רמז קטן לחידה

מיכי 10

Member
לא פתרון. בעודי מתקשרת לברר לגבי האורחים שלי,

שבסוף יבואו רק חמישה, ולא שבעה, הצצתי כאן, ברמז.

אני מבינה שזה גם לא: כוס, ספל, גביע, בקבוק או חבית.
וכנראה גם לא okulo.

DoronModan

New member
לא, משהו אחר, אבל בכיוון (ואלדד- תצטרף!)

מה זה כבר יכול ne en la hebrea. לא אופייני לי לומר סתם כך 'לא בעברית' בהתכוונתי שזה לא בעברית... זה לא הסגנון שלי...

מיכי 10

Member
וכרגיל, עדיין לא הפתרון.

מה שהבנתי ממשפט זה:
* זה שאתה רוצה להדגיש שזה בשפה כלשהי, שאינה עברית.
* שאין קשר בין הפתרון ובין משהו בעברית.
*או שהפתרון נמצא בתוך המילה "אספרנטו" - שאת זה פסלתי מזמן.

כי קשה לי להאמין שזה סתם רמז לכך שזה משהו שאינו קיים כלל בעברית, אלא רק באספרנטו ו/או בשפות אחרות, ומתורגם גם לאספרנטו.

בקיצור, קראתי כבר כמעט את כל מילון מורז'ן כמו שקוראים ספרי קריאה, או להבדיל - ספרי טלפון
- ולא גיליתי.
ניסיתי מילים שמתחילות במספרים, מילים שמסתיימות במספרים, ואפילו כאלה שהמספר נמצא בתוך המילים, ותוצאות - איִן!

אז בינתיים שבת שלום לכל המאזינים, ואני אמשיך לעשות לבֵֿֿיתי ולמשפחתי, וגם לעצמי.

DoronModan

New member
לא בהכרח הבנת נכון, יש עוד אפשרות

יש עוד אפשרות להבין את ne en la hebrea

שא12

New member
משהו הזוי

Rokaj
Ro קבוע מספרי
Kai המילה אחריו בחידה
זה סוג של חרוז רוקאי
האחרונים אפשר הסופיים בשירה שצריך לחרוז???

DoronModan

New member
לא, חוץ מזה ש...

אכן מדובר בקבוע מתמטי (כל הכבוד) אבל הוא אחר... הקבוע המתמטי הזה הוא חלק מהפתרון.

Eldad S

New member
ראשית, עוד לא פתרון

היו לי כמה ימים לא פשוטים, שכללו עיסוק בתקלות, עדכוני תוכנה במחשב, ועוד כמה דברים שמנעו לחלוטין את התעסקותי בחידה.
היום אפשר לומר שלאחר הישגים אתמול, שהסתיימו בשעה מאוחרת, אני יכול לחזור למדוכת הפתרון (לפחות היום גם הספקתי לישון קצת יותר בבוקר, כך שזה מאפשר תפקוד טוב יותר :)).

חשבתי שמדובר אולי בפועל, כמו gluti (שהוא עדיין לא הפתרון, כמובן) - gluti helpas ĝui la drinkaĵojn...

אחר כך חשבתי שאם כתוב בהתחלה oni diras, אז זה צריך להיות משמיעה; אבל במחשבה שנייה כאן זה לא "(ש)", אלא הנחה רווחת, בכל זאת, וזה לא קשור להגדרה של חידת ההיגיון הנוכחית.

ניסיתי לשזור בתוך המילה בת חמש האותיות מספר קבוע כלשהו, נגיד, sep, או du, או tri - ולא הלך.

לא הצלחתי עדיין לפצח את ne en la hebrea. חשבתי אולי .. לא, אבל לא היית מגדיר זאת כך - EN, כלומר, באנגלית (אבל באספרנטו זה בכלל angle - אז לא מתאים).

לא הצלחתי למצוא מגוגל למה הכוונה ב-konstanta nombro.

יש לך אולי עוד רמז בשבילי?

Eldad S

New member
נ"ב (לא פתרון; ואולי כן?)

דבר ראשון, דרך אגב, כשניסיתי לפתור את החידה, חשבתי על pi. אבל אני צריך להוסיף עוד 3 אותיות, ואין לי רעיון מה להוסיף.

pinto
pilko
piklo -???
אבל אז אני לא מצליח להסביר איך kl מתיישב עם ne en la hebrea...
חוץ מזה, אף פעם לא השתמשתי במילה piklo באספרנטו... חמוצים? pickles? האם במקרה לכך התכוונת?

Eldad S

New member
עידון של ההסבר:

הקבוע הוא pi
אחר כך: kaj ne en la hebrea - ה-kaj נותן לנו באספרנטו את האות k, שהיא קיצור מקובל של kaj

אז יש לנו כבר pik. בהנחה שהמילה מסתיימת ב-o, צריך למצוא רק אות אחת.
ne en la hebrea - אולי l מייצג "לטינית"? לא בטוח....

אבל אז יש לנו כבר pikl, ורק נותר להוסיף o.
ואם תשאל אותי מה זה piklo באספרנטו, היות שעד היום לא השתמשתי במילה, לא בטוח שאני יודע להסביר היום. בעצם, אולי זה זית, או מלפפון חמוץ, או משהו שעבר כבישה כלשהי.

אני בכיוון? זה הפתרון? זה גם הסבר המילה?

Eldad S

New member
ההסבר המלא...

ne en la hebrea אסטאס ל... כלומר, ההסבר שלי היה נכון, רק שלא ציינתי בתשובה הקודמת שמדובר ב-ל' של העברית, שהפכה ל- l באספרנטו.

לא ייאמן... התכוונת ל-piklo.
טוב, אצטרך לחפש בכמה מילונים איך מגדירים את המילה באספרנטו, ולמה הכוונה בדיוק...

DoronModan

New member
קודם כל הפתרון מאוד יפה

ואולי תתפלא לשמוע אבל הפתרון שלך, שמקובל עלי בהחלט (ולמה שלא יהיה - הוא בהחלט עונה על החידה על כל חלקיה), ומגיעה לך נקודה כפולה, כי חשבת על פתרון הגיוני ,שהוא לא שלי. ואני מאוד אוהב כאלה דברים. אפילו במובן מסוים מילת הפתרון שלך מתאימה יותר מהמילה שלי!
אם אתה רוצה לנוח על זרי הדפנה, אתה יכול, אבל אם אתה רוצה להגיע לפתרון שלי, אז בכל זאת, הקבוע שלך הוא אותו קבוע כמו שלי, רק oni diras ke... מרמז על שכותבים את זה 'כמו שאומרים'.

Eldad S

New member
אני חייב להוסיף מחמאה:

למרות שעדיין לא אישרת לי אם הפתרון שלי נכון, אני מניח שהוא נכון.
מאוד, אבל מאוד, אהבתי את הגדרת החידה.
כל הכבוד, אשף שכמותך!

DoronModan

New member
כן, נדמה לי

היתה סחיטה שנבעה מניצחון על האצבע, משהו כזה, ואיכשהו הגענו למחלקת המשקאות. היה גם בגד אחר, על האצבע, ganto, שהתחלף ב-gento ואז agento, איפשהו הסתובבנו עם הר etno ו-onte אה, כן... teon ומשם ל-gin קטע קטע

DoronModan

New member
ורמז - על מה מרמז Oni diras ke?

שכותבים (את הפתרון, או חלק ממנו) כמו שאומרים

Eldad S

New member
טוב, האמת היא

שאני די מופתע

הכל נפל לי כל כך למקום, ונדמה לי שנימקתי כל חלק מהפתרון שלי, בדיוק כמו שהתכוון אבי החידה (כך הנחתי, לפחות).
אז... מפליא ביותר

אני עוד לא מצליח לרדת לעומקו של הרמז החדש, אבל אנסה. אנסה לגלגל אותו בראש, ואולי עד הערב בכל זאת יהיה לי רעיון כלשהו.

זאת פעם ראשונה, אי פעם, שאני בטוח במאת האחוזים שעליתי על הפתרון (וגם נימקתי יפה, ראית בוודאי), ומתברר שזה לא הפתרון. הכל הסתדר לי, בסופו של דבר. אז אולי רק אות אחת לא בסדר? לא יודע... נראה, אחשוב הלאה.

למעלה