חידת היגיון קפ"ז

מיכי 10

Member
כפי שאלדד כותב לרוב, ומביע את דעתו על

דרגת הקושי של החידות, גם לי יש מה לומר הפעם...
שאת המילים אני מבינה, אבל את הקשר במשפט - לאו דווקא.

בעיקר הראשונה מקשה עלי.
שאלה קטנה. האם זה עדיין שרשור לנושא האופרה?

DoronModan

New member
על השאלה הקטנה אני מנוע מלענות

חוץ מהסיבות האחרות, השאלה מראה שאת נמנעת מלנסות להבין את ההגדרה, והולכת מהסוף, וכבר ראית שהשיטה הזו פחות עובדת (לפעמים היא עובדת אבל להתרשמותי הרבה פחות). כך, אפילו שחשבת על aida, מכיוון שהלכת מכיוון הקצה, לא פתרת, כי לא ניסית להבין את ההגדרה עצמה.
מה שכן, אם יש לך קושי במילים, את מוזמנת לשאול.
המילה הראשונה - referenco פירושה 'התייחסות'. אלדד - איך היית אתה מתרגם אותה? אולי תעזור לי בדוגמאות נוספות, בבקשה? המוח שלי קצת סתום על הבוקר.

DoronModan

New member
חשוב לי לציין

שחוץ מזה שמדובר בחידת היגיון, זו גם הזדמנות לתרגול האספרנטו. לפעמים בכוונה אני כולל בהגדרה מילים אספרנטיות כדי לגרום לכם להטמיע את החוקים באספרנטו. למשל surmetilo, לא בטוח שהמילה הזו מופיעה במילון, ועדיין אפשר להבין אותה אם מפרקים אותה למרכיביה. אספרנטו נבנתה עם 900 שורשים בלבד, ועדיין אפשר היה להגיד בה הכל.

מיכי 10

Member
זה בוקר, זה? אז בוקר טוב לך.

מילון מורז'ן מתרגם את המילה ל"אסמכתא", ולכן היתה לי בעיה להבין.
אם התכוונת ל'התייחסות', זה כבר עדיף בהרבה, אם כי עדיין לא יודעת לפתור.

DoronModan

New member
זה לא מה שהתכוונתי. מה שלא אומר שלא פתרת

מאוד אשמח להסבר

מיכי 10

Member
קיבלת אותו

טלפונית, ואני אמשיך לחפש אל מה כן התכוונת.
אבל לא עכשיו. :)

DoronModan

New member
זה לא מה שהתכוונתי

אבל אם תסבירי, כי אני באמת לא מבין את הפתרון הזה, אולי יתברר שזה גם פתרון יפה, גם אם לא התכוונתי אליו.

מיכי 10

Member
טוב, אז אנסה להסביר למה חשבתי מה שחשבתי.

חשבתי שהתשובה היא פלסטף (7 אותיות בא-ו), כי הוא מתחפש (לצייד) כשעוד אנשים מתחפשים = מלבושים.
והוא מאופרה של האחרון = ורדי.
ואגב, פלסטף היא גם האופרה האחרונה שהלחין ורדי.

כל זה ביחד התאים לי ללשון החידה.

DoronModan

New member
אכן יש כמה דברים שמתאימים ללשון החידה

גם אם בד"כ ההסברים אצלי יותר פשוטים.

Eldad S

New member
לי החידה הפעם

קשה מדי. היא קשה מדי כי יש כאן מספר מילים, ובחלקן קשה לי להתמקד בכיוון כלשהו. למשל, המילה surmetilo ממש לא ברורה לי. surmeti אומרים, למשל, על כובע. אז למה הכוונה במכשיר ללבישה? kolavo?

גם הסיפא, laste aperis - מזכיר לי פינה במגזין, שעוסקת בספרים שיצאו לאחרונה. אבל אין לי שום מושג אם לכך התכוונת.

בקיצור, במצב הנוכחי של החידה נראה שלא אוכל לפתור אותה, אלא אם כן תיתן רמז. אני רואה שמיכל ניסתה לפתור - וגם שאול, ואולי שאול פתר.

כמובן, לא נכנסתי לא לפתרון של מיכל ולא לזה של שאול. אבל... בתור מי שכן נכנס, או ייכנס, לשני הספוילרים, תוכל להעיר משהו על הפתרונות של כל אחד מהם, ואולי לתת רמז קטן, או לשנות משהו בהגדרת החידה?

התחושה שלי שתגיד שאי אפשר לשנות את הגדרת החידה, כי הכל בנוי עד לפרט האחרון, ושינוי יפגע בהגדרה. אז אם זה המצב, אולי תיתן קריאת כיוון מסוימת, כזו שלא תהיה קלה מדי, אבל תאפשר לפתור את החידה.

מיכי 10

Member
חח. מעניין שגם אני חשבתי מתישהו על

kolavo, אלא שהוא בעצמו ilo, אפילו שבגרסה מסוימת, יש לו בדיוק מספר נכון של אותיות.

DoronModan

New member
Laste aperis אכן קשור בפינה ההיא לספרים חדשים

ביותר ממובן אחד... זה באמת laste aperis
הביטוי referenco al viro - הוא מילה 'דקדוקית'

ונסו לפרש את surmetilo בצורה מרעננת, שלא בהקשר לבגדים.

למעלה