10% "אשמת" הזרע ו 90% "אשמת" הביצית

10% "אשמת" הזרע ו 90% "אשמת" הביצית

שאלה...
ראיתי שהמספרים הנ"ל חזרו בתשובות של דר בר חווה בהקשר של הריונות כימים והפלות. מישהי יודעת אם באמת אלו המספרים? איך זה נמדד בכלל?
הייתי מופתעת כי רשם את זה בהקשר של נשים שדיווחו שידוע שיש בעיה בזרע.. ציפיתי שבמקרים כאלה אם האישה יחסית צעירה ולא רואים בעיה בביצית אך כן בזרע, שהתרומה של הזרע להריונות כושלים גבוהה יותר (אם מוציאים משקלול גורמי קרישה ושאר בעיות שלא קשורות לזרע או ביצית).

זה דיון תאורטי מתוך סקרנות שלי..

נועה312

New member
אני מניחה

שהכוונה היא כשהזרעון שבו השתמשו תקין. גם בבעיית זרע הכי קשה מספיק זרעון אחד תקין כדי להיכנס להריון ובדיוק בשביל זה המציאו את האיקסי.
אצלנו הבעיה היתה שלא מצאו בכלל זרעונים תקינים בשתי השאיבות הראשונות. בגלל זה עברנו רופא ובית חולים ועברנו למיון זרע ובינתיים היו לנו טפו טפו טפו 100% הצלחה בכניסה להריון באסותא ראשון עם הזרעונים הממויינים.

אבל יש פגמים שלא מונעים בלסטו אך כן גורמים להפלות

כגון פגמים מסויימים בראש הזרעון.
אני זוכרת שאפילו היה פה מקרה של מישהי עם עוברים שנראו יפה (ואגב גם זרע שנראה בתחילה תקין, כמו "זרע תורם") ואחרי אינספור סבבים בדיקה של הזרע בהגדלה נאמר להם ש 100% מהזרע פגום ואין טעם אפילו במיון אלא ישר תרומה. מעניין מה קרה איתה..
מישהי יודעת על מי אני מדברת?

נועה312

New member
כמו שרשמתי בעבר

אני דוגמה חיה לזרע גרוע שיצר עוברים שנקלטו ועברו את שלב הבלסטו בהצלחה ונפלו..
עדיין, ברגע שמוצאים במיון זרעונים תקינים אני מסכימה עם הטענה שההצלחה יותר קשורה לביצית מאשר לזרעון בהנחה שהוא תקין.

לגבי

זרע תקין בהגדלה- בהחלט, מסכימה או לפחות מקווה שזה נכון ולא נדרשת הגדלה יותר מאשר מה שעושים היום..
אבל התשובה עם ה 90-10 ניתן לבנות ששאלו על מיון זרע והרופא אמר להן שהסיכוי גבוה יותר בהרבה שהבעיה בביצית. זאת למרות שידועה ברקע בעיית זרע.
ואגב, למזלי אצלנו אותו רופא דווקא כן תמך כשהצעתי מיון זרע. ואני באמת חושבת שזה עשה הבדל. לא מצאו מספיק זרע באיכות גבוהה, ובהחלט רואים הבדל באיכות בין העוברים שהופרו עם זרע טוב והעוברים שעם זרע פחות טוב שהרוב הפסיקו להתפתח או היו באיכות שלא מתאימה להקפאה.

עוד לא יצא לי לקרוא את השרשור

אבל בהחלט לא מסכימה עם זה.
גם מחקרים לא מדברים על רוב נשי של כישלון, זה משהו שנחשב מאד ערכאי - החשיבה הזו.
יש לזרע תפקיד מאד מכובד ביצירת עובר בר קיימא ולידת תינוק חי.

מאיה 2109

New member
אני אישית מכירה כבר את התשובה הזו.

הרופא שלי עוד לפני שהתחלתי טיפול אמר שהגיל עושה את שלו והביציות מזדקנות בצורה מטורפת, גם אם אני מרגישה צעירה, הגוף מגיב אחרת.
אני נראית הרבה יותר צעירה, אני רזה, אוכלת אוכל בריא, עושה ספורט כמעט כל יום במשך שנים ובכל זאת...
בשאיבה האחרונה נשאבו 3 ביציות מ-6 זקיקים, זאת אומרת 3 ריקים!!!
מתוך 3 ביציות רק הפריה אחת והעובר באיכות לא טובה שעצר את התפתחותו ביום 3 עם 5 תאים.
אז לא היה מה להחזיר, זה ריסק אותי בצורה מטורפת וכל זאת ביום ההולדת שלי.
וגם כשאני העליתי את שאלת הזרע, האם בוודאות בוחרים באיקסי את הזרעון הכי טוב, הרופא שלי אמר שה-90% זו אשמת הביציות ורק 10% הזרע.
וגם אין לנו בעיות זרע, לבעלי יש זרע מצוין, הבעיה היא אצלי.
אז כן, יכול להיות שבוחרים בזרעון לא נכון, אבל את זה לא נידע בוודאות.
ונראה לי שהרופאים כן יודעים על מה הם מדברים.
אם הייתה טכנולוגיה לפני 20 שנים של הקפאת ביציות, לא הייתי חושבת פעמים, כנראה שכן צריך לשמר פוריות בגיל כמה שיותר צעיר.
הטבע עושה את שלו.
מאחלת לכל הבנות האמיצות והגיבורות שאני מאוד מעריכה, בקרוב מאוד לנצח את המלחמה ולהחזיק כבר איזה ילדון חמוד.

PAND76

New member
בברכתך תבורכי, מקסימה.

באחד המפגשים שלנו עם הרופא, הוא לא התאפק וזרק לי בתסכול: "יש לי מטופלות 12 שנה צעירות ממך, נראות פח, אבל פוריות אש. ואת נראית מבחוץ גג 28
ומבפנים - הכי לא".

אני אוהבת אותו וסומכת עליו, אז לא נעלבתי. אבל זה בהחלט פרדוקס. נשים בנות 35-40 ומעלה, נראות היום צעירות בהרבה מגילן. אבל כנראה שאת השעון זה לא מרשים.

רופא שמספר לפציינטית שמטופלות אחרות שלו "נראות פח"

רק על השימוש בשפת הרחוב הגסה, לא היה רואה אותי שוב אצלו.

PAND76

New member
את המילה "פח" אני הוספתי
. זה לגמרי עיבוד שלי.

התסכול, את יודעת. הוא דיבר על נשים צעירות שנראות מבוגרות, ועל "מבוגרות" כמוני, שנראות פחות.

רוב האנשים נותנים לי 12 שנה פחות. מבפנוכו אני כבר בפנסיה

אגב לגבי הזקיקים הריקים

אצלי הורדה של גונל והכנסת פרגובריס לפרוטוקול סייעה לטיפול השני להיראות אחרת.
9 ביציות במקום 2 בטיפול הראשון.
יכול להיות שפרוטוקול אחר יניב תוצאה שונה.
אצלי גם עלתה האופציה להשתמש בדקא כמבייץ יחד עם אוביטרל. בשאיבה השניה האחות משום מה אמרה שהרופא אמר שלא ושוב יצאו ביציות לא בשלות.
הרופא אמר לי שבשאיבה השלישית להיות רק איתו בקשר לגבי זה.

לשמחתי השאיבה השניה הצליחה מעל המצופה (יש לי נסיך בן שנה וחצי) - אז הדקא עוד מחכה.
אבל אולי שינוי בפרוטוקול יוכל לגרום לך למספר ביציות רב יותר.

האמת שזה נשמע די הגיוני

הביצית -אם אני לא טועה היא התא הכי גדול בגוף.
תא כל כך גדול- יכול מאוד בקלות לפתח בעיות
לכן גם הקפאת ביציות זה לא פיתרון כל כך מוצלח, כי ביציות מוקפאות לא תמיד מופשרות טוב וכו..
לעומת הקפאת זרע- שנחשבת בטוחה ויעילה
&nbsp
גם מראש יש (אמור להיות לפחות, אצל אנשים לא מאותגרי זרע שכמונו) מיליוני זרעים שרובם המוחלט לא תקין- לעומת ביצית 1 בודדה שאמורה להיות מושלמת
&nbsp
&nbsp

טוליתי

New member
התרומה של הביצית משמעותית יותר, ויש לכך סיבה "טובה".

בזמנו, פרופ' זיידמן הסביר לי כי הביצית אינה רק תא שתורם את התוכן הגנטי שלו, אלא גם תא פונדקאי עבור תא הזרע. מספיק כשתא פונדקאי משהו לא תקין (כמו למשל ייצור המיטוכונדריות האחראיות על האנרגיה), כדי לייצר בעיית פוריות.
&nbsp

למעלה