תחליף לאסטרופם

תחליף לאסטרופם

שלום לכולן,
קצת רקע - בת 31, בטיפולי פוריות מעל שנה. סובלת מPCOS והעדר וסת מוחלט.
עברתי שאיבה אחת. עקב השחלות הפוליציסטיות מחזירים לי רק מוקפאים (כדי לא לגרום לגירוי יתר של השחלות).
בכל החזרת מוקפאים אני נאלצת ליטול אסטרופם (4 כדורים ביום. פחות מזה לא יעיל עבורי).
לאחרונה עברתי הפלה בשבוע 12, ונטלתי את האסטרופם עד לרגע זה (כלומר 3 חודשים ברצף, שמתווספים לשאר מחזורי ההחזרה שעברתי בחודשים שקדמו להריון).
לאחרונה אבי אובחן בסרטן לבלב (אשר בחלק מהמקרים יכול להיות עקב מוטציה בגנים של brca1/2). כידוע מוטציה זו מעלה משמעותית את הסיכון גם לסרטן השד והשחלות. הבירור יקח עוד חודשים רבים (כי ככה מערכת הבריאות בארץ עובדת לצערי).
לאור כל זה, וגם בלי קשר לפיסקה האחרונה, אני ממש חוששת להמשיך ליטול אסטרופם. ההנחה היתה שתוך מספר קטן של טיפולים אכנס להריון, אך אני רואה שהתהליך ממש מתארך ולא מוכנה לסכן את עצמי יותר.
האם אתן מכירות תחליפים לאסטרופם שיכולים לעזור בעיבוי רירית הרחם ותזמון מדוייק של ההחזרה?
ראיתי פה אזכורים של לטרוזול, אך ממה שהבנתי, זו תרופה שמעכבת ארומטאז', כלומר בעצם מעכבת את ספיגת האסטרוגן בגוף.
קראתי גם על רלוקסיפן, אשר גם ההתוויה שלו היא לטיפול בסרטן השד, אך נראה שכן יכול לעבות את הרירית. מישהי מכירה?

מצטערת לשמוע

איפה ראית שזה יכול לעבות את הרירית? חיפשתי עכשיו מחקרים וממה שראיתי העדויות הן שזה לא משפיע על עובי הרירית (אם כבר גורם לה אולי להיות טיפה יותר דקה)

לא בטוחה לאיזו מהתרופות את מתכוונת

על לטרוזול אני לא יודעת כלום, רק עשיתי על זה גוגל אחרי שראיתי בפורום אזכורים שלה.
לגבי התרופה השניה, לא הספקתי לקרוא מאמרים, מה שכן קראתי (ממש בקצרה ובעקבות זאת שאלתי פה) שזה בעצם אסטרוגן אבל יש לו השפעה שונה באזורים שונים בגוף (SERM = Selective estrogen receptor modulator). בחיפוש מחודש אני רואה שהתרופה הספציפית שציינתי היא באמת בעלת אפקט אנטי-אסטרוגני ברחם, ולכן לא מתאימה.
השאלה אם יש תרופות דומות שכן משפיעות על הרחם אבל לא על השד למשל.

התכוונתי לרלוקסיפן

חשבתי שעליה את שואלת. אני חוששת שאני לא מכירה את הנושא, רק חיפשתי קצת כשראיתי את השאלה שלך. אני לא מכירה תרופות אחרות, מבין התרופות עם השפעה אסטרוגנית, יצא לי לקחת רק אסטרופם.
אני מקווה שתמצאי משהו, ובעיקר שתמצאי דרך לקבל תשובות מהירות (ושליליות) לגבי נשאות של הגן.
בהצלחה

iLanKaBr

New member
אני עם pcos קשה ברמות

תמיד מחזירים מוקפאים מאותה הסיבה.
אף פעם לא נתנו אסטרופם.
נתנו פרוגינובה ואנדומטרין.

פרוגינובה זו אותו סיפור כמו אסטרופם מבחינת הסיכון לסרטן

בלי קשר, לי נאמר שמאד קשה להשיג כיום פרוגינובה כי הפסיקו לשווק אותה בארץ.
את עדיין מצליחה לקנות פרוגינובה ללא בעיה?

צר לי לשמוע
ממש קשה

הייתי מציעה לך ללכת לבירור רפואי גנטי באופן פרטי,
אני לא זוכרת איפה אבל באחד מבתי החולים עושים בדיקות גנטיות ובירורים כאלו
די מהר. זה יכול לחסוך לך זמן.
&nbsp
אני לא מכירה תרופות אחרות
&nbsp
חיבוק והחלמה מהירה ומלאה לאביך

תודה רבה, נקווה!

לגבי בירור גנטי, כבר הייתי באחד כזה לפני כמה ימים בהקשר של ההפלה, אבל על הדרך העליתי גם את הסוגיה של BRCA.
עדיין לא קיבלתי אפילו מכתב סיכום של הייעוץ לפחות בהקשר של עריכת בדיקה כזו לאבי. (מקווה ששבוע הבא אקבל את הסיכום).
ביקשתי לבצע לי את הבדיקה הנ"ל (מה גם שגם ככה לקחו לי דם בייעוץ הזה), אבל נאמר לי שבשביל זה אני צריכה לקבוע תור לייעוץ נפרד (שזה ללכת לרופא משפחה, אח"כ לחכות לאישור של הקופה, ואז לחכות לתור לייעוץ), ורק אחריו אולי אפשר יהיה לעשות לי את הבדיקה (שהתוצאות שלה מגיעות תוך חודשיים), וגם זה ללא מימון הקופה, אלא על חשבוני.
אם את מכירה מקום ספציפי שעושה את הבדיקה הזו בפחות מאמץ, אשמח לשמוע.

למעלה