן שבזמן מן הזמנים (בקץ העיתים?) נגיע לחידה.... ש'

עד אז, הנה החידה שפותחת את השבוע, ואת העשור האחרון של הקו"פים.
Malgranda ĉielulo? Por iĝi malgranda.
Kvin literoj.

DoronModan

New member
התכוונתי

הייתכן שנגיע בקרוב לחידה ר'? (ולא לחידה ש') 200 חידות זה גם יפה מאוד, ואתם זוכרים, יש לנו בתכנון דייט אצלי, או בכל מקום שתחפצו, עם חגיגה של חידות היגיון. עוד נראה אם יסתדר ואיך...

Eldad S

New member
מיכל,

מדוע "אולי"?
כשאת פותרת, את לא מרגישה שזהו זה, שפתרת?

הרגשתי שפתרתי, ולכן לא חששתי להיכנס לפתרון שלך.
היו לי כל מיני השערות: חשבתי על מלאך, anĝelo, אבל אז כבר הייתי חורג מחמש אותיות, עם ההמשך. חשבתי גם על kerubo; חשבתי גם על nubo, שנמצא בשמיים... אבל אז, לפנות בוקר, ניסיתי לחשוב על מה יכול דורון לחשוב שהוא נמצא בשמים, ופתאום, deus ex machina, קיבלתי את Dio. ומפה הפתרון כבר הבזיק כהרף עין.

כשראיתי את ה"אולי" שלך, הסתקרנתי ונכנסתי. הנחתי שלא יכול להיות שחשבת על פתרון אחר....

מיכי 10

Member
תודה, אלדד. אתה צודק

אבל עדיין כשפתרתי, זה נראָה לי כאילו זה לא בטוח.
אגב, כתבתי בכוונה פעמיים - לאגף הראשון באות גדולה, ולאגף השני - בקטנה.

מיכי 10

Member
אגב, מה פירוש האמרה הלטינית

deus ex machina?
אני מבינה את המילים, אבל לא את המשמעות.

DoronModan

New member
שאלה מעניינת - זה מגיע מהתאטרון העתיק

הייתי אומר היווני, אבל מכיוון שזה בלטינית, אולי הרומי.
היו מצבים שבהם העלילה במחזה הגיעה למבוי סתום ואז לקראת סוף ההצגה היו מעלים ממין מנוף (שקראו לו מכונה machina) דמות של אל שפתר מהשמיים את כל התסבוכת, והכל כבמטה קסם חזר למסלולו. מכאן נובע הביטוי לציין פתרון קסם שבבת אחת פותר בעיה שנראית סבוכה. וזה גם מה שקרה לאלדד, גם אם הוא קצת הגזים.
אגב, נראה לי שמקבילה עברית יכולה להיות: ישועת ה' כהרף עין.

מיכי 10

Member
אבל טעיתי והטעיתי קצת.

העמודים הם קורינתיים (ולא קורינטיים). והצמח אינו קורינתוס, אלא אקנתוס.
או בעברית - קוציץ סורי.
הנה תמונה של קוצים כאלה, שצילמתי לפני שנים מעטות באיטליה, קרוב לשער הניצחון ברומא.

מיכי 10

Member
תודה. כבר הסברתי לאלדד.

גם הוספתי הבהרה לסיבה שבגללה כתבתי פעמיים את התשובה - אחת באות גדולה, והשנייה באות קטנה.

Eldad S

New member
אוי, איזו חידה יפה!

נראה לי שהיא אחת הקלות...

וכמו שכתבתי לך מראש, דורון, ההגדרה בחסד עליון

כידוע, האלוהות נקראת באספרנטו La Eternulo. אתה בחרת לקרוא לה בחידה, בסימן שאלה, כי זה לא ממש, ĉielulo, כלומר, "האיש שבשמיים", "איש השמיים".
אם נקטין אותו, נקבל dieto, מה שצריך לצורך הרזיה.
מ.ש.ל.

אהבתי!

DoronModan

New member
נכון מאוד
ברכוין

ובקשר להאנשה, שגם שאול דיבר עליה, יש לפחות מקרה אחד אמיתי באספרנטו, אם תזכר במילה עבור 'גורד שחקים'. בעצם עכשיו אני נזכר בעוד וריאנט אפשרי עם anto- אבל נתקלתי בזה לראשונה עם ulo-.
lequel אתה מכיר?

Eldad S

New member
ודאי מכיר....

שכחתי לכתוב על זה הבוקר (למעשה, בשש בבוקר... אבל לאחר עיכוב קטן, בכל זאת העליתי את התשובה שלי בשש ועשרים).

המילה שהתכוונת אליה היא ĉielskrapulo, גורד שחקים, ובאמת, אחרי שהזכרת את זה הבוקר, נזכרתי שאני מכיר גם ĉielskrapanto.

שא12

New member
האנשה זו הענשה - אבל נחמד

dieto
dio = ĉielulo
et --> iĝi malgranda.

למעלה