חידת הגיון ז' (ק"ה בספירה הישנה)

DoronModan

New member
חידת הגיון ז' (ק"ה בספירה הישנה)

Akiranto de biletoj perdis la kapon al la popolo
(Tio okazis en Belgio)

Kvin literoj

Eldad S

New member
!Dankon, enigmulo, pro la nova enigmo

עכשיו החידה עברה בקריאה ראשונה

נראה מה יהיה בקריאה הבאה.

DoronModan

New member
אהבתי

אם עברה בקריאה ראשונה, ודאי לא יהיה אי-אמון. מקסימום שאילתא

Eldad S

New member
...terem

מזכיר מילה הונגרית, לא?
(זו באמת מילה הונגרית).
עוד שעתיים אקרא קריאה שנייה, ונראה אם היא תניב תוצאות.

DoronModan

New member
המילה מזכירה את הבדיחה

על איך אומרים בהונגרית "שֵמן"? מגד (יש לומר בהגייה הונגרית). איך אומרים "אוטובוס"? אגד. איך אומרים "חתול"? כלב.
ובקשר לחידה - כשיודעים את התשובה זה לוקח צ'יק צ'ק.

DoronModan

New member
לא ידעתי

כן ידעתי ש-ter זה 'כיכר'. אגב, אחד הספרים שהזמנתי לפני המון זמן ולא הגיעו (אולי נשלחו בדרך הים?) זה Teach Yourself Hungarian. אמור להיות לי כי למדתי ממנו פעם, אבל את זה קניתי כדי לתת מתנה לחובב הונגרית. smalon

Eldad S

New member
טעות שלי

(לא, זה ש-tér זה כיכר – ידעתי, ובכך צדקת), בטעות שייכתי לה את המשמעות "עץ", או "על העץ", כאשר "עץ" זה בכלל fa.

אני מכיר את הביטוי ,Mi fán terem, והמשמעות היא, כנראה, "מה גדל על העץ" - אבל הכוונה לביטוי, לא למשמעות המילולית (שכחתי את משמעותו המדויקת של הביטוי).

DoronModan

New member
לא להאמין כמה הביטוי הזה נפוץ ברשת

אבל "טרם" הצלחתי למצוא את המשמעות שלו.

Eldad S

New member
Trovite - וזו tre tre

!bela enigmo
למעשה, לא הצלחתי למצוא שום דבר בהגדרה, בהתחלה.
אבל אז הלכתי על ניסיון להניח שהפתרון הקודם בכל זאת תופס גם כאן. agento.
מההתחלה הנחתי שיש כאן קפד ראשו (אבל שללתי על הסף את האפשרות שהקפד ראשו הוא של הפתרון הקודם...)

אבל אז, כשהצבתי בראש (שלי) את Belgio, ונשאר לי מתוך agento רק ה-gento - אהבתי מאוד.

DoronModan

New member
יפה מאוד - במיוחד הזריזוּת

ואהבתי את ה וזו tre tre ולא הבנתי בתחילה. מזכיר לי שפעם כתבת בכותרת "בדי" ובתוכן "קונת". זוכר?

אתה שם לב שאני הולך כבר כמה וכמה חידות על מעין שרשרת עם ציר משותף בין כל זוג חידות, נכון? (זה לא שיש לי בראש את השרשרת, אבל כשאני מחפש רעיונות לחידה, אני מוצא אותם בחידה שזה עתה נפתרה.)
עכשיו אני חושב על זה שקצת משעשע שהסיפור הזה קרה בבלגיה, כאילו מישהו התבלבל, והתכוון לכתוב שהוא איבד את הראש לעם בצרפת, אבל יצא לו בלגיה...

DoronModan

New member
האמת, מפתיע אותי שה-Belgio

הוא זה שסייע בידך בדרך לפתרון. כי מבחינתי זה היה רק מעין בונוס חמוד, שפתאום חשבתי עליו, לאחר שכמעט שלחתי את החידה בלי הסוגריים. הסוגריים זה משמעות שיצאה במקרה, מבחינתי.

Eldad S

New member
אז הבונוס

הפעם היה מבחינתי ה- pièce de résistance בחידה, והוא מה שעזר לי מאוד.

וכן, הנחתי מראש שהמילה העברית הקצרה הזאת בכותרת, שנראית גם כמו מילה לטינית או משהו דומה, תעשה לך את זה...

מיכי 10

Member
לא תודה.

בלגיה הטעתה אותי. הבנתי שזה "קפד ראשו", וחשבתי שמדובר בהיסטוריה של בלגיה. לא מתמצאת בהיסטוריה ולא בבלגיה. היה לי חבל"ז, וקראתי כבר אמש את תשובתו של אלדד. כלל לא הבנתי אותה, אבל בינתיים שאלתי חבר שהסביר לי.

DoronModan

New member
לא נורא

בחידה הבאה אנחנו עוזבים את בלגיה ועוברים למחוזות חדשים-ישנים (כמו בכל החידות האחרונות). אולי מחר-מחרתיים, לפי דרישת הקהל.

למעלה