אפשר חידת היגיון קטנה בעברית, רק לשם שינוי? לא אהפוך

Eldad S

New member

אכן, מתפלחים ל... זכור גם לי.
בעצם, גם מתפלחים מ...
ובעניין הפלחה - אהבתי.

ועכשיו באמת לילה...

DoronModan

New member
אז אולי באמת זה בא מפלחה?

זה גורם לי לחשוב שהרי היו אומרים גם 'לפלח' אם אני זוכר נכון. (ייתכן ש'לפלח' בא לפני 'להתפלח', ביטוי שנולד רק אחר כך). אולי זה מקורו של ביטוי הסלנג הזה, שאנשים היו 'מפלחים' דברים (אולי בעיקר אבטיחים) מהחלקה/מקשה.
או שמה שאני אומר כבר ידוע - הקשר בין לפלח, ופלחה?

חוץ מזה, בזכותך קראתי עכשיו על חקלאות בעל (=פלחה) וחקלאות שלחין. אלדד, אתה למשל מכיר את ההבדל?

DoronModan

New member
תכנית גידולי פלחה - כולל *גרעיני* אבטיח

http://tx.technion.ac.il/~research/MOAG_Summer_Crops_2016.pdf
אז מה? לוקחים את הגרעינים ומשמידים את האבטיחים?

לעומת זאת, באתר של קיבוץ גשר מופיע:
"גידולי שדה קיבוץ גשר מגדלים על פני שטח של כ-4,800 דונם גידולי פלחה, אבטיחים, עגבניות ושעועית לתעשיה, חמניות, בצל, שום, סיטריה, תירס לתחמיץ ולמאכל וכן מטע בננות."
ומזה יוצא שפלחה לא כולל אצלם אבטיחים.
האם אבטיחים לא מושקים באופן יזום, אלא רק מהמשקעים הטבעיים?

וחוץ מזה- באתר של קיבוץ גלאון מופיע:
פלחה – 9400 דונם (חיטה ,קטניות לשחת ,חומוס ,אבטיח לגרעין ושיבולת)

אני מעלה השערה, שאבטיח בפלחה הוא רק לגרעינים, ואולי אבטיח כזה, שלא מושקה באופן יזום אלא רק ממי הגשמים, מוציא יותר גרעינים, או שבלי קשר, אלה הזנים, עתירי הגרעינים, שנבחרים מלכתחילה לפלחה, ואז בהחלט כן משמידים את האבטיחים לאחר הוצאת הגרעינים, כי ממילא מי רוצה אבטיחים עם מלא גרעינים?

DoronModan

New member
ולסיום

במודעת דרושים ל'מנהל תחום פלחה' בדרום
http://israel.agrisupportonline.com/drushim/csv/csvread.pl?show=3854&mytemplate=tp2
אומרים ברחל בתך הקטנה, שמחפשים דווקא אדם עם ידע רב בגידול אבטיח לגרעינים

חשבתי שאבטיח לגרעינים בפלחה ואבטיח למאכל בשרו הוא בהשקייה אבל בויקיפדיה אני קורא:
אף על פי שהאבטיח התרבותי אוגר כמותמים גדולה בפירותיו, הוא גדל ללא השקיה בתנאי בעל.
אז אני כבר לא יודע...

מיכי 10

Member
בשלושת הקיבוצים שאני מכירה טוב, לא גִּדלו אבטיחים, כך

שאני לא בטוחה לגביהם. יש לי נטייה לחשוב שהם מושקים רק בהתחלה, כדי שייקלטו, ושבשלב מסויים מפסיקים את ההשקיה. אבל אני צריכה לברר.
אוי אוי, עדיין לא נכנסתי לשני הקישורים, אבל בשרשור הזה, אתה גורם לי לגעגועים אדירים לנושאים הכי אהובים והכי מעניינים אותי בחיים: חקלאות ובוטניקה...
אם אגיע לבדיקה ובירור של חלק מהשאלות ויהיו לי תשובות, אשמח לשתף בהן, או בחלק מהן כאן.
בעבר הקצת רחוק, רציתי לתת הרצאה בקלובו על שמות של ירקות ופירות. אך כשהתברר לי אז, שהיא תהיה חייבת להיות באספרנטו, נבהלתי. ואמרתי שאם אוכל פעם לדבר א-ו שוטפת, אולי אתן אותה. אלא שעדיין לא הגעתי לזה, ולא יודעת אם אגיע.

מיכי 10

Member
לפלח במובן של "לסחוב", שהיתה המילה המוקדמת יותר,

אולי בא מ"פלחה" (וגם את ה"פַלָּח", בל נשכח) אבל אני לא בטוחה. אולי
תוכל לשאול על כך את המומחה לשפות ולעברית. או שאני אשאל.

אני לא חושבת שפלחה הם גידולי בעל בלבד. אגב, בקיבוץ של אחי, לא משתמשים במילה פלחה, אלא זה "ענף גידולי שדה". אחי אפילו ניהל אותו במשך שנים, ואחר כך אחדים מבניו.
עד כמה שאני ראיתי, כלגידולי השדה שלהם הם גידולי שלחין. אבל אוכל לשאול אותו.

למעלה