חידת הגיון צ"ו

Eldad S

New member
יפה!

חידה מעניינת.
.Mi cerbumas

Eldad S

New member
...Ankoraŭ malfacilas

.Mi provis jam kelkajn fojojn solvi, sen palpebla sukceso
?Ĉu iu kroma aludo​

מיכי 10

Member
ניסיון לפתרון שמצאתי תוך טיפול אצל רופא השיניים. :)

talio - גזרה (יעני טליה). 2. היסוד הכימי תליום.

DoronModan

New member
תשובה נחמדה, אבל לא לזה התכוונתי

כמו שאני מבין, לקחת חלק מהמילה italio ומצאת יסוד כימי (elemento) בשם תליום.
שזה נחמד, אבל אשמח לעוד הסבר מה פתאום unua ו-dua. איך הם בדיוק קשורים לפתרון שלך. ויש לי הרגשה שהם קשורים איכשהו, אם כי לא זו כוונתי.

מיכי 10

Member
התאכזבתי, כי היו לי סיבות טובות...

ההברה השנייה במילה italio היא tal.
ושהיא ההברה הראשונה במילה talio.

DoronModan

New member
אם הבנתי נכון

את מתייחסת למילים בחידה: la dua sed la unua
כלומר ה-elemento שבפתרון שלך הוא חלק של מילה כלומר הברה. וה-tal ב-Italio הוא dua silabo, וב-talio ה-tal הוא unua silabo. וחוץ מזה ה-elemento הוא יסוד (כימי במקרה של תליום).
הפתרון שלך יותר יפה משלי

התשובה שלי, יש לומר, שונה לגמרי

מיכי 10

Member
תודה
. וחבל, כי התשובה שלי נראתה לי כל כך

פשוטה kaj מבריקה כאחת.
ועכשיו אין לי מושג איך לפתור לפי הכוונה שלך...

DoronModan

New member
יש על מה לעבוד

ולמצוא יסוד כימי אחר... (נתתי רמז בלי שהתבקשתי)

מיכי 10

Member
יש לי עוד הצעה, ואינני מסמנת ספוילר, כי נראה לי שזה לא זה.

{זה כבר היום השלישי שאין לי חיבור לאינטרנט ולקַו הטלפון הביתי. טכנאי יבוא להחליף את הראוטר רק בעוד כמה ימים. בינתיים אני מצליחה להתחבר בעצמי רק מדי פעם, להבלחות קצרות. אז אנצל את ההזדמנות הנוכחית כדי לכתוב כאן}:

הפתרון שחשבתי עליו, הוא היסוד הכימי Litio = ליתיום.
כי כטכנאית מעבדה לכימיה, אני יודעת שבטבלה המחזורית של מנדלייב, ליתיום (המסומן Li), נמצא במחזור השני - dua ובקבוצה הראשונה - unua.

גם האותיות דומות לאותיות של המילה Italio.
אך לא מצאתי קשר מדוייק לאגף en Italio, אז אני מבינה שלמרות יופיה, גם זו אינה התשובה הנכונה...

DoronModan

New member
גם לא... אז רמז חשוב

שני שמות התואר המספריים unua ו-dua מתייחסים לא ל-elemento אלא (כמו שקורה בהרבה חידות שלנו) לשמות עצם אחרים, שדווקא לא מופיעים בחידה.

מיכי 10

Member
תודה. לי זה לא רומז כלום בינתיים, אך אנסה עוד.

אגב, שוב נותקתי מהאינטרנט במחשב. אז כרגע הורדתי את אפליקציית "תפוז" לפלאפון, בלית ברירה. :)

DoronModan

New member
הסבר הרמז, באצעות דוגמה

היתה חידה la sepa nomo de poeto
לכאורה לפי ניסוח החידה sepa nomo - השם השביעי.
אבל בעצם ה-sepa התייחס למשהו אחר, שלא נאמר בחידה. במקרה זה, החודש השביעי, וכך התשובה היתה julio ורימזה במקרה זה למשורר (poeto) שהוא Julio Baghy

נזכיר למי ששכח בגלל ההפסקה הארוכה בחידות, וכן אם יש מצטרפים חדשים: אחת המשימות הראשונות בפתרון חידה כזו, היא לגלות איפה צריך לשים את קו הגבול בין האגפים השונים. בדרך כלל שניים, אבל ייתכנו גם יותר מכך.

מיכי 10

Member
תודה, הבנתי. אבל להשתמש בסלולרי כדי לכתוב

בפורום, זה פשוט עינוי. ברצינות. כאילו שמו כאן את *כל* המכשולים שהצליחו לדמיין. אין בזה שום כלום ממה שנקרא "חדוות גלישה". אז בצער ובכעס (לא על האספרנטיסטים, כמובן), אני נאלצת לפרוש. אופס... נדמה לי ששוב יש אפשרות להיכנס למחשב. נדלקו הנוריות הכחולות. ארוץ מהר לשם.

Eldad S

New member
ניסיון לפתור את החידה:

Lundo
באיטלקית, L'un (כלומר, הראשון)
אבל יום שני הוא השני במסגרת ימי השבוע.

בעצם, משהו עפעס חורק כאן... למרות שהייתי רוצה שזה יהיה הפתרון, אבל אני מרגיש שההסבר שלי לא חלק.

בעצם, באיטליה זהו היום הראשון בשבוע (אצלנו הוא היום השני). אבל למה דווקא באיטליה, ולא בכל מדינה אחרת, שהיא לא ישראל?

DoronModan

New member
אוקי... vidu... ורמז נוסף, לא גדול אך משמעותי

הפרוש שלך למה זה dua, הוא אכן בכיוון של משהו שלא מופיע בחידה. במקרה הזה לקחְתָּ אותו לכיוון של יום בשבוע. אז זה לא זה, אבל משהו אחר כן.

שנית, זה מסוג החידות שהחלוקה לאגפים לא ברורה מאליה. אני יכול לרמוז שיש כאן לא שני אגפים, אלא שלושה. איך אתה חושב חלוקה כזו נראית בחידה שלנו?

למעלה