אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר

שלום עוגיעוגיה

POLAR BODY הנו הוצאת סט כרומוזומים אחד של הביצית (מיותר כביכול) ומצביע על הבשלת הביציות בשלבי החלוקה שלה ועל נכונותה להפריה עם הזרע.
מכוון שחלק זה שלא משתתף משמעותית בהפריה ובחלוקת העובר הוצאתו נחשבת לפחות פוגעת ביכולת ההשרשה והתפחות ההריון.
מעט מעבדות מתמחות בבדיקה זו בארץ אחת מהן הנה שערי צדק בירושלים וחשוב לבדוק את יכולת המעבדה בבדיקה.

הנצה

אני משערת שהתכוונת ל"חלון עוברי" AHA
בתהליך זה עושים חור קטן במעטפת העובר , על פי רוב בעזרת לייזר.
ישנם מחקרים רבים בנושא ואין דעה נחרצת.
בדרך כלל נעשה במקרים עם רקע לא ברור או כאשר מעטפת העובר נראת עבה בצורה משמעותית.
החשיבה מאחרי זה הנה שעובר עובר השרשה ברחם רק לאחר בקיעתו מהמעטפת וישנו חשש שאם המעטפת עבה מדיי , זה עלול לפגוע בפעילות תקינה של השרשתו ברחם.

שאלה על איכות עוברים כמדד לאיכות ביציות

בהנחה ומעולם לא היתה הערה על איכות הביציות בדו"חות המעבדה (אסותא ראשלצ)
ובהנחה שאיכות העוברים עפ"י הדו"חות הנה על פי רוב 1, 1-2, (מעט בדרגה 2).
האם העובדה שמעולם לא הוקפאו לנו עוברים בהכרח מעידה על איכות נמוכה של הביציות?

חשוב לי לציין שהושג הריון לראשונה בחיי, אחרי ארבעה סבבי IVF, דווקא בסייקל טבעי בו נשאבה ביצית אחת בלבד והוחזר עובר שהיה בין 4 תאים ובדרגה 2 (הכי גרוע שהוחזר לי אי פעם)
ההריון נפל בשבוע 6. האם סיכויי ההריון היו "כרוניקה ידועה מראש" בגלל שהעובר שהוחזר היה דרגה 2?...

תודה מראש על הסיוע!

איכות עוברים

שאלה יפה..
אז ככה:
בדרך כלל איכות ביציות לא טובה תעיד על אפשרות של עובר לא טוב. אם העובר מתפתח יפה, פחות חשובה מורפולוגית הביצית בדיעבד.
פעמים רבות במחזור טבעי , איכות העובר עולה ולעיתים יש חשיבה שכמות ביציות עלולה לבוא על איכותן אך אין זה נתון גורף!
יקירה, צר לי על הפסקת ההריון אך לא בטוח יש קשר בין הדברים ועובדה שדווקא עובר בינוני כן הביא לך הריון (גם אם זה לא המשיך).
אני תקווה שפעם הבאה בעה תקלטי בקלות בהריון שימשך תשעה חודשים קלים ובריאים!
בהצלחה1

שאלה על פיצול מנת זרע

אני עוברת ivf תוך שימוש במנת זרע מבנק הזרע (אני יחידנית).

רציתי לשאול האם ניתן לפצל מנה לשני טיפולים שונים, כלומר להפשיר מנה, להשתמש בחלקה, ואת החלק הנותר להקפיא ולהפשיר שוב בטיפול הבא? אם כן- איך אפשר להוציא את זה לפועל? עם מי עלי לדבר בנושא, עם הרופא המטפל או עם המעבדה?

תודה!

Nouly

New member
מצטרפת לשאלה ומחדדת בבקשה

יש לי מנות iui ואני עושה ivf, (הן גדולות ויקרות מחו״ ל ומאותו תורם) ומאוד הייתי רוצה לחלק אותן,
1. לכמה מנות ivf אפשר לחלק מנת iuiאחת ?
2. האם נכון שהפשרה והקפאה בשנית תפגום בזרע ?
3, שמעתי שיש שיטה של גירוד חלק מהמנה בעודה קפואה, האם זה אפשרי ואוכל לבקש זאת מהמעבדה בארץ ?
המון תודה.

חלוקת המנה

כאמור מרבית התשובה נמצאת בשאלה הקודמת, שיטה זו נהוגה ומקובלת בארץ וניתן לבקש מהרופא המטפל את אישורו לכך
שוב, יש לזכור שבמקרה של גירוז חלק מהמנה מתחייבים להזריק את הביציות. החסרון הנו בזמן ההפריה- ICSI הביצית חייבת להיות בשלה ואילו בהזרעה רגילה של הזרע במבחנה - אם ביצית עדיין לא סיימה את כל שלבי הבשלות שלה, עדיין יכולה להתרחש הפריה.

שימוש חלקי בזרע תורם

שלום לך
ניתן להפשיר חלק מדגימת הזרע (ע"י גירוד חלקי של הדגימה הקפואה) אך לא נהוג להפשיר הכל ולהקפיא שוב מכוון שזה מוריד את אחוז השרדות התאים בהפשרה הבאה בצורה משמעותית.
שיטה זו נהוגה בדרך כלל אם לא נותרו מספיק מנות של תורם מסוים או במטרה לחסוך כסף.
תהליך זה מחייב הזרקת הביציות - ICSI ןלא בהזרעה רגילה (IVF INSEMINATION).
גם גירוז המנה מומלץ ללא יותר משלוש פעמים
בהצלחה!

דנאי3

New member
זונה שבירה

שלום דר תדהר,

יש לי מקרה לא פשוט: עברתי עד כה 3 IVF. בכל המקרים הגבתי טוב מאוד להורמונים ויש הרבה ביציות. אבל לא הייתה אף הפריה.
מהמעבדה נראה שיש חשש לזונה שברירית
שאלתי היא האם נתקלת במקרים כאלו?
מה אפשר לעשות במקרה כזה?

הרבה תודה

מוקפאים

שלום ותודה רבה על הקדשת הזמן והמענה לשאלותינו

עברתי לא מעט החזרות - יותר של מוקפאים מאשר טריים... לצערי ממוקפאים טרם נקלטתי.

אנחנו מה - "לא מוסברים".

שאלותיי -
האם ייתכן מצב בו המוקפאים מוגדרים "יפים מאוד" לאחר ההפשרה - אך בכל זאת יש איזשהו "נזק" שנגרם תוך כדי ההקפאה/הפשרה והוא אינו נראה לעין האימבריולוגית - במיקרוסקופ?

האם אפשרי להכניס מוקפאים למכשיר האימבריוסקופ - ולעקוב אחריהם יום-יומיים? או שזה מיועד רק לטריים?

הבנתי שלמוקפאים בלסטוציסטים - לוקח יותר זמן להתאושש מההפשרה כי הם בעלי 100 תאים ויותר... במידה והם הפשירו כמו שצריך, האם הסיכויים שלהם להשתרש זהים לסיכויים של בלסטוציסטים טריים?

תודה רבה רבה מכל ה -
ויישר כח על עשייתך הענפה

שלום יופי

1. הכל יכול להיות, אנחנו לא אלוהים
2. בדרך כלל נהוג להחזיר עוברים מופשרים באותו יום של ההפשרה. כמו כן נהוג לבצע גידול אם העובר שרד בצורה חלקית ולא בטוחים לגבי יכולתו להביא להריון. אם שרד טוב, עדיף להחזיר לרחם באותו היום. התנאים במעבדה נועדו לחקות את הרחם אך יש הרבה דברים שאנחנו לא מבינים ועדיפה השהות ברחם (אם תקין) מאשר במעבדה.
האמביוסקפו הנו מצלמה פנימית שחוסכת הוצאת הצלחת לבדיקה תחת מקרוסקופ החיצוני לאינקובטור . אינו שיטת טיפול או הפריה חדשה!
3. מקומות רבים כן מציעים על יתרון הקפאת בלסטוציסטים אך כבר ציינתי חסרונות ויתרונות לכך למעלה.
בלסטוציסט הנו עובר עם מספר רב של תאים ולעיתים "ההתאוששות" שלו בהפשרה הנה ארוכה משל עוברים צעירים יותר.

שאלה על איכות זרע ואיכות עוברים

שלום ותודה על האירוח.

לבעלי יש בעיית זרע קשה ומועט מאוד. בכדי לחלץ מנת זרע הוא עובר ניתוח טסה, וגם אז הכמות שנמצאת היא מועטה מאוד ואיכות הזרע בעייתית והוא מוגדר "קשה מאוד". לכן אנחנו עושים הליך "מתוזמן", בו ניתוח הטסה ושאיבת הביציות מתבצעים במקביל. אני בת 35, ילדתי בן בריא לפני כמעט 3 שנים ומנסה לעשות לו אחים. שתי שאלותי הן:
1. האם במקרה כמו שלנו יכולה להיות חשיבות גדולה לשימוש באמבריוסקופ?
2. האם ישנם אמצעים שניתןלנקוט בכדי לשפר את איכות הזרע בטרם הניתוח בכדי להביא לעוברים טובים יותר?

אני מאוד מודה לך על תשומת הלב...

זרע מ- TESA

1. אין כאן קשר לאמבריוסקופ- שמשמש כמצלמה פנימית באינקובטור.
כן יש חשיבות לזרע.
אני לא מודעת למקרה ועד כמה הוא קשה, אבל ממליצה אם זה אפשרי (ושוב לא יודעת אם מתאים כאן!!), שלפני הניתוח ייתן למעבדה שתי דגימות טריות (בהפרש מינימלי של זמן) לבדיקה במעבדה ואז יכנס לניתוח.
מנסיוני, ראיתי הרבה הריונות מרגעם במצב קשה מאוד!!!!!! שאפילו אני הופתעתי לראות את הילד המדהים שיצא מהם..
בהצלחה!!

rabbitm

New member
עובר עם שברים..

מה הכוונה שאומרים עובר עם שברים?
במידה ויש שברים בעובר, מה נחשב "בסדר"? כמה נחשבים כבר כעובר לא טוב?
האם יש יותר סיכונים לשברים בעור שמפשרים מוקפאים או שהם יכולים להיווצר גם בהפרייה טרייה?

תודה על שפינית מזמנך עבורינו.

למעלה