אירוח ד"ר רעות ברטוב-שיפמן בפורום

תא זרע זיכרי או נקבי

יש דרך לבחור תאי זרע לפי מין לפני ההפריה ע"י צביעה של החומר התורשתי ובחירה לפי כמות החומר התורשתי. כרומוזום ה X (הניקבי) קצת יותר גדול מכרומוזום ה Y (הזיכרי) ויש מכשירים רגישים שיכולים לזהות את ההבדלים בצביעה ולמיין תאי זרע על פי זאת.
השיטה הזו לא קיימת בארץ ויש בה חיסרון, שהוא הצורך בצביעת תאי הזרע.

על פי המורפולוגיה, לא ניתן לדעת איזה תא הוא זיכרי ואיזה נקבי.

לגבי העובדה שתאי זרע זיכריים יותר מהירים, זה נכון באופן סטטיסטי, אך באופן פרטני כשבוחרים תא להזרקה לביצית לא ניתן לדעת על סמך מהירותו אם הוא זיכרי או נקבי.

מפעם

New member
אירוח ד"ר רעות ברטוב-שיפמן בפורום

אני שמחה לארח את ד"ר רעות ברטוב-שיפמן, מנכ"ל מרכז ברטוב, בפורום.

לכבוד האירוח אשתף בנסיון האישי והחיובי שלנו עם המעבדה.
אינסוף תודות לכל הצוות ובפרט לפרח על המסירות והמקצועיות על הסבלנות והאדיבות על החדשנות והמקוריות.

בגיל 44 רגע לפני שכבר אין טעם אפילו לנסות, החלטנו על סבב שני.
על המעבדה למדתי פה בפורום כבר לפני כמה שנים אבל המחיר הרתיע אותי וגם הצלחנו יפה בסבב הראשון ללא מיון.
אחרי שלוש שאיבות ושש החזרות כושלות, כשנותר לנו עוד נסיון אחרון במימון הקופה, פנינו למרכז ברטוב כמוצא אחרון.
התוצאות היו פנומנאליות מכל הבחינות. 90‰ הפריות, מתוכן 90% באיכות מעולה והעיקר.. נקלטתי להריון תקין ב"ה.
היום אני מתחילה בחסדי השם חודש שמיני וגם יש לי עוד חמישה מוקפאים איכותיים במקפיא של אסותא.
ממליצה בחום ומודה כל יום.
יהי רצון שתצליחו בכל מעשה ידיכם כי ההצלחה שלכם היא ההצלחה שלנו המטופלים. ברוכים תהיו.

Hana90

New member
הסבר על מיון זרע IMSI

שלום לך,
קראתי באתר שלכם על שיטת ה IMSI שמכפילה את שיעור ההריונות, מגבירה את שיעור ההשרשה ומקטינה את שיעור ההפלות.
היות ואנחנו יודעים שלהצלחה או כישלון במחזור טיפול יש כ"כ הרבה גורמים כמו:
שינוי מעבדה, שינוי רופא ופרוטוקול, תגובת הגוף, ביציות אחרות, אפילו אמבריולוגית א' מול אחרת שעשתה את ההפריה או בחרה עוברים או עשתה החזרה יכולה להיות הסיבה לשינוי.
- איך אתם יודעים לשייך את ההצלחה דווקא למיון זרע?
- ואחרי ההסבר לשאלה הראשונה, למה אחרי כל כך הרבה שנים ומאמרים המימסד הרפואי חלוק לגבי השיטה? איזה ניסויים היו חסרים בהוכחת השיטה?

בבקשה הסבירי
תודה

היתרונות של IMSI - שיטת ברטוב

לשאלתך הראשונה, כדי להוכיח את השיטה, ביצענו מחקרים שבהם השוונו את התוצאות בין קבוצה של מטופלים שביצעו IMSI מול קבוצה של מטופלים שביצעו ICSI ללא IMSI.
נלקחו למחקר מטופלים בעלי מאפיינים דומים ככל הניתן והעובדה שמדובר במספר רב של מטופלים בכל קבוצה, עוזרת לקזז את ההשפעה של הגורמים השונים.
כמובן שהתוצאות משמעותיות רק אם יש להן מובהקות סטטיסטית.
במחקרים שלנו היו הבדלים משמעותיים מאד בין הקבוצות.
למעשה IMSI הכפיל את שיעור ההריונות
וההפלות ירדו לשליש מאחוז ההפלות ללא IMSI.

לגבי שאלתך מדוע הממסד הרפואי חלוק לגבי השיטה,
השיטה שלנו פותחה ע"י פרופ' ברטוב והיא מכילה ידע רב ומורכב לגבי אילו תאים יש לבחור כדי להגדיל את סיכויי הכניסה להריון. מעבדות אחרות שמבצעות את השיטה לא משתמשות בדיוק באותם פרמטרים שלפיהם אנחנו בוחרים את תאי הזרע ולכן חלקם פירסמו תוצאות החולקות על ההצלחות שלנו.
כיום אנחנו מבצעים את השיטה כבר שנים רבות ואת הייתרונות של השיטה אנחנו רואים בסטטיסטיקת ההריונות המדהימה שיש לנו ובכך שאנחנו מצליחים לעזור לזוגות שנכשלו פעמים רבות מאד בטיפולים קודמים.

מפעם

New member
בענין הממסד..

האם יש נסיון מצדכם להכניס את השיטה ואת המקרוסקופים המיוחדים ליחידות ivf פרטיות וציבוריות. האם יש מאמץ להכניס את השירותים שאתם מספקים לסל הבריאות ואיך אנחנו יכולים לעזור לגרום לכך?

מודעות לשיטת ברטוב

שיטת ברטוב דורשת השקעה של שעות רבות בכל דגימה ולכן עדיף לבצעה במעבדה ייעודית. היינו שמחים להכניס את השיטה לסל הבריאות, אך זה כידוע תהליך לא פשוט. מה שיכול לעזור, זה שהמטופלים שלנו יספרו על ההצלחות שלהם ויביאו למודעות את היתרונות של השיטה.

מפעם

New member
ברוכה הבאה ד"ר רעות ברטוב-שיפמן

שיהיה לנו אירוח פורה ומענין:)
&nbsp
אני אמנם לקוחה מרוצה אבל תעלומת הפוריות שלנו נשארה סתומה ורציתי לדעת אם יש לה תשובה מקצועית או שהתשובה נמצאת רק אצל הקב"ה..
&nbsp
אנחנו ניסינו במשך שנים ללא הצלחה ורק כשהגענו לivf גילינו שאין הפריות רגילות, רק באיקסי.
הספירה והמורפולוגיה במקרה שלנו היו בתחום הנורמה והבעיה היתה בתנועתיות.
יש מצב שהפריה טבעית נמנעת בגלל פגמים בזנבות?
מה עוד יכולה להיות הסיבה לצורך באיקסי?
&nbsp
ועוד שאלה
היה פה בפורום דיון לפני כמה זמן שכותרתו: 10%"אשמת" הזרע ו 90% "אשמת" הביצית בהקשר ההריונות כימיים והפלות.
האם זה באמת היחס או שיש בידייך נתונים אחרים לפי מחקרים שערכתם
&nbsp

מפעם

New member
ועוד שאלה קשורה

עד לשתי השאיבות האחרונות שלנו העוברים שלנו לא הגיעו ליום 5 והפסיקו להתפתח ביום 3. זה גם נובע מבעית זרע או שאלו הביציות הזקנות שלי?
בשתי השאיבות האחרונות היו בלסטוציסטים אולי בגלל שלל תוספים משפרי איכות ביציות שנטלתי ובשאיבה האחרונה כאמור היה גם מיון..

תפקיד הזרע בהפלות

להשגת הפריה ב IVF רגיל יש עדיין צורך בתנועה של תאי הזרע, כך שפגמים בזנבות, אם הם מאד משמעותיים, יכולים להפריע להשיג הפריות.
אך כנראה שפעמים רבות מדובר בסיבות ביוכימיות וכשלים במנגנון ההפריה הטבעי בזרע או בביציות שימנעו מהשגת הפריה באופן עצמאי ורק כאשר נחדיר את הזרע פנימה באופן יזום, תיווצר הפריה.
בעצם אחד מהיתרונות של תהליך ההפריה החוץ גופית הוא שהדברים נבחנים במעבדה וניתן לגלות בעיות שהיו מוסתרות כאשר התהליך התקיים חבוי בתוך גוף האישה.

לגבי חלוקת האחריות בין הזרע לביצית בעניין הריונות כימים והפלות, הדבר כמובן תלוי בגיל האישה, שכן ככל שגיל האישה עולה, איכות הביציות יורדת והסיכוי להפלות יגבר עקב כך.
מהנסיון שלנו עם מיון תאי זרע עבור מטופלי IVF, אנחנו רואים שכאשר מזריקים לביציות תאי זרע תקינים יותר מבחינה מורפולוגית, יורד באופן משמעותי אחוז ההפלות, (ראינו ירידה של 60% בהפלות !) כך שללא ספק לזרע יש תפקיד חשוב, מלבד בהשגת הריון, גם בהחזקת ההריון בטרימסטר הראשון.

תודה רבה על המילים החמות

אני שמחה מאד להשתתף באירוח בפורום החשוב הזה.
אשתדל לענות לשאלותיכם לפי מיטב נסיוני.

סיכויי הצלחה

שלום רב! אשמח להתייעץ. אני אוטוטו בת 26 ובעלי בן 25 וחצי. לפני כשנה נכנסתי להריון ספונטני שנגמר בהפלה בשבוע 6. מאז אובחנתי כבעלת שחלות פוליצסטיות ועם חסימה דיסטלית בצד שמאל. כחלק מבירור הפוריות בעלי עבר בדיקת זרע מקיפה אחת שבה רוב הנתונים היו טובים ( ריכוז 37 מליון, תנועה 54% ותנועה פרוגרסיבית 49%) הנתון היחיד שמדאיג זה המורפולוגיה שהיא 3%. אני לאחר סבב אחד שבו היו 14 בציות מתוכן 9 הפריות 2 רגיל והשאר איקסי. איכות העוברים נעה בין 1-2. כוחם עם מספר תאים תקין ליום 3. לצערי לאחר שתי החזרות שלא צלחו ועכשיו מחכה לתשובה של החזרת בלסטוציסט.
האם לדעתך יש מקום לבצע מיון זרע או בדיקות נוספות? אני תוהה אם יש משמעות לאיכות הזרע מבחינת העוברים עצמם ומבחינת היכולת שלהם להשתרש או שהרוב זה בגלל הביצית שלי. האם עצם העובדה שחלק מהעוברים הצליחו לגדול לבלסטוציסטים מורה שאיכות הזרע תקינה?
תודה רבה רבה!

האם לבצע מיון תאי הזרע?

כמובן שכדאי לחכות לתוצאות של החזרת הבלטוציסט.
יש סיכוי טוב שתשיגי הריון.
את בחורה צעירה וסיכוייך טובים !
אם בכל זאת לא יושג הריון, כדאי לבצע אבחון מורפולוגי בהגדלה גדולה כדי לראות את היקף הבעיה המורפולוגית ולפי זה להחליט.
הן איכות הזרע והן איכות הביציות משפיעים על סיכויי ההשתרשות של העוברים והעובדה שהושגו בלסטוציסטים אינה הוכחה שהכל תקין בזרע.

מפעם

New member
תודה לד"ר רעות ברטוב-שיפמן שהתארחת אצלנו

תודה על המענה המקצועי
תודה שחלקת מזמנך ומנסיונך
עלו והצליחו
חודש טוב ובשורות טובות לכולם

למעלה