אירוח בנושא טיפולי פוריות - ד"ר טל שביט

ציסטה שחלתית

קיימים סוגים רבים של ציסטות שחלתיות רובן אינן קשורות להפרעות פריון.
נוכחות ציסטה בבדיקת אולטרסאונד אינה מחייבת טיפולי פריון.
ממליץ לנסות להרות ספונטנית ללא התערבות לפחות מס. חודשים טרם פנייה לרופא פריון אלא אם כן יש ממצא משמעותי ידוע

העדר שחלות

הי
לצערי הרב הטכנולוגיה הקיימת היום אינה מאפשרת ייצור ביציות ללא שחלות ( מתאי גזע או באמצעים אחרים) . יש מס. מחקרים ראשוניים בנושא אך טרם פורסמו תוצאות המאפשרות שימוש בטכנולוגיות לא בשלות אלו.

הורמונים בהזרעות

לרוב משתמשים בהורמונים המכילים רק FSH אך אין מניעה מלהשתמש בכאלו המכילים גם LH

פרוטוקול ארוך

שאלה מצויינת
עד לפני שנים בודדות פרוטוקול ארוך היה המקובל ביותר. כיום רובנו נוטים לטפל בפרוטוקול קצר ( אנטגוניסט) ולא בפרוטוקול ארוך. עבודות ישנות הדגימו שיעור הריונות גבוה יותר בפרוטוקול ארוך אך עבודות חדשות ועדכניות מצאו כי שיעור ההריונות בשני הפרוטוקולים דומה.
אני נוטה להתחיל בפרוטוקול קצר למרבית המטופלות שלי. יש מקרים מסויימים אנדומטריוזיס או כשלונות טיפולים קצרים בהם אטפל בפרוטוקול ארוך. יש מקרים בהם בטיפול קצר יש רושם להפרעה באיכות הביציות וגם במקרים אלו ניתן לנסות פרוטוקול ארוך אף כי לא הוכח שמשפר את איכות הביציות.

גיל 35

ממליץ לבצע שימור פוריות ( הקפאת ביציות)
לצורך כך יש לעבור גירוי הורמונלי ובהמשך שאיבת ביציות
בגיל 35 עדיין יש סיכוי מצויין לשמר בדרך זו את פוטנציאל הפריון
יכולה לפנות אלי בפרטי ( ניתן דרך עמוד הפייסבוק שלי) ואסביר לך בפרוטרוט

הקפאת העוברים

ההחלטה על הקפאת עוברים נקבעת על ידי התייעצות של צוות המעבדה עם הרופא המטפל
תמיד עדיף להקפיא עוברים איכותיים. עוברים באיכות טובה ( יום 3 או 5) - תמיד יוקפאו. מבחינתי אין הגיון להקפיא עוברים גרועים שידוע שלא יובילו להריון. לגבי עוברים באיכות בינונית - ההחלטה נקבעת על פי נתוני המטופלת ( גיל , מהלך טיפלוים קודם, רזרבה שחלתית וכו')

תגובה מעולה

ראשית התגובה המעולה שלך מעודדת מאחר שמעידה על רזרבה שחלתית מצויינת
ניתן להרויד מינון ( ל- 37.5 ואף ל- 25). ממליץ להוריד בחודש הבא ל - 37.5 . בהצלחה.

אמבריוסקופ

באסותא קיימים מס. אינקובטורים מסוג אמבריוסקופ והבחירה של המטופלות שהעוברים שלהן יהיו באינקובטור זה מבוצעת על פי בקשות הרופאים. לציין כי האינקובטורים האחרים באסותא רמת החייל הנם מסוג K-SYSTEM שהדגימו יעילות זהה לאמבריוסקופ ( העוברים של כל מטופלת בתא נפרד)

הורמונים בהזרעה

הטיעונים שאת מעלה הגיונים וסבירים עם זאת נמצא שיעור גבוה יותר של הריונות בנטילת התרופות בהשוואה למחזור ספונטני גם כאשר מקבלים עובר אחד. בכל אופן ממליץ לשקול העלאת מינון הזריקות כדי לקבל 2-3 זקיקים מובילים

פגיעה בביציות ?

חד משמעית לא
מידי חודש יש ביוץ עם ביצית 1-2 אך מס. רב של ביציות נהרס- תרופות הפריון פועלות רק על הזקיקים הללו שהיו עוברים הרס בכל אופן מחזור הנוכחי ללא קשר לתרופות.

זקיק וביוץ

אין כל טעם לבדוק ביוץ זמן קצר לפני ההזרעה - גם עם היה ביוץ הביצית שחרגה משחלה ממתינה כעת במשך 12-24 שעות לזרע בחצוצרה לכן אין כל משמעות אם המיוץ כבר קרה , מתרחש עכשיו או יתרחש בעוד מס. שעות.
י צורך בשילוב של כלל הבדיקות US ובדיקות דם ( שילוב של אסטרוגן פרוגסטרון ו- LH) - אין טעם להסתכל על כל מרכיב בנפרד

אירוח בנושא טיפולי פוריות - ד"ר טל שביט

ביום ה', 25/1/18, בין השעות 20:30-22:30, נארח בפורום את ד"ר טל שביט בנושא טיפולי פוריות

ד"ר טל שביט הוא מומחה בגינקולוגיה, מיילדות ופריון ומנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא רמת החייל.

במהלך האירוח ישיב ד"ר שביט על שאלותיכן בנושא בירור הסיבה לאי פוריות ואפשרויות הטיפול השונות, וכל שאלה אחרת שיש לכן בנושא טיפולי פוריות.

העלו את שאלותיכם/ן לד"ר שביט על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

PAND76

New member
תודה על היוזמה המבורכת! אותי מעניין לדעת

אם יש ברזומה של הדוקטור, נשים שנקלטו עם AMH נמוך במיוחד. תודה על כל תגובה ושב"ש.

רמות AMH נמוכות

AMH משמש כמדד מצויין לרזרב שחלתית אך רמות נמוכות שלא אינן מעידות אל העדר אפשרות להרות.
רק בשבועיים האחרונים שתיים מהמטופלות הפרטיות שלי עם ערכי AMH מאוד מאוד נמוכים הרו בטיפול IVF ( לשניהן היה מדובר על טיפול ראשון !!!!) . אם יש ערכים נמוכים יש להתייעץ עם רופא פריון כדי לקבל הסבר על משמעות הממצא והסיכוי להרות.

נובמבר6

New member
החזרת עוברים אחקי קייסרי

שלום
בת 38 amh 0.6
אחרי שני הריונות ספונטניים ופעמיים ניתוחים קיסריים בשל מצג עכוז.
הניתוח האחרון לפני 6 שנים.
בפוריות לילד שלישי.
מעוניינת בתאומים.ומעןניינת להביר סיכוי על ידי החזרה של 2.
פרופסור שטיפל בי החזיר לי 2 עוברים מס פעמים.ןאמר שאין סיכון אחרי קיסרי.
עברתי רופא והוא לא ממליץ לי להחזיר 2 אלא רק אחד וטוען שהסיכון גדול עבורי לתאומים ללידה מוקדמת בשל הקיסרי.
אמר שסיכוי גדול ללידה בשבוע 30 אפילו בדל פעילות רחמית..
והבהיל אותי מאוד
מהי המלצתך? אשמח אם תפרט

לאחר שני ניתוחים קיסריים !!!!

שאלה מצוייינת.
החזרת שני עוברים מעלה סיכון להריון אך מאידך מעלה גם סיכון להריון מרובה עוברים. כיום הנטייה בעולם הנה להחזיר עובר אחד בלבד במרבית הטיפולים וזאת מאחר שהריון מרבה עוברים הנו הריון בסיכון.
עצם העובדה שאת לאחר שני הריונות קיסריים תורמת לגישה להחזרת עובר אחד בלבד. הרחם לאחר שני ניתוחים אינו "חזק" כרחם שלא עבר ניתוחים בעבר - בהריון תאומים הרחם נמתח/גדל משמעותית וקיים סיכון במהלך הופעת צירים לקרע של הרחם. כמו כן בהריון תאומים יש סיבוכים נוספים דוגמאת לידה מוקדמת וסיבוכי פגות קשים. אני באופן אישי מסכים עם עמדתו של הרופא שגורס שבטוח יותר להחזיר עובר אחד בלבד.... אם זאת במידה שנכשלת בלפחות 3 טיפולים קודמים לא הייתי מתנגד ( לאחר הבנת הסיכונים על ידך ועל ידי בן זוגך) להחזרת 2 עוברים.

hoolahoopa

New member
מינון מנופור וגירוי יתר שחלתי- דחוף

בטיפולי פוריות IUI. לפני כיומיים עליתי למינון מנופור של 150 יחידות (אחרי שבמשך שבועיים עליתי לאט במינון וכמעט לא הייתה תגובה).
מיד הייתה קפיצה-
רירית בעובי 4.7 (יומיים לפני היתה 2.1)
3 זקיקים בגודל 12,11 ו- 10 (לפני הכל היה מתחת ל10)
אסטרדיול- 600 (לפני 162).

הרופא הורה לי להמשיך עם מינון 150 יחידות עד יום ראשון, לבדיקות.
אלא שהתחילו לי כאבים מאוד חזקים באזור השחלות וכן נצפה מעט נוזל (לא יודעת אם זה משנה משהו...)

אני מאוד חוששת שהמינון גבוה מדי- החשש שלי הוא מגירוי יתר שחלתי, על כל המשתמע מכך.
אני גם מאוד חוששת מתאומים, אומר זאת ברקע:)

האם אכן להמשיך במינון 150, או להפחית מינון?
האם יש צורך לפנות מחר למוקד נשים לבדוק את השחלות?

תודה מראש!

סיכון לגירוי יתר שחלתי

על פי המתואר מוקדם מידי לתאר את מצבך כסיכון לגירוי יתר. בגירוי יתר יהיו מספר רב של זקיקים גדולים יותר ( מעל 14 מ"מ ויותר משלושה). בכל מקרה בטיפול שאת מקבלת המטרה היא לקבל 2-3 ( אך לא 4 או יותר) זקיקם גדולים.
בהצלחה

הנצה

בספרות הרפואית קיימת מחלוקת לגבי היעילות של הנצה .
אם מבצעים במקומות בהן המיומנות טובה ( כמו מעבדת ה- IVF באסותא רמת החייל) הסיכון לפגיעה בעובר במהלך הפעולה מזערי וכמעט לא קיים.
ניתן לבצע גם עם המעטפת לא מעובה - אך הייתי ממליץלבצע זאת רק במידה שהיו כשלונות מרובים קודמים.
בהצלחה

למעלה