חידת היגיון כ'

מיכי 10

Member
שוב הנחה ושאלות, מהר לפני שאסע לחשמלאי רכב.

חשבתי על מספרים בני חמש אותיות.
אז למשל על:
cent(o)
okdek

dudek
dumil
okmil
אבל במיוחד על שני הראשונים.
וחשבתי ש"האחרונים", יכולים להיות גם האחרונות. במקרה שמתכוונים למשל ליהנות מהשנים האחרונות.
"ולא בעברית", אשר בה מברכים "עד מאה ועשרים".

האם אני בכלל בכיוון?

DoronModan

New member
אני מאוד מתפלא עליכם

בסך הכל מה צריך כבר לדעת פה?
בסך הכל, מה פירוש 'oni diras ke'
מה זה konstanta nombro
מה פירוש ne en la hebrea
ומה זה אומר helpas ghui la lastajn

...ויש לכם את הפתרון

מיכי 10

Member
אכן, פשוט מאד. והתייחסתי אל הפשטות קודם, כשישבתי שעתיים וחצי

תמימות ליד האוטו שלי בזמן שטיפלו בו. כמו אמא טובה ששומרת על הילד שלה שפוחד מהרופא.
ושרבטתי בפלאפון מתוך שעמום, אלא שפתאום נגמרה הסוללה, הסלולרי כבה, ומה שכתבתי - נעלם לְעולם.
ואחרי כל זה, חזרתי הביתה עם בעיות חדשות באוטו: לוח השעונים חשוך לגמרי, וכך גם מערכות ההילוכים והמזגן. אבל האורות בחוץ דווקא דולקים.

יש לי "שבוע-אוטו" שלם; כל יום החל ממוצ"ש ובהמשך גם מחר. ים של זמן והרבה כסף מתבזבזים, שלא לדבר על עוגמות הנפש הרבות.

DoronModan

New member
זקוקים לרמז?

תכתבו בגוגל את התרגום של konstanta nombro ותראו מה תקבלו, זה יקרב אתכם קצת.

מיכי 10

Member
תודה! הייתי כבר בכל מקום, כולל בענייני מתימטיקה ומוזיקה,

ועברתי גם לאנגלית ולגרמנית. ואין לך מושג כמה דברים קראתי גם בחיפושים על ההבדל בין numero kaj nombro. ובמילונים, ובכל מיני רעיונות שונים ומשונים.

אבל רק לשם באמת לא נכנסתי, ואכנס עוד עכשיו לזה בלבד, לפני קריסה גופנית מלאה.

מיכי 10

Member
נהרסתי השבוע, ולא יכולה יותר היום. נכנסתי, והגעתי

שוב לאותם נושאים מתימטיים שבהם הייתי קודם, וגם לכימיה, ובינתיים גם לתורה. אבל אתה בטח לא מתכוון לפרק כ"ט בספר במדבר, שהוא מלא מלא מִספרים שונים.

ובטח גם לא מתכוון למספר אינסופי.
אז לאיזה מספר קבוע כן, אני לא יודעת. ועוד לכזה שיִּתן רק 5 אותיות באספרנטו.
יאללה, לילה טוב לכולכם, ואם יהיה צורך להמתין גם מחר אצל חשמלאי הרכב, אולי אחשוב מחדש על החידה.

מיכי 10

Member
ניסיתי עוד המון מילים כאלה אמש, וכלום. לא מצאתי.

נראה לי שבכל זאת אפרוש. לא בשיא.

DoronModan

New member
תתחילו בקל מאוד: למה מתייחס la lastaj

ותזכרו את הנוהג לקשר בין חידות.

מיכי 10

Member
לא פתרון.

אה, חשבתי שכבר בוטל הקשר בין חידות...

בכל אופן, חילקתי באופן פשטני (אולי מדי?) לארבעה אגפים, ותרגמתי כך:
יש אומרים, כי מספר קבוע מיוחד, ולא בעברית, עוזר ליהנות מהאחרונים/ות.

הפסיק אחרי "יש אומרים" אולי מיותר, ואז יש לי רק שלושה אגפים, כש"ולא בעברית" נראה לי מאמר מוסגר, שמצביע אולי על כך שיש לחשוב רק בא-ו, ולא בעברית. שבעברית אין הקבלה לאותו פתרון.

אם כך, צריך לחשוןב מחדש לגמרי. אלא שרק כרגע חזרתי הביתה מהמוסך ומהקניות, ויש לי מחר מלפני הצהריים שבעה אורחים... אז המון המון עבודה.
ארשה לעצמי במחשב עד רבע שעה מנוחה, ואז - "לעבודה ולמלאכה".

(וכבר יש רעיון קטנטן).

מיכי 10

Member
אולי פתרון...

אני יודעת שמישהו כאן שונא ניחושים (שלי), אבל לפני כמה דקות עלה לי בצ'יק ניחוש לראש, ורק אם זה זה, אסביר כמיטב יכולתי, אם אתבקש:

biero

DoronModan

New member
נראה לי שכדאי שתפתרו ביחד

כמו שמחברים מחשבים למחשב על אחד, שיכולת החישוב שלו גדולה יותר. תעלו רעיונות (ותפסלו אותם) יחד. אבל כרצונכם.
ולשאלתך - זה לא זה, אם כי התקרבת סוף סוף לעניין המשקאות. אבל שימי לב איך זה מנוסח בחידה - helpas ĝui la lastajn
ולעניין ne en la hebrea - לא אמרתי שזה שלא בעברית ולא אמרתי שזה כן בעברית. כזכור לך, לא עניתי על שאלתך הפעם, אם זה מיועד לכולם או רק למי שדובר עברית.

מיכי 10

Member
טוב, זה מעניין מאד, ויתכן אפילו שהתקרבתי. אבל

לא יכולה להשקיע אף דקה נוספת. גם מותשת מכל הבחינות, וגם עצבנית מכל מה שעלי לעשות עכשיו בכחמש שעות, במקום שהייתי צריכה בעצם יומיים.

שמת לב שאלדד, אחרי שכתב שזה קשה מדי, פשןט נעלם מהשטח, ולא שידר שום אות חיים? (בפרטי כן. אני לא דואגת).
הוא משאיר את כל העבודה רק לי?

הלוואי שהיה לי זמן. אם פתאום יצוץ לי משהו חדש במוח תוך כל העבודות, אחזור לכאן. בינתיים יש לי הרבה דאגות אחרות.

מיכי 10

Member
ושכחתי רק עוד לציין פרט קטן לגבי הניחוש הקודם שלי,

שחשבתי שהאחרונים, הם היינות (לעומת הבירות), שלפי מה שכתבתי לכם בגרמנית, טובים לשתייה (וכנראה גם מהנים), רק כששותים אותם אחרי בירה, ולא לפניה. כלומר, היינות הם האחרונים.

עכשיו אני יודעת שהאחרונים הם רק המשקאות באופן כללי.

למעלה