אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר

ככל שיש פחות שברים ככה זה יותר טוב

ושוב, היה מקרה של משהי שהוחזרו לה שלושה עוברים ששקלנו לבטל החזרה שלה- בגלל רמה גבוהה של שברים.
האישה הזו עוד מעט צריכה ללדת!!!!

עובר עם שברים

עובר תקין ובאיכות גבוהה יחשב כזה שאין בו שברי תאים.
ככל שמספר שברי התאים גבוה יותר כך איכות העובר נחשבת לנמוכה יותר.
ישנם גורמים רבים ידועים ושלא ידועים לכך- כמו מצב זרע, רמת רדיקלים בביציות וכו'
בדרך כלל עובר עם שברי תאים (פרגמנטציה ) לא יוקפא. לרוב, זה נצפה בעובר טרי.
עם זאת, אין זה מעיד על בריאות הוולד אלא על סיכויי ההריון בלבד.

עוברים שמפסיקים להתפתח ביום שלוש או ארבע.

ד"ר תדהר זן בר היקרה,
אנחנו כבר עשינו 11 IVF ואף פעם לא הצלחנו להקפיא עוברים.
הגענו לIVF בגלל בעיית זרע, אך לאחר הסבב הראשון ראינו שיש גם בעייה עם הביציות.
הביציות מגורגרות או עם ווקואלה.
בטיפול האחרון, שנעשה עם סטרואידים שאבו 8 ביציות, היו 6 הפריות, החזירו 2 עוברים.
את השאר השאירו לגידול בבלוציסטיס אבל כולם הפסיקו להתפתח ביום 3/4.
הזרע היה בודדים ביותר- מורפולוגיה ירודה.
ביצית אחת היתה עם ווקואלה. השאר היו טובות.
למה זה קורה? מה הסיבה עובר מפסיק להתפתח?
ואם העוברים הפסיקו להתפתח במעבדה אז מה הסיכוי שהם יתפתחו ברחם?
מהטיפול הזה, לא היה הריון.
אודה מאד לתשובתך!

פונפוני יקירה!

הבאת סיפור לא קל ואני לא רוצה לפתור אותך בתשובה סתמית.
אנא פני אליי בפרטי, אראה את הנתונים בצורה מסודרת ונחליט אם אוכל לסייע..
בהצלחה!!

barbark

New member
איכות עוברים

שלום ד"ר זן בר ותודה על הזמן שאת מקדישה לנו.
מספר שאלות ברשותך:
1. עוברים שהתחלקו ל-8 תאים וקיבלו ציון 1 (הכי גבוה) ביום ה-3, האם אפשר להסיק מזה שהביציות באיכות טובה? האם אפשר להסיק משהו בשלב הזה לגבי איכות הזרע?
2. אם 4 מתוך 5 ביציות הופרו באיקסי לעומת 2 מתוך 6 בהפריה רגילה וההפריות באיקסי היו יותר איכותיות - מה זה אומר לגבי הזרע?
3. בכמה עולים סיכויי קליטה בהחזרת 2 מוקפאים לעומת מוקפא אחד?
4. האם תזמון מדויק של ההחזרה בסבב מוקפאים טבעי הינו קריטי? מה את יכולה להגיד לגבי סיכויי השתרשות של עובר בן 3 ימים שהוחזר ביום ה-2 או ביום ה-4 אחרי הביוץ?
5. האם סיכויי קליטה של בלסטוציסט יותר גבוהים משל עובר בן 3 ימים במידה ושניהם באותה איכות?
6. האם זה נכון שהסיכון של עוברים שהופרו באיקסי ושרדו את ההפשרה למומים מולדים אינם גבוהים מאלה של עוברים שהופרו בהפריה רגילה?
המון תודה מראש

שלום ברק

חייבת לציין שזו אחת השאלות היפות והמדויקות כאן! אז ככה:
1. עובר שמונה תאים ביום שלוש ובדרגה 1- הנו עובר נצוין להריון אך אינו מעיד הרבה על תא הזרע לדעת כולם. יש היואמרו שתפיד הזרע רק בהפרית הביצית ומרגע שנוצר העובר זה מספיק לומר אם תקין או לא אך יהיו שיגידו שרק עובר בר קיימא - (הריון שעובר טרימסטר ראשון) מעיד על זרע תקין.
2. לא מחייב שהשרע לר טוב, לעיתים נוהגים במעבדה לקחת את הביציות הטובות יותר ל-ICSI ואת הפחות להפריה רגילה.
כמו כן ייתכן שמעטפת הביצית עבה מעט ומקשה על חדירת הזרע. כאמור, לא אומר הרבה לגבי הזרע. אן לא היו הפריות כלל רגילות אז היינו חושדים בבעיית זרע.
3. ככל שמוחזרים יותר עוברים, כך יש יותר סיכוי להריון. הבעיה היא מה עושים אם נקלט יותר מאחד..
4. שאלה לרופא.
5. באיזושהי נקודה כן- מכוון ש- 1. העובר מעיד בבלסטוציסט על יכולת התחלקות טובה וארוכת טווח משל זה בן השלושה ימים. 2. מקבלים צמיחת רירית רחם טובה יותר בדרכ ביום זה.
[6. לא, וסיקרה מלאה של הנושא תוכלו לקבל מהרצאתו של פרופ/ שיף בכנס "מפריון להריון" האחרון שערכנו.
בהצלחה רבה!!

שברים מרובים

שלום וברכה!
ראשית אודה על יוזמתך לענות לשאלותינו
תודה!
שנית, שאלותי:
מאחר ורוב העוברים שהיו לנו עד כה הכילו המון "שברים" לדברי הרופא
1.מה הגורמים לדבר זה, במידה שלא ידוע לי על בעיה בביציות?
2.מה זה בכלל שברים?
3.האם שברים בעובר מעידים על בעיה כרומוזומלית כלשהי?
4.האם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות על מנת לשפר את המצב הנוכחי?

יום טוב

שברי תאים

1. יש מחקרים שמצביעים על בעיה של עודף רדיקלים בזקיק- טרם הוכח בצורה חד משמעית.
יש הטוענים שזה בגלל בעיית זרע
ולרוב- הסיבה לא באמת ידועה.
2. שברי תאים מצביעים על חלקה לא סדירה של התאים ועל סיכוי נמוך יותר להריון ככל שהשברים רבים יותר.
3. לא ידוע על קשר ישיר לבעיה כרומוזומלית
4. יש כאלו שמנסים הבשלת הביציות במעבדה IVM אך אני לא בטוחה שזה מומלץ
לעיתים שינוי פרוטוקול יכול לסייע, ןאולי אף לבדוק את המצב במחזור טובעי ללא הורמונים
בהצלחה1

הרבה ביציות מעט הפריות טובות

שלום ד"ר זן בר
אנחנו בטיפולי פוריות, ICSI בשל בעיית זרע (כנראה שגם הביציות כבר לא משהו, אני בת 37 וחצי)
בכל מחזור IVF יש לי כ15 ביציות, מתוכן כ8 הפריות וכ2 עוברים מספיק טובים להחזרה, כל השאר לא טובים להקפאה
האם שימוש באמבריוסקופ יכול לעזור?
מה אפשר לעשות כדי שמתוך 15 ביציות יהיו יותר מ2 עוברים?
ניקלטתי כבר פעמיים (הריון קודם נפל בשבוע 8, יש קשר לעובדה שזה ICSI?)

תודה רבה.

מיעוט הפריות

שלום יקירה
חסרים הרבה נתונים בכדי להבין מה בדיוק הבעיה
אמבריוסקופ הנו כלי אבחון ולא טיפול.
היתרון שלו שלא צריך להוציא הרבה את צלחת הגידול מהאינקובטור ויש צילום פנימי אך אינו מטפל בעוברים.
זה נורמלי שיש כ-80% הפריות מכלל הביציות המוזרקות (לא הנשאבות) והחזרה של הטובים ביותר כך שאם אין הקפאה זה עדיין לא אומר שאין סיכוי להריון

tallykr

New member
ICSI

תודה על האירוח! אשמח לשמוע על הסיכונים שבשיטת ההפריה בICSI, וכן לדעת האם שיטת ברטוב למיון זרע ידועה לך כמועילה במקרים של מדדי זרע נמוכים (ספירה של כ5 מליון במקסימום, מורפולוגיה 2-3%, תנועתיות בינונית).

tallykr

New member
וגם

אשמח לשמוע על סיכויי ההצלחה של קומפקטים לעומת בלסטוציסטים לעומת עוברים של 6-8 תאים ביום 3.
תודה!

שלום

דנתי בדברים מעלה. לגבי שיטת ברטוב- פרופ' ברטוב הנו חוקר מהותיקים והיחידים בארץ שהתעמקו באנליזה של פריון הגבר בצוקה קלינית. בשיטתו IMSI הוא בוחן את צורת הזרע בהגדלה יוחדת ומפריד את הטובים משאר התאים.
לא כל הרופאים מוצאים חשיבות ביכולת הזו.
זוגות רבים מגיעים אליו בשיתוף עם הרופא המטפל כאשר יש הפלות חוזרות או רקע לא ברור, אך הוא מטפל בכולם.
לגבי הצלחת הריון של עובר בימים השונים- אסכם אומר:
לא משנה היום כמו שמשנה התפתחות העובר בהתאם ליום ההחזרה , מצב הורמונלי של האישה ורירית הרחם.
לטענת VELEVA Z מפילנלנד (2013), ישנה אף חשיבות ל- BMI של האישה ונמצא כי אם אינו תקין דבר זה עלול להפריע בהקלטות העובר.
חייבת לציין שמנסיוני ובראייתי- לא ראיתי השפעה כזו משמעותית

cookie7283

New member
ICSI ותאומים זהים

שלום,
בעברי טיפול IVF שבו הופרו ארבע ביציות באמצעות ICSI. מטיפול זה נקלטתי להריון תאומות זהות שהופסק בשל TTTS,SIUGR ומומי לב.
ידוע לי ש IVF מגביר את הסיכוי לתאומים זהים ו ICSI מגביר את הסיכוי הזה עוד יותר, אך האם יכול להיות ש ICSI הוא זה שגרם גם לכל הבעיות שהיו?

כעת נשארו שני עוברים מוקפאים מאותו הטיפול, נאמר לי שהם באותה קשית ולכן במידה וישרדו הפשרה יוחזרו ביחד. אני חוששת מהריון תאומים ומהריון תאומים זהים בפרט - יכול להיות שהעוברים האלה בעלי סיכוי גבוה יותר להתפצל? (מכיוון שאחד העוברים שהופרו יחד איתם התפצל)
מה עושים במקרה של מוקפאים שנמצאים ביחד כאשר רוצים להחזיר רק אחד?
תודה!

cookie7283

New member
מעלה סיכוי לתאומים לא זהים כשמחזירים יותר מ 1

אבל גם מעלה את הסיכוי של עובר בודד להתפצל לשני עוברים.
ומניפולציות שנעשות על הביצית כמו PGD או ICSI מעולות את הסיכוי הזה עוד יותר.
זה משהו שפעם קראתי עליו, תקנו אותי אם אני טועה.

במחקר שמצאתי נמצא שאכן IVF מעלה את הסיכוי

אבל דווקא ICSI או הנצה לא העלה את הסיכוי יותר ממה שIVF העלה גם ככה.

אעשה סדר

IVF מעלה סיכוי לתאומים לא זהים כי בדרך כלל מוחזר ייותר מעובר אחד
עם זאת, ייתכן שבגלל פעולת ההזרקה של הזרע לביצית, נראה כי יש גם תאומים זהים שמתחלקים למעשה מעובר אחד לשניים.
אכן, מקובל יותר לראות תאומים לא זהים בטיפולי הפריה.

עוברים זהים

שלום
במחקרים שמצביעים על גדילה במומי לב של עוברים מ- ICSI הם גם מסבירים כי ייתכן שזה לא בגלל הפעולה עצמה אלא עקב טיב הגמטות- זרע וביצית וגילך האישה.
לגבי המקרה שלך, לי לא ידוע על קשר בין ICSI להריון TTTS ומומלץ להיוועץ ברופא
בהצלחה!!

למעלה