חדשה ומבולבלת. אשמח לעצותיכן הטובות.

emilylyly

New member
חדשה ומבולבלת. אשמח לעצותיכן הטובות.

היי לכולן.
כאמור, חדשה בעסק, זקוקה להכוונה וקצת סדר בבלאגן

תקציר האירועים עד כה:

בני 30 פלוס. מנסים שנה וארבעה חודשים.
אצלי עושה רושם שהכל תקין.

אצל בעלי:
2 בדיקות זרע שבהן לא נמצאו תאים בדגימה
אולטרסאונד אשכים תקין בסה"כ (וריקוצלה קלה ביותר מימין)
בדיקות הורמונלית תקינות
סיסטיק פיברוזיס- תקין
קריוטיפ תקין
Y microdeletions תקין

אתמול היינו אצל הרופא- ד"ר אברהם בן שטרית- שסיכם שצריך לפנות לנסיון הפקת זרע בדיקור האשך, כלומר tese + IVF.
הוא המליץ לי לפתוח תיק IVF דרך קופת החולים ואז להמשיך לשערי צדק.

מודה שאני בחוסר בהירות גם לגבי האבחנה וגם לגבי ההמשך, לא ממש מוצאת את הידיים והרגליים ואין לי מושג איך ממשיכים מכאן.

מבחינת האבחנה:
עושה רושם שאין בעיה בייצור מצד אחד, אבל גם אין חסימה. אז מה זה אומר? האם בשורה התחתונה זה נחשב אזואוספרמיה לא חסימתית?

מבחינת ההמשך- אני מבולבלת:
האם כדאי לקבל חוות דעת מרופא נוסף? האם לפנות לאורולוג מומחה בפוריות הגבר? (ואם כן אז: מדג'ר, שפי, רביב או טל?)
האם לפנות ישירות לשערי צדק בהתאם להמלצתו של הרופא?
האם tese הוא אכן הפיתרון במקרים כמו שלנו? הבנתי שבאזואוספרמיה לא חסימתית הסיכויים למצוא זרע בשיטה הזאת קטנים וכדאי לפנות דווקא לmicro-tese.
ומה באשר לשיטת ברטוב? כדאי לברר דווקא בכיוון הזה? זה יכול להיות רלוונטי?

מקווה שלא הלכתן לאיבוד בבלאגן.

תודה מראש ובשורות טובות

תלתלית20

New member
מנסה לעשות סדר....

בעיקרון אם בדיקות הורמונליות תקינות וכנ״ל א.ס אשכים , אך אין תאים בזרימה - זה בדרכ אזוספרמיה חסימתית (יכול להיות בעקבות נשאות של cf אבל את אומרת שאינו נשא) ייתכן שפשוט מדובר בחוסר מולד של צינורית זרע. לרוב ייצור הזרע תקין אך הוא נאגר באשכים מאחר ואין לו דרך יציאה.
אזוספרמיה לא חסימתית היא כאשר אין תאים בזרימה ועם זאת גם ההורמונים לא תקינים, מה שאומר שייצור הזרע לא תקין.
&nbsp
במקרים של אזוספרמיה חסימתית הטיפול יותר קל - ניתוח tesa , שזה למעשה שאיבת זרע ישירות מהאשכים בהרדמה מלאה.
במקרים של אזוספרמיה לא חסימתית דרוש ניתוח יותר פולשני - tese / micro tese. מאחר וצריך ממש לחפש תאים ברקמות האשכים. ישנם זוגות שבמקרים כאלה מעדיפים קודם לפנות למעבדות המתמחות בחיפוש תאים בבדיקות זרע בצורה יותר מעמיקה ולעיתים אף מוצאים.
בגדול, בדרכ אזוספרמיה חסימתית היא יותר ״פתירה״ אך בשני המקרים העניין כרוך תמיד בivf .
בעלי אובחן עם אזוספרמיה חסימתית, עבר שאיבה ע״י פרופ׳ רביב (לאחר התלבטות בינו לבין מדגר) , באופן פרטי. זה לא סיפור זול (אפשר לעשות גם בציבורי אבל לא היה לנו זמן וכוח להמתין לבירוקרטיה של הציבורי).
לפי הנתונים שרשמת נשמע שזה דוקא מעודד, אם א.ס אשכים תקין וגם בדיקות ההורמונים אז ייתכן שזה כן חסימתי ואפשר לסיים את זה בשאיבת tesa (לא tese).
ממליצה להתייעץ עם רביב ולשמוע לחוות דעתו. בהצלחה!!!

emilylyly

New member
תודה רבה תלתלית

הרגעת קצת את רוחי.
משום מה חשבתי שאם אין וריקוצלה- מדובר בהכרח באזוספרמיה לא חסימתית. מעודד לחשוב שיש אפשרות אחרת.
קבענו תור לייעוץ אצל ד"ר רענן טל. מניחה שנרצה חוות דעת נוספת ואז אזכור את המלצתך על פרופ' רביב.

בהצלחה גם לכם!!

מפעם

New member
נשאות ל-cf משפיעה על הזרע?

אני אחקור אבל אם מישהי יודעת ויכולה לקצר לי את הדרך אני רוצה לדעת

נועה312

New member
זה יכול לגרום לאזוספרמיה חסימתית

אם לבן הזוג שלך יש זרע, אפילו בודדים, אז אין קשר

נועה312

New member
היי

קודם כל אתם לא לבד, יש בתפוז קומונה לאזוספרמים שבה יש גם גברים שכותבים מהניסיון שלהם. אני ממליצה לכם לקרוא בה ולהתייעץ
[URL]https://www.tapuz.co.il/Communa/userCommuna.asp?communaID=40935&r=1[/URL]

דבר שני, מה הFSH שיצא בפרופיל ההורמונלי? אם הוא בצד הגבוה של הסקאלה, 10 ומעלה, אז זה תקין לגבר בן 50-60 ובגלל זה כביכול בטווח אבל זה לא תקין לגבר בשנות ה30-40 ויכול להעיד על אזוספרמיה לא חסימתית.

בכל נושא הוריקוצלה המחקר לצערי מאוד מוגבל, אין אף התייחסות למה קורה כשורידים x,y,z חסומים לעומת ורידים a,b,c למשל ועובדתית יש גברים עם וריקוצלה דרגה 3 וזרע מעולה וגברים כמו בעלי ובעלך עם בודדים או בכלל לא ועם וריקוצלה בדרגה נמוכה.

אני אישית הייתי עושה חיפוש של זרעונים בזרימה גם אצל ברטוב וגם אצל MFC לפני שהייתי הולכת לניתוח ואני ממליצה על ייעוץ אצל שפי שהוא גם אחד הרופאים המומחים בארץ למיקרו-טסה ויוכל להמליץ על איזה ניתוח רלוונטי במקרה שלכם.

ועידוד אישי, עברנו 2 שאיבות שבהן לא מצאו לנו אף זרע תקין אבל ברגע שעשינו מיון זרע ומצאו לנו 7 זרעונים דרגה 2 הפכנו להורים. אם לך אין בעיה אז ברגע שמוצאים זרע תקין להפריה הדרך להורות קצרה.

emilylyly

New member
תודה! בהחלט מעודד! ושאלה:

האם יש עניין במיון זרע גם כשיש 0 תאי זרע בבדיקה רגילה?
יש בכלל מה למיין?

נועה312

New member
במקרה שלכם זה לא מיון אלא חיפוש תאים בודדים בזרימה

אנחנו עם בודדים ולא 0, בIVF הראשון למשל היו לנו 50 אלף זרעונים, ובגלל זה במקרה שלנו התאים מיון.
אם ימצאו לכם תאי זרע אז יעדכנו אתכם באיזה דרגת מורפולוגיה הם (1 - מצוין, 2 - טוב, 3- פגמים בזנב, 4 - גרוע) ואם ימצאו לכם תאים בדרגה 1 או 2 אז מצבכם יהיה טוב.

emilylyly

New member
עכשיו אני קצת מתלבטת אם לבטל את הייעוץ אצל ד"ר רענן טל,

או ללכת אליו בכ"ז ולהתייעץ במקביל גם עם ברטוב.
יש היגיון בחיפוש בהגדלה לפני ניתוח...

אוף, והכל כ"כ יקר. אלמלא העלויות הייתי הולכת להתייעץ עם כמה מומחים שצריך בלי לחשוב פעמיים.

אל תבטלי את הייעוץ

תקבלי שתי חוות דעת. ד"ר רענן טל מאד מאמין במיון וחיפוש. בפגישה איתו תעלי את הנושא.

מדובר בחיפוש תאי זרע

וזה כדאי להתייעץ עם הרופא האם לעשות לפני שעושים ניתוח. חבל להיכנס לחדר ניתוח אם אפשר לראות תאי זרע בבדיקה לא פולשנית.
ד"ר רענן טל הוא אורולוג מעולה ומומחה בפוריות הגבר. הוא יידע לכוון אתכם נכון.
יש אפשרות גם שמניתוח יחפשו תאי זרע במיקרוסקופ מיוחד שמגדיל את תאי הזרע (אותו מכשיר שמשתמשים בו למיון). זה ימקסם את התוצאה של הניתוח מאחר שאז יש מצב שימצאו יותר תאים טובים ותקינים.

emilylyly

New member
תודה רבה! אעלה את שאלת החיפוש בפגישה עם ד"ר רענן טל.

לא נראה לך שהוא ידחוף דווקא לכיוון של הפרוצדורה שהוא עצמו מבצע? (כמו שהרבה רופאים נוטים לעשות).

תלתלית20

New member
לגבי חיפוש תאי זרע במעבדה

יש היגיון לעשות חיפוש כזה כשמדובר באזוספרמיה לא חסימתית מהסיבה שכן יוצאים תאי זרע , גם אם בודדים מאוד מאוד, וניתן לחפש בצורה מיקרוסקופית טרם ניתוח.
באזוספרמיה חסימתית אין טעם לערוך חיפוש כזה מהסיבה הפשוטה שישנה חסימה או שאין צינורית זרע ולכן לזרע אין כל דרך לצאת, זו בעיה ״מכנית״ והפתרון שלה הוא בשאיבה. בזמנו, ניסינו לחשוב על פתרונות - חיפוש בברטוב, תיקון חסימה וכו...בשיחת טלפונית עם ברטוב נמסר לנו שעלינו לשלוח את הבדיקות וחוות דעת של אורולוג בכדי לראות האם יש סיכוי למצוא משהו בבדיקה שכזו מאחר ואמרתי להם שמדובר בחסימה או בחוסר מולד של צינורית והם בעצמם ענו שאם כך אין אכן חבל לנו על הכסף כי הבדיקה מיותרת ועדיף לפנות לשאיבה בה סיכוי של 99% למצוא זרע. זה מה שעשינו.
רביב היה מקצועי ומהבדיקה הראשונה קבע שזו אזוספרמיה חסימתית ואין לנו מה לדאוג, שאיבה תפתור הכל ובקרוב נהיה הורים. הנבואה שלו הגשימה את עצמה ב״ה - הוא תיקתק לנו עניינים, היה מקצועי ועינייני, מתחשב מאוד. נשאבו לבעלי 5 מנות זרע שהועברו להקפאה, ביצענו ivf , כעבור חודשיים וחצי נתבשרנו בהריון וכעת אני בחודש חמישי תודה לאל!!!
כל הסיפור באמת לא זול וסוחט נפשית אבל דוקא בגלל זה מציעה לכם להתייעץ עם אורולוג מומחה (כאמור ממליצה על רביב מנסיונינו, את השאר מכירה רק בשם..) בכדי לקצר כמה שיותר תהליכים, לחסוך בדיקות יקרות ומיותרות ולפעול בצורה הנכונה לכם שתקרב אתכם במהרה לחלום ההורות!

emilylyly

New member
תודה רבה על ההסבר

ובשעה טובה על ההיריון :)
תמיד מעודד ומשמח לשמוע על הצלחות.

מקווה שהאורולוג ייתן לנו סיבות לאופטימיות.

למעלה