חידת היגיון קס"ט

DoronModan

New member
חידת היגיון קס"ט

אני רואה שאתם פותרים זריזים, והחדאי בקושי עומד בקצב

כל יום חידה? אולי ככה זה בקיץ... כל יום סרט על הדשא

אז הנה עוד אחת לחובבי הקסטות (תבחרו בעצמכם אם זה גלידות מבוסקווטות, קלטות, או מעמדות בהודו.)
Liberigas kaj iras maldekstren.
kvin literoj.

Eldad S

New member
תודה לחדאי!

היה לנו פעם, בעצם, הייתה לנו פעם, בימיו של יוסי שמר האגדי, דמות מיתולוגית שהוא היה מזכיר בכל פעם, בעולם האספרנטו (אני לא הכרתי אותו, למיטב זכרוני). הדמות הזאת נקראה סאוואס ציטורידס (Citurides). בכל אופן, אף פעם לא חשבתי על שמו בתור פלינדרום. אז מגיע הרגע...

DoronModan

New member
לא הכרתי אותו

אתה מחדד ובשרי נעשה חידודים-חידודים, שיקוקים-שיקוקיות.
לא שמעתי עליו אבל שמעתי על יווני בשם קוסטאס זכראקיס, שבגלל שמו בטח היה חבר של דן פגיס.

Eldad S

New member
נדמה לי ששמו

הושמע לא פעם, בד בבד עם שמו של קוסטאס זכראקיס.

DoronModan

New member
זכור לי היטב + זכרונות ממשרד האספרנטו באתונה

או שנדמה לי (מה שאומר שזה אולי לא 'היטב') שמישהו אמר את המילה kostas, ואתה, אלדד, אמרת kostas zaĥarakis. נדמה לי שפעם דיברתי איתו בטלפון לקראת נסיעה ליוון, והוא סידר לי בתחילת שנות ה-90 (הייתי חדש באספרנטו) מגורים במועדון האספרנטו במרכז אתונה. אבל לא פגשתי אותו אלא אספרנטיסט אחר שהגיע בשמו ומסר בידי את המפתחות לבית האספרנטו.
היה שווה. כמעט לכל אתר בעיר הלכתי ברגל. היה מפחיד לגור בדירה ישנה בת 3 מפלסים לגמרי לבדי, עם המון חדרים, כולל 2 חדרי לימוד מצוידים, אולם התכנסות עם כיסאות עץ מסודרים בשורות, משרד, חדר ישיבות, רצפת פרקט ישן מאוד-מאוד, וכו'. הלוואי עלינו...) על כל חדר היה שלט באספרנטו: KLASĈAMBRO 1, KLASĈAMBRO 2, KUNSIDEJO, OFICEJO, NECESEJO וכן הלאה X2, להוסיף על זאת נוכלה. היו כל כך הרבה חדרים, שהייתי רק צריך לבחור איזו מיטה הכי נוחה לי. הגודל והיושן של הדירה מרובת המפלסים גרמה לי לקרוא למשרד 'בית רוחות'. היתה מעלית ישנה, שהאספרנטיסט שליווה אותי ביום הראשון אמר שהיא מתחילת המאה, ופעם היא אפילו נתקעה כשהייתי בה לבדי. השתרר בה חושך, ואני כבר השלמתי עם זה שאבלה בה את הלילה, ושטוב שיש עמי בקבוק מים כך שאוכל לשרוד... אבל אחרי כמה דקות היא חזרה לעבוד.
יום אחד בשעת בוקר מוקדמת העיר אותי מישהו שנכנס לדירה/משרד. שמעתי אותו מעליית הגג שבה ישנתי. לא אספרנטיסט. עם שטרות כסף ביד! גנב! מיד חיפשתי אחר הדולארים שלי, והם היו במקום המסתור. הוא נראה משוטט לגמרי ברוגע בלי לפחד. לא היתה לנו כל שפה משותפת, אבל בגלל צרור המפתחות שהחזיק, הבנתי שהוא נכנס לשם ברשות. אולי מנקה... אולי אב הבית של הבנין...
אלה היו זכרונות מבית הרוחות שהיה משרד האספרנטו באתונה.

Eldad S

New member
אוי...

חבל... ערכת את השאלה; לטעמי, הנוסח הקודם היה יותר טוב, ואולי קשה יותר. עכשיו זה נראה פשוט יותר. אבל, ניחא.

שא12

New member
מקווה מאוד

krano
ברז משחרר מים לחץ כיוון הפתיחה שמאלה

מיכי 10

Member
יש לי שאלה או שתיים.

כיוון שאני יודעת שהחידות אינן לישראלים בלבד, אני יודעת שזה לא קשור ל"חיילים אלמונים":
"משורה משחרר רק ה-morto".

אבל השאלה שלי אם הפתרון קשור במקרה למקלדת המחשב. כי אם כן - את השמות של הקלידים אני לא יודעת. :)

מיכי 10

Member
במחווה לאלדד (תודה!) מצאתי.

אלדד כתב לי שנוסח החידה היה קל יותר קודם, ושלח לי אותו. לא ראיתי את זה לפני כן.
כרגע הצצתי שם, ואכן, מצאתי מיד ובקלות רבה:
savas.

שא12

New member
נראה לי שזה זה

SAVAS
פולינדרום iras maldekstren = הולך לכיוון שמאל לקח לי זמן להבין את N הכיוון
בתרגום החידה

savi - Liberigi iun el morta aŭ grava danĝero.

Pardonu pri malfruo

נעבור ל קול ענות נקווה שלא חלושה

למעלה