שאלה...

• פותח הנושא 1785
  • פורסם בתאריך

1785

New member
שאלה...

אני מתחיל ללמוד בת"א באוקטובר ורציתי לדעת מתי מתחילים לבחור מערכת שעות, הבנתי שיש שיטת בידינג, מישהו יכול להסביר אותה קצת?

roigr

New member
תשובה

עוד לא פורסמו תאריכי הבידינג. תבדוק כל כמה זמן כאן: https://www.ims.tau.ac.il/Bidd/ יש בצד אפשרות של מועדי הבידינג. לגבי מה זה: בידינג זה "מכרז". בדיוק כמו מכירה פומבית שבה לכל אחד יש סכום כסף שהוא מוכן לבזבז, כל התלמידים בחוגים השונים מקבלים מספר מסוים של נקודות (לפי החוג/ים שהוא נרשם אליהם), ומקצים נקודות לקורסים השונים. לכל קורס יש מיכסת תלמידים - ומתקבלים X התלמידים (תלוי במכסה) ששמו הכי הרבה נקודות. אי אפשר לשמור נקדות לבידינגים אחרים - עבור כל בידניג כדאי להשתמש בכל הנקודות שיש לך. לכל פקולטה ולכל חוג יש מועד ספציפי (של כמה ימים ברציפות) בהם אתה יכול לשנות בלי סוף את הקצאת הנקודות. כאשר נגמר המועד - המחשב של החוג מריץ בבת אחת את כל הנתונים (כך שלאף אחד אין יתרון של זמן - אם תקום מוקדם יותר מאחרים זה לא ישנה), לוקח לזה יום יומיים, וכל אחד רואה למה הוא התקבל. יש בידינג נפרד לכל חוג, לעיתים בתאריכים נפרדים, מה שמקשה על התיאום בין החוגים (תיכף אסביר). זה ממש ממש פשוט. תעשה לעצמך טובה ואל תסתבך עם זה כמו שאחרים (וגם אני בזמנו) עושים. כאשר הבידינג יתחיל, ואתה תיכנס למסך של הבידינג, הכל יהיה ברור, ואם משהו אחד או שתיים לא יהיו ברורים - תשאל (יש מספיק זמן, כאמור). תמיד כולם נלחצים ולא מבינים, אבל בבידינג עצמו יש מעט בעיות משום שזה מאוד פשוט. מה שכן צריך לעשות מראש: 1- לוודא מה הקורסים שחובה/אפשר לקחת. 2- לדעת כמה נקודות תקבל (בכל חוג זה מפורט איפשהו) כדי שתוכל לדעת אם יש לך יתרון על אחרים (למשל, יכול להיות שרוב האנשים שלומדים חינוך משלבים את זה עם פסיכולוגיה, ויוקצו להם 100 נקודות, אבל משום שאתה משלב חינוך עם פיסיקה, וכבר יודעים שיש בעיות של מערכת לפעמים - תקבל 120 נקודות. זו סתם דוגמא, ושוב - הנקודות השונות שמוקצות לכל אחד מופיעות באתרי החוגים השונים). יש גם קורסים שהם חובה לכולם, למשל, והם באותו היום לכולם באותה שנה - אז אין טעם להוציא על זה המון נקודות אם גם ככה כולם אמורים להיות שם ויש מספיק מקום נכון ? במצב זה - יהיה כתוב בדף המידע שתקבל בדואר שאלו קורסים שמקצים להם מינימום נקודות (משתנה מחוג לחוג. יכול להיות 0 נקודות, 1 או 5). לעומתם יש קורסים שהם חובה לכולם בשנה א', אבל הם ב-2 מועדים שונים במהלך השבוע, ואז, אם למשל יום רביעי ב-8 ממש לא טוב לך ואילו חמישי ב-10 (סתם זרקתי) כן טוב - אתה "חייב" את יום רביעי. וכאן - אם תשים מינימום נקודות אתה מסתכן בזה שכולם מעדיפים את יום רביעי (תיאורטית) ויכול להיות שלא תתקבל. אבל אם תשים על זה המון נקודות - לא ישארו לך לשאר החוגים ויכול להיות ששם יצא לך משהו לא טוב מבחינת השעות. לכן צריך להחליט ולהבין מראש מה אתה חייב מבחינת האונ', מה אתה חייב מבחינתך, על מה אתה מוכן להתפשר, וכו'. ואיפה החלק המעצבן ? אם אתה עושה, שוב, חינוך ופיסיקה, אז 2 הבידינגים הם בזמנים שונים. ואז בידינג אחד תלוי בתוצאות של השני (קורס שבנית על לקחת אותו ביום שני ב-16, לא קיבלת, ולכן אתה חייב לקחת בראשון ב-18. אבל בראשון ב-18 יש קורס שאתה חייב מהחוג השני, כי אחרת לא תוכל לקחת את קורס ההמשך שלו, וכו' וכו' וכו'). אם יש בעיות - יש בידינג שני, בו מתמודדים על המקומות שנשארו. לא עובד ? יש רישום מאוחר אצל המזכירות, ואולי יהיה לך מזל ומישהו ביטל רישום לקורס, ועכשיו יש מקום פנוי. לא עובד ? משנים תוכניות. לא עובד ? הכי גרוע - דוחים את התואר בעוד סמסטר, או שעושים סמסטר קיץ עם יש. ויש מצב יותר מעצבן - 2 הבידינגים הם ביחד, ואתה בונה מערכת בשניהם במקביל, וכשהם מסתיימים, גילית שלא קיבלת את מבוא לפיסיקה בראשון ב-8, כי לא שמת עליו מספיק נקודות. ואז אתה חייב לקחת אותו בשני ב-12. אבל - בשני ב-12 יש מבוא לחינוך מיוחד, וזה קורס של פעם אחת בשבוע (=אין אופציות נוספת). אבל באונ' אסור שתהיה התנגשות בין קורסים. אז אפשר לקחת את הסיכון וללכת בכל זאת למועד שמתאים לך (שנקרא קבוצה) תוך תקווה שאף אחד לא יגיד לך כלום. אבל יש מקומות (כמו משפטים לפי מה ששמעתי) שאסור לחלוטין שיהיו קורסים חופפים. בקיצור - טכנית, זה ממש פשוט. הבעייה היא לתמרן בין האופציות השונות ולהתכונן לאכזבות אפשריות (אך לא הכרחיות - כל מה שאמרתי לא חייב לקרות). יש גם אופציה בבידינג לעשות כך שאם לא קיבלת קבוצה מסוימת של קורס, הנקודות שהקצית לה יעברו לקבוצה אחרת שסימנת ("העברת נקודות ידנית"), ואם תכין את עצמך לתרחישים שונים ככל האפשר - תוכל לתמרן קצת יותר. אגב - יש בלינק שצירפתי משהו כמו "סטטיסטיקות קודמות" - שם כתוב כמה נקודות הקצו בעבר לכל קורס. כך תוכל לראות שאם יש קורס בחירה שתמיד הקצו לו 1000000000 נקודות - תבין שאם אתה מנסה להתקבל אליו, יש מצב טוב שלא תתקבל ותצטרך להתחיל עם התימרונים. אבל אם יש קורס שתמיד הקצו לו בסביבות ה-5 נקודות, סביר מאוד להניח שעם 8 נקודות אתה מכוסה. מקווה שזה מובן.

XMankoX

New member
טוב לשמוע שיש אנשים שהבידינג היה פשוט בשבילם

פעם ראשונה הוא גרם לי לכאב ראש ממושך. פעם שניה הוא גרם לי לתסכול רב, ורצון עז לדרוס את המחשב, ויחד איתו את כל מזכירות האוניברסיטה.

אני חייב להגיד..

שעד עכשיו כבר 4 סמסטרים קיבלתי כל מה שביקשתי. וגם אם לא הייתי מקבל, הייתי פשוט הולך לתרגול שיותר נוח לי (אף אחד לא רושם אצלנו נוכחות). הבידינג הזה תמיד היה נראה לי קצת מיותר.

XMankoX

New member
לא כולם בעלי מזל כמוך.

ולא בכל השיעורים כל התרגולים דומים אחד לשני. אצלי ברב הקורסים אין מקום למשחק כי את רובם מלמדים 2 מרצים שונים, שמעבירים חומר שונה בצורה שונה.

roigr

New member
כן, זה תלוי בחוגים השונים.

בכל מקרה - לגבי ההסתבכות, באמת צריך להתכונן טוב ולהכין את עצמך יפה לכל האופציות (אני עשיתי ממש עבודת מחקר). אבל התהליך עצמו לא מסובך. מה שמסובך זה להבין את הדינאמקה בין הקורסים בחוגים הספציפיים שלך, ולהבין מה בעייתי עבור מה ומה יכול לתקוע משהו אחר, על מה צריך להיות מוכנים לוותר במידת הצורך, וכו'... בבידינג השני שלי (סמס' ב'), הייתי כל-כך רגוע מזה שזה פשוט, ולא שמתי לב להתנגשות אחת קטנה. בסוף זה דפק לי את כל המערכת.

מה דעתך על זה?

אם למשל אני לוקח פיסיקה חד חוגי,המערכת לא בנויה לי מראש לפחות בסמסטר א בשנה א? הרי כל הקורסים הם קורסי חובה בהתחלה,לא כך?וגם תירגולים צריך לבחור,התירגולים לא צמודים לקורסים באופן מוחלט? והאם הרעיון של לתת לתלמיד שנה ב להכין לי בידינג(תמורת תשלום אפילו) בישביל לקבל אינפורמציה מ"בפנים" לגבי מרצים ומתרגלים נוחים יותר וגם מבחינה טכנית אפילו הוא רעיון טוב?

הקורס היחידי...

שבו יש שני מרצים הוא "אינפי", שם כדאי לך לבדוק קצת מראש על כל מרצה. כל שאר הקורסים הם קורסי חובה, עם שעות קבועות, בלי בדיקת נוכחות, ולכן אם תרצה אתה תמיד יכול לעבור באמצע הסמסטר ממתרגל למתרגל.

maverick 42

New member
עצה לגבי בחירת מרצה לאינפי

רק את סרגיי (שם משפחה ארוך לאללה
)! הוא מרצה ממש מעולה, ואילו המרצה השני (לא זוכר את שמו, אני חושב שליאוניד), לפי מה שהבנתי מאנשים מהקבוצה שלו, ממש ממש גרוע. לקראת סוף הסמסטר כמעט וכולם כבר עברו לכיתה שלנו עם סרגיי.

roigr

New member
לשלם למישהו ???????

מה פתאום ! זה בסדר גמור. גם לא מדובר על 100000 קורסים שונים. כמה כבר יהיו לך ? 7 ? 8 ? 12 קורסים ??? תלמיד שנה ב' יכול לעשות טעויות בדיוק כמוך. באופן כללי - גם אם מדובר בחד חוגי עם מערכת מובנה לכולם, עדיין יכולים להיות מתרגלים שונים בשעות שונות. רמת הקשיחות משתנה מחוג לחוג וממערכת למערכת. אבל כן - בד"כ במסלולים כאלו, או אפילו בחוגים ששנה א' בהם היא ללא הרבה בחירה - הן יותר פשוטות. זה נע בין רפואה, שם הכל קשיח לחלוטין, ובין דברים אחרים (נדמה לי שהרבה ממדעי הרוח) שם יש הרבה בחירה. הרי זה חשוב מאוד שתדע ה-כ-ל כאשר אתה בא לנתח בנאדם. אבל מה זה משנה אם תלמד עם האקסיסטנציאליזם או על הראציונליזם ? גם ככה זה לא יעזור לך בחיים...

בטטהמן

New member
אפשר להחליף קורסים בשבועיים הראשונים

הבידינג הוא לא כ-ל העולם ואפשר להתחרט ולהחליף קורסים/מרצים בשבועיים הראשונים (יש מקצה נוסף של בידינג לשינויים). לכל אחד יש עדיפויות משלו לשעות התירגולים (לדוגמה, יש כאלה שמעדיפים לבוא מוקדם כל יום ולסיים מוקדם ויש כאלה שמעדיפים לישון עוד קצת בבוקר ולסיים בשעות מאוחרות) ולכן לא חכם לתת למישהו אחר לקבוע לך את המערכת. בכל מקרה, הבידינג הוא לא סיפור רציני. לא לוקח יותר מחצי שעה-שעה לתכנן מערכת. אגב, השעות של הקורסים לרוב לא משתנים משנה לשנה, אז אתה יכול כבר עכשיו לנסות לתכנן מערכת על סמך השעות של ההרצאות שהיו השנה.

1785

New member
תודה על התשובה, אבל...

הבנתי את זה בצורה מאד כללית. אני הולך ללמוד כלכלה (חד חוגי) והבנתי שבשנה הראשונה זה רק קורסי חובה. אז בעצם הבידינג שלי הוא פשוט השעות של השיעורים? ומתי בערך מתחיל הבידינג ואני מקבל איזה הודעה בדואר או משהו?

roigr

New member
תשובות

מתי מתחיל הבידינג כבר כתבתי לך. תיכנס לקישור שצירפתי בהודעה הראשונה כל כמה זמן ותתעדכן מתי הבידינג יתחיל. וכן - פשוט השעות של השיעורים. אבל שעות אחרות הרבה פעמים אומר מתרגלים אחרים (ראשון ב-8 זה איציק ושני ב-12 זה גריזלדה). חוץ מזה, שאם אני לא טועה - אתה לא חייב לקחת כבר בסמס' א' או בשנה א' את חשבונאות לכלכנים, למשל. אז זו אופציה שתוכל לבחור מה מתאים לך.

למעלה