לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2720927,209 עוקבים אודות עסקים

פורום פוריות

ברוכים הבאים לפורום פוריות. הפורום פתוח לכל הנשים והגברים המתמודדים עם אתגרי הפריון והמעוניינים לקבל מידע ו/או תמיכה, ללא קשר למצבם האישי, המשפחתי, וללא הבדלי דת, גזע ומין 
הפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. 

לתשומת לבכם-תקנון זה מוסיף על תקנון אתר "תפוז" ומרחיב חלק מהתקנות הקיימות. מטרת התוספת היא לתת מענה לאופי הייחודי של פורום פוריות, בהיותו בית חם למטופלות הפוריות ומקום בטוח עבורן לקבל ולתת תמיכה ולהתייעץ בנוגע לטיפולים. 

1. שרשור הודעות-
לשרשר פירושו להכניס תגובה להודעה קיימת כדי ליצור שרשרת (פתיל) הודעות, כלומר לא להכניס הודעה חדשה אם אפשר להכניס אותה כתגובה להודעה קיימת.
מה הרציונל? בעמוד אחד יש 15-20 הודעות ראשיות, ואינסוף הודעות משניות. 
כל הודעה חדשה שנכנסת דוחקת אחורה לעמוד הקודם את ההודעה האחרונה בעמוד. כל הודעה שמוקפצת מעמודים קודמים דוחקת גם היא את ההודעה האחרונה לעמוד הבא. הודעה שנדחקה אחורה כבר פחות נצפית, ופחות מקבלת תגובות.
מתי אפשר לשרשר?
- כשיש שרשורי נושא (כגון- "שאלות בנושא הורמונים", "המלצות רופאים")
- אם רוצים לכתוב על משהו שכבר כתבו עליו באותו עמוד
- אם רוצים לכתוב למישהו שכתב כבר. גם אם זה לא ממש לענין, אבל זה משהו שבאמת חבל לפתוח עליו הודעה ראשית, פשוט מכניסים הודעת "נצל"ש" (ניצול שרשור).
מתי אסור לשרשר הודעות ?   
- כאשר ההודעה או פתיל ההודעות עוסקים במשהו אישי או רציני מדי
-כאשר מישהי מכניסה הודעה על כשלון, או מספרת על משהו כאוב/חשוב/ רציני שקרה לה (לדוגמא-הודעות על כשלון טיפול, הודעות על בטא חיובית).

2. בהתאם לתקנון "תפוז"- אין לפרסם על גבי הפורום תרופות למסירה/ למכירה/ בקשה לקבלת תרופות. הודעות אלה תמחקנה.  

3. בהתאם לתקנון "תפוז"-  הפרסום באתר הוא בתשלום. אין לפרסם על גבי הפורום ללא אישור של הנהלת האתר.  
בנוגע לפרסום של קבוצות תמיכה או פעילויות ללא תשלום הנוגעות למטופלי פריון- יש לפנות להנהלת פורום פוריות לקבלת אישור טרם הפרסום. 
מפרסמים המעוניינים לקבל הצעה לפרסום מוזמנים לפנות ל"תפוז עסקים".

4. פרסום בקשת השתתפות במחקר מותנה באישור הנהלת פורום פוריות.

5. יש להתבטא מעל גבי הפורום בשפה נאותה. הודעות בהן נעשה שימוש בקללות תימחקנה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום פוריות

ברוכים הבאים לפורום פוריות. הפורום פתוח לכל הנשים והגברים המתמודדים עם אתגרי הפריון והמעוניינים לקבל מידע ו/או תמיכה, ללא קשר למצבם האישי, המשפחתי, וללא הבדלי דת, גזע ומין 
הפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. 

לתשומת לבכם-תקנון זה מוסיף על תקנון אתר "תפוז" ומרחיב חלק מהתקנות הקיימות. מטרת התוספת היא לתת מענה לאופי הייחודי של פורום פוריות, בהיותו בית חם למטופלות הפוריות ומקום בטוח עבורן לקבל ולתת תמיכה ולהתייעץ בנוגע לטיפולים. 

1. שרשור הודעות-
לשרשר פירושו להכניס תגובה להודעה קיימת כדי ליצור שרשרת (פתיל) הודעות, כלומר לא להכניס הודעה חדשה אם אפשר להכניס אותה כתגובה להודעה קיימת.
מה הרציונל? בעמוד אחד יש 15-20 הודעות ראשיות, ואינסוף הודעות משניות. 
כל הודעה חדשה שנכנסת דוחקת אחורה לעמוד הקודם את ההודעה האחרונה בעמוד. כל הודעה שמוקפצת מעמודים קודמים דוחקת גם היא את ההודעה האחרונה לעמוד הבא. הודעה שנדחקה אחורה כבר פחות נצפית, ופחות מקבלת תגובות.
מתי אפשר לשרשר?
- כשיש שרשורי נושא (כגון- "שאלות בנושא הורמונים", "המלצות רופאים")
- אם רוצים לכתוב על משהו שכבר כתבו עליו באותו עמוד
- אם רוצים לכתוב למישהו שכתב כבר. גם אם זה לא ממש לענין, אבל זה משהו שבאמת חבל לפתוח עליו הודעה ראשית, פשוט מכניסים הודעת "נצל"ש" (ניצול שרשור).
מתי אסור לשרשר הודעות ?   
- כאשר ההודעה או פתיל ההודעות עוסקים במשהו אישי או רציני מדי
-כאשר מישהי מכניסה הודעה על כשלון, או מספרת על משהו כאוב/חשוב/ רציני שקרה לה (לדוגמא-הודעות על כשלון טיפול, הודעות על בטא חיובית).

2. בהתאם לתקנון "תפוז"- אין לפרסם על גבי הפורום תרופות למסירה/ למכירה/ בקשה לקבלת תרופות. הודעות אלה תמחקנה.  

3. בהתאם לתקנון "תפוז"-  הפרסום באתר הוא בתשלום. אין לפרסם על גבי הפורום ללא אישור של הנהלת האתר.  
בנוגע לפרסום של קבוצות תמיכה או פעילויות ללא תשלום הנוגעות למטופלי פריון- יש לפנות להנהלת פורום פוריות לקבלת אישור טרם הפרסום. 
מפרסמים המעוניינים לקבל הצעה לפרסום מוזמנים לפנות ל"תפוז עסקים".

4. פרסום בקשת השתתפות במחקר מותנה באישור הנהלת פורום פוריות.

5. יש להתבטא מעל גבי הפורום בשפה נאותה. הודעות בהן נעשה שימוש בקללות תימחקנה.

לצפיה ב-' שימו לב זה הערב '
שימו לב זה הערב
14/11/2013 | 17:17
112
לצפיה ב-'אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר'
אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר
11/11/2013 | 13:13
102
לצפיה ב-'אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר'
אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן בר
<< ההודעה הנוכחית
04/11/2013 | 21:20
97
עוברים טיפול הפריה חוץ גופית? רוצים להבין מה מוגדר כעובר טוב ומה פחות? מתי בכלל נהוג להקפיא ואם יש סיכוי בכלל להריון אם לא הוקפאו עוברים?

אנו שמחים לארח את דר' תדהר זן בר- מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית בב"יח לגליל המערבי בנהריה ומנהלת המרכז הארצי לפריון בת"א. .האירוח יתקיים ביום חמישי ה-14.11 בין השעות 19:00-21:00.

אתם מוזמנים להתחיל לשרשר את שאלותיכם כבר מעכשיו דר' תדהר זן בר תענה על שאלות הקשורות בנושא בדיקות מעבדה, הגדרות עוברים וקביעת איכותם לפני ואחרי הקפאה. דר' תדהר זן בר הנה בוגרת תואר שלישי לביולוגיה הומנית באויני' בר אילן, מנהלת מעבדת IVF ומעבדות זרע. כמו כן דר' זן בר מנהלת את המרכז הארצי לפריון- מרכז לייעוץ, הדרכה ומעבדות פרטיות סניף ראשי- בזל 46 ת"א: www.fertisrael.com

אירוח מעשיר ומועיל.
פוריות >>
לצפיה ב-'כל הכבוד לכן על היוזמה ותודה רבה לד"ר זן בר!'
כל הכבוד לכן על היוזמה ותודה רבה לד"ר זן בר!
04/11/2013 | 21:22
לצפיה ב-'ברוכה הבאה אלינו, תדהר'
ברוכה הבאה אלינו, תדהר
04/11/2013 | 21:28
3
מה הסיכויים של עוברים פחות יפים (מספר תאים קטן מהצפוי ביחס לגיל ההפריה, לדוגמה) להפשיר במידה והוקפאו?   נשמח לממצאים סטטיסטיים בנושא.

תודה
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום דוקטור, יש לי שאלה'
שלום דוקטור, יש לי שאלה
06/11/2013 | 10:24
1
עברתי 13 IVF
אף פעם לא נקלטתי, אין בעיה עם הזרע אבל יש בעיה בכמות ביציות
כל טיפול מוחזר לי עובר אחד יחסית טוב
בטיפול האחרון 8 תאים ללא שברים יומיים מהשאיבה
מה הסיבה שלא משתרש ברחם?
האם כשאומרים לי לפני החזרה שההעובר מצויין זה ודאי שהוא ימשיך ברחם להיות מצויין
או שזה לא אומר כלום?
ואז כנראה יש לי בעיה ברחם במידהו לא נקלט?
מה עוד אני יכולה לעשות? איך אפשר לדעת אם העוברים באמת טובים
אף פעם לא גידלו לבלוטיסט
תודה רבה
פוריות >>
לצפיה ב-'הי איצלונת'
הי איצלונת
14/11/2013 | 19:24
נשמע שהוחזר לך עובר טוב, לעיתים המענה הנו תוצר של סטטיסטיקה והסתברות ולא תמיד צריך להסיק ממקרה אחד. בכל מקרה, מייעצת לך להיות בקשר עם הרופא המטפל למענה.
בהצלחה!
פוריות >>
לצפיה ב-'קביעת איכות העוברים ויכולת הישרדותם:'
קביעת איכות העוברים ויכולת הישרדותם:
14/11/2013 | 19:22
שלום רב, ראשית בואו נסביר כיצד נקבעת איכות העובר:
1. מס' התאים: בכל יום יש מספר תאים תואם. לדוגמא ביום השני להפריה- צריכים להיות בין 2- ל- 4 תאים. ביום שלוש של ההפריה 4-8 תאים
2. גודל התאים: התאים צריכים להיות שווים בגודלם ובצורתם אחד לשני
3. גרגור- התאים צריכים להיות נקיים וללא שברי תאים (גרגור/ פרגמנטציה).

הקפאת עוברים מתבצעת כאשר יש "עודף" עוברים לאחר החזרה, בשימור פריון ובסיבות אחרות- כגון היפרסטימולציה של האישה בזמן השאיבה.
בהקפאת העוברים- מייבשים את הנוזלים מהעובר בעזרת העברתו בתמיסות עם ריכוז סוכר עולה ואז מביאים אותו לטמפ' נמוכה של כמעט מינוס מאתיים מעלות.
נהוג להקפיא רק עוברים עם איכות גבוה (לפי הפרמטרים הנ"ל).
אחוז ההשרדות של עוברים קפואים הנו כ-70% ואחוז ההריונות הנו כ-20% (בארץ יש נתונים אף נמוכים יותר בפרסום של חלק מהמעבדות).
בארץ נהוג בעיקר להקפיא עוברים בני יום שלוש בעוד ישנן מעבדות (בלגיה , קנדה, ארה"ב) שנוהגות להקפיא עובר ביום חמש ובמצב חלוקה של בלסטוציסט.
יש מעבדות שמצביעות על הצלחה דווקא בהקפאת עוברים יום שני להפריה (פינלנד) כמו בפרסום של וולב ועמיתיו בשנה האחרונה שלטענתו בהחזרת עובר אחד מהפשרה יום שתיים הם קבלו 20% הריונות בעוד בפרסום של צק מארה"ב השנה  שטען לאחוז הצלחה דומה דווקא מהקפאת עוברים ביום שלוש.
אסכם ואומר שכל מעבדה נוהגת להקפיא עוברים ביום אחר והכל תקין ולו בלבד שמקפידים על הקפאת עוברים באיכות טובה בלבד פר ביום המתבקש.
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום ד"ר זן בר'
שלום ד"ר זן בר
04/11/2013 | 22:09
1
מספר שאלות ברשותך:
1. האם עובר בן 12 תאים ביום 3 שלו (עובר שהוקפא עם פחות תאים והתפתח עוד קצת לאחר שהופשר) נחשב עובר תקין?
2. בדו"ח המעבדה באחת ההחזרות היה כתוב ליד מספר התאים של העובר "+1 deg" , הבנתי שמשמעות הדבר היא שיש עוד תא לא תקין, מה משמעות הדבר? האם מדובר בתא שלא שרד הקפאה או תא שלא התפתח תקין? איך זה משפיע על כל העובר?
3. כמה נפוץ שעובר שהוגדר ברמה מצויינת לפני ההקפאה יהפוך לעובר פחות טוב לאחריה?
4. האם העובר שנמצא בתחילת השלב COMPACTION לקראת ההחזרה ביום 3 הינו עובר עם פוטנציאל השתרשות יותר גבוה מעובר שטרם הגיע לשלב הזה?

תודה רבה על נכונותך לענות לנו על השאלות!
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום מירי'
שלום מירי
14/11/2013 | 19:30
1. עובר בן 12 תאים זה מצוין ליום שלוש של ההפריה.
2. כנראה עובר אחד נשאר אטרטי (לא חי), אבל זה עדיין תקין ומסוגל להריון.
עובר שמופשר נמדד על פי מספר התאים שרדו בו ולא על פי מספר התאים שלו בכללי. כלומר האם יש השרדות של 100%? 80%? 50% מכלל התאים וכו.
מקובל שצריך השרדות של לפחות 50% מכלל התאים להחזרת עובר לרחם.
ככל שאחוז השרדות התאים גבוה יותר, כך הסיכויים להריון טובים יותר.
(במקרה שלך מדובר על אחוז השרדות גבוה מתשעים אחוז וזה מצוין).

3. בדרך כלל עובר בהפשרה יוצא פחות טוב מזמן הקפאתו אלא אם כן שרד במלואו.

4. עובר שמתחיל כיווץ וכינוס תאים (Compaction) נחשב לעובר מצוין להחזרה ביום שלוש להפריה!
בהצלחה רבה,

פוריות >>
לצפיה ב-'שלום ותודה '
שלום ותודה
04/11/2013 | 22:30
5
תודה על נכונותך לחזור אלינו ולהעשיר את הידע שלנו.

להבנתי יש כמה גישות שונות בנושא הקפאת עוברים - יש בתי חולים שמקפיאים הכל ביום 2 (כמו אלישע בחיפה), יש בתי חולים שמקפיאים מה שמוגדר "יפה" ביום 3 ויש המתעקשים לגדל את כולם לבלסטוציסטים לפני הקפאה (כמו אסותא רמת החי"ל).
מה היתרונות של כל אחת מהגישות. אולי תוכלי לקשר מחקרים בנושא? ומה הסיכויים הסטטיסטיים של העוברים האלה בכל אחד מהמקרים?
תודה רבה.
פוריות >>
לצפיה ב-'אגב אלישע מקפיאים גם ביום 3'
אגב אלישע מקפיאים גם ביום 3
04/11/2013 | 23:01
2
אני דוגמא לכך... (סליחה שנדחפתי לשרשור, אבל היה לי חשוב לציין)
פוריות >>
לצפיה ב-'אני יודעת שגם וגם'
אני יודעת שגם וגם
05/11/2013 | 16:28
1
לחברה שלי הקפיאו ביום 2 עוברים שאחד מהם הפך לבת המהממת שלה.
פוריות >>
לצפיה ב-'אהה הבנתי, '
אהה הבנתי,
05/11/2013 | 16:52
משום מה הבנתי מההודעה שלך כאילו הם מקפיאים הכל ביום 2 תמיד, סורי (אגב שאלתי על זה את הרופא שלי כי למישהי שאני מכירה גם הקפיאו ביום 2, והוא אמר שזה תלוי בכמות העוברים)
פוריות >>
לצפיה ב-'היי ACKA '
היי ACKA
14/11/2013 | 19:39
1
חלק מהדברים הדגשתי בתשובה לטוליתי, אוסיף כאן עוד מספר נתונים בנושא:
כאמור כל מעבדה נוהגת להקפיא עובר ביום אחר של ההפריה ויש המון נתונים בספרות על כך כאשר כל אחד מצביע על הצלחה ביום ההקפאה שלו.
פחות חשוב באיזה יום הוקפא העובר אלא מה הטיב שלו ומה אחוז ההשרדות שלו.
יש מעבדות שטוענות שעדיף להקפיא עובר בלסטוציסט (יום חמש להפריה)  מתוך עניין  לוודא שרק עובר שהצליח להתפתח במעבדה לשלב זה- הוא מצביע על איכות מספיק גבוהה להקפאה.
לעומתם, יש מעבדות שטוענות כי עדיף להקפיא את העובר בשלב ראשוני, להפשירו ולתת לו מעט לגדול במעבדה ורק אחר כך להחזיר לאישה.
ישנם מחקרים שאף מבקשים לבדוק בהקשר לכך גם את צמיחת רירית הרחם. לטענתם, עדיף להחזיר עובר ביום חמש להפריה (בלסטוציסט) שאז גם רירית הרחם מפוחת יותר ומוכנה להשרשת העובר.
אם זאת, ישנו חשש שבגידול כל העוברים לשלב זה , לא יתפחו העוברים כנדרש ואז לא יוקא כלום דבר שעלול להשפיע בצורה משמעותית על מורל האישה המטופלת.
פוריות >>
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
14/11/2013 | 20:31
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
04/11/2013 | 23:31
2
בת כמעט 38, בבית ילד בן כמעט 3 מהזרעה אחת, נולד שבוע 35 בגלל חשש לרעלת, מנסה כבר שנה וחצי להשיג עוד הריון.
הפריה ראשונה מונוגון במינון 375 ותגובה ממש צנועה של זקיקים.
הכצעקתה? יש עתיד?
פוריות >>
לצפיה ב-'מזכירה שד"ר זן בר אינה רופאת פוריות. נסי'
מזכירה שד"ר זן בר אינה רופאת פוריות. נסי
05/11/2013 | 17:43
להיעזר בפורומים רפואיים.
פוריות >>
לצפיה ב-'הייעוגיעוגיה'
הייעוגיעוגיה
14/11/2013 | 19:42
תמיד יש עתיד!!!
ואם היה לי זמן, הייתי מביאה בפנייך סיפורי הצלחה רבים שמתוכן כאלו שהרופא אמר להן שיצמחו לו שערות על הידיים לפני שתהפוך זו לאמא והיום הנסים הפכו לממשיים והמדע בדיוני לעובדות.
נכון להיום יש מחקרים שטוענים שנשים עם תגובה שחלתית ירודה מצליחות יותר ללא מתן הורמונים (מחזור טבעי). אבל כל מקרה לגופו, אל יאוש! אנא פני לרופא המטפל עם שאלה זו!
בהצלחה רבה,
פוריות >>
לצפיה ב-'אשמח להרחבה על המושג - הקפאה בויטריפיקציה'
אשמח להרחבה על המושג - הקפאה בויטריפיקציה
04/11/2013 | 23:36
1
יתרונותיה על פני שיטות אחרות והיכן בארץ עובדים בשיטה זו.
תודה רבה על הנכונות לסייע!
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום אופטימוסית (אחלה שמות יש כאן.. )'
שלום אופטימוסית (אחלה שמות יש כאן.. )
14/11/2013 | 19:52
אז ככה:
יש שתי שיטות להקפאת עוברים-
הקפאה איטית:
העברת העובר במדיומים עם ריכוזי סוכר נמוכים (להוצאת הנוזלים - דבר החיוני להשרדות העובר בהקפאה) והורדת הטמפ בצורה איטית עד לכדיי מינוס 196 מעלות.

הקפאה מהירה- זיגוג (ויטריפיקציה)-
מעבר מהיר של העובר בריכוזי סוכר גבוהים והכנסתו (כאשר הוא מונח על קשית) ישירות בחנקן נוזלי- דהיינו הקפאה ישירה ומהירה למינוס 196 מעלות.
מרבית המעבדות בארץ עברו לשיטת הקפאה מהירה: ויטריפיקציה.  שיטה זו מאוד משמעותית וקריטית להקפאת ביציות שהשרדות שלהן בהקפאה איטית נמוכה מאוד עד לכדי לא מעשית.
בהקפאת עוברים , שתי השיטות טובות. יחד עם זאת, במחקר של    VAN LANDYT מבלגיה (2013), נבדקו מעל 7600 עוברים בני יום 3 לאחר הקפאה איטית ומעל 1800 עוברים שהוקפאו בהקפאה מהירה – ויטריפיקציה.  לטענת החוקרים- אחוז השרדות העוברים בהקפאת ויטריפיקציה הייתה מעט גבוהה משל הקפאה איטית.

יש לזכור שכל מעבדה נוהגת בצורה שונה ועל פי יכולתה להגדלת אחוז השרדות העוברים ובטח שכל מקרה לגופו ולכן פחות חשובה שיטת ההפאה ויותר חשוב השרדות העובר בהפשרה.
פוריות >>
לצפיה ב-'מה זה פולאר בודי ויתרונותיו למטופלת?'
מה זה פולאר בודי ויתרונותיו למטופלת?
04/11/2013 | 23:37
1
אני יודעת שזו סקירה כרומוזומלית של תא מהעובר, אשמח אם תרחיבי בעניין. האם יכול להחליף מי שפיר?
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום עוגיעוגיה'
שלום עוגיעוגיה
14/11/2013 | 19:56
POLAR BODY הנו הוצאת סט כרומוזומים אחד של הביצית (מיותר כביכול) ומצביע על הבשלת הביציות בשלבי החלוקה שלה ועל נכונותה להפריה עם הזרע.
מכוון שחלק זה שלא משתתף משמעותית בהפריה ובחלוקת העובר הוצאתו נחשבת לפחות פוגעת ביכולת ההשרשה והתפחות ההריון.
מעט מעבדות מתמחות בבדיקה זו בארץ  אחת מהן הנה שערי צדק בירושלים וחשוב לבדוק את יכולת המעבדה בבדיקה.
פוריות >>
לצפיה ב-'הנצה'
הנצה
04/11/2013 | 23:38
2
האם באמת תורם בהחזרות עוברים?
פוריות >>
לצפיה ב-'ומוסיפה: האם יש סיכונים בהנצה? '
ומוסיפה: האם יש סיכונים בהנצה?
04/11/2013 | 23:43
לצפיה ב-'הנצה'
הנצה
14/11/2013 | 19:59
אני משערת שהתכוונת ל"חלון עוברי" AHA
בתהליך זה עושים חור קטן במעטפת העובר , על פי רוב בעזרת לייזר.
ישנם מחקרים רבים בנושא ואין דעה נחרצת.
בדרך כלל נעשה במקרים עם רקע לא ברור או כאשר מעטפת העובר נראת עבה בצורה משמעותית.
החשיבה מאחרי זה הנה שעובר עובר השרשה ברחם רק לאחר בקיעתו מהמעטפת וישנו חשש שאם המעטפת עבה מדיי , זה עלול לפגוע בפעילות תקינה של השרשתו ברחם.
פוריות >>
לצפיה ב-'שאלה על איכות עוברים כמדד לאיכות ביציות'
שאלה על איכות עוברים כמדד לאיכות ביציות
04/11/2013 | 23:42
2
בהנחה ומעולם לא היתה הערה על איכות הביציות בדו"חות המעבדה (אסותא ראשלצ)
ובהנחה שאיכות העוברים עפ"י הדו"חות הנה על פי רוב 1, 1-2, (מעט בדרגה 2).
האם העובדה שמעולם לא הוקפאו לנו עוברים בהכרח מעידה על איכות נמוכה של הביציות?

חשוב לי לציין שהושג הריון לראשונה בחיי, אחרי ארבעה סבבי IVF, דווקא בסייקל טבעי בו נשאבה ביצית אחת בלבד והוחזר עובר שהיה בין 4 תאים ובדרגה 2 (הכי גרוע שהוחזר לי אי פעם)
ההריון נפל בשבוע 6. האם סיכויי ההריון היו "כרוניקה ידועה מראש" בגלל שהעובר שהוחזר היה דרגה 2?...

תודה מראש על הסיוע!
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות עוברים'
איכות עוברים
14/11/2013 | 20:03
1
שאלה יפה..
אז ככה:
בדרך כלל איכות ביציות לא טובה תעיד על אפשרות של עובר לא טוב. אם העובר מתפתח יפה, פחות חשובה מורפולוגית הביצית בדיעבד.
פעמים רבות במחזור טבעי , איכות העובר עולה ולעיתים יש חשיבה שכמות ביציות עלולה לבוא על איכותן אך אין זה נתון גורף!
יקירה, צר לי על הפסקת ההריון אך לא בטוח יש קשר בין הדברים ועובדה שדווקא עובר בינוני כן הביא לך הריון (גם אם זה לא המשיך).
אני תקווה שפעם הבאה בעה תקלטי בקלות בהריון שימשך תשעה חודשים קלים ובריאים!
בהצלחה1
פוריות >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה! ובמיוחד- על האיחולים! אמן.'
תודה על התשובה! ובמיוחד- על האיחולים! אמן.
14/11/2013 | 20:08
לצפיה ב-'שאלה על פיצול מנת זרע'
שאלה על פיצול מנת זרע
05/11/2013 | 00:44
3
אני עוברת ivf תוך שימוש במנת זרע מבנק הזרע (אני יחידנית).

רציתי לשאול האם ניתן לפצל מנה לשני טיפולים שונים, כלומר להפשיר מנה, להשתמש בחלקה, ואת החלק הנותר להקפיא ולהפשיר שוב בטיפול הבא?  אם כן- איך אפשר להוציא את זה לפועל? עם מי עלי לדבר בנושא, עם הרופא המטפל או עם המעבדה?

תודה!
פוריות >>
לצפיה ב-'מצטרפת לשאלה ומחדדת בבקשה'
מצטרפת לשאלה ומחדדת בבקשה
12/11/2013 | 15:10
1
יש לי מנות iui ואני עושה ivf, (הן גדולות ויקרות מחו״ ל ומאותו תורם) ומאוד הייתי רוצה לחלק אותן,
1. לכמה מנות ivf אפשר לחלק מנת iuiאחת ?
2. האם נכון שהפשרה והקפאה בשנית תפגום בזרע ?
3, שמעתי שיש שיטה של גירוד חלק מהמנה בעודה קפואה, האם זה אפשרי ואוכל לבקש זאת מהמעבדה בארץ ?
המון תודה.
פוריות >>
לצפיה ב-'חלוקת המנה'
חלוקת המנה
14/11/2013 | 20:09
כאמור מרבית התשובה נמצאת בשאלה הקודמת, שיטה זו נהוגה ומקובלת בארץ וניתן לבקש מהרופא המטפל את אישורו לכך
שוב, יש לזכור שבמקרה של גירוז חלק מהמנה מתחייבים להזריק את הביציות. החסרון הנו בזמן ההפריה- ICSI הביצית חייבת להיות בשלה ואילו בהזרעה רגילה של הזרע במבחנה - אם ביצית עדיין לא סיימה את כל שלבי הבשלות שלה, עדיין יכולה להתרחש הפריה.
פוריות >>
לצפיה ב-'שימוש חלקי בזרע תורם'
שימוש חלקי בזרע תורם
14/11/2013 | 20:06
שלום לך
ניתן להפשיר חלק מדגימת הזרע (ע"י גירוד חלקי של הדגימה הקפואה) אך לא נהוג להפשיר הכל ולהקפיא שוב מכוון שזה מוריד את אחוז השרדות התאים בהפשרה הבאה בצורה משמעותית.
שיטה זו נהוגה בדרך כלל אם לא נותרו מספיק מנות של תורם מסוים או במטרה לחסוך כסף.
תהליך זה מחייב הזרקת הביציות - ICSI ןלא בהזרעה רגילה (IVF INSEMINATION).
גם גירוז המנה מומלץ ללא יותר משלוש פעמים
בהצלחה!
פוריות >>
לצפיה ב-' מוקפאים '
מוקפאים
05/11/2013 | 10:30
2
שלום ותודה רבה על הקדשת הזמן והמענה לשאלותינו

עברתי לא מעט החזרות - יותר של מוקפאים מאשר טריים... לצערי ממוקפאים טרם נקלטתי.
אנחנו מה - "לא מוסברים".

שאלותיי -
האם ייתכן מצב בו המוקפאים מוגדרים "יפים מאוד" לאחר ההפשרה - אך בכל זאת יש איזשהו "נזק" שנגרם תוך כדי ההקפאה/הפשרה והוא אינו נראה לעין האימבריולוגית - במיקרוסקופ?

האם אפשרי להכניס מוקפאים למכשיר האימבריוסקופ - ולעקוב אחריהם יום-יומיים? או שזה מיועד רק לטריים?

הבנתי שלמוקפאים בלסטוציסטים - לוקח יותר זמן להתאושש מההפשרה כי הם בעלי 100 תאים ויותר... במידה והם הפשירו כמו שצריך, האם הסיכויים שלהם להשתרש זהים לסיכויים של בלסטוציסטים טריים?

תודה רבה רבה מכל ה - ויישר כח על עשייתך הענפה
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום יופי'
שלום יופי
14/11/2013 | 20:14
1
1. הכל יכול להיות, אנחנו לא אלוהים
2. בדרך כלל נהוג להחזיר עוברים מופשרים באותו יום של ההפשרה. כמו כן נהוג לבצע גידול אם העובר שרד בצורה חלקית ולא בטוחים לגבי יכולתו להביא להריון. אם שרד טוב, עדיף להחזיר לרחם באותו היום. התנאים במעבדה נועדו לחקות את הרחם אך יש הרבה דברים שאנחנו לא מבינים ועדיפה השהות ברחם (אם תקין) מאשר במעבדה.
האמביוסקפו הנו מצלמה פנימית שחוסכת הוצאת הצלחת לבדיקה תחת מקרוסקופ החיצוני לאינקובטור . אינו שיטת טיפול או הפריה חדשה!
3. מקומות רבים כן מציעים על יתרון הקפאת בלסטוציסטים אך כבר ציינתי חסרונות ויתרונות לכך למעלה.
בלסטוציסט הנו עובר עם מספר רב של תאים ולעיתים "ההתאוששות" שלו בהפשרה הנה ארוכה משל עוברים צעירים יותר.
פוריות >>
לצפיה ב-'תודה רבה על המענה '
תודה רבה על המענה
14/11/2013 | 21:59
ובכלל שרשור מרתק ומעניין
השכלתי...
תודה רבה
פוריות >>
לצפיה ב-'שאלה על איכות זרע ואיכות עוברים'
שאלה על איכות זרע ואיכות עוברים
05/11/2013 | 10:33
1
שלום ותודה על האירוח.

לבעלי יש בעיית זרע קשה ומועט מאוד. בכדי לחלץ מנת זרע הוא עובר ניתוח טסה, וגם אז הכמות שנמצאת היא מועטה מאוד ואיכות הזרע בעייתית והוא מוגדר "קשה מאוד". לכן אנחנו עושים הליך "מתוזמן", בו ניתוח הטסה ושאיבת הביציות מתבצעים במקביל. אני בת 35, ילדתי בן בריא לפני כמעט 3 שנים ומנסה לעשות לו אחים. שתי שאלותי הן:
1. האם במקרה כמו שלנו יכולה להיות חשיבות גדולה לשימוש באמבריוסקופ?
2. האם ישנם אמצעים שניתןלנקוט בכדי לשפר את איכות הזרע בטרם הניתוח בכדי להביא לעוברים טובים יותר?

אני מאוד מודה לך על תשומת הלב...
פוריות >>
לצפיה ב-'זרע מ- TESA'
זרע מ- TESA
14/11/2013 | 20:18
1. אין כאן קשר לאמבריוסקופ- שמשמש כמצלמה פנימית באינקובטור.
כן יש חשיבות לזרע.
אני לא מודעת למקרה ועד כמה הוא קשה, אבל ממליצה אם זה אפשרי (ושוב לא יודעת אם מתאים כאן!!), שלפני הניתוח ייתן למעבדה שתי דגימות טריות (בהפרש מינימלי של זמן) לבדיקה במעבדה ואז יכנס לניתוח.
מנסיוני, ראיתי הרבה הריונות מרגעם במצב קשה מאוד!!!!!! שאפילו אני הופתעתי לראות את הילד המדהים שיצא מהם..
בהצלחה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'זונה שבירה'
זונה שבירה
05/11/2013 | 09:23
1
שלום דר תדהר,

יש לי מקרה לא פשוט: עברתי עד כה 3 IVF. בכל המקרים הגבתי טוב מאוד להורמונים ויש הרבה ביציות. אבל לא הייתה אף הפריה.
מהמעבדה נראה שיש חשש לזונה שברירית
שאלתי היא האם נתקלת במקרים כאלו?
מה אפשר לעשות במקרה כזה?

הרבה תודה
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום יקירה'
שלום יקירה
14/11/2013 | 20:19
חסר לי המון מידע מכדי לענות כאן, אנא פני אליי באופן פרטי. בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'עובר עם שברים..'
עובר עם שברים..
05/11/2013 | 14:38
3
מה הכוונה שאומרים עובר עם שברים?
במידה ויש שברים בעובר, מה נחשב "בסדר"? כמה נחשבים כבר כעובר לא טוב?
האם יש יותר סיכונים לשברים בעור שמפשרים מוקפאים או שהם יכולים להיווצר גם בהפרייה טרייה?

תודה על שפינית מזמנך עבורינו.
פוריות >>
לצפיה ב-'שכחתי.. ומה סיכויי ההשתרשות של עובר עם שברים?'
שכחתי.. ומה סיכויי ההשתרשות של עובר עם שברים?
05/11/2013 | 16:22
1
לצפיה ב-'ככל שיש פחות שברים ככה זה יותר טוב'
ככל שיש פחות שברים ככה זה יותר טוב
14/11/2013 | 20:23
ושוב, היה מקרה של משהי שהוחזרו לה שלושה עוברים ששקלנו לבטל החזרה שלה- בגלל רמה גבוהה של שברים.
האישה הזו עוד מעט צריכה ללדת!!!!
פוריות >>
לצפיה ב-'עובר עם שברים'
עובר עם שברים
14/11/2013 | 20:22
עובר תקין ובאיכות גבוהה יחשב כזה שאין בו שברי תאים.
ככל שמספר שברי התאים גבוה יותר כך איכות העובר נחשבת לנמוכה יותר.
ישנם גורמים רבים ידועים ושלא ידועים לכך- כמו מצב זרע, רמת רדיקלים בביציות וכו'
בדרך כלל עובר עם שברי תאים (פרגמנטציה ) לא יוקפא. לרוב, זה נצפה בעובר טרי.
עם זאת, אין זה מעיד על בריאות הוולד אלא על סיכויי ההריון בלבד.
פוריות >>
לצפיה ב-'עוברים שמפסיקים להתפתח ביום שלוש או ארבע.'
עוברים שמפסיקים להתפתח ביום שלוש או ארבע.
05/11/2013 | 15:28
1
ד"ר תדהר זן בר היקרה,
אנחנו כבר עשינו 11 IVF ואף פעם לא הצלחנו להקפיא עוברים.
הגענו לIVF בגלל בעיית זרע, אך לאחר הסבב הראשון ראינו שיש גם בעייה עם הביציות.
הביציות מגורגרות או עם ווקואלה.
בטיפול האחרון, שנעשה עם סטרואידים שאבו 8 ביציות, היו 6 הפריות, החזירו 2 עוברים.
את השאר השאירו לגידול בבלוציסטיס אבל כולם הפסיקו להתפתח ביום 3/4.
הזרע היה בודדים ביותר- מורפולוגיה ירודה.
ביצית אחת היתה עם ווקואלה. השאר היו טובות.
למה זה קורה? מה הסיבה עובר מפסיק להתפתח?
ואם העוברים הפסיקו להתפתח במעבדה אז מה הסיכוי שהם יתפתחו ברחם?
מהטיפול הזה, לא היה הריון.
אודה מאד לתשובתך!
פוריות >>
לצפיה ב-'פונפוני יקירה!'
פונפוני יקירה!
14/11/2013 | 20:25
הבאת סיפור לא קל ואני לא רוצה לפתור אותך בתשובה סתמית.
אנא פני אליי בפרטי, אראה את הנתונים בצורה מסודרת ונחליט אם אוכל לסייע..
בהצלחה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות עוברים'
איכות עוברים
05/11/2013 | 18:20
1
שלום ד"ר זן בר ותודה על הזמן שאת מקדישה לנו.
מספר שאלות ברשותך:
1. עוברים שהתחלקו ל-8 תאים וקיבלו ציון 1 (הכי גבוה) ביום ה-3, האם אפשר להסיק מזה שהביציות באיכות טובה? האם אפשר להסיק משהו בשלב הזה לגבי איכות הזרע?
2. אם 4 מתוך 5 ביציות הופרו באיקסי לעומת 2 מתוך 6 בהפריה רגילה וההפריות באיקסי היו יותר איכותיות - מה זה אומר לגבי הזרע?
3. בכמה עולים סיכויי קליטה בהחזרת 2 מוקפאים לעומת מוקפא אחד?
4. האם תזמון מדויק של ההחזרה בסבב מוקפאים טבעי הינו קריטי? מה את יכולה להגיד לגבי סיכויי השתרשות של עובר בן 3 ימים שהוחזר ביום ה-2 או ביום ה-4 אחרי הביוץ?
5. האם סיכויי קליטה של בלסטוציסט יותר גבוהים משל עובר בן 3 ימים במידה ושניהם באותה איכות?
6. האם זה נכון שהסיכון של עוברים שהופרו באיקסי ושרדו את ההפשרה למומים מולדים אינם גבוהים מאלה של עוברים שהופרו בהפריה רגילה?
המון תודה מראש
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום ברק'
שלום ברק
14/11/2013 | 20:32
חייבת לציין שזו אחת השאלות היפות והמדויקות כאן! אז ככה:
1. עובר שמונה תאים ביום שלוש ובדרגה 1- הנו עובר נצוין להריון אך אינו מעיד הרבה על תא הזרע לדעת כולם. יש היואמרו שתפיד הזרע רק בהפרית הביצית ומרגע שנוצר העובר זה מספיק לומר אם תקין או לא אך יהיו שיגידו שרק עובר בר קיימא - (הריון שעובר טרימסטר ראשון) מעיד על זרע תקין.
2. לא מחייב שהשרע לר טוב, לעיתים נוהגים במעבדה לקחת את הביציות הטובות יותר ל-ICSI ואת הפחות להפריה רגילה.
כמו כן ייתכן שמעטפת הביצית עבה מעט ומקשה על חדירת הזרע. כאמור, לא אומר הרבה לגבי הזרע. אן לא היו הפריות כלל רגילות אז היינו חושדים בבעיית זרע.
3. ככל שמוחזרים יותר עוברים, כך יש יותר סיכוי להריון. הבעיה היא מה עושים אם נקלט יותר מאחד..
4. שאלה לרופא.
5. באיזושהי נקודה כן- מכוון ש- 1. העובר מעיד בבלסטוציסט על יכולת התחלקות טובה וארוכת טווח משל זה בן השלושה ימים. 2. מקבלים צמיחת רירית רחם טובה יותר בדרכ ביום זה.
[6. לא, וסיקרה מלאה של הנושא תוכלו לקבל מהרצאתו של פרופ/ שיף בכנס "מפריון להריון" האחרון שערכנו.
בהצלחה רבה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'שברים מרובים'
שברים מרובים
05/11/2013 | 20:09
1
שלום וברכה!
ראשית אודה על יוזמתך לענות לשאלותינו
תודה!
שנית, שאלותי:
מאחר ורוב העוברים שהיו לנו עד כה הכילו המון "שברים" לדברי הרופא
1.מה הגורמים לדבר זה, במידה שלא ידוע לי על בעיה בביציות?
2.מה זה בכלל שברים?
3.האם שברים בעובר מעידים על בעיה כרומוזומלית כלשהי?
4.האם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות על מנת לשפר את המצב הנוכחי?

יום טוב
פוריות >>
לצפיה ב-'שברי תאים'
שברי תאים
14/11/2013 | 20:35
1. יש מחקרים שמצביעים על בעיה של עודף רדיקלים בזקיק- טרם הוכח בצורה חד משמעית.
יש הטוענים שזה בגלל בעיית זרע
ולרוב- הסיבה לא באמת ידועה.
2. שברי תאים מצביעים על חלקה לא סדירה של התאים ועל סיכוי נמוך יותר להריון ככל שהשברים רבים יותר.
3. לא ידוע על קשר ישיר לבעיה כרומוזומלית
4. יש כאלו שמנסים הבשלת הביציות במעבדה IVM אך אני לא בטוחה שזה מומלץ
לעיתים שינוי פרוטוקול יכול לסייע, ןאולי אף לבדוק את המצב במחזור טובעי ללא הורמונים
בהצלחה1
פוריות >>
לצפיה ב-'הרבה ביציות מעט הפריות טובות'
הרבה ביציות מעט הפריות טובות
06/11/2013 | 12:14
1
שלום ד"ר זן בר
אנחנו בטיפולי פוריות, ICSI בשל בעיית זרע (כנראה שגם הביציות כבר לא משהו, אני בת 37 וחצי)
בכל מחזור IVF יש לי כ15 ביציות, מתוכן כ8 הפריות וכ2 עוברים מספיק טובים להחזרה, כל השאר לא טובים להקפאה
האם שימוש באמבריוסקופ יכול לעזור?
מה אפשר לעשות כדי שמתוך 15 ביציות יהיו יותר מ2 עוברים?
ניקלטתי כבר פעמיים (הריון קודם נפל בשבוע 8, יש קשר לעובדה שזה ICSI?)

תודה רבה.
פוריות >>
לצפיה ב-'מיעוט הפריות'
מיעוט הפריות
14/11/2013 | 20:38
שלום יקירה
חסרים הרבה נתונים בכדי להבין מה בדיוק הבעיה
אמבריוסקופ הנו כלי אבחון ולא טיפול.
היתרון שלו שלא צריך להוציא הרבה את צלחת הגידול מהאינקובטור ויש צילום פנימי אך אינו מטפל בעוברים.
זה נורמלי שיש כ-80% הפריות מכלל הביציות המוזרקות (לא הנשאבות) והחזרה של הטובים ביותר כך שאם אין הקפאה זה עדיין לא אומר שאין סיכוי להריון
פוריות >>
לצפיה ב-'ICSI'
ICSI
06/11/2013 | 13:38
2
תודה על האירוח! אשמח לשמוע על הסיכונים שבשיטת ההפריה בICSI, וכן לדעת האם שיטת ברטוב למיון זרע ידועה לך כמועילה במקרים של מדדי זרע נמוכים (ספירה של כ5 מליון במקסימום, מורפולוגיה 2-3%, תנועתיות בינונית).
פוריות >>
לצפיה ב-'וגם'
וגם
12/11/2013 | 15:40
1
אשמח לשמוע על סיכויי ההצלחה של קומפקטים לעומת בלסטוציסטים לעומת עוברים של 6-8 תאים ביום 3.
תודה!
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום'
שלום
14/11/2013 | 20:44
דנתי בדברים מעלה. לגבי שיטת ברטוב- פרופ' ברטוב הנו חוקר מהותיקים והיחידים בארץ שהתעמקו באנליזה של פריון הגבר בצוקה קלינית. בשיטתו IMSI הוא בוחן את צורת הזרע בהגדלה יוחדת ומפריד את הטובים משאר התאים.
לא כל הרופאים מוצאים חשיבות ביכולת הזו.
זוגות רבים מגיעים אליו בשיתוף עם הרופא המטפל כאשר יש הפלות חוזרות או רקע לא ברור, אך הוא מטפל בכולם.
לגבי הצלחת הריון של עובר בימים השונים- אסכם אומר:
לא משנה היום כמו שמשנה התפתחות העובר בהתאם ליום ההחזרה , מצב הורמונלי של האישה ורירית הרחם.
לטענת  VELEVA Z מפילנלנד (2013), ישנה אף חשיבות ל- BMI של האישה ונמצא כי אם אינו תקין דבר זה עלול להפריע בהקלטות העובר.
חייבת לציין שמנסיוני ובראייתי- לא ראיתי השפעה כזו משמעותית
פוריות >>
לצפיה ב-'ICSI ותאומים זהים'
ICSI ותאומים זהים
06/11/2013 | 17:38
6
שלום,
בעברי טיפול IVF שבו הופרו ארבע ביציות באמצעות ICSI. מטיפול זה נקלטתי להריון תאומות זהות שהופסק בשל TTTS,SIUGR ומומי לב.
ידוע לי ש IVF מגביר את הסיכוי לתאומים זהים ו ICSI מגביר את הסיכוי הזה עוד יותר, אך האם יכול להיות ש ICSI הוא זה שגרם גם לכל הבעיות שהיו?

כעת נשארו שני עוברים מוקפאים מאותו הטיפול, נאמר לי שהם באותה קשית ולכן במידה וישרדו הפשרה יוחזרו ביחד. אני חוששת מהריון תאומים ומהריון תאומים זהים בפרט - יכול להיות שהעוברים האלה בעלי סיכוי גבוה יותר להתפצל? (מכיוון שאחד העוברים שהופרו יחד איתם התפצל)
מה עושים במקרה של מוקפאים שנמצאים ביחד כאשר רוצים להחזיר רק אחד?
תודה!
פוריות >>
לצפיה ב-'את בטוחה שIVF מעלה סיכוי לתאומים זהים?'
את בטוחה שIVF מעלה סיכוי לתאומים זהים?
06/11/2013 | 17:40
4
עד כמה שאני יודעת הוא מעלה סיכוי לתאומים לא זהים...
פוריות >>
לצפיה ב-'מעלה סיכוי לתאומים לא זהים כשמחזירים יותר מ 1'
מעלה סיכוי לתאומים לא זהים כשמחזירים יותר מ 1
06/11/2013 | 17:52
2
אבל גם מעלה את הסיכוי של עובר בודד להתפצל לשני עוברים.
ומניפולציות שנעשות על הביצית כמו PGD או ICSI מעולות את הסיכוי הזה עוד יותר.
זה משהו שפעם קראתי עליו, תקנו אותי אם אני טועה.
פוריות >>
לצפיה ב-'במחקר שמצאתי נמצא שאכן IVF מעלה את הסיכוי'
במחקר שמצאתי נמצא שאכן IVF מעלה את הסיכוי
06/11/2013 | 18:26
אבל דווקא ICSI או הנצה לא העלה את הסיכוי יותר ממה שIVF העלה גם ככה.
פוריות >>
לצפיה ב-'נכון.!'
נכון.!
14/11/2013 | 20:48
לצפיה ב-'אעשה סדר'
אעשה סדר
14/11/2013 | 20:48
IVF מעלה סיכוי לתאומים לא זהים כי בדרך כלל מוחזר ייותר מעובר אחד
עם זאת, ייתכן שבגלל פעולת ההזרקה של הזרע לביצית, נראה כי יש גם תאומים זהים שמתחלקים למעשה מעובר אחד לשניים.
אכן, מקובל יותר לראות תאומים לא זהים בטיפולי הפריה.
פוריות >>
לצפיה ב-'עוברים זהים'
עוברים זהים
14/11/2013 | 20:46
שלום
במחקרים שמצביעים על גדילה במומי לב של עוברים מ- ICSI הם גם מסבירים כי ייתכן שזה לא בגלל הפעולה עצמה אלא עקב טיב הגמטות- זרע וביצית וגילך האישה.
לגבי המקרה שלך, לי לא ידוע על קשר בין ICSI להריון TTTS ומומלץ להיוועץ ברופא
בהצלחה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות ביציות'
איכות ביציות
06/11/2013 | 20:01
שלום רב ותודה
אני בטיפולי פוריות, עם תרומת זרע, בת 40
כל העוברים שהצלךיחו להפיק הם טובים וכל הטריים שהוחזרו נקלטו...לצערי לא התפתחו כראוי

ממה שידוע לי לא נשלחתי לבדוק את איכות הביציות, האם ישנה בדיקה כזו?
האם אנשי המעבדה אשר מפרים את הביציות יכולים לראות בשלב המיקרוסקופי של האיקסי את המורפולוגיה של הביצית? האם הם יכולים להבחין במצבה ובאיכותה?

תודה
פוריות >>
לצפיה ב-'עובר אחרי 48 שעות לאומת 72 שעות'
עובר אחרי 48 שעות לאומת 72 שעות
06/11/2013 | 20:47
2
שלום רב
רציתי לשאול האם לעובר שמוחזר אחרי 48 שעות יש פחות זיכוי להקלט מעובר שהוחזר אחרי 72 שעות?
כשידוע שביום השיני חהפריה הוא היה תקין ובלי שברים.
תודה מראש על התשובה.
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות ביציות'
איכות ביציות
14/11/2013 | 20:50
אם מבצעים פעולת הזרקה- ICSI, בהחלט ניתן להבחין באיכות הביציות.
התפחות עוברים טובה אף היא מעידה לרוב על איכות ביציות,
לא להתיאש!!
בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'עובר יום שלוש'
עובר יום שלוש
14/11/2013 | 20:51
יש דווקא יתרון להחזרת עובר יום שלוש שאז ממשיכים לעקוב אחרי זה שמתפתח בצורה איכותית משאר, כלומר הבחירה כאן תיהיה זהירה יותר
עם זאת, אם יש מעט עוברים ואין ממה לבחור, מעדיפים להחזיר יום קודם.
פוריות >>
לצפיה ב-'חוסר אימון במעבדה'
חוסר אימון במעבדה
07/11/2013 | 12:40
3
שלום לך
אני מטופלת במקום שבו אין  תקשורת בין המטופלת למעבדה. בעלי בכל טיפול נותן זרע בגרוי חשמלי בהרדמה מלאה. ולמרות הטיפולים הרבים שעברתי (מעל מ10) רק בפעם אחת הקפיאו לי מנת זרע שתשמש אותי לטיפול הבא. וההפריות כולן באיקסי כך שלא נדרשת כמות של זרע. מדיניות הקפאה זו מאלצת את בעלי לעבור שוב ושוב פרוצדורות רפואיות שהיו נמנעות לו היו משתמשים בזרע בחסכנות ומקפיאים העובדה שהמעבדה לא נגישה אילינו  אין את מי לשאול ועובדי המעבדה שכל כך הרבה תלוי בהם לא חייבים לאף אחד דין וחשבון לגבי מדיניות הקפאת הזרע- יוצרת חוסר אימון במעבדה שאנחנו מפקידים בידיה את היקר לנו מכל.
הרופא שמטפל בי הסכים איתי שזה מחדל ואמר שהוא ידבר אישית עם עובדי המעבדה אבל בשעת השאיבה הוא טרוד בענייניו ואינני יודעת האם הוא אכן מדבר אתם ובכל מקרה התוצאה לא השתנתה.

אני רוצה לתת דוגמא למדיניות הקפאה אחרת. יש לי חברה שעברה טיפולים באסותא ראשון. בעלה עבר ניתוח אצל ד"ר שי שפי ומהזרע שיצא- הקפיאו בכמה מנות כך ש
1.היא עברה טיפול ונקלטה וילדה תאומים
2. לאחר שנתיים היא עברה טיפול נוסף ונקלטה
3. יש לה עוברים קפואים
4. יש לה עוד מנת זרע קפואה
כלומר עובדי המעבדה הבינו שניתוח כזה לא עושים כל יום ועשו את מירב המאמצים לנצל את הזרע במקסימום שלו.

לפעמים אני תוהה האים עובדי המעבדה יודעים איזה מחיר כבד משלמים המטופלים על ההחלטות שלהם.

מה לדעתך ניתן לעשות כדי להבטיח שהמעבדה עושה את המקסימום כדי להקפיא?
פוריות >>
לצפיה ב-'נשמע ממש מתסכל '
נשמע ממש מתסכל
12/11/2013 | 00:19
למה את לא עוברת מעבדה/בית חולים?
פוריות >>
לצפיה ב-'אמון במעבדה'
אמון במעבדה
14/11/2013 | 20:54
יקירה, אם את מרגישה לא טוב במקום הטיפול שלך, תעברי מקום. את לא חתומה עם אף אחד ואין סיבה להרגשה שכזו.
אני מציעה לך לברר עם המעבדה את הדברים, ואני בטוחה שהם ידעו להסביר לך את הסיבה לכך
בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'גם באסותא רמת החייל לא נותנים לדבר עם המעבדה '
גם באסותא רמת החייל לא נותנים לדבר עם המעבדה
15/11/2013 | 11:02
וזה ממש מתסכל ולא בסדר. את צודקת לגמרי.
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות ביציות'
איכות ביציות
07/11/2013 | 13:48
2
שלום,
כשהמעבדה מציינת כי אין התנגדות בביצית ו/או שהביציות מגורגרות - מה ההשפעה על סיכויי הקליטה של העוברים?
פוריות >>
לצפיה ב-'שאלת מיקרומניפולציה'
שאלת מיקרומניפולציה
07/11/2013 | 15:03
שלום רב,

נקלטתי להיריון לאחר טיפול מיקרומניפולציה והרופא שלי המליץ לעשות בדיקת מי שפיר היות ולטענתו ישנו סיכוי גבוה למומים בעובר שעבר מיקרומניפולציה, האומנם?
אני בת 29 ואין לי עבר גנטי כלשהו במשפחה.

תודה!
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות ביציות'
איכות ביציות
14/11/2013 | 20:55
גמישות ביציות וגרגור בציטופלזמה של הביצית או באאולמה- פנים מעטפת הביצית מעידים על מורפולוגיה ירושה של הביצית. נתון זה יכול להסביר אחוז נמוך של הפריון או עוברים לא איכותיים אך אין לן מדד על הריון.
מדד להריון מתקבל בחלוקת העובר יותר מאשר מהביצית
פוריות >>
לצפיה ב-'איקסי קלציום'
איקסי קלציום
07/11/2013 | 16:24
1
שלום לך ד"ר זן בר
אשמח לדעת מה יתרונותיה וחסרונותיה של שיטה זו בדגש על בעית זרע קשה, ועוברים שמתפתחים מאוחר.(יום 3 4 תאים) ברוב בסבבים לא נצפתה הפרייה באופן מוחשי
פוריות >>
לצפיה ב-'ICSI'
ICSI
14/11/2013 | 20:57
אם יש בעיית זרע קשה, אין מנוס מהזרקת הזרע לביצית.
התפתחות מאוחרת של עוברים עלולה להוריד סיכויי הריון אך אין הדבר מחייב
פוריות >>
לצפיה ב-'איכות עוברים'
איכות עוברים
07/11/2013 | 20:58
1
שלום ד״ר תדהר,
בטיפול הפריה האחרון (ביצוע icsi בגין בעיית זרע - מורפולוגיה 0 ריכוז ותנועה גם לא משהו) נוצרו 4 עוברים ביום שלישי עם 4 תאים ועם שברים 15-10% (ביצענו גם ברטוב) הוחזרו 3 עוברים.
הטיפול הצליח - נקלט עובר בודד ובנוסף ביצית אחת התפצלה ונקלטו עוד שני תאומים זהים. בכל הטיפולים הקודמים היו עוברים מהממים בני 8 תאים ובלי שברים ולא נקלט הריון או שנוצר הריון כימי. במידה והיו עוברים בני 4-6 תאים נסו לגדלם ושלא צלח הושמדו. לא הסכימו להקפיאם ביום השלישי.
שאלותי הם:
1. במידה והיו עוברים טובים יותר שהיו מוחזרים לרחם, בוודאות העוברים הללו (שכן נקלטו) היו מושמדים ולא היו מקםיאים אותם. שאלתי היא למה לא מקפיאים עוברים כאלה? לא צריך לתת להם הזדמנות להשתרש ברחם?
2.בעזרת ה׳ שאתחיל טיפול חדש אם יהיו עוברים כאלה בני 4 תאים ביום השלישי האם אוכל להתעקש שיקפיאו אותם? כי עובדה שהם כן נקלטו
3. בעברי שני הריונות כימיים (icsi) האם יש קשר בין זרע גרוע להפלות?
4. האם באמת יש קשר בין צורת הזרע מבחינה מורפולוגית לבין איכות העוברים? שכן ברטוב מצליח להגדיל פי 400 ואילו במעבדות בבתי החולים ההגדלה היא פי 40 (מקווה שלא טעיתי בנתונים).
יצא קצת ארוך,
אשמח להתיחסותך.
ותודה רבה על העזרה והסיוע.
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום אור'
שלום אור
14/11/2013 | 21:02
הקפאת עוברים זה תהליך "טראומתי " לעובר: מייבשים אותו מנוזלים פנימיים ומקפיאים אותו במינוס 200 מעלות. רק עובר באיכות מאוד גבוהה סביר שישרוד תהליך זה.
לא נהוג להקפיא כל עובר מחשש שבזמן ההפרשה לא ישרדו עוברים ואישה מטופלת תרגיש תסכול ואכזבה קשה ואף הכנה הורמונלית לחינם.
אם העוברים מניחים את הדעת, את יכולה להיוועץ עם הרופא המטפל שיבדקו את העוברים שלך בדחילו ורחימו להקפאה.

3. יש המעידים זין בעיית זרע להפלות אך זה לא מחייב!!!

4. ברטוב טוען להגדלה פי 6000 עם תוכנת מחזב מיוחדת ובמעבדה מגיעים להגדלה קטנה יותר
לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות ואני מעדיפה לא להרחיב בנושא

בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'אמבריוסקופ'
אמבריוסקופ
11/11/2013 | 14:36
1
שלום ד"רותודה על שהקדשת לנו מזמנך!

הרופא שלי המליץ לי על מעבר לאסותא בעקבות מכשיר האמבריוסקופ (הבנתי שהם התחדשו בשלושה מכשירים).

רציתי לדעת מהי פעילות המכשיר והאם אכן הדבר מגביר את הסיכוי להחזרת עובר תקין / בעל סיכויי השתרשות גבוהים מהיתר.

אני אחרי IVF ראשון בו נשאבו 13 ביציות, 12 הופרו, הוחזרו שתיים באיכות מעולה (אחת מאיקסי והשנייה רגיל) ונקלט חוץ רחמי שגם לא התפתח. בעברי הריון ספונטני שגם לא התפתח כראוי.
פוריות >>
לצפיה ב-'אמבריוסקופ'
אמבריוסקופ
14/11/2013 | 21:04
אמבריוסקופ מאפשר אבחנה של העובר בשלבי התפתחות שונים וחוסך הוצאת המלחת מחוץ לאינקובטור- דבר המומלץ לכל הדעות
מרבית המעבדות בארץ מאוד מרוצות מהתוצאות ויש רכישה גדולה שלו
עם זאת יש לזכור כי האמבריוסקופ הנו כלי אבחוני ולא טיפולי!
מקווה שבטיפול הבא יהיו לך תוצאות מוצלחות עם תוצאה יפה ביד לאחר תשעה חודשים!!
פוריות >>
לצפיה ב-'שלום'
שלום
11/11/2013 | 13:24
1
הסבב הנוכחי הוא הסבב האחרון המסובסד עבורי. הרופא הציע לגדל את כל מה שיצליח להפרות עד לבלסטו ורק אז להחזיר.
אני מבינה שיכול להיות שאף אחד מהעוברים לא יגיע לשלב הזה ואני תוהה האם לזרום עם הרופא או לקחת את הסיכון ולהחזיר (בהנחה שיהיה מה להחזיר) כבר ביום שלוש.
מה הסיכוי שהעוברים ישרדו עד להיותם בלסטו?
תודה
פוריות >>
לצפיה ב-'גידול לבלסטו'
גידול לבלסטו
14/11/2013 | 21:05
את צודקת, יש סכנה ע=כזו ותלוי באמת מכנה עוברים מתחילים תרבית
יש עוד אפשרות להחזיר עובר אחד או שניים ביום שלוש להפריה ואת השאר לגדל לבלסטוציסט ואם מתפתח בצורה תקינה- גם להחזיר.
בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'מיון זרע בשיטת ברטוב'
מיון זרע בשיטת ברטוב
11/11/2013 | 20:09
3
שלום,
שאלה 1: אשמח לדעת אם יש לך ניסיון עם השיטה, בכמה אחוזים מעלה השיטה את אחוז ההריונות ב-IVF?
שאלה 2: האם זרע לא איכותי מורפולוגית עלול לגרום להפלות?
פוריות >>
לצפיה ב-'שיטת ברטוב'
שיטת ברטוב
14/11/2013 | 21:07
2
לגבי שיטת ברטוב אנא בשקי בשאלות מעלה.
יש הנוטים לראות "אשמה " בזרע לא תקין להפלות בטרימסטר ראשון, אך זה לא מחייב!! ויש גורמי השפעה רבים.
פוריות >>
לצפיה ב-'חיפשתי לעיל ולא מצאתי תשובה'
חיפשתי לעיל ולא מצאתי תשובה
15/11/2013 | 10:55
1
שאלתי, האם אכן יש לך ניסיון עם השיטה והאם היא מעלה את שיעור ההריונות בהפריה? ראיתי לעיל שהתייחסת לשיטה הסברת מה היא ושהיא לא מקובלת על כולם אך לא את התשובה למה ששאלתי, אם תוכלי להתייחס אשמח, אם לא שבת שלום :)
פוריות >>
לצפיה ב-'היא כתבה שאינה מוכנה להתייחס לנושא.'
היא כתבה שאינה מוכנה להתייחס לנושא.
16/11/2013 | 09:29
לצפיה ב-'שאלה על מספר ימי גידול האמברייו במעבדה'
שאלה על מספר ימי גידול האמברייו במעבדה
12/11/2013 | 15:16
1
שלום דר.
שמעתי שהדיעות חלוקות לגבי מספר הימים האופטימלי של גידול האמברייו במעבדה, בין שאיבה להחזרה,
הבנתי שהוא נע בין יומיים לארבעה מהו לידיעתך מספר הימים הרצוי? והאם ישנם מחקרים בנושא?
תודה רבה.
נולי
פוריות >>
לצפיה ב-'היי נולי'
היי נולי
14/11/2013 | 21:08
כפי שציינתי קודם, פחות חשוב איזה יום להחזיר, יותר חשוב מה, לצי ובאיזה מצב ומה מומחיות המעבדה לגבי גידל העוברים (באיזה שלב נוהגים לבצע החזרה)
בהצלחה!
פוריות >>
לצפיה ב-'Z-score ב- day 1'
Z-score ב- day 1
12/11/2013 | 19:44
1
שלום רב דר׳ תדהר,

בהתבוננות על דו״ח המעבדה (אסותא), מצאתי את הרובריקה z-score ביום הראשון, בימים שלאחר מכן מופיע באותה רובריקה grade, עד כמה משמעותי הציון שניתן ביום הראשון ליכולתם להביא ללידה תקינה?
מצאתי שביום הראשון הציון היה 2 ואילו יום לאחר מכן העוברים קיבלו ציון 1, האם תחילת הדרך הפחות ״מוצלחת״ מעידה על ההמשך?

בנוסף, באחת מהשאיבות נרשם שהביציות עם PB ענק, מה המשמעות של גופיף פולארי ענק? האם עוברים שנוצרו מביציות אלו יכולות להביא לכדי לידת חי וילד בריא?
משאיבה זו הוקפאו לי עוברים, תוהה אם ישנו סיכוי כלשהו להצלחה או מוטב להמשיך לשאיבה הבאה. עד כה כל הביציות היו תקינות ביתר השאיבות.

תודה על רצונך הטוב להשיב.
זוכרת לך חסד ושיחות ארוכות ונעימות בזמן השבחות הזרע שביצענו אצלך בעידן ההזרעות :)

פוריות >>
לצפיה ב-'איכות ביציות'
איכות ביציות
14/11/2013 | 21:11
איכות ביציות מעידה על איכות עוברים. איכות עוברים מעידה על סיכויי הריון. בדיעבד- פחות רלוונטי.
PB גדול הנו סממן למורפולוגיה פחות תקינה של הביצית ואת קבלת פירוט מלא של המעבדה שאני לא בטוחה עד כמה חשוב כאן.
אם הוקפאו לך עוברים משאיבה זו, סביר להניח שגם הוחזרו לך עוברים טובים וזה מה שחשוב!
וכנראה כל ההערות של הביציות פחות רלוונטיות כאן...
בשורות טובות ובהצלחה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'שיטה למציאת זרם תאים בריא'
שיטה למציאת זרם תאים בריא
14/11/2013 | 17:55
6
לצורך הפרייה חוץ גופית.
כזו שמעלה את אחוז ההצלחות.
האם יש שיטות נוספות טובות בעולם כיום/האם יש
כיוונים נוספים בנושא ומה הם?
תודה מראש!
פוריות >>
לצפיה ב-'סליחה. לא הבנתי... מה זה זרם תאים?'
סליחה. לא הבנתי... מה זה זרם תאים?
14/11/2013 | 21:12
5
לצפיה ב-'הכוונה לזרם תאים לפני ההפרייה של הביציות '
הכוונה לזרם תאים לפני ההפרייה של הביציות
14/11/2013 | 21:14
4
והזרע
פוריות >>
לצפיה ב-'אני מתנצלת, עדיין לא מבינה את השאלה..'
אני מתנצלת, עדיין לא מבינה את השאלה..
14/11/2013 | 21:15
לצפיה ב-'את מתכוונת לזרמה? לשפר את איכות הזרע?'
את מתכוונת לזרמה? לשפר את איכות הזרע?
14/11/2013 | 21:22
2
לצפיה ב-'אכן כן '
אכן כן
14/11/2013 | 21:23
1
לצפיה ב-'שיפור הזרע'
שיפור הזרע
14/11/2013 | 21:24
תלוי מה הבעיה- יש דלקת? יש חסימה?
יד יצור נמוך של תאים, מורפולוגיה לקוי?
לפני הפתרון- חשוב לזהות מה הבעיה..
פוריות >>
לצפיה ב-'הקפאת עובר בפעם השנייה'
הקפאת עובר בפעם השנייה
14/11/2013 | 18:17
1
שלום ותודה רבה לך על האירוח הזה,
אני אמורה לעבור בקרוב החזרת עוברים מוקפאים שהוקפאו לפני כ- 5 שנים (מציינת אולי זה רלוונטי לתשובה).
ביום ההחזרה מפשירים לי קשית אחת אשר נמצאים בה שני עוברים. מכל מיני סיבות אישיות מירב הסיכויים הם שאני אבחר להחזיר רק עובר אחד, את הטוב ביותר באותו רגע.

מה עולה בגורל העובר הנוסף? האם הוא נזרק לפח או שיש אפשרות לנסות לגדל אותו לבלסט' ואז להקפיאו בשנית? האם לזמן הארוך שהעובר היה קפוא יש השפעה במקרה הזה?

מאוד יהיה לי חבל לזרוק עובר לפח והייתי שמחה לדעת מה נהוג במקרה כזה.

תודה
פוריות >>
לצפיה ב-'הקפאה חוזרת'
הקפאה חוזרת
14/11/2013 | 21:14
אם שני העוברים יופשרו בצורה טובה, בדרך כלל מה שנהוג לעשות זה לגדל אותו עוד קצת במעבדה, לוודא שהוא באמת מתפתח טוב ואז להקפיא שוב.
יש מעט מאוד ספרות על הצלחות עוברים מהקפאה שניה אבל תאורתית זה אפשרי ויש גם ( מעט ) סיפורי הצלחה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'ציוני עוברים'
ציוני עוברים
14/11/2013 | 21:05
1
שלום תדהר,
תודה על המענה לשאלות הגולשות בפורו.
אשמח להסבר קצר על ציוני העוברים כפי שמופיעים בדו"חות המעבדה:

NB
UE
12 ?
~1
1, UE

תודה.
פוריות >>
לצפיה ב-'ציוני עוברים'
ציוני עוברים
14/11/2013 | 21:16
כל מעבדה יש לה את המקרא ציונים שלה, אשמח לראות את הדף ולענות
פוריות >>
לצפיה ב-'מיעוט הפריות ו-ICSI'
מיעוט הפריות ו-ICSI
12/11/2013 | 11:33
1
שלום ד"ר תדהר ותודה רבה על זמנך ומרצך.

אנחנו בטיפול IVF  יחד עם  ICSI, עקב בעיית זרע של בן זוגי (רצוי לציין שיש לו כבר ילדים מנישואים קודמים, אך עקב מס' ניתוחי הרניה נפגעה לו איכות הזרע בצורה משמעותית).
הספירה וכל שאר המדדים ממש נמוכים. לא היה מספיק בשביל לעשות מורפולוגיה בבדיקה האחרונה אך בבדיקה שלפניה אמרו שיש לו בעיה בראש הזרע. ובשאיבה הקודמת היה צריך לתת מנה שנייה כדי שיהיה מספיק זרעים תקינים לשימוש.
בטיפול האחרון היו לי 7 ביציות, מתוכן 6 בשלות ורק 2 הופרו עם 10% שברים (בפעם הקודמת היה 0 שברים). אצלי כל הבדיקות בסדר גמור, כולל צילום רחם, אך ה-fsh הינו 12. אני בת 35.
בטיפול הראשון שעשינו היתה לי בטא של 6.5, שגדלה בצורה סבירה במשך מס' ימים ואז נפלה (נאמר לי שזה הריון כימי?).

האם יש משהו אחר שאנחנו יכולים לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי להריון? שינינו תזונה וויטמינים באופן משמעותי וזה מאוד עזר לכמות של הזרעים, אך לא לאיכותם.

תודה רבה על תשומת הלב והעזרה..
פוריות >>
לצפיה ב-'בעיית זרע'
בעיית זרע
14/11/2013 | 21:18
חסר לי מידע, אנא פני אליי בפרטי להבין את הסיבה.
בהצלחה
פוריות >>
לצפיה ב-'האם ביצית יכולה להפגע בתהליך המיקרומניפולציה?'
האם ביצית יכולה להפגע בתהליך המיקרומניפולציה?
14/11/2013 | 13:02
1
לצפיה ב-'הזרקת ביצית'
הזרקת ביצית
14/11/2013 | 21:20
תהליך הזרקת הביצית ICSI נעשב ע"י אמבריולוגים מנוסים מיומנים בלבד. לכן, סביר להניח שלא תיהיה פגיעה.
עם זאת, יש להבין שזו פעולה חודרנית וכמו כל פעולה אחרת יש בה סיכון קטם לפגיעת הביצית
פוריות >>
לצפיה ב-'נצפו אצלי 25 זקיקים'
נצפו אצלי 25 זקיקים
14/11/2013 | 20:56
1
ואני לקראת שאיבה ..20 מהם בשחלה אחת .
מה הסיכוי שרוב הביציות יהיו באיכות טובה להפרייה
כי הזרע של בעלי חלש ומועט.
תודה רבה לך!
פוריות >>
לצפיה ב-'זקיקים'
זקיקים
14/11/2013 | 21:21
תלוי בגודל הזקיקים וברמות ההורמונליות, יש סיכוי..
מאמינה שימצאו לו 20 זרעים.. בהצלחה רבה!!
פוריות >>
לצפיה ב-'תודה רבה לכולם, שנשתמע רק בבשורות טובות!!! '
תודה רבה לכולם, שנשתמע רק בבשורות טובות!!!
14/11/2013 | 21:21
5
לצפיה ב-'תודה לד"ר זן בר'
תודה לד"ר זן בר
14/11/2013 | 21:24
4
תודה רבה על הזמן הרב שהקדשת ועל המענה המקיף.
נהניתי מאוד לקרוא וללמוד דברים חדשים.
מקווה שבקרוב נשאיר אותך מחוסרת עבודה כי כולנו נכנס להריון רק מהריח של הבעל שעבר ליד.
פוריות >>
לצפיה ב-'מוכנה להמיר את זמני בעבודה ל-בריתות'
מוכנה להמיר את זמני בעבודה ל-בריתות
14/11/2013 | 21:26
2
ושמחות (אבל בלי מתנות.. בכל זאת, כולה אמבריולוגית..  )
פוריות >>
לצפיה ב-'קבענו '
קבענו
14/11/2013 | 21:29
לצפיה ב-''
14/11/2013 | 21:58
לצפיה ב-'או מריח המבחנה - למי שאין בעל'
או מריח המבחנה - למי שאין בעל
14/11/2013 | 23:16
לצפיה ב-'אירוח מרתק! והתשובות של ד"ר זן בר'
אירוח מרתק! והתשובות של ד"ר זן בר
15/11/2013 | 14:40
ענתה באירוכת לכל אחת, עם המון סבלנות.
נהדר.
פוריות >>

הודעות אחרונות

20:19 | 19.04.19 justanotherme82
21:48 | 17.04.19 ונילית1
15:39 | 17.04.19 אורחים בפורום
14:08 | 17.04.19 הרגריבס
11:08 | 17.04.19 מצפה בקרוב22
23:23 | 16.04.19 אורחים בפורום
20:44 | 16.04.19 LinoyHa
21:40 | 15.04.19 חיוכי אהבה
20:47 | 14.04.19 בראון10
09:18 | 14.04.19 רכבת הרים1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ