הקפאת זרע, שימור פוריות. למישהי יש נסיון בזה?

הקפאת זרע, שימור פוריות. למישהי יש נסיון בזה?

היי,
הומלץ לנו על הקפאת זרע למטרת שימור פוריות בשל איכות וכמות ירודה.
מישהי עם נסיון בתחום יכולה לספר-
1. איפה ניתן לעשות?
2. האם יש הבדלים במחירים?
3. האם מקובל לעשות מיון זרע ואותו להקפיא או עדיף להקפיא מנה במלואה ובעתיד שנצטרך לעשות את המיון?
4. איכות הזרע לא תפגע עוד יותר אם הקפיא ונפשיר וכו..?

oneday10

New member
תשובות

אנחנו הקפאנו באיכילוב בשל מחלה של בעלי שעלולה לגרום להדרדרות זרע בעתיד.
לא בדקתי במקום אחר, ושם היה מאד נוח. השגנו גם טפסי התחייבות מהקופה שלו (היה לא פשוט אבל נלחמנו על זה). המחיר בעיקרון 800 שח למנה, וממנה לרוב מקפיאים 1-5 קשיות (אצלנו תמיד רק אחת).
מהניסיון שלנו איכות הזרע לא נפגעה....להפך. פעמיים שנקלטתי היה מזרע קפוא דווקא.

תודה!

למה הכוונה ב1-5 קשיות?
לפי הכמות?
האם בכל הפריה משתמשים בקשית אחת?
תודה רבה על העזרה יקירה!

oneday10

New member
קשיות

כן, זה תלוי בכמות.
היו גם פעמים שלצערי לא היה מספיק אפילו לקשית אחת, במיוחד סמוך למחלת חום. לאחר כמה חודשים היתה התאוששות.
בעל הפריה אכן משתמשים בקשית אחת.

PAND76

New member
אנחנו עשינו בבנק שיש במדיקל, אצל הד"ר מתן

הקופה השתתפה בחלק ואנחנו משלמים כל שנה על האחסון. עלויות עכשוויות אין לי מושג, כי עשינו לפני שנתיים. לא מיינו אצלנו, פשוט לקחו וראו שיש עם מה לעבוד והקפיאו. בשאיבות, משתמשים בטרי בד"כ, אבל זה לא אומר כלום. גם מוקפא יכול לעבוד יופי. אפשר לפנות לקופה לשאול מי הספק שלה למקרים כאלה ולפי זה להחליט. בהצלחה.

נועה312

New member
עונה

יש אצלכם בעיית זרע ולכן הקפאה רגילה לא מומלצת עבורכם
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4584712,00.html
ההקפאה הכי מומלצת במקרה של בעיות זרע שדורשות מיון היא למיין את הזרע ולהקפיא את הזרעונים הטובים הממוינים. לMFC לפני 3 שנים דווקא היתה שיטת הקפאה ביחידים יותר טובה ומומלצת מזו של ברטוב ואני לא יודעת אם זה השתנה. כמובן שזה יקר ואין הבטחה שתשתמשו בו אם יש לכם מוקפאים..
אישית החלטנו לעשות בדיקות זרע פעם בחצי שנה-שנה ולראות מה הסטטוס והבדיקה האחרונה היתה בשבילנו סבירה (ריכוז של 2 מיליון למיליליטר לעומת 0.6 מיליון למיליליטר שיצרו את הבן שלי) ויש לנו עוד 3 עוברים מוקפאים אז בינתיים אנחנו יושבים על הגדר ולא הקפאנו.

תודה רבה ועוד שאלה..

היי נועה :)
השיפור אצלכם מאוד משמעותי! בכמה זמן?
האם עשיתם משהו מיוחד (ניתוח/ ויטמינים וכו) או שהשיפור קרה מעצמו?
העיסוק בבדיקות כל חצי שנה לא מכביד עליכם מאוד?
תודה על כל המידע שממש לא ידעתי.. אמשיך לבדוק עד שאגיע להחלטה הנכונה עבורנו.

מפעם

New member
היינו אמורים ולא הקפאנו עדין אבל יש לי תובנות

אצלנו בדכ בודדים בתנועה ובשאיבה הקודמת לא מצאו בכלל תנועה והזריקו ללא תנועה והתוצאות בהתאם.
לשאיבה האחרונה היינו אמורים להקפיא גיבוי (באסותא רמת החייל, ללא עלות, אמרו לנו שניתן להקפיא 2-3 מנות) אבל לא הצלחנו לתפקד על זה. אז ניסינו ליישם משהו שקראתי באחד האירוחים של פרופ ברטוב פה בהודעות הנבחרות, שבמקרים של בעיית תנועה כדאי להמנע מהמנעות ולתת מנה טריה בהפרש המנעות קצר ככל האפשר.
ובמבחן התוצאה, לאחר המנעות של שעות בודדות (6 נראה לי) קבלנו לראשונה אי פעם תוצאה של 50% תנועה!!! הנפח והריכוז היו צנועים (היו בסהכ מליון1) אבל יש לנו במילא הפריות רק באיקסי.
זהו. מקווה שזה עוזר לכל מאותגרי התנועתיות באשר הם. בהצלחה גדולה.

אנחנו הקפאנו בתל השומר - המלצה של ד"ר שי שפי

כשהיינו אצלו, הוא אמר שלתל השומר יש את הדו"ח המפורט ביותר ולכן ממליץ שם.
הקפאנו והיו 4 מנות.
המחיר בתל השומר הוא כ 800 ש"ח להקפאה ושמירה לשנה. אחר כך צריכים לשלם כ 350 ש"ח לשמירה בכל שנה עד ועד בכלל. עד מתי שרוצים לשמור את הזרע הקפוא.
כרגע כמובן שילמנו ואנחנו שומרים.
ד"ר באום וארגון פועה המליצו לנו להקפיא כמה שיותר. כשבעלי החולמני יתאפס על עצמו ויבין את חומרת המצב, מקווה שנקפיא עוד.
לא עלינו יש מצבים של אנשים שיש להם זרע ואחרי כמה שנים אין כלום.

לדעתי עדיף להקפיא ואז לעשות מיון. יש לא מעט שעושים את זה, כולל אלה שאין להם זרע וצריכים להשתמש במנות קפואות.

אני ביררתי לגבי הקפאה לאחר מיון. בברטוב המליצו לנו שלא... הסבירו שכשמקפיאים ואז מפשירים, נכנסים קריסטלים זעירים לתוך הזרע והורסים אותו (כמו שברי זכוכית). זרע שלא נמצא בזירמה הטבעית שלו עם החומרים שמגנים עליו, עלול להתקלקל מתהליך כזה וחבל. הקפאת זרעים בודדים מבודדת אותם מהנוזל הטבעי שלהם ולכן עלולה להרוס אותם.

נועה312

New member
אז כנראה שלברטוב עדיין יש שיטה גרועה יותר

להקפאת זרעונים ממוינים בבודדים.
אני יודעת שבmfc נולדו ילדים מזרעונים בודדים מוקפאים.
לכל מעבדה היתרונות והחסרונות שלה..

מנסה

ביררנו לאחרונה על הקפאה כי בן הזוג שלי אמור היה להיות בחו'ל.
&nbsp
הקפאה באסותא רמה"ח לגיבוי לא עלתה כסף, והם שומרים את הזרע 3 חודשים (והאמת שהם גם לא משמידים ללא הוראה מפורשת. יש לנו עוד מנה מוקפאת שם בערך מאוקטובר). מניחה שזה למטופלות אבל שווה לבדוק.
&nbsp
במעבדה אמרו לי שניתן למיין מופשר (למרות שעדיף טרי), אבל לא להקפיא ממוין.
&nbsp
מה שכן, הפרוצדורה של לקחת את הזרע הקפוא מאסותא למיון, ואח'כ החזרה לאסותא - סיוט!!! מכיוון שבן זוגי לא יהיה נדרשנו לייפוי כוח מול עו''ד ועוד ניג'וסים :(
&nbsp
בינתיים זה עוד לא קרה, אז לא יודעת לגבי תוצאות.
בהצלחה!

למעלה