שאלה של מתחיל

אדמיטיט

New member
שאלה של מתחיל

שלום לכולם, אני בוגר תואר ראשון בביולוגיה וכעת מעוניין להתחיל בתואר שני שקשור לתחום המחקרי של אנרגיה מתחדשת. רציתי לשאול כמה שאלות- 1. האם יש אפשרות ללמוד לתואר שני בתחום על סמך התואר הראשון שיש לי או שאני חייב לעשות תואר ראשון במשהו אחר (פיזיקה, למשל)? 2. איפה לומדים את זה (את מה שתציעו) ומה המסלול? תודה!

אנרגיה מתחדשת זו כותרת רחבה מאוד

אספר לך מה אני מכיר: בתחום הביולוגיה והביוכימיה יש הרבה עיסוק 1. באצות מפיקות שמן לביודיזל 2. בהפיכת צלולוזה לדלק 3. במחקר בסיסי על חלבוני הפוטוסינטזה 4. בניסיון להשתמש בחלבונים פוטוסינטטיים לאפליקציות מייצרות אנרגיה 5. בניסיון מלאכותי לחקות את תהליכי הפוטוסינטיזה 6. בשיטות למיחזור/ בליעה מוגברת של CO2 - אמנם לא בדיוק אנרגיה אבל קשור. כמובן לצורך השתלבות בכל אחד מאלה תואר ראשון בביולויגיה זה מצוין. בנוסף שאר המחקר באנרגיה מתחדשת (למעט גרעינית) בתמצע בארץ כמעט באופן אבסולוטי במחלקות לכימיה והנדסת חומרים, ולא בפיזיקה (למעט אב"ג), ולמיטב ידיעתי מחלקות אלו נוטות לקבל בוגרי ביולוגיה לתואר שני תוך כדי שהם מבקשות מהם השלמות כלו ואחרות. אם יהיו שאלות יותר קונקרטיות תשאל ואני אנסה לענות. ברושו

אדמיטיט

New member
תודה על תגובתך, מספר שאלות נוספות:

אפשר להגיד שהנושאים הללו קצת פחות מושכים אותי מהמחקר הכימי (שאין לי, כרגע, ידע ונסיון מספיקים עבורו). עם זאת, קורצים לי שני נושאים- הנסיון להשתמש בחלבוני פוטוסינתזה ולחקות את התהליך הנ"ל. האם יש לך מושג באילו מעבדות עוסקים בכך? בנוגע למחלקות המדויקות יותר, כמה זמן בערך אורכות השלמות כאלה? האם מדובר במשהו שניתן להשלים תוך כדי השנה, או אולי סמסטר וכדו'? תודה על תשובותיכם

אנסה לעזור למרות שאני קצת מחוץ לתחום שלי פה

קודם כל אני מצרף קומינקט של כנס שיערך במכון ויצמן בשבוע הבא ובו כמה הרצאות (או לפחות כותרות) שנראות מאוד רלוונטיות לנושאים המדוברים. למיטב ידיעתי באוניברסיטת ת"א, פרופ' חנוך כרמלי יחד עם אחרים עובדים חזק מאוד בנסיון להשתמש בחלבוני פוטוסינטיזה לאפליקציות סולאריות ואחרות. במידה פחותה ומדע יותר בסיסי, גם במכון ויצמן פרופ' מודי שבס יחד עם פרופ' כאהן מנסים להשתמש בחלבונים פוטואקטיביים להתקנים מוצקים. לגבי פוטוסינטיזה "מלאכותית", אני יודע שהושא נחקר אבל לא מספיק בקיא בשמות, אם תרצה אוכל לברר ועדכן בהמשך. לגבי ההשלמות, בדרך כלל לא ידרשו זמן ייעודי לכך אלא יקבלו אותך כתלמיד תואר שני מן המניין ויבקשו שתיקח קורסים א' ב' ו-ג'. ממילא תואר שני רובו קורסי בחירה - יפנו אותך לדברים שחסרים לך. כמובן שהדברים נתונים לשינויים קלים תלוי בחוג הספציפי. לדעתי ברוב המקרים גם בכימיה יקבלו אותך כמו שאתה וייבקשו השלמות תוך כדי תנועה. ברושו

לגבי הכנס

תסתכל על הכותרות והשמות - תראה אם משהו מעניין אותך וכך תוכל ליצור קשר עם החוקרים. כנס

OK קצת עדכונים ותוספות

כנראה ששגיתי כשאמרתי שיקבלו אותך לתואר שני בכימיה ללא ההשלמות. מביני עניין אמרו לי שכנראה שתאלץ להכנס דרך תואר שני במדעי החיים ואז לנסות לבצע את המחקר במעבדה של כימיה - בפועל התואר השני יהיה גם הוא בביולוגיה. לגבי פוטוסינטיזה "מלאכותית" נתנו לי במכון ויצמן את השמות של רוני נוימן, בוריס ריבצ'ינסקי ודויד מילשטיין כולם פרופסורים במחלקה לכימיה אורגנית ומנסים בדרך כזו או אחרת לחקות את המערכת הטבעית בדרך פשוטה יותר וזולה יותר ע"מ לייצר אנרגיה מאור. ברושו

blueshark09

New member
תחום ביולוגיה חופף עבודה על מספר תחומים

ביניהם כמו שנאמר מצב מוצק (פרופ' כרמלי, פרופ' רוזנווקס וד"ר ריכטר בת"א). פרופ' כרמלי אגב במחלקה לביוכימיה, אז מביולוגיה יש לשם מסלול סלול, עם קצת השלמות בדרך. חבר שלי עשה אצל כרמלי תואר שני ביוכימיה וננו-טכנולוגיה, אחרי תואר ראשון בביולוגיה, ועבר אחרי כן לדוקטורט בכימיה אצל וילנר בירושלים - שזה כבר כימיה נטו. אפשר לחקור גם תהליכי ביומסה כמו ייצור דלקים מאצות, צמחים וכו'. בכל מקרה תהליכים אנרגטיים לרב דורשים התעמקות בתחום הכימיה. אם כי בתחום הנדסה גנטית של צמחים לצרכי דלקים - המקום לביולוגים מולקולריים.

למעלה