מאובחנת אנדו' טרייה צריכה עזרה בבחירת הצעדים הבאים

Goldi86

New member
מאובחנת אנדו' טרייה צריכה עזרה בבחירת הצעדים הבאים

*****כתבתי קודם בפורום אנדומטריוזיס, מנסה אתמזלי כאן******
היי בנות, צריכה את עזרתכן בבחירת הצעדים הבאים שלי.
אספר את ה"סיפור" שלי:

אני בת 30 , בעלי ואני מנסים להרות כשנה ושבעה חודשים, מתוכם יותר משנה במעקבי ביוץ, עשינו 5 או 6 הזרעות.. מאובחנים "בלתי ומסברים" למעט ביוץ מוקדם (יום 9-11) ובסבבים של ההזרעות לקחתי אסטרופם או פרוגינובה לדחיית הביוץ.
בחודש האחרון הסכמתי לקחת הורמונים, גונל אף ואוביטרל כתמיכה אחרי הזרעה ולא היתה קליטה.

כבר תקופה שאני חושדת שיש לי אנדו, כאבי אגן, גב תחתון ורגלים סביב הוסת, לעיתים כאבים בזמן הטלת שתן וכו וכו :) (לא צריכה לספר לכן).
קבעתי תור לדר יובל קאופמן בחיפה - (אגב לגביו יש לי בעיקר דברים טובים לומר, איש נעים, ברור ומכבד). קאופמן אבחן שיש לי אנדו אבל אמר שאי אפשר לדעת ב 100% עד שלא עושים בדיקה/ניתוח. הוא לא המליץ לי לעשות ניתוח אלה לנסות עוד שני סבבים עם איקקלומין ואסטרופם ואם זה לא ילך אז לשקול IVF.
החודש הזה אני חווה כאבים שלא חוויתי קודם (המחזור היה בלתי נסבל, כאבים סביב הביוץ, כאב בישיבה, עייפות), מה שגורם לי להבין שהגונל הביא להחרפה של האנדו.

אני פונה אליכן עם כמה שאלות:
1. איזה בדיקות צריך או אפשר לעשות כדי להבין "מה קורה אצלי בגוף" ואיזה איברים מעורבים ומה חומרת המצב?

2. הנטייה שלי היא לעשות ניתוח כדי "לסדר" את מה שלא בסדר.. מה אתן חושבות על זה? מצד אחד אני רוצה להרות ומצד שני לא רוצה להזיק לגוף עם עוד הורמונים.

3. המלצות על רופא פוריות טוב שעובד עם כללית?

תודה לעונות ואחרי החגים נעים לכולן :)

טוליתי

New member
ברוכה הבאה אלינו לשהות קצרצרה בלבד!

כמה דברים:
1. קאופמן זה טוב מאוד ליעוץ לגבי אנדו, אבל לא לפוריות! אני לא רופאה, אך ממה שידוע לי, איקקלומין זה הדבר האחרון שמטופלת אנדו צריכה.
2. האם את מטופלת אצל רופא פוריות? האם ההזרעות נעשו תוך מעקב בדיקות דם +US?
3. אכן יש החמרה בכאבים כשיש אנדו' וכשנוטלים הורמונים
.
4 אם לא איתרו אצלך מוקדים, אין מה לעשות ניתוח. ניתוח עוזר לפעמים, ולפעמים לא.
5. אצלי דיאטה לאנדו עזרה
6. למה לא לעבור ל-IVF? תוכלי לקבל דיכוי, שלרוב עוזר במצבים כאלה. מכירה מהפורום שתים שכבר החלו ב-IVF, וקיבלו דיכוי (זריקת דקפפטיל 3.75 ודומיה), וחיכו לווסת כדי להתחיל בהזרקות, אך הווסת לא הגיעה, והן גילו שהן בהריון. מה שאני מנסה לומר זה שלפעמים הדיכוי עצמו הוא הפתרון.
7. צילום רחם עשית? חשוב מאוד תמיד, ובטח כשיש אנדו.
8. המלצות לרופא פוריות שעובד בכללעת - ד"ר אלדר.

Goldi86

New member
תודה טוליתי, עונה וממשיכה לשאול....

1. זה ממש ללכת לאיבוד, קאופמן נשמע מאוד מבטיח כשהציע את האיקקלומין בשילוב עם אסטרופם.....
2. אני מטופלת בכללית אצל יורם גלעדי, המעקבים וההזרעות נעשו עם בדיקות דם ואולטרסאונד.
3. בגלל ההחמרה שנלוות לנטילת ההורמונים חשבתי על ניתוח...
4. לא איתרו אצלי מוקדים,אבל הבדיקה היחידה שעשיתי היתה אצל קאופמן, אולטרסאונד ובדיקה ידנית (הוא ראה ציסטה ובגלל שהייתי קרובה לביוץ הוא לא ידע איך להתיחס אליה). לכן שאלתי איזה עוד בדיקות צריך לעבור?
5. אני יכולה לעמוד בדיאטה.. איך זה עובד?
6. נשמע מאוד אופטימי כל נושא הדיכוי.. אגב המושג ממש חדש לי.
7. עשיתי צילום רחם לפני 10 חודשים, הכל היה תקין.
8. תודה על ההמלצה.
&nbsp
מה שאני מבינה בגדול זה לחפש רופא טוב, להתחיל IVF להתפלל שאקלט לפני (בגלל הדיכוי) ולשכוח מהניתוח...:)
&nbsp
הכי חשוב לי זאת השאלה: איזה בדיקות אפשר לעשות כדי לדעת יותר על המצב שלי?
(תרגישי בנוח לענות רק עליה)
&nbsp
תודהההה

&nbsp
&nbsp

טוליתי

New member
דיאטה לאנדו

כנסי ל"הודעות נבחרות", לתוך "תפריט לסובלות מאנדו".
אם יש לך שאלות על התפריט - בשמחה!
אני חושבת שהטוב ביותר שאת יכולה לעשות זה לפנות לרופא פוריות טוב, לא הייתי מעיזה איקקלומין (אותי הוא שיתק מבחינת כאבים שהגיעו אחרי הכישלון, ואצל נשים רבות הוא מדקק רירית), ולהתחיל דיכוי ו-IVF.
&nbsp
אם יש לך שאלות נוספות, אנחנו כאן
.
&nbsp
בהצלחה

Goldi86

New member
תודה רבה

אגב בגלל שהאיקקלומין מדקק את הרירית,הוא נתן אסטרופם שעושה ההפך..
&nbsp
אבל נכון לכרגע, אלך לקבל חוות דעת נוספת..

לי הסתבר שיש אנדו' בעקבות הצילום רחם

וכל התיאורים שלי את המחזור , הכאבים שיש לי, וכל מה שכתבת,
וסתם תלונה על הדרך, חבל שאין מודעות לכך שאפשר לטפל בזה...
אני סובלת מגיל מאוד מאוד צעיר, ואף פעם אף רופא נשים שפניתי אליו
לא התייחס לתלונות שלי מעבר ל-קחי משכך כאבים חזק...
&nbsp
בכל מקרה, הרופא שאליו הלכתי אמר לי שעדיף לי ללכת ישר ל IVF,
כדי לנסות לעקוף את כל הבעיות.
&nbsp
אני לא הייתי רצה לניתוח, ולא רצתי לניתוח... נסי לעבור טיפול של IVF,
יכול להיות שהטיפול יעקוף את הבעיה ויועיל.
&nbsp
אני עברתי טיפול ארוך... עם דיכויי של דקפפטיל.
&nbsp
בהצלחה!

Goldi86

New member
תודה על היחס והשיתוף

אז אצלי בצילום רחם לא ראו כלום..
ובכלל במשך שנה ומשהו אף אחד לא העלה על דעתו שיש לי אנדו.
&nbsp
זאת אני שהתעקשתי למצוא מה לא בסדר איתי.
&nbsp
מעניין אותי למה כולן נגד ניתוח.
או למה אני כל כך בעדו.....
&nbsp
מקבלת את עצתך, תודה

פעם שלישית גלידה, תפוז נגדי היום

אני חושבת שאם את צריכה גם ככה לעבור ל IVF,
כי הזרעות לא עזרו עד כה, אז פשוט חבל לעבור עוד תהליכים פולשניים..
&nbsp
לי צילום הרחם הראה חסימה בחצוצרה, יחד עם התיאורים שלי לאנדו,
לא בדקו אם יש נגעים או משהו כזה... היו לי 3 אפשרויות:
להתעלם מהכל, ולנסות כמה הזרעות
לעבור ניתוח שיפתח את החסימה, ויבדוק את האנדו
ללכת ישר ל IVF.
עם כל הנתונים שלי, והגיל שלי, העדפתי ללכת ישר ל IVF, ולנסות לקצר תהליכים.
&nbsp
בהצלחה!
&nbsp

ניתוח פוגע לפעמים ברזרבה השחלתית (FSH) ולא מאד מומלץ

בנוסף - איקקלמין - הבנתי שממש מזיק לאנדו (ממה שקראתי אני לא באמת יודעת)
בהצלחה!

tallykr

New member
אנדומטריוזיס בטיפולים

אני מציעה לך לחזור על הבדיקה אצל מומחה אנדומטריוזיס בזמן המחזור או ממש בסמוך לאחריו, כדי שתדעי אם יש לך מוקדים. ההחלטה אם ללכת לניתוח או לא צריכה להתקבל על בסיס יותר נתונים, בין היתר נתונים על גודל המוקדים. אצלי הם היו בפעם הראשונה בגודל 7 ס"מ (הייתי בת 16, זה היה לפני יותר מ-20 שנה ולא היתה אז מודעות לנושא), בפעם השניה בגודל 5 ס"מ (הייתי בת 23) ולפני כמה שנים - סביב ה-3 ס"מ. בגודל כזה ההמלצה היא לא כזו חד משמעית לגבי להוציא. באופן אישי, עברתי פעמיים ניתוחים וזה לא ממש עזר לי, והמוקדים חזרו בפעם השלישית, ומצאתי את עצמי בIVF. מצד שני, אצלי יש גם בעיית זרע ואני פוליציסטית. מה שעבד אצלי היה IVF עם הפרוטוקול הקלאסי של אנדומטריוזיס - פרוטוקול ארוך, שבאמת הביא לדיכוי טוב והעלים לי את המוקדים, ואז גם נכנסתי להריון שהניב את הבת שלי שהיא כבר כמעט בת שנתיים. אצלי היתה תגובה מאוד טובה להורמונים והרופא שלי שיחק באופן מאוד עדין עם מינונים נמוכים מאוד בשביל לא לעורר את האנדומטריוזיס ובאמת לא היה שינוי משמעותי במוקדים לאורך הטיפולים (9 הזרעות ו-8 הפריות, במשך יותר משנתיים).
לי היה מאוד טוב להיות מטופלת של אליצור, אני ממליצה עליו בכל פה ופעמים רבות פה, אבל אני לא יודעת מאיפה את ואם נוח לך להיות מטופלת באסותא רמת החיל.

Goldi86

New member
תודה לך על השיתוף וההמלצות, מאוד מעריכה את זה

&nbsp
הייתי אצל קאופמן ביום ה 8 ובגלל שהביוץ שלי מוקדם הוא לא ידע איך להתיחס לזה וכתב "..ממצא ציסטי צלול 25 מ"מ- לא ברור אם ממצא חדש או לא..."
&nbsp
אז כדאי לי ללכת בזמן מחזור?

spirt20

New member
אני מנפגעות אנדו הקשות

אז ככה אני כיום בת 30 וכמה ימים, המסע שלי התחיל בגיל 25 שבו ניסינו להרות כמעט כשנתיים טיבעי ללא הצלחה, עשינו בדיקות צילום רחם שיצא תקין למעט חסימה חלקית באחת החצוצרות והוגדרנו כלא מוסברים. התחלנו עם 3 הזרעות שנכשלו אצל רופא בקופה, ועברתי לרופא מאוד ידוע מרמת אביב שאיתו התחלנו הפריות( הייתי בלחץ למרות הfsh התקין הamh היה סביר) עשינו 3 שאיבותו5 החזרות שבהן נשאבו 10, 5 ו4 ביציות .. תמיד היו מוקפאים ועוברים דרגה a ולא נקלטנו להריון, רירית מעולה היסטוסקרופיה וקרישיות תקינים.. היה כימי בהחזרה ה5. לאורך כל הטיפולים כאבי אגן קשים מאוד סביב המחזור וסביב הביוץ. הלכתי לקאופמן לייעוץ וסיפרתי על ההכתמות החומות לפני המחזור, העצירות, הכאבים, האנמיה, המחזור הכבד ולאחר בדיקה הוא אבחן אנדו שקרוב לפי הטבעת.. ביקש מימני לנסות עוד סבב הפריה אחד שכן אני עדיין בסטטיסטיקה... תוך כדי הוא עובר על הצילום רחם שלי ומוודא שאין נוזל בחצוצרה החסומה.. אני עוברת לבר חווה ומבצעים סבב מהסרטים 13 ביציות נשאבו, מתוכן 6 עוברים , שלושה דרגה 1, שניים דרגה 1-2 ואחד דרגה 2.. השאר הפסיקו להתפתח... עוד במעמד השאיבה בר חווה בטוח שראה נוזל בחצוצרה לשלב הראשוני הוא ניקז אותו ושאב את הנוזל.. החזרנו את ה3 הפחות טובים ו3 הקפאנו. בר חווה מודיע שהסיכוי אפסי אך קוראים ניסים, כמובן שלא קרה אני נגשת לקאופמן בהוראת בר חווה לביצוע ניתוח להסרת החצוצרה הנגועה בנוזל ותוך כדי מתכננים סבב נוסף להקפאת עוברים... מגיעה לקאופמן לביקורת נדרש ניתוח במיידי הנוזל הזדהם והתפשט ברחם.. יומיים, הסבב אצל בר חווה בוטל..יומיים אחרי הייתי בחדר ניתוח שבו הוצאה החצוצרה, הוסרו הידבקויות סביב השחלות והחצוצרותוהוסר נגע גדול של אנדו סביב פי הטבעת וכמובן את החצוצרה המלאה בנוזל עכור. שבועיים אחרי בר חווה מבצע היסטוסקרופיה לוודא שבוצע בהצלחה, על הדרך מבצע פיפל ומתחילים שאיבה חדשה.. הוא רוצה שישארו העוברים ההם לילד הבא ובטוח שהפעם זה סוף המסע. מתבצעת שאיבה מוקדמת נשאבו 7 ביציות רק 3 בשלות... עצב ואבל נופל עליי.. נוצרו 2 עוברים הוחזר אחד והשני ליום 5 לא שרד. אחרי12 יום הריון, אחרי 9 חודשים - לידת תינוקת שהיום בת 10 חודשים ויום. אז עצה שלי מכל המסע הכבד שכלל 5-6 שאיבות, 7 החזרות, 2 הריונית כימיים, 3 פיפל, 2 היסטוסקרופיות ולפרוסקופיה אחת..תעשי אולטראסונד תלת מימד לשלול נוזל באחת החצוצרות, אל תבצעי יותר מ2 מחזורי הפריה שאם חלילה יכשלו תגשי לניתוח.... ההורמונים ועם השאיבה ללא אנטביוטיקה הביא אותי למצב של סכנת חיים ולזיהום שאם לא היו עולים בזמן. לכי תדעי מה היה יוצא לי מהגוף באותו ניתוח לפרוסקופי. מאחלת לך שבקרוב מאוד גם את תעודדי מישהי אחרת

spirt20

New member
ועוד דבר

ראיתי שעשית צילום רחם שיצא תקין, בהעדר ממצא שמעיד על הבעיה ובהנחה שהכאבים אינם בלתי נסבלים אין צורך בניתוח. במצב של חסימות/ הדבקויות ברחם/ ציסטות או במידה ובהפריה יתגלו עוברים לא טובים, ביציות מגורגרות יש מה לשקול ניתוח או בהעדר תשובה חיובית לאחר בגג 3 שאיבות. .. זאת הדעה שלי. חדוב שתדעי שגם שאנדו לא פוגע מיכנית או בהעדר ציסטה עצם קיומו פוגע באיכות הביציות, מצב הרחם לקליטה ואף בזרעים.. לכן באמת הפריה עם דיכוי ארוך יכולה להתאים..תחסכי לך את ההזרעות וגשי להםריה ומאחלת לך שלא תצטרכי ניתוח.

Goldi86

New member
אוקיי, אני לגמרי מקבלת

את העצות שלך, תודה רבה!
&nbsp
דבר נוסף שלא ציינתי זה שקאופמן אמר שיש לי רחם בכפיפה אחורית.

Goldi86

New member
הכי חשוב שיש סוף טוב לסיפור שלך :)

תודה לך על העצה והשיתוף.
מאוד מזדהה עם התיאור שלך "..על ההכתמות החומות לפני המחזור, העצירות, הכאבים, האנמיה, המחזור הכבד.." מה שגורם לי לחשוב שגם אצלי שגם אצלי האנדו קרוב לפי הטבעת. לא ציינתי בפני קאופמן שאני אנמית ולא על ההכתמות החומות לפני מחזור.. חשבתי שזה לא קשור.. עכשיו מצטערת על זה.
&nbsp
את מציעה לי לעשות אולטראסאונד תלת מימד.. יש עוד משהו שאת מציעה?
&nbsp
את מאזור הצפון? איך הסתדרת עם רופאים מהמרכז?
אני גרה באזור כרכור ולא מבינה איך אפשר או איך זה עובד.
&nbsp

simba1231

New member
אני דווקא לא נגד הניתוח

אבל אני מהצד של הסטטיסטיקה שזה "השתלם" לו. ממה שאני יודעת יש שתי סיבות לעבור את הניתוח, שיפור הסיכויים להריון וכאבים מאוג חזקים ופגיעה באיכות חיים ומעבר לסה גם אם רואים ציסטות מעל גודל מסוים (סביב ה5 ס"מ) ממליצים לנתח. אישית אצלי, ההחלטה הייתה יחסית פשוטה (וזה אף פעם לא פשוט) כי היו את שתי הסיבות. ועדיין כששלחו אותי לניתוח לא הבנתי מה מבלבלים לי את המוח על ניתוח כדאני בכלל רוצה ילד עכשיו. בדיעבד הניתוח גם שיפר מאוד דרמטית את הכאבים וגם הריתי (אבל אני מודה שזה יותר מורכב היות והצלחתי להכנס להריון אחד ספונטנית לפני הניתוח וההריון שאחריו הגיע תודות לivf).
בגדול הדרכים להבין מה הבלאגן שעובר על הגוף שלך זה בדיקה ידנית של מומחה לאנדו' (שכבר עשית) וניתוח ובדרך יש עוד כמה "עזרים" כמו אולטרסאונד שאולי שווה לחזור עליו אם הוא לא היה בטוח שיש ציסטה. מאוד קשה להחליט או להמליץ לך כי יכול להיות למשל שיש לך נגעים מאוד קטנים שלא יצליחו לראות בניתוח מצד אחד ומצד שני המחלה הזאת בעצמה פוגעת בהמון צורות בפוריות.
נראה לי שעצם זה שאת מטופלת אצל ד"ר קאופמן זאת התחלה, אבל חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולזכור במהלך הטיפולים שיש עוד נושא לטפל בו ולא להגרר להמון טיפולים (שימי לב למשל שהכאבים שלך והמצב הבריאותי שלך לא מתדרדר בצורה דרמטית), אגב אחד היתרונות של הטיפולים זה ריבוי האולטרסאונדים ככה שתוכלי גם לעקוב אחרי ציסטות חשודות.
ובכל מקרה המון בהצלחה

Goldi86

New member
תודה יקירה

אין ספק שיש לי עוד דרך עד שאחליט ניתוח או לא..
כן אחזור על אולטרסאונד אצל קאופמן..
(אגב, בדיקת דם יכולה להצביע גם על חומרת המצב? או רק לתת עוד הוכחה שזה אנדו?)
ואחכה להמלצות הרופאים, אחזור לעדכן...
&nbsp
תודה רבה:)
&nbsp
&nbsp

simba1231

New member
לא בטוחה

אני חושבת שהערך של הסמן ca125 משמש את הרופאים בטיפול, אבל שווה לשאול את ד"ר קאופמן.
ולגבי השאלה שלך על הגלולות אכן ההמלצה לנשים עם אנדו' היא לקחת גלולות ברצף (וכל המרבה הרי זה משובח
) כל זמן שלא מנסים להיכנס להריון. אגב ההמלצה שאני קיבלתי היא גלולות שמבוססות על פרוגסטרון בלבד (לא יודעת איזה עוד סוגים יש חוץ מסרזט).

למעלה