צריכה קצת הסברים- מה קורה במעבדה בעת הפריית הביציות?

zuzazi

New member
צריכה קצת הסברים- מה קורה במעבדה בעת הפריית הביציות?

היי בנות,

נתחיל בחודש הבא IVF בשעה טובה, אחרי 5 הזרעות.

הבנתי לגמרי מה אני אמורה לעבור ומה המשמעות של כל חלק בתהליך. הנעלם מבחינתי זה השלב במעבדה.

אצלנו כמות גדולה של זרע (מעל 100 מליון) עם מורפולוגיה 1%-2%.

יודעת שאפשר לעשות ICSI ואפשר לתת לחבר'ה לנסות לבד.

שאלותיי הן:
בהפריה ראשונה- איך מחליטים מה לעשות?

האם זרע בעל מורפולוגיה לא תקינה עלול להפרות את הביצית?

במידה ויעשו על חלק מהביציות ICSI, האם הם מחדירים רק זרע בעל מורפולוגיה תקינה? הם בודקים את זה? כי במידה ולא בוררים, 98%-99% שיכניסו זרע לא תקין מורפולוגית ואני יודעת שזה גורם סיכון להפלה מוקדמת.

אני באמת רוצה שבשאיבה הראשונה נעשה את המקסימום לעוברים איכותיים ולא נשחק משחקים ונעשה ניסויים.
בעוד שבועיים אשב עם הרופא ונתכנן את התהליך. אני תוהה האם לבקש מיון זרע, אני מניחה שהוא לא יתמוך כי לטענתו יש לנו זרע די סבבה (אני לא מסכימה עם זה אבל קטונתי).

מודה מראש למשיבות

עונה ממה שיודעת.. מקווה שלא מטעה...

כן, זרע בעל מורפולגיה לא טובה יכול להפרות ביצית. סיכוי יותר נמוך מאשר זרע תקין.. אך קיים.
&nbsp
אצלנו גם הכמות הייתה בעייתית אז היינו צריכים איקסי.. לא בטוחה להגיד לך אם לך עדיף "ברירה טבעית" או איקסי.. שווה לדבר על כך עם הרופא.. ובכל מקרה לחלק מהביציות כן לעשות איקסי כדי לא להישאר חלילה עם ידיים ריקות.
&nbsp
באיקסי עושים ביררה מסויימת של הזרע, מנסים לבחור זרע שנראה כמה שיותר תקין... אבל.. ההגדלה שמתסכלים בה לא מאפשרת זיהוי כל סוגי הפגמים.
קיימת אופציה נוספת.. שזה איקסי עם זרע שעבר מיון זרע. יש שתי מעבדות זרע כאלו בארץ. הם מגדילים בהגדלה גבוהה בהרבה מאשר מעבדות רגילות ולכן אמורים לספק זרעים יותר טובים. לדעתי בהחלט כדאי לכם לשקול זאת.. אבל שתי חסרונות- 1. לא כל הרופאים עובדים איתם (ממה שמבינה זה בעיקר ענייני אגו ולא אמת רפואית), 2. יקר.. סביב ה 4 אלף ואין סיבסוד של הקופה.
אם היית אומרת לי שהכמות נמוכה יותר, או המורפולגיה נמוכה יותר, הייתי אומרת לך ש 100% להתעקש על זה.. כך לא בטוחה.. נחכה שבלונד ושאר המומחיות בנושא יתייחסו.
&nbsp
בהצלחה!

zuzazi

New member
תודה רבה

בהחלט אתעקש שלפחות מחצית מהביציות יופרו באיקסי, את צודקת.
אנחנו ממש בדילמה עם המיון זרע. נראה מה יגיד הרופא... אני מעדיפה לעשות ולהיות שקטה.

בלונד23

New member
אני חושבת שעצם הIVF הוא גם אבחנתי

אם יניחו בצלוחית את הביצית שלך עם הזרע של בעלך ויראו שהזרע מפרה לבד ללא כל בעיה, יופי, סביר שזה בסדר.
ישנם מקרים שהזרע על פניו נראה סבבה אבל בפועל לא מפרה, ואז הIVF הוא כלי אבחנתי (בניגוד להזרעה) שמסמן שהזרע בעצם אינו תקין.
במקרים של זרע חלש במיוחד הוא לא מפרה מעצמו ונדרש איקסי.
אתם המקרה הקלאסי שצריך לעשות חצי חצי ולהסיק את המסקנה האבחנתית - אם לא תתרחש הפריה, תבינו למה עד היום לא נכנסתם להריון טבעי ולא בהזרעות.
&nbsp
מצטרפת לדעה שבמעבדה הרגילה בוחרים זרע עפ"י מראה חיצוני ובהיעדר בגדלה מספקת, בוחרים די "על עיוור" ולא ניתן לדעת מה מצבו ממש.

zuzazi

New member
נכון

לכן אני חושבת שמיון זרע זה פתרון יחסית בטוח על מנת שנעשה מינימום ניסויים ויהיו מקסימום הצלחות.

בלונד23

New member
מיון

יהיה לך קש/ה מאוד למצוא רופא שיסכים למיון, קודם כל כי יש לכם 100 מליון זרעים שזה יוצא המון "תקינים" (בהנחה שהם באמת תקינים) ולכן לכאורה יגידו שהמיון מיותר, והסיבה השנייה היא שיש מעט מאוד רופאים שעובדים עם מיון ברטוב.
אני אישית יודעת רק על 3 שעובדים עם המיון - ברקוביץ (רק עם המעבדה המתחרה MFC), בר חווה ובאום (לעתים). מן הסתם יש עוד כמה שאני לא מכירה. אם את הולכת לרופא אחר, ובפרט ציבורי, כמעט מובטח לך שהם יסרבו. מצד שני זו החלטה שלך. את גם יכולה על דעת עצמך ללכת לאבחון אצל ברטוב (סביבות 1000 ש"ח) כדי שיגיד האם בכלל נדרש מיון, עוד לפני שאת מבצעת הפריה. כך תדעי אם זה מיותר או לא.

zuzazi

New member
אני מטופלת של ברקוביץ'

אני מניחה שהוא יסרב כי הוא חושב שיש לנו יופי של זרע. נראה מה יגיד.

בלונד23

New member
אם הוא חושב אז הוא בטוח צודק

מי כמוהו מומחה לזרע? חבל"ז. הצדק איתו, את לא צריכה מיון כנראה.

golden girll

New member
לא תמיד זה קשור לזרע חלש

אם השיטה הטבעית לא מצליחה זה לאו דווקא אומר שהזרע חלש זה יכול להיות מהמון סיבות אפילו הרופאים עצמם לא יודעים.

טלי963

New member
עונה

אצלינו הכמות 80 מיליון ומורפולוגיה 3%. בשאיבה ראשונה חילקו את הביציות לחצי טבעי וחצי איקסי ודווקא בטבעי הופרו יותר(כולם חוץ מאחת). בשאיבה שניה היו רק 5 ביציות, ללא איקסי, הופרו 2. עכשיו בשאיבה 3 - 4 איקסי הופרו 3, 5 טבעי - הופרו 4.

zuzazi

New member
אז בעצם המסקנה ממצבים כמו שלנו שזה לא ממש משנה

איקסי או לא..
את לא חושבת על מיון זרע?

לצערי יש הבדל בין מרפולוגיה 3%, למרפולוגיה 1-2%, לא בטוחה

שיש סיבה לעשות מיון עבור 3%, עבור 1-2% במפורש כן.. למרות שאצלך הכמות יפה.. אז לא בטוחה במאה אחוז במקרה שלך...

Lago Azul

New member
יכולה לצאת מורפולוגיה 3 אחוז בבדיקה אחת

ובבדיקה אחרת 1 אחוז... זה לא כזה מדע מדויק הנתונים האלו בבדיקת הזרע. לא הייתי קובעת החלטות גורליות על פיהן חחח

בדיוק כמו אצלנו

בבדיקה הראשונה יצא 3% ובבדיקה שנייה 1%. במעבדות אחרות יש לציין..

טלי963

New member
בינתיים לא

כי בסה"כ כמות ההפריות טובה . גם עוברים טובים לרב, ויש בלסטו.
אבל אם אגיע לעוד שאיבה אחשוב על זה.

לגבי מיון ומורפולוגיה

אצלכם המורפולוגיה 1-2%.. אצלנו היה 0%. בשתי בדיקות ובדו"ל ההקפאה. פשוט 0.

זרע לא תקין מפרה גם מפרה. אצלנו הכל איקסי בגלל כמות קטנה (ריכוז 8 מיליון בפעם האחרונה שנבדקה)... אבל היו הפריות בכל שאיבה וגם החזרות.
החזרה ראשונה (בלי מיון) - נקלט הריון שהסתיים בשבוע 12.
החזרה שניה (עם מיון) - נקלט הריון שאנחנו מתפללים עכשיו שיסתיים תקין.

חלק מהרופאים טוענים שלמורפולוגיה נמוכה אין השלכות על הפלות. וקחי בחשבון שלא כל הרופאים מסכימים שתעשי מיון על דעת עצמך אם הם לא חושבים כך (אגו). אני הייתי מרגישה טוב עם רופא ששומע מה יש לי להגיד ולא הולך נגדי.

אחרי ההפלה, למשל, העלינו את עניין מיון הזרע שהתקבל אצל ד"ר באום ברצון. לעומת זאת, שהעליתי אפשרות של קרישיות, הוא אמר שאין צורך. על פי הנראות של העובר בעת הפסקת הדופק (לא תקין ובצקתי), ד"ר באום ורופאים אחרים העלו את הסברה שמדובר בבעיה גנטית ואין שום קשר לקרישיות.
אבל ד"ר באום אמר לי: אם תרצי לעבור בדיקות קרישיות, בסדר גמור.. זה לא פולשני ואת יכולה.
כרגע החלטתי שלא.

אבל את מבינה, ברגע שאין "ללכת נגד" - זה עושה את כל ההבדל מבחינתי.
מקווה שהובנתי...

למעלה