אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן-בר

ספיקון

New member
אירוח האמבריולוגית ד"ר תדהר זן-בר

מחר בערב, 6.6.12, בשעות 19:00-21:00, תתארח בפורום ד"ר תדהר זן-בר.

ד"ר תדהר זן-בר גמטולוגית ואמבריולוגית. מנהלת המרכז הארצי לפריון.
תדהר מרצה בכנס- היבטים קליניים בפריון בבית ציוני אמריקה ת"א.
לפרטים והרשמה: המרכז הארצי לפריון- www.fertisrael.com עלות: 150 ש"ח ליחיד 260 לזוג.

אתן מוזמנות לשאול את תדהר שאלות בנושאים הקשורים לאיכות הזרע, השבחת זרע, איכות עוברים.
שימו לב: על מנת לשמור על הסדר הטוב, וכדי שנוכל להיעזר בשרשור הזה גם בהמשך,
אנא הקפידו על כללי השרשור ושרשרו את שאלותיכן להודעה זו בלבד. הודעות שיחרגו מכללי השרשור יימחקו

אירוח מהנה ומועיל לכולנו

kaparu

New member
איכות עוברים מוקפאים

ד"ר זן בר היקרה!
קודם כל רציתי להגיד לך שאני עוד זוכרת אותך מימי תל השומר, תמיד מחייכת אלי מבעד לחלון חדר הניתוח בעיניך הטובות. תמיד סבלנית ונכונה לעזור ולענות על שאלות ובעיקר - להרגיע! אז זאת הזדמנות להודות.

ועכשיו לשאלה:
ברוב הטיפולים שלנו לא הצלחנו להגיע למוקפאים.
בסבב האחרון היו לי ארבע הפריות, החזרנו עובר אחד בן 6 תאים ביום 3 (ללא שברים).
אני ממש התחננתי למעבדה שיקפיאו את הנותרים ביום 3, אבל הם התעקשו לגדל אותם עד יום 5. כנראה בגלל התחנונים שלי, הקפיאו שניים מהעוברים, אבל ביום 5.
היה נדמה לי שראיתי שהיה כתוב משהו כמו "6" איפה שבד"כ מופיעה כמות התאים.
יכול להיות שהקפיאו עוברים בני 6 תאים ביום 5?
ואם כן, מה הסיכוי של עוברים כאלו לשרוד הפשרה ואח"כ להפוך לתינוקות? יש בכלל סיכוי כזה?

שוב המון תודה וגם על זמנך...

איכות עוברים מוקפאים

שלום לך.
תודה על הדברים, מעריכה מאוד ושמחה לשמוע..
לגבי ההקפאה:
להערכתי, אם העוברים שלך הוקפאו ביום חמש זה מכוון שהם התפתחו לשלב שנקרא - בלסטוציסט.
יש לציון שזה לא טריביאלי שעובר יגיע לשלב זה ואם הוקפאו לך שניים זה יפה בהחלט.
זה נכון שגם בשלב זה יש דירוג של העוברים לאיכות טובה, בינונית ופחות טובה אך במרבית המעבדות בארץ מקפידים להקפיא לפחות מדרגה בינוני ומעלה. הוכחה לכך שהעוברים שלך היו כמעט מושלמים ביום 3 להפריה (רק 6 תאים ולא 8) ולא הקפיאו לך אותם.
מאחר וראו שהעוברים מתפתחים ומתקדמים- הקפיאו לך שניים וזה מכובד בהחלט.
כך שלהערכתי מאוד לא סביר שהעוברים היו 6 תאים ביום חמש והוקפאו.
זה שהעוברים התקדמו במשך חמישה ימים להפריה זה בהחלט מעיד על "רצינות" מצידם להיות תינוקות....
מאחלת לך המון בהצלחה!
תדהר

kaparu

New member
תודה רבה ושאלת המשך

אני מעוניינת להימנע מהריון תאומים (בהיסטוריה המיילדותית שלי הריון תאומים שבו איבדתי את אחת העובריות בשבוע 32).
אני יודעת שכאשר מחזירים מוקפאים, עדיף להחזיר יותר כי הסיכוי שלהם קטן מטריים.
בהנחה ששניהם ישרדו, עד כמה יהיה סיכוי לאחד להיקלט אם אחזיר רק אחד ועד כמה זה סיכון להחזיר שניים (שוב- השאיפה להימנע מהריון כפול).

תודה

תאומים

שאלה שקשה לענות עליה. חשוב לבדוק מה טיב העוברים המוחזרים. אם שניהם טובים או אחד בינוני..
עדיף להיוועץ ברופא שמכיר אותך
תדהר

זרעים בודדים

שלום,
בעלי סובל מאזוספרמיה לא חסימתית, ולאחר ניתוח לתיקון וריקוצלה נמצאו זרעים בודדים. כעת אנחנו מנסים להקפיא מנות זרע על מנת לנסות ולהמנע -TESE.
הזרע שנמצא ומוקפא הוא בכמויות קטנות מאוד- כ-10 זרעונים כל פעם, עם תנועתיות בינונית. לא מצוין מורפולגיה. מהו הסיכוי של זרע כזה, שעבר הקפאה והפשרה להפרות ולהביא ללידת חי?
כמו כן, אמרו לנו כי לפעמים אחרי ההפשרה לא תמיד ניתן למצוא את הזרע שהוקפא? מדוע? האם זה קשור לאיכות המעבדה המקפיאה או המעבדה שבה עושים את ההפריה?
ביום השאיבה ננסה להשתמש בזרע טרי, אם ימצא. כמה מנות זרע קפואות לגיבוי יש להכין למקרה שלא יהיה זרע טרי?

תודה רבה!

אזוספרמיה

שלום רב
אין הרבה מעבדות בארץ שמקפיאות זרע במצב של בודדים מכוון שקשה לשמור על הישרדות טובה של התאים.
עם זאת, אם הזרע שהופשר נמצא ללא תנועה, יש שיטות לבחון חיוניות שלו מבלי לפגוע בו וזרעים כאלו יכולים במקרים רבים ליצור עוברים.
יש קושי למצוא את התאים מכוון שהגודל שלהם הוא קטן מאוד (כ-6 מיקרון) ולא ניתן לצבוע אותם אם רוצים להשתמש בהם להפריה. כמה שהטיפה של נוזל ההקפאה תהייה קטנה, עדיין יחסית לזירעונים בודדים צריכה סריקה.
לא כתבת מה רמות ה-FSH שלו ומה האבחנה המדויקת, אך הייתי ממליצה (וזו המלצה של ביולוגית ולא רופאה) שאם זה אפשרי שייתן ביום השאיבה יותר ממנת זרע טרייה אחת. גם אם זה בהפרשי זמן..
יש מקרים רבים שהצליחו ממספר בודד ביותר של זירעונים. לעתים אף ללא תנועה...
בהצלחה רבה!!
תדהר

תודה רבה

הרקע לאזוספרמיה לא ידוע (בדיקות גנטיות תקינות, ללא סיפור של זיהום, חבלה או ממאירות), אבל מדובר בכשל ראשוני של האשך, עם FSH של 17-18.
האם יש לכך השלכות על איכות הזרע ועל סיכויי ההפרייה לזירעונים מופשרים ללא תנועה?
תודה רבה

אזוספרמיה

ה-FSH שלו מעט גבוה אבל יצא לי למצוא תאי זרע (ובתנועה!) למישהו עם רמות FSH מעל 50.
קשה לנבא, אבל באמת מכל הלב- מאחלת לכם בהצלחה

בלסטוציסטים מוקפאים

שלום ד"ר תדהר,
אני אחרי IVF+PGD ראשון (אין לנו בעיית פוריות, יש לנו ילד מהריון טבעי).
הוחזרו 2 בלסטוציסטים ביום 6 אחרי שאיבה, שהוגדרו באיכות טובה מאוד. (נאמר לי שעברו הנצה). הטיפול נכשל.
יש לנו 2 בלסטו שהוקפאו אחרי שעברו PGD, שגם הם הוגדרו באיכות טובה מאוד. הם הוקפאו ביום 6.
השאלה שלי היא:
מה הסיכויים שלהם לשרוד הפשרה?
ומה הסיכויים שלהם להשתרש במידה וישרדו את ההפשרה?
(ואם זה רלוונטי, אני בת 38)

תודה רבה!

בלסטוציסטים מוקפאים

שלום רב
אתחיל מהסוף-
עוברים ששרדו הפשרה עם 100% הישרדות (כל התאים חיים), מהווים לרוב עוברים טובים בקנה מידה המתקרב לעוברים טריים. יתר על כן, יצא לי לפגוש לא מעט נשים שהרו בטיפול של מופשרים בעוד החזרת עוברים טריים לא הועילה להן.
קשה לנבא יכולת עוברים לשרוד הקפאה מראש, אבל אם הם הגיעו לשלב מתקדם של יום 6, סביר להניח שהם עוברים טובים.
מה גם שאין לכם בעיית פוריות...
בהצלחה רבה!
תדהר

שאלת המשך אם עדיין אפשר

מה הסיבה לזה שיש נשים שהרו בטיפול של מופשרים אבל לא בהחזרת עוברים טריים?

תודה רבה!

מופשרים

כל עולם הפריון הנו עולם קסום ומיוחד ורב הנסתר על הגלוי.
האם את מבינה שמתא מופרה אחד נוצר אדם עם מערכות מתוחכמות?? זה נשמע הגיוני?
ומה לגבי זה שהגוף של האם לא דוחה "טפיל" המתפתח בה עם זהות גנטית שונה משלה?

אבל אנסה לתת לך הסבר הגיוני אם כי לא מחייב-
ייתכן שהחזרת מופשרים יש פחות לחץ וציפייה לעומת טריים שאז כל ההורמונים עדיין נמצאים בגוף ברמה גבוה.
ייתכן שהשינויים בטמפ משנים תהליכים בעובר
לא בטוחה מה הסיבה לכך..

Suerte 9

New member
איקסי

שלום ד"ר תדהר,
אנחנו זוג בני 35 עם ילד אחד,שהוא "תוצר" IVF ICSI. בלתי מוסברים (לבעלי מורפולוגיה של 8%)
הריתי ממחזור IVF שהניב 19 ביציות.
במעבדה ניסו להפרות 9 ביציות בIVF רגיל ו-10 באיקסי.
הושגו 2 הפריות בIVF רגיל ו-8 באיקסי.
ההפריות שקיבלו ציונים טובים היו רק מהאיקסי.
שאלותי: מה ההסבר לכך שלא התרחשו הפריות באופן טבעי? האם זה בהכרח מעיד על בעיית זרע או שיתכן וזו בעיה בביצית?
האם יש לנו סיכוי בפעם הבאה להרות באופן טבעי?
תודה רבה!

איקסי

שלום רב
ייתכן סיבות רבות לאי הפריה לעיתים גם "לא מוסברות"
אוכל להעלות כאן אפשרויות אבל שורה תחתונה, אתם יודעים מה הפתרון הטוב לכם וזה הכי חשוב.
יצא לי לראות מקרים שבמעבדה הייתה הצלחה גדולה יותר מביציות שהופרו במיקרומניפולציה לעומת הפריה רגילה ואחר כך הרו טבעי. אז תמיד יש סיכוי...
מיקרומניפולציה כיום נעשית בשימוש רב במרבית המקרים כדוגמת- בעיית זרע (לעתים יכול להראות תקין), מעטפת ביצית עבה ועוד.
גם אם חל משהו מסיבות אלו במציאות, לרוב אלו נתונים דינמיים שיכולים להשתנות.
בהצלחה רבה!
תדהר

קאריןה10

New member
איכות המעבדה ואיכות הביציות

שלום ד"ר,
יצא לי לשמוע לא אחת שאיכות המעבדה היא הדבר הכי חשוב בהפריית העוברים.
בהתייחס למעבדות המרכזיות בארץ (מדיקל, אסותא, ובתי חולים ציבוריים) האם יש דבר כזה מעבדה לא איכותית? במה נמדדת איכות המעבדה?

לנו יש בדרך כלל עוברים לא משהו (מלבד שניים כולם בדרגה 2-4 עם כמות תאים נמוכה יחסית ליום השאיבה). רבות דובר על כך שאיכות העוברים תלויה באיכות הזרע, אבל האם הדבר יכול להיות קשור גם באיכות הביציות? אם האיכות של הביציות היתה לא טובה, האם הדבר היה מצוין בדוח המעבדה? האם אפשר לבקש מהמעבדה פירוט על איכות הביציות שנשאבו?

תודה!

איכות מעבדה

שלום רב
ראשית, את צודקת- אין דבר כזה מעבדה לא איכותית. האמבריולוגיות /ים עושים את מיטב יכולתם לסייע לכולם ויצא לי לראות לא פעם שנשארים עד שעה מאוחרת לטפל במקרה ספציפי.
אין ספק שניסיון של שנים מסייע בעבודת המעבדה.
שנית, איכות העוברים פעמים רבות מושפעת מאיכות הזרע או / ו הביציות. עם זאת, שימי לב שלעתים ניתן לקבל תוצאות שונות עם פרוטוקול הכנה הורמונלית שונה וכל אחת מגיבה אחרת.
עד כמה שידוע לי תמיד אפשר לבקש דו"ח מעבדה המפרט את נתוני הטיפול במעבדה.
בהצלחה רבה!
תדהר

bioc1

New member
זרע

בעלי ביצע בדיקת זרע 4 פעמים והריכוז הממוצע הוא כ 15 מיליון תאים למ"ל (רק 10 מיליון תנועתיים) ומורפולוגיה של 3% תקינים.
אנחנו מנסים כמעט שנה ובינתיים הזרעה אחת שלא צלחה.

הוא אובחן עם וריקוצל דרגה 2 ובעיה של שפיכה אחורית.
בינתיים טופל בסינופד ובטופרניל כדי לשפר את ריכוז הזרע וזה לא עזר.

האם כדאי לו לעשות ניתוח?

לגבי השבחת זרע? האם יש יתרון/ שוני בשיטה של ברטוב על פני שיטות אחרות?

תודה

ysy1234

New member
שלום, אנחנו לאחר מספר ימים של הזרעה ראשונה

בעלי לאחר בדיקת זרע אחת עם מורפולוגיה 1 וריכוז של 6 מיליון תאים ( בידקה נוספת בעוד כשבוע), מהם הדרכים בהם ניתן לשפר את ריכוז הזרע או את המורפולוגיה?
( בדיקת דופלר תקינה ) שאלה נוספת- האם את ממליצה לנו לעבור ישר לIVF ? ואם כן האם בשיטת איקסי? ( יש לציין כי נתוני הזרע לאחר ההשבחה עמדו על ריכוז של 2 מיליון תאים בלבד)
תודה

למעלה