איביי הגבילה מאות סוחרים ישראלים

אבי לב50

New member
איביי הגבילה מאות סוחרים ישראלים

סוחרים שמוכרים מוצרים דרך האתר: "החברה פוגעת בפרנסתנו" • איביי: "מוכר שלא עומד בנהלים לא זכאי להסרת המגבלות"

שגיא כהן • 14.07.16

חברת ebay הגבילה וצימצמה בימים האחרונים את פעילותם של מאות חשבונות של סוחרים ישראלים שעסקו במכירת פריטים דרך האתר בשיטת הקרויה "דרופ־שיפינג". כך נודע ל"ממון". באיביי טוענים כי הצעד הזה נועד להבטיח חוויית קנייה ושירות טוב ללקוחות, אבל הסוחרים טוענים כי מדובר בצעד חסר הבחנה, שפוגע בפרנסתם באופן לא מוצדק.

איביי הוא אתר המאפשר לאנשים לנהל חנויות מקוונות ולמכור מוצרים וסחורה דרך האינטרנט לקונים מכל העולם. בישראל פועלים כיום כמה עשרות אלפי סוחרי איביי כאלה.

יש שיטות רבות שנוקטים הסוחרים, ואחת מהן היא "דרופ־שיפינג" – פרקטיקה שבה הסוחר אינו מחזיק מלאי של סחורה ואינו עובד עם ספקים, אלא מציע
למכירה מוצרים שבעצם נמכרים באתרים אחרים כמו אמזון. ברגע שלקוח מזמין ממנו את המוצר הסוחר נכנס לאמזון, רוכש את המוצר ושולח אותו ללקוח. מדובר בשיטה שיש בה רווחים קטנים — אבל היא קלה לביצוע.

"דרופ־שיפינג" הוא פרקטיקה מותרת מבחינת איביי, אבל בשבוע שעבר הגבילה איביי בבת אחת חשבונות של סוחרים שנקטו שיטה זו — ככל הנראה לאחר שצצו בעיות והתברר שחלק מהסוחרים התנהלו באופן בעייתי, או שעלו מקרים שבהם מוצרים לא הגיעו ללקוחות או הגיעו באיחור. ההערכה היא שמאות רבות של סוחרים בארץ נפגעו.

המהלך היה מיועד לשפר את השירות ללקוחות ולקונים — אך עורר סערה בקהילת סוחרי איביי. הסוחרים זועמים: לטענתם, המהלך נעשה באופן חד־צדדי, ללא הבחנה, כך שנפגעו גם סוחרים ותיקים וגדולים שהתנהלו ללא רבב, ומכירות באמצעות דרופ־שיפינג הן רק חלק קטן מפעילותם.

"איביי חתכה לי את המכסות בין לילה", אומרת סוחרת שפעילה באיביי. "כעת אני יכולה למכור בחודש 100 מוצרים בסכום מרבי של 2,000 דולר, לעומת הגבלה של 240 אלף דולר שהייתה לי לפני כן. מלבד התסכול והאכזבה, זו פגיעה בפרנסה. יש לי 99.8% פידבקים חיוביים. עבדתי קשה מאוד בשנתיים האחרונות כדי להגיע לדירוג ולהגבלות שלי. ועכשיו מחזירים אותי בבת אחת להתחלה". היא כינתה את המהלך "חד־צדדי ללא שום הבחנה", ולדבריה, "כמו סוחרים רבים שנפגעו, אני לא מתכוונת לחזור לסחור באיביי, אלא אעבור לפלטפורמות אחרות".

מאיביי נמסר בתגובה: "בהתאם לנהלי המכירה העולמיים של איביי אנו מבצעים ביקורת תקופתית בחשבונות של כל המוכרים ללא קשר למיקומם ברחבי העולם. בהתאם לכך, איביי רשאית להעלות או להוריד את הגבלות המכירה של מוכרים בהתאם לביצועיהם ולהתנהלות חשבונם. מוכר אשר אינו עומד בנהלי המכירה של איביי לא יהיה זכאי להסרה של מגבלות המכירה ולהעלאת מכסת המכירה מחדש. בכל מקרה, מוכרים אשר בוצעו בחשבונם שינויים במגבלות המכירה מוזמנים לפנות לשירות הלקוחות לטיפול נקודתי בחשבונם".

מהו דרופ־שיפינג

כשהסוחר אינו מחזיק מלאי ואינו עובד עם ספקים, אלא מציע למכירה מוצרים שנמכרים באתרים אחרים כמו אמזון. ברגע שלקוח מזמין ממנו את המוצר, הסוחר נכנס לאמזון, רוכש את המוצר ושולח אותו ללקוח. יש בשיטה רווחים קטנים, אך היא קלה לביצוע.
http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4828062,00.html

Nirwood

New member
קבלו קטע:

רק לפני שבועיים יצא לי לראות "הרצאה" של מישהו שמתעסק במסחר באיביי (לא חסרים שרלטנים כאלה בארץ).

ובמשך שעה הוא חפר לאנשים תמימים שהקורס שלהם נחשב לאחד האיכותים בעולם, שהם מקורבים לאיביי ישראל ויש להם יכולת לקבל שינויים מראש, שיש להם תוכנה מיוחדת למכירות.

אחרי כל החפירה הוא הציע את הקורס ב5000 ש"ח, ואנשים נרשמו לזה...

ומכרו להם שם לוקשים של "הכנסה חודשית באלפי דולרים כבר לאחר החודש הראשון", ועוד שלל הזיות.

מה שעצוב בכל הסיפור הזה, זה שיש אנשים שהם באמת מסכנים, אנשים שנמצאים בין העבודות, שנמצאים בחובות, שאין להם גרוש על התחת, והם מממנים באלפי שקלים אנשים שמוכרים להם לוקשים, ואני בספק אם מישהו מהנרשמים לקורוסים הוירטואלים האלה קיבל בכלל חשבונית.

אבי לב50

New member
כשיש פראיירים שמוכנים לשלם, תמיד יהיה מי שישמח לקבל את זה.

דרך אגב, אני רק קונה באיביי ולא מוכר, ואני חושב שהם צודקים כי באמת שכבר נתקלתי בשרלטנים שיושבים בכורסה ורוצים לעשות על חשבוני את הבוכטה שלהם.
אני לא אומר חס וחלילה שכולם כאלה, וזכותו של כל אדם לעשות עם עצמו כרצונו, אך שלא יבכו אחר כך.

Amiram_e

New member
קצת תמוהה תגובת איביי לגבי ההגבלה ללא קשר למיקום

כי ההגבלה הזו לא התרחשה למוכרים בארה"ב.
אינני יודע באילו ארצות חוץ בישראל זה התרחש,
אגב גם למי שהגבילו, האינטרסנטיות זועקת לשמיים. יש כאלה שאני מכיר אישית שמנהלים גם היום עשר חנויות עם מאות אלפי פריטים,כולם בדרופ מאמזון לאיביי, מקבלים ניהול חשבון מאיבי ישראל ולא הגבילו אותם בכלל.
אז מה זה אומר בעצם? שדרופ מאמזון לאיביי אסור , רק בתנאי כזה וכזה?

panayotiss

New member
איביי לא מפעילה משטרת צדק

הכל נובע ממניעים עסקיים נטו
&nbsp
מי שהיא חפצה ביקרם ואלה כנראה מי שמכניס לה הרבה כסף היא לא נוגעת בו.
&nbsp
את החפ"שים היא הגבילה.
&nbsp
צדק זה שם של כוכב! למי מותר ולמי אסור, לא יגידו לך.
&nbsp
אותו דבר לגבי חיקויים
אסור למכור באיביי חיקויים נכון? תלוי את מי שואלים? וכמה הצ'אנג הזה מכניס לאיביי.
&nbsp

Amiram_e

New member
הבנתי מזמן שאי אפשר לסמוך על איביי

בתור מקור הכנסה בלעדי.
נחמד שזה כסף מהצד בנוסף לעבודה כשכיר.
לעזוב מקום עבודה ולהסתמך עליהם כמקור שממנו אפרנס את משפחתי...ממש לא!!!

אבי לב50

New member
עמירם תתפלא כמה אנשים לקחו את איביי כמקור הכנסה בלעדי

או כמעט בלעדי.
יש לי מכר כזה. ואני מדגיש מכר ולא חבר או ידיד, כי האיש בעיני פראזיט אמיתי.
הוא יושב כל היום על הכורסה עם הלפטופ שלו, קונה מפה ומוכר לשם, ובינינו זאת לא עבודה, רק ניצול הזדמנויות, והאיש מרוויח הרבה יותר ממה שאני מתפרנס בעבודה ממש קשה בגילי הלא צעיר.
טוב... כל אחד ומה שמתאים לו.
ואותו לא הגבילו כי הוא ישר כמו פלס, מה שנכון נכון, ו-99% אין בעיות בעיסקאות שהוא עושה.
&nbsp

Amiram_e

New member
מה רע בניצול הזדמנויות?

גם אנשים שמתעסקים בשוק ההון והנדלן מנצלים הזדמנויות.
אם אדם מוכשר ויכול לעשות כסף מהכורסא, מדוע זו לא עבודה?
מדוע הוא לטענתך פרזיט?

אבי לב50

New member
יש דברים שאינני יכול לכתוב כאן

אני יודע על מה אני מדבר.
מעדיף לא להרחיב.
בעיני זאת לא עבודה וכפי שאתה ואני עובדים לפרנסתנו אני חושב שבן אדם צריך לעבוד.

panayotiss

New member
הוא לא סוחר בסחורות, הוא סוחר בארביטראז'

כשיש לך ידע על פער שממנו אתה יכול להרויח אמנם יש לזה ריח בעייתי אבל לא מדובר בגניבה. אתה יודע משהו שאחר לא יודע ומפיק מזה רווח.
&nbsp
לי זה ברור שככל שאתה מתבגר אתה צריך להרויח כסף בכח המח ולא בכח הזרוע.
&nbsp
הזמנים השתנו...פעם התפיסה היתה שאתה צריך להזיע בשביל הכסף. היום פחות.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

Amiram_e

New member
הכל לגיטימי כל עוד אתה לא גונב

אם יש לקוח שמחליט לקנות ממך ולא ישירות מאמזון על אף שהמחיר שלך יותר יקר, זו לא הבעיה שלך אלא שלו שהוא לא עשה חקר שווקים.
בדיוק כמו מי שיקנה לילד שלו לגו באחת החנויות בארץ במחיר פי שניים מזה שהיה עולה לו באיביי.
הכל עניין של צרכנות.

אני עסקתי בזה שנה וחצי והחלטתי להפסיק ולהתעסק רק במוצרים שלי.

panayotiss

New member
לא מובן לי מה בין דרופשיפ לגניבה?

קרא לזה תיווך
&nbsp
קרא לזה ארביטרז'
&nbsp
אבל איפה הגניבה?
&nbsp
הדרופשיפר קונה את המוצר , לא לוקח אותו בלי לשלם.

naf86

New member
מה שמפריע לי בדרופשיפינג

זה שהוא מוכר משהו שלא נמצא ברשותו/בבעלותו.
אם מדובר במשהו שיש לו הסכם עם ספק. מילא. אני עבדתי בשביל חברה קטנה שהייתה מוכרת שרתים של HP. הלקוח היה קונה את השרת, ואז היינו הולכים לHP וקונים מהם. כלומר זה לגיטימי לקנות מספק.
אבל לקנות מאמזון? מה קורה אם זה אדם שיש לו משהו נגד אמזון, ובכוונה קונה מאיביי? או שנגמר לאמזון המלאי? לוקחים פה סיכון על חשבון הלקוח, כשהלקוח לא יודע שהוא זה שיפסיד בסוף.

אבי לב50

New member

מסכים עם כל מילה.

Nirwood

New member
מרבית החנויות הדיגיטליות בעולם עושות דרופשיפינג...

וזה לא משנה אם מדובר בבחור שעושה דרופשיפינג באיביי ומרוויח 3,000$ בחודש, לחנות ענק עם מחזור של 3 מיליון $.

העיקרון הוא זהה, שניהם מוכרים מלאי שהם לא מחזיקים, ההבדל הוא בספקים וביכולת ניהול המלאי.

naf86

New member
אם הם עובדים בצורה מסודרת עם ספק - לגיטימי

בסופו של דבר, הספק יודע שהזמנות יכנסו, והוא מתחייב לספק את הסחורה.
&nbsp
אני לא אוהב את האנשים שמשתמשים באמזון בתור ספק. המוכר באמזון (או אמזון עצמם), לא יודעים שהם משמשים כספק, ולכן אין התחייבות לשמור על סחורה זמינה. מי שמפסיד זה הלקוח.

Amiram_e

New member
עובדה שאלפי אמריקאים קונים

מחנויות באיביי מוצרים שנקנים בפועל באמזון.
אני מעולם לא הבנתי את הסיבה לכך. העובדות הן שאני קבלתי פידבקים על ימין ועל שמאל שמתלהבים שהמוצר הגיע תוך יומיים.
אגב אני הפסקתי עם זה אבל מהסיבות שלי, לא מסיבות של מוסריות.
אני לא עושה את החשבון של הקונה.
גם מי שקונה פה בארץ מוצרים שעולים פי חמש מהמחיר בארה"ב , או פי עשרים מהמחיר בסין, זו לא הבעיה של המוכר. זו הבעיה של הקונה.
לפעמים זמינות מידיית או פלטפורמה שאתה מכיר עדיפה על מחיר.

naf86

New member
קרה לי פעם, ועצבן אותי מאוד

כי בכוונה קניתי באיביי ולא באמזון. לכן עיצבן אותי שקיבלתי חבילה מאמזון.
&nbsp
&nbsp

Amiram_e

New member
שנה וחצי התעסקתי בדרופ מאמזון לאיביי

ואפילו לקוח אחד לא התלונן שקיבל חבילה מאמזון.
למה?
כי אמזון משמשת גם כמחסן פולפילמנט לסוחרים שמיבייאים מוצרים מכל מקום בעולם.
אמזון זה ספק שירות.
אני לכל חבילה ששלחתי הצמדתי פתצק וכתבתי שעל מנת לזרז את המשלוח המוצר נשלח ממחסני הפולפילמנט שלי.
הלקוחות קבלו את זה ושמחו לקבל מוצר תוך יומיים.

naf86

New member
האם היה מדובר במוצרים ששייכים לך

ואחסנת במחסני אמזון, או שמצאת מוצר של מוכר אחר באמזון ופרסמת באיביי?
&nbsp
אם זה האופציה השניה, מה היה קורה אם כשקיבלת את ההזמנה מאיביי, ואז הלכת לאמזון לקנות/לשלוח, היית מגלה שהמחיר עלה או שהמוצר לא במלאי?
באיזה תמונה השתמשת כדי לפרסם את המוצר?

למעלה