נהיגה עם עין אחת

נהיגה עם עין אחת

"התקלקלה" לי העין ואני שמה רטיה לפרק זמן
יש/ אין עברה ?
תקנות ?
לא סתם חירבושים על סמך דעות.
הרי יש נהגים עם רטיה נוסח משה דין.
האם צריך / לא צריך לדווח למשרד התחבורה ובאחריות מי לדווח אם כן.
כאמור רטיה זמנית.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
חומר שמצאתי

1. כשחתמת על בקשה לחידוש רשיון הנהיגה התחייבת למסור למשרד הבריאות על שינויים בריאותיים העלולים לפגוע בנהיגה וכן התרת לרופאייך לדווח.
2. שאלה מספר 0057 במאגר השאלות למבחן התאורטי היא בעניין האם ועל מה צריך לדווח - "תשובת בית הספר" היא" יש לדווח על מחלות לב, מגבלות במערכת העצבים, העצמות, הראיה או השמיעה".
3. סעיף 12 ב. לפקודת התעבורה 12ב. (א) רופא המטפל באדם שמלאו לו 16 שנים והוא מאבחן אצלו מחלה וסבור כי אותו אדם עלול בנהיגתו לסכן את עצמו או את זולתו מחמת אותה מחלה, ידווח על המחלה לרשות שקבע שר הבריאות (להלן בסעיף זה - הרשות הרפואית).
-
מסקנה שלי - לשאול את הרופא שטיפל בעינך מה עלייך לעשות.

ומה אני הייתי עושה
רטיה זמנית - השאלה כמה זמנית - - אם ימים ספורים (ניתוח קטרקט למשל) לא הייתי נוהג, מעל לזה תלוי בבטחוני בנהיגה (בעין אחת הראיה אינה תלת מימדית), אם לא הייתי מרגיש בטוח לא הייתי נוהג, אם הייתי מרגיש בטוח הייתי מתיעץ ברופא
כל זה כי לטפל מול משרד הרישוי עבור משהו זמני זו תסבוכת קפקאית.

sharpantie

New member
שאלתי פעם רופא עיניים

ותשובתו היתה שמבחינת משרד הרישוי אין עם זה בעיה רק צריך לדווח.
יש לשים לב שעם עין אחת שדה הראיה מצומצם יותר וצריך לנהוג ביתר
ערנות ותשומת לב לצידי הכביש.

be_roo

New member
עקרונית עוורון מלא בעין אחת לא פוסל מלהחזיק ברשיון לרכב פרטי

אבל זה גם תלוי במצב העין השניה ושדה הראיה הכולל שנותר.
&nbsp
מעבר לעניין הדיווח ההבירוקרטי, עדיין צריך לזכור שראיה בעין אחת פוגעת מאוד בתפיסת העומק מרחקים.
&nbsp
הנה כתה עם מעט פירוט:
https://healthy.walla.co.il/item/2805386
&nbsp
והנה התקנות הרלוונטיות:
&nbsp
חדות הראיה
198. (א) בדיקת חדות הראיה תיעשה בכל עין בנפרד ותימדד לפי שיטת סנלן (Snellen) כאשר על הנבדק לזהות לפחות 4 ספרות מתוך 5.
(ב) חדות הראיה לא תהיה גרועה –
(1) מ-6/12 בעין אחת לפחות, לגבי מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 176, 177, 179 ו-180;
(2) מ-6/12 בכל אחת משתי העיניים, לגבי מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 178 ו-181 עד 185, או לגבי מבקש היתר לפי תקנות 84(ה) ו-190.
שדה ראייה
199. (א) שדה הראייה לא יפחת –
(1) מ-120 מעלות בכיוון אופקי בשתי העינים יחד, לגבי מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 176, 177, 179 ו-180, גם אם מבקש הרשיון כאמור סובל מאבדן הרבע העליון של שדה הראייה (Quadrinopsia),ולגבי מבקש רשיון כאמור שיש לו כושר ראייה בעין אחת בלבד יהיה אותו שדה ראייה בעין האחת;
(2) מ-140 מעלות בכיוון אופקי בשתי העיניים יחד, לגבי מבקש רשיון לפי תקנות 178, 181 עד 185, או לגבי מבקש היתר לפי תקנות 84(ה) ו-190.
(ב) לא ינתן רשיון נהיגה למבקש הסובל –
(1) מאבדן יותר ממחצית הרביע התחתון של שדה הראיה או מאבדן שדה הראיה מסוג המיאנופסיה (Hemianopsia) או סקוטומה (Scotoma) מרכזית;
(2) מאבדן הרביע העליון של שדה הראיה או שאין לו ראיה בינוקולרית (Binocular Vision) מלאה, אם הוא מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 181 עד 185, או מבקש היתר לפי תקנות 84(ה) ו-190.
(ג) בדיקת שדה הראיה כאמור בתקנת משנה (ב), תיעשה עם תיקון אופטי בפרימטר גולדמן מכויל באיזופטר (Isopter) III 4 E ולא בפרימטר ממוחשב ואולם אם למבקש ליקוי ברבע התחתון של שדה הראיה או פגיעה ברשתית שגרמה לליקוי בשדה הראיה, רשאי הרופא המוסמך לבדוק את שדה הראיה בדרך האמורה בתקנת משנה (ד).
(ד) בדיקת שדה הראיה על ידי ועדת ערר, כאמור בתקנה 195, תהיה לפי שיטת איסטרמן עם פרימטר ממוחשב בחדר סטנדרטי ולא יינתן רשיון למבקש אלא אם כן קיבל ציון 85 לפחות.
מכשירים אופטיים
200. (א) מבקש רשיון נהיגה רשאי להסתייע במשקפיים או בעדשות מגע כדי להתאים את ראייתו לחדות הראיה האמורה בתקנה 198.
(ב) ההפרש בין עצמת הזכוכיות במכשירים אופטיים לעין אחת ובין עצמת הזכוכית לעין השניה (Anisometropia) למבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 181 עד 185 או מבקש היתר לפי תקנות 84(ה) ו-190, לא יעלה על 4.5 דיאופטריות.
חוסר עדשה
201. (א) מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 176 עד 180 הסובל מחוסר עדשה (Aphakia), לא ינהג רכב מנועי אלא אם כן הוא מרכיב מכשיר אופטי כדי להתאים את ראייתו לכושר האמור בתקנות 198(ב)(1) ו-199(א)(1).
(ב) מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 181 עד 185, או למבקש היתר לפי תקנה 84(ה) ו-190, הסובל מחוסר עדשה לא ינהג ברכב מנועי אלא אם כן הוא מרכיב עדשת מגע כדי להתאים את ראייתו לכושר האמור בתקנות 198(ב)(2) ו-199(א)(2).
עדשה מושתלת
201א. כושר הראייה של מבקש רשיון נהיגה שלו עדשה מושתלת (Pseudophakia) ייבדק על פי האמור בתקנות 198 ו-199 ויעמוד בתנאים האמורים בסימן זה.
עוורון לילה
201ב. מבקש רשיון נהיגה הסובל מעוורון לילה, לא ינהג רכב מנועי בזמן תאורה.
ראייה כפולה
201ג. (א) מבקש רשיון נהיגה לפי תקנות 176 עד 180 הסובל מראייה כפולה לא ינהג רכב מנועי אלא כשעינו האחת מכוסה.
(ב) לא יינתן רשיון נהיגה לפי תקנות 181 עד 185 או היתר לפי תקנות 84(ה) ו-190, למבקש הסובל מראייה כפולה.

למעלה