קיבלתי קטע ממעריב לנוער של היום:

מיכי 10

Member
קיבלתי קטע ממעריב לנוער של היום:

4. לא בטבעיות
לא כל השפות נוצרו באופן טבעי והתפתחו עם הדורות. האספרנטו, למשל, היא השפה המלאכותית המדוברת ביותר בעולם. מה הופך אותה למלאכותית? העובדה שתכננו אותה והמציאו את המבנה שלה ואת המילים שבה במטרה להפוך אותה לשפת עזר בין-לאומית שתהיה שפתם השנייה של כל אזרחי העולם. כמו האנגלית של ימינו, רק שעיקרון הפשטות שיעזור לכולם ללמוד אותה היה מאוד חשוב לאליעזר לודוויג זמנהוף, אותו רופא יהודי-פולני (ושאפתני, הרשו לנו להוסיף) אשר יצר את יסודותיה של האספרנטו. כיום השפה מדוברת על ידי כמיליון אנשים ברחבי העולם ואפילו ישנם שני סרטי קולנוע דוברי אספרנטו.

http://www.mako.co.il/maariv-lanoar-magazine/Article-4bd30324ce56751006.htm

מיכי 10

Member
האם נכון מה שכתוב שם, שיש (רק) שני סרטי קולנוע דוברי א-ו?

אני מכירה את Gerda malaperis. אבל, האם יש רק עוד אחד?
ואם כן, איזה? האם ראינו גם אותו במועדון?

מיכי 10

Member
"חרדות"? אני לא כל כך זוכרת. אז אולי

יצאתי באמצע?

בכל אופן, אלה שני הסרטים היחידים הדוברים אספרנטו?
חבל שאין סרטים יפים בא-ו. גרדה מלאפריס, היה סרט טוב מבחינת האספרנטו של קלאוד פירון, אבל ממש גרוע מבחינת המשחק הלא מקצועי, לדעתי.

DoronModan

New member
חבל שאם השקיעו כ"כ הרבה בגרדה, לא לקחו שחקנים מקצועיים

אוליל זה אומר שהיו צריכים לחפש גם מחוץ לגבולות ברזיל.
לעומתו הסרט ANGOROJ בוצע בידי שחקנים ושאר אנשי צוות מקצועיים לכל דבר.
יש למעשה סרט נוסף, שאני חושב שאליו התכוונו ולא לגרדה malaperis שאף פעם לא הוקרן בבתי קולנוע (גלומרגרדה לא התיימר למקצוענות) - והוא הסרט עם william shatner שכרגע אינני זוכר את שמו, אבל הוא מדובר כולו באספרנטו, שהשחקנים המקצועיים והידועים למדו בעל-פה, ואפילו למדו בעל פה את תפקידם, ורואים שהם עושים פה ושם שגיאות. סרט מדע בדיוני.

מיכי 10

Member
תודה לשניכם על התשובות הקשורות לסרטים. אין לי זמן כרגע

להגיב על כך.
אשתדל אחרי שבת.
שבת שלום.

מיכי 10

Member
אם כבר יש שני סרטים באספרנטו, למה

רק בנושאים מפחידים?
Angoroj - חרדות
Inkubo - סיוט
זה מה שאספרנטיסטים אוהבים? בגלל שכולם שרוטים, או שנהיינו שרוטים בגלל הסרטים האלה?

DoronModan

New member
bona demando

ועל הדיקטטור הגדול של צ'רלי צ'פלין ידעת, שמופיעות בו לא מעט מילים באספרנטו על שלטים?

מיכי 10

Member
לא ידעתי, כי לא אוהבת ואף פעם לא אהבתי

את הסרטים של צ'רלי צ'פלין ושל השמן והרזה. אז לא התעניינתי ולא מתעניינת בהם.
אתה יודע, אני אוהבת סרטים יפים ונחמדים, ועם happy end במיוחד.

DoronModan

New member
אני מקנא בך

כל היופי הזה מחכה לך כדי שתיהני ממנו.
יש את הסרטים הקצרים שלו עם בדיחות סלאפסטיק שגם אני לא מאוד אוהב, אם כי בחלקם יש גם מסר יפה ונוגע ללב. אבל יש לו גם סרטים מדברים ומרגשים ביותר. (וכמה מהסרטים האילמים הארוכים שלו ממש מרגשים)
ואפילו סרט אחד בצבעים (אבל זה סרט לא ידוע אחרי השיא שלו.)
חפשי את 'אורות הבימה'. limelight ומובטח לך שתיהני.
הנה בינתיים המוזיקה היפה שצ'פלין חיבר בעצמו
https://www.youtube.com/watch?v=rl47EmHmSaY

מיכי 10

Member
אתה מקנא בי על כך שאוכל להתחדש בהם?

אבל באמת שלא בא לי בכלל.
אולי ב"אורות הבמה" כן אנסה לצפות, כי אני זוכרת שבילדותי הוא הוזכר רבות.
ולמוזיקה שאת הקישור אליה צירפת, אנסה להאזין, ונראה אם תמצא חן בעיני.

בכל אופן, סרטים שנראים כלפי חוץ נלעגים, הם והשחקנים שלהם, לא עושים לי את זה, גם אם המסרים חזקים ו/או חשובים.

מיכי 10

Member
Dankon
Do la muziko, estis kreita por tiu filmo?

הוא דובר אנגלית. ובאיזו שפה הכתוביות? האם בספרדית?

האם אתה יודע (למרות שעדיין לא נולדת אז) אם לפני המון שנים שיחקה בארץ גם הצגה "אורות הבמה"? או שזה היה רק הסרט?

אשמור לי את הקישור על שולחן העבודה במחשב. התחלתי לראות מעט מהסרט, אבל אין לי זמן להמשיך עכשיו. חוץ מזה, האם יש דרך לראות אותו עם כתוביות בעברית?

DoronModan

New member
ne estas subtekstoj tie

יש לי את הסרט איפשהו על קלטת וידיאו, ונדמה לי עם כתוביות בעברית. אם הוידיאו שלך עובד הייתי יכול לחפש אותו.

מיכי 10

Member
תודה, אבל חוששתני שכבר שנים אני לא מצליחה לפתוח את המכשיר.

ונדמה לי אפילו שקלטת אחת כלואה בתוכו.
אנסה שוב, אולי "הזמן עשה את שלו", ואצליח הפעם. אפילו את הקלטת שנתת לי פעם מזמן, לא הצלחתי עדיין לראות בגלל המכשיר הסגור.
אודיע לך אם אצליח. :)

מיכי 10

Member
דורון, אני לא מאמינה

חיברתי לחשמל, הדלקתי, וחיש קל יצאה מתוך הווידאו הקלטת של הסרט "קזבלן", שהקלטתי פעם מהטלוויזיה.
זה באמת לא ייאמן. אחרי שנים רבות של אין-וידאו

האם זה בזכותך, או בזכות הרצון שלי?
עכשיו נותר לי רק לבדוק אם זה היה נס חד פעמי, או שהווידאו גם יעבוד. עלי להיזכר איך בכלל מפעילים את המערכת.

מיכי 10

Member
חייבת לספר משהו מצחיק שקרה לי.

מצאתי את השלט של הווידאו, אבל אחת הבטריות פלטה חומצה, שכבר התגבשה במשך השנים. הצלחתי לחלץ את שתי הבטריות, ואת גבישי החומצה, אבל לא בכוונה עף לי החוצה גם אחד המגעים. כך שהשלט לא יכול לעבוד.

אז מה מצחיק? שהדלקתי עוד קודם את הטלוויזיה, והגעתי לתוכנית של החינוכית לילדים, על קולנוע.
פתאום, אני רואה קטע מ"קזבלן", ולא מבינה; הווידאו כן התחיל לעבוד? מנסה להזיז ברוורס, כדי להיות בטוחה שזה אומנם הווידאו, ואז התברר שזה קטע מהטלוויזיה, שבדיוק הקרינו לילדים בחינוכית.
איזה צירוף מקרים מדהים!!

אבל בינתיים אני לא מצליחה להפעיל את הווידאו אפילו מעצמו, ללא השלט.
בכל זאת עדיין לא התייאשתי, ואנסה שוב אחר כך.
צריכה להבין איך לקשר בין הטלוויזיה והווידאו כיום, כשכבר אין אנטנה על הגג, אלא ממיר מוזר שיושב על הטלוויזיה, ושקיבלתי אותו "יד שנייה", במצב לא הכי טוב.

מיכי 10

Member
תודה. הסיפור נחמד, אבל לא הצלחתי.

שמחתי מאד על כך שאחרי הרבה שנים שהקלטת היתה כלואה בווידאו, היא יצאה היום בלי כל בעיות. יעני, "נולדה" מחדש.

אבל אני לא מצליחה להפעיל את הווידאו. כל כפתור שאני לוחצת עליו, גורם לכך שבצג נכתב safe. לא ברור לי מה זה צריך להביע. חיברתי את הווידאו לממיר, ולא עזר.
נדמה לי שהיה פעם כבל עבה ומכוער, שחיבר ישירות בין הטלוויזיה והווידאו. אולי זה מה שחסר. מניחה שלא זרקתי אותו, רק צריכה לחפש, ולנסות אם זאת הבעיה.
כי ממש בא לי להפעיל את הווידאו. יש לי המון קלטות שוות, שהקלטתי בעצמי במשך השנים. ועוד כמה בודדות, שקניתי.

למעלה