ספיישל בנושא צפון קוריאה

Woogy

New member
../images/Emo124.gif ../images/Emo20.gifספיישל בנושא צפון קוריאה../images/Emo20.gif

כידוע אנחנו מדברים בפורום בעיקר על דרום קוריאה, אבל מתעניינים גם בנושאים של צפון קוריאה. החלטתי לאסוף יחדיו הודעות חדשות וישנות הקשורות לצפון קוריאה, כדי לראות את הכל ביחד, כדי שיהיה אפשר לדון בכך עוד אם תרצו, וכדי להזכיר שצפון-קוריאה זה לא רק מדינה שיש לה יכולת גרעינית(
) אלא גם מדינה מעניינת שחיים בה אנשים רגילים, ולמעשה כמעט אותו עם שחי בדרום קוריאה
, רק בנסיבות שונות.

buta

New member
משהו על צפון ודרום קוריאה.

שמעתי ברדיו קודם שעכשיו שני הצדדים הסכימו על קו רכבת שיהיה בין צפון קוריאה ודרום קוריאה. שמעתם על זה משהו?

kiCkiC

New member
אחרי חצי יובל: רכבת תחבר בין הקוריאות

לראשונה זה חצי יובל, תיפתח בחודש הבא מסילת רכבת, שתחבר בין קוריאה הצפונית לקוריאה הדורמית. בחודש שעבר הגיע מנהיג המדינה הדרומית לבירת הצפון, ושני המנהיגים חתמו על אמנה לשיתוף פעולה כלכלי מסילת רכבת תחבר בין צפון ודרום קוריאה, לראשונה זה 25 שנים - כך נמסר בהודעה משותפת לשתי המדינות. על-פי ההודעה, הקו החדש יפתח כבר בחודש הבא. מנהיגי שתי המדינות חתמו בחודש שעבר על אמנה לשלום ולשיתוף-פעולה כלכלי, בפעם הראשונה מאז תום מלחמת קוריאה לפני 54 שנים, וחלוקת האי הקוריאני לשתי מדינות. בפגישה היסטורית בין המנהיגים - קים ז'ונג איל, מנהיג קוריאה הצפונית לבין רו מו יון, נשיא הדרומית, נקבע כי האמנה תבוסס על הדברים שסוכמו בין הצדדים בפגישתם הראשונה בשנת 2000. הפגישה נערכה בעיר הבירה של המדינה הצפונית, פיונגיאנג, והוחלט בה על הקמת מסילת הרכבת וכן על בניית מתחם שלום ימי בצד המערבי - אזור שבו הייתה מתיחות צבאית ימית בין השתיים במשך שנים רבות. עוד הוסכם כי ייערכו דיונים עם ארצות-הברית וסין, על מנת לפתור סופית את המחלוקות שעדיין נותרו ממלחמת קוריאה, ולחתום על הסכם שלום שיחליף את הסכמי שביתת-הנשק שנחתמו. לכתבה בגלי צה"ל

kiCkiC

New member
השאלה עכשיו היא מי יעז...

לדרומים אין מה לחפש בצפון ולצפונים לא יאשרו בכלל לעלות על הרכבת... אבל בכל זאת זה צעד פוליטי חשוב.

buta

New member
גם אחרי שתפעל הרכבת לא יאשרו להם? ../images/Emo2.gif

אז מה הקטע שהפעלת הרכבת הזאת?

SashTheRed

New member
לא נראה לי ממש יש קטע

חוץ מאולי המראה של "אנחנו אחים" שנוצר מזה... עם זאת אולי יהיו כמה דרום קוריאנים שירצו להתחבר עם אחיהם בצפון ויסעו לשם לראות את המקום... אם הם יחזרו בשלום... אין לי מושג... גם לא מזמן הייתה כתבה, אם אני לא טועה, שדרום וצפון קוריאה סוף סוף חתמו על הסכם שלום וסיום מלחמת קוריאה שהם התחילו ב-1950 או 49, אני לא בטוח (המלחמה נעצרה עם הפסקת אש בעיקרון באותו הזמן)

GnomeBubble

New member
אני חושב שהמשמעות העיקרית של הרכבת

היא סמלית. אולי ישתמשו בה גם כדי להעביר סחורות בין המדינות. כמה חברות דרום קוריאניות פתחו מפעלים באיזור התעשייה המשותף שנמצא בתוך צפון קוריאה.

buta

New member
כן גם יכול להיות ...

שהיא יותר מסחרית ..... מאשר רכבת נוסעים.....

Woogy

New member
תיקון קטן

מדובר ברכבת למטענים בלבד. זו לא רכבת ראשונה אבל זה אמור להיות קו קבוע. כבר היה ארוע היסטורי מאוד מתוקשר של רכבות נוסעים משני הצדדים שחצו את הגבול ביקרו וחזרו. דמיינו את הצפון קוראנים מקטינים את רשימת הנוסעים שלהם עוד ועוד כדי לוודא שלא יהיה על הרכבת שלהם אף אחד שעלול להחליט פתאום להשאר בדרום קוריאה
אני חושב שהצפון קוראנים מרוויחים פה רכבות סיוע ישירות מהדרום. לדרום קוריאה חשוב בעיקר לשפר את הקשר עם צפון קוריאה. יתרון כלכלי יהיה רק כאשר תהיה מסילה דרך צ.קוריאה לכיוון רוסיה (ובהמשך יכול להתחבר אפילו לאירופה). בדרום קוריאה מרגישים כמו באי, בדומה לאיך שזה בישראל. לנו קל יחסית לדמיין את המשמעות הכלכלית של מסילה פעילה מישראל לאירופה, וזו השוואה טובה. ייתרון כלכלי קטן נוסף, זה המסחר הישיר במחצבים שיכול להיות פתח לפעולות נוספות.

למעלה