חידה ח' (ק"ו)

מיכי 10

Member
לא הבנתי את מה שהתכוונת להעביר כאן. האם התשובה לא נכונה?

ואגב הסופיות io ו-ujo, האם יהושע לא משתמש בסופית ujo לארצות? או שאני עושה לו כרגע עוול בכך שאני חושבת כך?
או שטעיתי, וזה בכלל ג'אן פיירו, שמשתמש בסופית ujo.

DoronModan

New member
התשובה נכונה. גם כתבתי 'וידעת'

זה לא לגמרי מוטעה לומר ארצות ב-ujo, אבל עדיף io. במקרים מסוימים זה יכול להיות כן מוטעה וחייבים io. למשל אי אפשר לומר Belgujo כי זה אומר ארץ העם הבלגי, בעוד שאין עם בלגי אלא שני עמים גדולים, העם הצרפתי והעם ההולנדי. ולכן צריך Belgio. גם Jugoslavujo לשעבר זה טעות, כי אין דבר כזה עם יוגוסלאבי, אלא העם הבוסני, הסלובני, הקרואטי, הסרבי, המקדוני... צריך לומר Jugoslavio

במקרה של Italujo זה עשוי להיות בסדר להשתמש ב-ujo, כי מקובל לומר שארצם שייכת לעם האיטלקי. אבל אז יהודים למשל, שחיים באיטליה, לא ירגישו שזו ארצם, ותמיד ירגישו זרים לפי השם האספרנטי. זמנהוף העדיף בערוב ימיו להשתמש בסופית io- לכל הארצות. הוא הציג את זה כהמלצה ולא כחובה.

מיכי 10

Member
תודה! אם כך

אני מתנצלת קודם כל בפני יהושע, שבוודאי לא טועה בדבר כל כך בסיסי.
וגם מתנצלת בפני ג'אן פיירו, שאם הוא אולי טועה, זה בטח רק מתוך הרגל, ובעיקר בשמה של ארץ מולדתו.

מיכי 10

Member
אז התכוונת

שהתשובה תהיה Italio ברמז?
כדי לא לדייק לו מדי ברמז עם סיציליה?

DoronModan

New member
לאו דווקא

נראה לי ש-Sicilio זה מספיק מעומעם (הרי לא אומרים שזה שם של הר, או עיר או מה), ו-Italio יותר מדי מעומעם ואפילו מטעה.
מה שהתכוונתי זה שהסופית שכתבת, io-, מתאימה, משום שלפחות כיום כבר לא אומרים העם הסיצילי (בכל מקרה איטליה אוחדה כבר באמצע המאה ה-19), ולכן בשום אופן לא Sicilujo אלא אומרים Sicilio.. אולי Sicilujo מתאים לספר היסטוריה באספרנטו, שכן בהסיטוריה כן היה כמדומני עם סיציליאני.

Eldad S

New member
מדוע

לא הצלחתי ולא אצליח לפתור את החידה הנוכחית:
Denove perdis la kapo
כלומר, gento שוב איבד את הראש, ונשאר ento

אחר כך צריך לבלבל את האותיות, ואז שוב זה חוזר לעם.

אופס, דביל שכמוני...
ניסיתי בבוקר לבלבל את האותיות שלוש או ארבע פעמים, ולא הגעתי לשום דבר.
ניסיתי עכשיו בפעם החמישית או השישית, ופתאום...
etno התגלתה במלוא הדרה.

מה שאומר שלפעמים צריך לנסות לא פעם ולא פעמיים, ובסבלנות... בבוקר כבר הייתי בטוח שניסיתי לערבב בכל האופציות האפשריות...

DoronModan

New member
במלוא הדרו!

יפה. עכשיו תראה את הרמז שהייתי אמור לתת לך.
(kaj tio okazis en Sicilio)
כי אם הקודם קרה בגנט, הגיע הזמן לשנות לאווירה קצת יותר ים-תיכונית

DoronModan

New member
כמה זמן מנוחה דורש הקהל?

עכשיו עם ה-
שומעים כל הזמן על ספורטאים שנחים לפני שהם חוזרים לאימונים. אז לכמה זמן מנוחה אתם זקוקים? (אל דאגה, כבר יש חידה מוכנה)

Eldad S

New member
אם לחד לא דרושה

מנוחה, גם לנו לא.
אבל אשמח אם גם מיכל תחווה דעתה.
דרך אגב, לקרוא את כל השרשור של מיכל, לעיל? הוספת עוד חידה למיכל?

DoronModan

New member
זה סתם בקטנה. אתה יכול לקרוא...

נמתין לחוות הדעת הנוספת
. אני לא אשכח את החידה.

מיכי 10

Member
כרצונכם.

לא מבטיחה להשתתף תמיד. אני רק טרמפיסטית.
תעשו כפי שנוח לכם.
ואני אעשה מה שיבוא לי.

למעלה