לזכרו של פטר גינז
- ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מיכי 10

Member
לזכרו של פטר גינז
- ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

אעפ"י שלא כולם יכלו להגיע אמש לקלובו, בגלל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, היינו אחד עשר, ודורון הכין לנו הרצאה מתאימה לתאריך ומעניינת על פטר גינז, שנספה באושוויץ בגיל 16 בלבד.
דורון סיפר תחילה על ההתוודעות שלו אל עולמו של פטר גינז. וכן על החומרים שהוא כתב בהיותו העורך של Israela Esperantisto, אודות פטר ומשפחתו.
לו היה פטר בחיים היום, היה בן 89, ואחותו חוה, הצעירה ממנו בשנתיים - תיבדל לחיים טובים וארוכים - חיה בעומר (באר שבע). אותה ראיין דורון כמה פעמים, ובעזרתה ראה תמונות של פטר. הוריהם גרו בקריית ים עד פטירתם, ויהושע היה בקשרים איתם.

כמובן שלא אחזור כאן על ההרצאה (מה גם שדורון הקליט אותה ושלח בתפוצת אל"י), אבל דֻּבַּר גם על הציור המפורסם של פטר "מראה כדור הארץ מהחלל", שהעתק שלו היה אחד מהדברים המיוחדים שלקח איתו האסטרונאוט שלנו, אילן רמון ז"ל, אל החלל.

דורון חילק למי שרצה בכך, חוברת IE מדצמבר 2004, שהיא אחת המעניינות ביותר שראיתי. עם סיפורים על פטר, ושני השערים שלה, נעשו לכבודו.
חוץ מזה הוא העביר בינינו ספר יפה ומיוחד (באנגלית), עם תמונות וחומרים כתובים מכתב העת של הנוער הצ'כי בשואה. וגם על כך לא אוכל לספר כרגע. רק זאת, שיש שם הרבה ציורים שצוירו ע"י נערים שונים. אבל את הציורים של פטר גינז, יכולתי לזהות מבין האחרים, כי הסגנון שלו היה מיוחד, וכזה שאני אוהבת.

תודה רבה לדורון

DoronModan

New member
יופי, תודה על הדיווח מיכל

אכן זה היה ערב מאוד מיוחד בשבילי, על אדם צעיר מיוחד עוד יותר. על זה נאמר חבל על דאבדין.
מי שרוצה להקשיב להרצאה (באספרנטו כמובן) יוכל לעשות זאת כאן:

DoronModan

New member
המאמר שכתבתי על הנושא

התבקשתי למסור את ההרצאה בכתב. אמנם אין לי גרסה כתובה של ההרצאה המוקלטת, שכן הרציתי בעל פה, אבל תוכן הדברים נמצא בהתאמה די גבוהה במאמר שכתבתי ב-2004. הנה גרסה שיצאה ב-Espernato Revuo
הגרסה המקורית הייתה ב-Israela Esperantisto
יש גם באינטרנט, אבל שם התמונות שמאוכסנות בארכיון Libera Folio ניזוקו
http://www.liberafolio.org/arkivo/www.liberafolio.org/2005/persone/petrginz/

שא12

New member
Multaj danke Doron

Vi respondis tre rapide
La valoron en lia Vikipedio devos esti reredaktita, do?

DoronModan

New member
Dankon al vi

kaj ערך en la signifo de "שבת היא ערך ביהדות" oni diras "valoro".
Sed ערך en la signifo de enciklopedio aŭ vortaro oni diras "kapvorto".
Mi ne scias ĉu ĝi bezonas redaktadon. Ne mi verkis ĝin kaj laŭ mia memoro ĝi ne havas erarojn, sed ĝi ja estas relative mallonga.

שא12

New member
התלבטתי בין שני הערכים לא היה לי משפט לדוגמה

והתכוונתי שזה ממש קצר בויקי .
אני אחפש את זה באנגלית מאוד מעניין אם שם כתבו יותר.

שא12

New member
בויקיפדיה באנגלית מפרטים קצת יותר

https://en.wikipedia.org/wiki/Petr_Ginz

ומאוד מעניין קראתי שם שהופק סרט דוקומנטרי עליו להלן הציטוט

His life was commemmorated in a 2012 documentary film, The Last Flight of Petr Ginz, directed by Sandra Dickson and Churchill Roberts

DoronModan

New member
שיתפתי פעולה עם הסרט הזה

אני זוכר שפתאום קיבלתי מייל, לא זוכר איך הגיעו אלי, ושאלו אם אני מוכן לתרגם להם את המאמר שלי לאנגלית. אפילו הציעו תשלום צנוע לי ולמתרגם אדם מישע (רייזן)
נדמה לי שלא יצא לי לצפות בו.

שא12

New member
מנפלאות גוגל
אין לי אפשרות לבדוק ביוטיוב בעבודה

DoronModan

New member
זה סרטון נפלא

מה דעתך על הציור ב-2:47 (חמנייה)?
רציתי לכתוב שפעם חווה שלחה לי לבקשתי - רק ציור אחד לבחירתי, כי הזכויות שייכות ליד ושם, סריקה של הציור הזה. האם גם בעינייך היותר מקצועיות משלי הוא יפה במיוחד, או שזה יותר עניין של טעם?
ואז לפני שלחצתי על 'פרסם', נכנסתי לתיקייה 'מהמחשב הישן', ובה מצאתי קובץ מ-2005 - החמנייה! ארצה להדפיס את זה - פעם חשבתי במדפסת צבעונית ולתלות בבית. היום יש כבר שירות שמדפיסים על קנוואס.
ראיתי בסוף הסרטון שהמידה המקורית של הציור היא 21.5X15 ס"מ. צבעי מים ועיפרון על נייר.

מיכי 10

Member
כן, גם בעיני הסרטון יפה מאד, ולכן שלחתי גם אותו, חוץ

מהטריילר ששלחתי לפניו.

וכן, מעניין שגם אני התעכבתי הרבה על ציור החמניה, שמצאה חן בעיני במיוחד. כן, זה אחד הציורים שעליהם אמרתי לך שהוא מזכיר לי את הסגנון של סבתי הציירת, וגם את הסגנון שלי (שחיקיתי את זה של סבתא שלי, ומשתמשת עדיין בצבעי הפסטל שלה, אפילו שהיא נפטרה כשהייתי בת 15. ועכשיו אני לא באמת בת 19, אלא קצת הרבה יותר). (-;

גם הצבעים שלו כל כך יפים.
ובניגוד לציורים שבעבר כל כך רצית לקנות והמלצתי לך שלא, אם תתן להדפיס לך את הציור הזה (בצבעים כמובן, ואם זה מותר), אתמוך בבחירה שלך מכל הלב.
תוכל לראות אותו הרבה יותר יפה בסרטון ששלחתי תחילה:
https://www.youtube.com/watch?v=-6jpAl8q2Nk
בערך בדקות 0:48 עד 0:58.

ויש ציורים בצבעים יפים בסרטונים נוספים. למשל אהבתי שניים בסרטון הבא:
https://www.youtube.com/watch?v=_CrEyO_Buro&t=103s
ציור צהוב מ-3:12 עד 3:24 ואת ציור העצים הירוקים מ-3:24 עד 3:36.
ממש מקסימים.
בינתיים מכל מה שראיתי, אהבתי את שלושת אלה במיוחד, ואולי הכי הכי את ציור העצים הירוקים.

אמן מדהים, ולחשוב שהוא צייר בגיל כל כך צעיר, והציורים נראים לי ממש בוגרים ונהדרים. גם הכתב שלו יפה ובוגר.

למעלה