חידה ג' (ק"א בסדרה הישנה)

Eldad S

New member
מעניין, מעניין.

ממבט ראשון – ניסוח אניגמטי מאוד.
בינתיים אין לי צל של מושג. נראה מתי המוח יניב תוצאה כלשהי.

מיכי 10

Member
תודה, ואחרי שגם אלדד ביקש, *אנסה* לפתור.

aro

(תרגמתי: הכמות הקודמת, גם על הראש).

aro זה 100מ"ר = יחידת מידה לשטח. החידה הקודמת היתה אמורה להיות מס' 100, כך שזאת כמות.

גם aro- = אוסף, קובץ (למשל של שערות על הראש, שהיתה התשובה בחידה הקודמת - Harare).

נראה לי שבחידה הנוכחית, יש לסיים ב-o ולא ב-e, אלא אם הפתרון שלי מוטעה מלכתחילה.

DoronModan

New member
לא לזה התכוונתי (מותר לקרוא + רמז למעוניינים)

לא ידעתי ש-aro זה 100 מ"ר
אבל - ופה הרמז - אכן המילה antaua מתייחסת למשהו בחידה הקודמת.

מיכי 10

Member
חבל מאד, כי הפתרון שלי נראה לי גם מתאים וגם יפה...

קרה כבר פעמים אחדות בעבר, שמצאתי פתרונות יפים ומתאימים, אך לא כיוונתי לדעת המשורר.
אז להיום זה הכל. אם אוכל, אנסה מחר.

Eldad S

New member
קראתי את תשובתה של מיכל, וקראתי גם

את ההערה/הארה שלך, אבל זה לא עוזר לי בשום צורה.
התלבטתי, בקריאת נוסח החידה הנוכחית, האם ל-ankaŭ יש תפקיד בניסוח הנוכחי. אז אתה אומר שזה אכן מתייחס בצורה מסוימת לחידה הקודמת. אבל אין לי שום מושג מה הקשר לנשוא החידה הקודמת, ולא הצלחתי למצוא דרך להתחבר אליה.

להערכתי, הניסוח הנוכחי די קשה, אבל נראה. תוכל להחליט על רמז נוסף אם לא נמצא כלום כעבור יומיים, אני מניח.

DoronModan

New member
המילה ankau

באה רק לקשר לחידה הקודמת שגם בה היה surkape אבל זה מתעתע כי עצם הפעם surkape דווקא במשמעות אחרת.

Eldad S

New member
אכן,

אם פתרתי נכון במורד השרשור, אז ה-surkape היא במשמעות שונה. האמת היא שבמשמעות הזאת, כלומר, של החידה הנוכחית, חיפשתי בפעם הקודמת, ולכן לא הצלחתי לפתור אותה מיד. ואז חיפשתי במשמעות הפיזית, ואז כן הצלחתי למצוא.

אז הפעם שכחתי לחפש פתרון במשמעות הפיגורטיבית, ורק לבסוף קלטתי שדווקא עכשיו אני צריך לחשוב במשמעות המושאלת, קרי "כשהוא עומד על הראש"...

מיכי 10

Member
סתם כמה שרבוטי ניסיון, כי כרגיל, לחוצה בזמן.

את זה שהבנתי מיד ש-antaŭa מכוון אל החידה הקודמת, הוכחתי כבר בפתרון שכתבתי אמש (ושעדיין נראה לי מתאים במיוחד)

1. חשבתי בינתיים על האפשרות שבחידה הקודמת (מספר 2), אולי הכוונה לפתרון dua - שני או שנייה. כלומר, הכמות 2 של המופע ar במילת התשובה שלה: harare.

2. era - כמות קטנה מאד, חלקיק, טיפה. על הראש, במשמעות של הפיכת המילה harare מהסוף אל ההתחלה. זה נראה לי פתרון דחוק מאד. ובעצם מיותר, אבל לא אטרח למחוק עכשיו ולשנות את המספרים בהמשך...

3. ree - בחזרה (על הראש) אל החידה הקודמת. גם זה דחוק בעיני.

4. עוד אני יכולה לחשוב שלעיר הבירה של זימבבואה, הררֶה, היה לפנים שם אחר, אך לא ידוע לי על כך.

5. והצעה שמספר האותיות שלה לא מתאים, שעל הראש יש לבע"ח מסויימים שתי קרניים.

זהו. יש כמובן עוד רעיונות שונים ומשונים, אבל נראה לי שהם מדּרדרים והולכים.
ובאמת חבל לי על הזמן של המון המון דברים חשובים ומעיקים במיוחד, שאף אחד לא יעשה במקומי.

מיכי 10

Member
ועכשיו, כשהתייאשתי מלפתור, ארשה לעצמי לקרוא גם את הרעיונות

של אלדד, למרות אזהרות הספוילר, ואז "אעוף" מכאן לעניינַי.

DoronModan

New member
הרבה רעיונות ומתוכם

החמישי הוא הקרוב ביותר (יחסית לשאר) כי הו יש התייחסות לכמות מסוימת. הפעם בחידה זה לא תרגום כזה או אחר של המילה כמות אלא לכמות מסוימת.

מיכי 10

Member
strange, כי אל אותה כמות כבר התייחסתי בכמה מההצעות שלי.

ואגב, חלמתי הלילה שאלדד מחפש את התשובה בסוף (אבל זה היה בדפים הימניים דווקא) המילון העברי-אספרנטו של מורז'ן, במועדון. והצטערתי שלא הבאתי איתי את המילון גם לשם. ומצד שני, התביישתי לבקש אותו מאלדד או ממישהו אחר.

מיכי 10

Member
שלא בטובתי, חזרתי... להררה כן היה בעבר שם אחר, אבל ארוך:

סולסברי (Salisbury).

"קצת" יותר משלוש אותיות. אז השערה מס' 4 קרסה ונפלה. :)

Eldad S

New member
עדיין לא הפתרון, אבל...

רציתי לשתף אותך בהתלבטויות שלי.
עברו במוחי מילים כמו bis - שיש בה רק שלוש אותיות, ופירושה "שוב", "הדרן", וחשבתי שזו עשויה להיות מעין חזרה על ה... הקודם או הקודמת (כמות? הופעה? לא יודע).

חשבתי גם על iom, אבל גם זו לא עונה על הדרישה, כי פירושה לא "אותה כמות" (שזה tiom, עם ארבע אותיות), ומלבד זאת, שתיהן לא נמצאות על הראש.

חשבתי גם על מילה שתסתיים ב-e, אבל אז נותרות רק שתי אותיות, אז ניסיתי לדמיין doe, roe כל מיני מילים קצרות (לא מצאתי בינתיים מילים עם משמעויות) שכל אחת מהן יכולה גם להתייחס ל- על הראש. בינתיים, ללא הצלחה.

עברו לי בראש גם מילים כמו tre, tro, אולי sam (מילה שלמעשה לא קיימת) – אני מנסה לחפש משהו כמו "אותה" כמות, אבל שוב, בכל פעם אני נתקע בעובדה שאין לזה קשר ל"על הראש".

Eldad S

New member
נ"ב:

לא מצאתי בחידה הקודמת שום דבר שמתייחס לכמות, פרט לנושא "אוסף" השערות, harare, אבל מיכל כבר הציעה aro, אז are, מן הסתם, לא מתאים כאן, מה גם שאין למילה הזאת שום קשר ל"על הראש".
בינתיים אני מרגיש ב-senelira cirklo.

מיכי 10

Member
אלדד, תקרא שוב בבקשה את תשובתי הראשונה, שדווקא כן

מתייחסת גם ל"על הראש" וגם לכל שאר תנאי החידה.
אלא ש-bedaŭrinde, לא לכך התכוון המשורר.

Eldad S

New member
ודאי, קראתי.

וגם התייחסתי לזה בפירוט שכתבתי לדורון.
אבל הבנתי שזה לא רלוונטי לפתרון, למרות שבהתחלה חשבתי בכיוון שלך...

DoronModan

New member
רמז? למי שרוצה...

קראתי את הרעיונות היפים של מיכל ושל אלדד. מיכל קישרה לחידה הקודמת ואלדד (וגם מיכל) הביא רעיונות לכמויות. למעשה התשובה בשילוב של כמות מסוימת - מהחידה הקודמת.

Eldad S

New member
מקווה שזה

ישקע

ואולי יהיה לי רעיון אחר בהמשך היום.
תודה על הרמז.

למעלה