הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית

היי לכולן,
אני לא יודעת אם שמעתן, אבל אתמול נולדה רבעייה ברמב"ם.
האמא בת ה 30, הייתה בטיפולי פוריות.

הכתבה

כעת אני תוהה ביני לבין עצמי, כמה עוברים מותר להחזיר לפי תקנות משרד הבריאות לאישה עד גיל 30?
עד כמה שידוע לי, או ליתר דיוק עד כמה שהרופא האנטיפט שלי אמר, זה שעד גיל 30 מחזירים עובר אחד. לא הצלחתי למצוא לזה תיעוד ברשת.
אשמח אם תאירו את עיניי, יקירותיי.
יכול להיות שאצלה מדובר על הזרעה?

נוקי30

New member
בעיקרון בניסיון ראשון המלצה היא 1

לאחר כישלון, אפשר לבקש 2...
בכל מקרה לא הייתי מחזירה 4 מתחת לגיל 30 והנה לפניך הסיבה... לא מבינה למה החזירו לה כזאת כמות ועוד יותר לא מבינה למה לא לעשות דילול במצב כזה ולהעמיד את כל העוברים/תינוקות בסכנה. במשקל לידה כ״כ נמוך, סיכויי ההשרדות הם נמוכים וכמובן שהם פונקציה של משקל, כל מאה גרם הם קריטיים.
מאחלת להם לעבור את זה בשלום

אולי החזירו לה 3

שזה לגיטימי במקרים מסוימים.
בכל מקרה מאחלת להם המון המון בהצלחה ושכל היילודים יהיו בריאים

נוקי30

New member
מנסיוני- לא מחזירים יותר ממה שמוכנים אליו נפשית

ההחזרה האחרונה שעשיתי, הייתה החזרה מספר 4 של בלסטוציסטים ולפני ההחזרה בר חוה אמר לי שהפעם אם אנחנו רוצים אפשר להחזיר 2, בהחזרה עצמה אלדר (שהחליף את בר חוה) שאל אותי למה בעצם מחזירים רק 1 אם זו כבר החזרה רביעית ומזל שהחלטנו להחזיר 1, כי דווקא בהחזרה הזאת נקלטתי ואני כרגע בשלב שאני לא מוכנה לתאומים (יש פעוט בבית).
חברה שלי שחזרה לטיפולים לילד שני, אחרי שבסבב הראשון נקלטה רק בהחזרה השלישית (כל פעם החזירו 3 ונקלט רק ילד 1), עשתה החזרה של מוקפאים מהסבב של הילד הראשון - החזירו לה 3 מוקפאים ועל ההחזרה הראשונה כל השלושה נקלטו.
אגב, להחזיר 2 בו״ז אומנם מעלה פי 2 את הסיכוי להריון, אבל מעלה פי 10 את הסיכון לתאומים ובהחזרה של 3 זה כבר פי 2 וקצת רק, אבל קיים סיכון לשלישיה וכו׳...

לא חושבת שזה עובד בדיוק ככה

במיוחד כי הניסיון שלי שונה משלך ומשל חברתך. בכל מקרה, אין לנו את כל הפרטים של המקרה הזה, רק רציתי להגיד שיש סיכוי שמ-3 קדם-עוברים נוצרו 4 ילדים.
והחזרה של 3 היא כנראה יותר נפוצה ממה שנדמה לאנשים.
למשל, אם היו רק 3 ביציות מופרות, ואולי גם לא באיכות מדהימה, כשברור שאין טעם להחזיר 2 ולהקפיא 1...

"להחזיר 2 בו״ז אומנם מעלה פי 2 את הסיכוי להריון"- זה לא נכון

בהחזרה של 2 יחד, הסיכוי להריון נמוך מסך הסיכוי שקיים בשתי החזרות שונות (החזרה של 1 וא"כ החזרה של 1 נוסף).

שמעתי פעם איזשהי תאוריה מרופא שטען שדווקא שניים יחד "מחזקים" זה את זה ולכן מעלים סיכוי. אין שום ביסוס לזה באף אחד מהמחקרים שאני הסתכלתי עליהם.

גם מבחינה הגיונית.. חלק מהגורמים לאי השרשה תלויים גם במצב האישה והרחם באותו מועד ועוד גורמים מפריעים "זמניים", 2 החזרות שונות מגדיל את הסיכוי "ליפול" על 'מועד טוב'. כמובן שעוד גורמים הם חלק מהעניין- איפה העובר מנסה להשתרש, תיקנות העובר וכו'- אבל זה נכון בשני המקרים (החזרה בודדת והחזרה כפולה).

נוקי30

New member
ע"פ מחקרים שנעשו זה מעלה כמעט פי 2

אחפש מחר את המחקרים אם את רוצה... בכל מקרה אני לגמרי מסכימה שעדיף להחזיר אחד-אחד. . כמובן שאחרי x כלשונות וכשלוקחים בחשבון את ההשלכות ואם מוכנים לתאומים (ומבינים שזה הריון בסיכון ) אז אפשר לשקול החזרה של יותר. מעבר לכך כמו שתוליטי רשמה זה פונקציה של הרבה גורמים: גיל, איכות העוברים, מספר כשלונות וכו'- וכמובן שכל מקרה לגופו...

ליהי1001

New member
כתוב הפרייה אבל שמתי לב שלא תמיד מבחינים

אלו שלא "מהתחום". נתקלתי אפילו באישה שנכנסה להריון מהזרעה (לפחות על פי התיאור שלה) ומתעקשת שמדובר בהפריה. הוקצר אין לדעת.
לדעתי התקנות מתייחסות לא רק לגיל אלא גם ל"ותק" בטיפולים ומספר ניסיונות. למרות גילה הצעיר יכול להיות שעברה לא מעט סבבים.
ואין לי מושג מה מעמדם המשפטי של תקנות משרד הבריאות ועד כמה באמת רופאי הפוריות בישראל באמת מקפידים למלאם כנוסחם.

acka

New member
אלו אכן ההנחיות

זיידמן פעם הציע לי לעשות סיבוב בפגיה ואז להחליט כמה אני מוכנה להחזיר.
כולי תקווה שהילדים האלו יצאו מהפגיה ללא נזקים משמעותיים.
אני חושבת שרוב הרופאים היום מבינים היטב את הסכנות בהריונות מרובי עוברים ומנסים להמנע מזה.
אין שום דבר תקין בהריון רביעיה.

ליהי1001

New member
אבל איזה תוקף יש להנחיות האלו ? מה המעמד החוקי שלהן?

לא ברור.. אין ספק שזה לא רצוי, בלשון המעטה.

טוליתי

New member
מקובל שעד גיל 30, ובמידה ואיכות העוברים טובה, מחזירים

עובר אחד. כך נוהגים הרופאים האחראיים (לצערנו, לא כולם כאלה).
עקרונית, הגורמים מהם מושפע מספר העוברים המוחזר:
1. גיל האישה
2. איכות העוברים
3. גישת הרופא
4. רצון המטופלת - זכותה של המטופלת לסרב להחזרה של יותר מעובר אחד.

תודה לכולן על המידע

אני שאלתי את השאלה כי יש לי שלושה מוקפאים, שניים בני 5 ימים ואחד בן שישה ימים (או בת, לא ידוע עדיין
)
אני ממש תוהה אם לבקש ממנו להחזיר הפעם שני עוברים, כאשר בסיבוב הקודם והראשון הוא החזיר עובר אחד, נקלט אבל בסופו של דבר נאלצתי לעבור גרידה.
מצד אחד אני מבינה את הסכנה בהריון מרובה עוברים מצד שני אני רוצה להגדיל את הסיכוי להריון תקין.
הרופא אמר לי שמבחינת תקנות משרד הבריאות הוא לא יכול להחזיר יותר מאחד, אני מבינה פה שזו הנחיה והמלצה ולא חובה.

אני החזרתי פעמיים שני עוברים

בפעם הראשונה עובר אחד נקלט, אבל בשבוע 8 הפסיק הדופק,
מהפעם השניה - נקלטה עוברים שהפכה לתינוקת מתוקה.
&nbsp
אם את מוכנה לאופציה לגדל תאומים אז תחזירי שניים,
אם בשום מצב את לא מוכנה לגדל תאומים, אז תחזירי אחד.
&nbsp
יותר משניים לא הייתי מחזירה...
&nbsp
&nbsp

למעלה