לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום תקשורת חזותית

תקשורת חזותית נוכחת במגוון עצום של מדיות אך בבסיסה דבר אחד - העברת מסר בין אדם לחברו באמצעים חזותיים. תקשורת חזותית זה לא רק עיצוב גרפי!. תקשרות חזותית זה גם איור, עיצוב למדיה האינטראקטיבית ועוד. זה בעצם עיצוב מסר זה באמצעות צבע, צורה, מקצב, טיפוגרפיה וחומר זהו תחום מקצועי עשיר ומרתק המתפרש על פני עולם שלם של אמצעי תקשורת.

בפורום זה משתתפים מקצוענים מתחומי התקשורת החזותית (עיצוב גרפי לדפוס ולמדיה האינטראקטיבית איור ועוד) יחד עם סטודנטים, מתעניינים וחובבים, כולם תחת קורת גג אחת תוך כיבוד איש את רעהו.

גלישה נעימה! 

אודות הפורום תקשורת חזותית

תקשורת חזותית נוכחת במגוון עצום של מדיות אך בבסיסה דבר אחד - העברת מסר בין אדם לחברו באמצעים חזותיים. תקשורת חזותית זה לא רק עיצוב גרפי!. תקשרות חזותית זה גם איור, עיצוב למדיה האינטראקטיבית ועוד. זה בעצם עיצוב מסר זה באמצעות צבע, צורה, מקצב, טיפוגרפיה וחומר זהו תחום מקצועי עשיר ומרתק המתפרש על פני עולם שלם של אמצעי תקשורת.

בפורום זה משתתפים מקצוענים מתחומי התקשורת החזותית (עיצוב גרפי לדפוס ולמדיה האינטראקטיבית איור ועוד) יחד עם סטודנטים, מתעניינים וחובבים, כולם תחת קורת גג אחת תוך כיבוד איש את רעהו.

גלישה נעימה! 

x
הודעה מהנהלת הפורום

רוצים ללמוד תקשורת חזותית? מועמדים? יש לכם שאלות בקשר ללימודים? לחצו על הלינק למידע.
הנהלים עודכנו! פעם ראשונה שלכם בפורום (וגם אם לא)? הכנסו וקראו. :)
שלום לכולם וברוכים לפורום תקשורת חזותית בתפוז.
פורום זה מקיף את כל תחומי התקשורת החזותית ופותח את דלתיו בפני אנשי מקצוע, סטודנטים וחובבים.
כדי לשמור על סדר ועניין אני מבקשת שתכבדו את חוקי הפורום.

ולהלן הם:

1.
אין לפרסם בפורום ללא קבלת אישור מתפוז. פרסום ללא אישור יימחק ללא התראה מוקדמת. כמו כן, גם הודעות שיש בהן לשון הרע, הוצאת דיבה, הפרת תקנון תפוז וכו'- יימחקו ללא התראה מוקדמת.

2.
אם אתה מעצבים שמעוניינים לפרסם את עצמכם, יש לפרסם זאת בלוחות הפורום ולא על גבי הפורום עצמו.

3.
שאלות בנוגע למוסדעות הלימוד והיכן כדאי ללמוד- נשאלו בעבר בפורום. מומלץ להריץ חיפוש לפני שמעלים שאלה חדשה, וכן- יש לשרשר את השאלה לשרשור הרלוונטי לשאלות בנוגע ללימודים. 
 אם יש מידע לדעתכם שכבר אינו עדכני, אנא עדכנו אותי.

4.
אל תפחדו לשתף ואל תחששו מביקורת. כולנו לומדים מזה בסופו של דבר. :)
** יחד עם זאת, שימו לב שאם הגולש ציין מפורשות שאינו מעוניין בביקורת, אין להעביר ביקורת על עבודותו על גבי הפורום! 

5.
כאשר אתם מגיבים וכותבים ביקורת, נסו לנסח אותה בצורה נעימה ולא תוקפנית. נמקו מדוע אתם חושבים כך. 

6.
גם ביקורות שלילית רצוי להתחיל בנקודה חיובית.

7.
אפשר לשלוח אלי תמיד הצעות, בקשות ורעיונות לשיפור ואני אשמח לענות ולראות כיצד ניתן לקדם זאת.  ביקורת לגבי אופן ניהול הפורום והתנהלותו- נא לשלוח אלי במסר.
אין להעביר ביקורת על אופן הניהול על גבי הפורום.

8. 
שמרו על תרבות דיון ועל שפה נאותה. גם אם אינכם מכירים את חברי הפורום האחרים, בסופו של דבר הפורום פתוח לכולם ויהיה כאן נחמד יותר אם כולם יכבדו איש את רעהו וינהגו בנימוס. 
אין מקום להודעות בעלות נימה מזלזלת או תוקפנית.

* בחלק מהסעיפים, הקרדיט לפודיום6 וירונימוס, מנהלי הפורום הקודמים.

המשך >>

לצפיה ב-'אנא עזרתכם! כשאומרים שזכות היוצרים של העבודה '
אנא עזרתכם! כשאומרים שזכות היוצרים של העבודה
<< ההודעה הנוכחית
03/08/2011 | 23:31
39
66
שמורה למעצב - מה זה אומר? האם זה מקובל?
אני שואלת כדי להבין: אם ביקשתי מגרפיקאי שיעצב עבורי כריכה לספר, האם אסור לי להדפיס אותו על בדים כדי לשווק אותם, למשל? (אני יודעת שזה היפותטי, אבל אני רוצה להבין).

תודה!
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אתה סוגר את זה מראש, בחוזה'
אתה סוגר את זה מראש, בחוזה
04/08/2011 | 08:51
1
9
כשאתה שוכר מעצב אתה סוגר איתו מראש על זה בכתב. אם אין שום דבר בכתב זכויות היוצרים שייכות אוטומטית ליוצר, אלא אם כן הוא עובד שכיר. החוזה אמור לפרט כל צורך ושימוש עתידי, תהיה מפורט כמה שיותר כדי שלא יעלו בעיות.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'תודה! אבל מה מקובל לכתוב בחוזה?'
תודה! אבל מה מקובל לכתוב בחוזה?
04/08/2011 | 13:07
3
לצפיה ב-'זכויות יוצרים תמיד יהיו שלך. הבעלות של המשלם'
זכויות יוצרים תמיד יהיו שלך. הבעלות של המשלם
04/08/2011 | 22:00
26
8
לא צריך חוזה בשביל זה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'לא נכון. לפי החוק הזכויות הן של היוצר'
לא נכון. לפי החוק הזכויות הן של היוצר
04/08/2011 | 23:39
25
8
רק כשמדובר ביחסי עובד-מעביד, המעסיק הוא בעל הזכויות.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'את טועה, תשלום מהווה חוזה אחיד בלתי כתוב'
את טועה, תשלום מהווה חוזה אחיד בלתי כתוב
06/08/2011 | 10:39
24
6
שנרכשו מלוא הזכויות עבור העבודה, אלא אם מבצע העבודה מוכיח אחרת וחובת ההוכחה חלה עליו.

מה שאת אומרת על יחסי עובד-מעביד נכון כהגנה אוטומאטית המובנית בחוק גם אם אין חוזה אך היא לא ההגנה
היחידה ולא סותרת או באה במקום הגנות אחרות כמו חוזה אחיד בלתי כתוב המקובל שנים רבות בענף זה בארץ
ובעולם.

אם מה שאת אומרת היה נכון היית רואה המון תביעות בעניין ובפועל מיספרן כאשר בוצע תשלום גם כנגד חשבונית
ללא יחסי עובד-מעביד שואף לאפס וזאת רק בהתקיים נסיבות מיוחדות וחריגות הנטענות ע"י התובע וטעונות
הוכחה על ידו.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'היה כאן אירוח של עו"ד מומחה בזכויות יוצרים'
היה כאן אירוח של עו"ד מומחה בזכויות יוצרים
06/08/2011 | 22:34
23
5
והוא ציטט את לשון החוק כדלקמן:
"ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע".

כמות התביעות בנושא אינה הוכחה לשום דבר. לתבוע זה סיפור מתיש, יקר ולא משתלם ולכן אנשים לא תובעים, בוודאי כשמדובר על סכומים קטנים.

תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אכן'
אכן
07/08/2011 | 10:02
22
3
אני מצטטת מתוך מאמר שעוסק בנושא ההבדלים בין החוק הישן לחדש:
"הבעלות ביצירה מוזמנת
בעוד שהעיתונות הקדישה לעניין זה כתבות רבות, תוצאת מאבקם של היוצרים היא שהחוק משמר בעיקרו של דבר את הדין הנוכחי: הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה מוזמנת הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת עם המזמין במפורש או במשתמע."
והנה גם לינקים לנושא זכויות יוצרים:
מאמר וקישורים בבלוג של אלית אבני-שרון:
http://elite-illustrator.com/%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D/
המאמר ממנו ציטטתי:
http://www.law.co.il/articles/copyright/2007/11/22/274/
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'לא הבנתן את עו"ד ואת לשון החוק'
לא הבנתן את עו"ד ואת לשון החוק
07/08/2011 | 12:58
21
3
אם בוצע תשלום משתמע שנרכשו הזכויות - זוהי ברירת המחדל על פי הנהוג והמקובל - אלא אם כן מבצע העבודה מוכיח שהיו נסיבות שונות ושמזמין העבודה ידע עליהן טרם ההזמנה.

מליוני עסקאות כאלה נעשות בעולם ואף אחד כמעט לא תובע אם אין נסיבות חריגות. יש שעשו עיצובים לחברות שנהיו לחברות ענק ללא שהיו שכירים וללא שהיה הסכם ואף אחד כמעט לא תבע ולא זכה, כאשר לפי דבריכן לפחות מישהו היה צריך להתעשר או לעשות קצת כסף מזה.

הסיבה לכך היא שאין שום סיבה סבירה והגונה שאם בוצעה עבודה הזכויות ישארו בידי המבצע כאשר היא למעשה נרכשה ובתי המשפט הולכים לפי כללי הצדק הטבעי.

אשמח אם תביאו פסקי דין להוכחת טענותיכן מהארץ ומהעולם ונראה לי שאוכל להסביר מה היו הנסיבות המיוחדות במקרים אלה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'נא להעביר את הדיון לפורום משפטים'
נא להעביר את הדיון לפורום משפטים
07/08/2011 | 13:19
14
3
זה ממש משעמם וממש לא קשור לעיצוב
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'היה כאן אירוח של עו"ד מומחה בזכויות יוצרים'
היה כאן אירוח של עו"ד מומחה בזכויות יוצרים
07/08/2011 | 15:07
12
3
אז סימן שזה כן קשור לעיצוב, אחרת לא היה מוזמן.

דבריו לא הובנו נכון, דבר שיכול לגרום לתקלות אצל מעצבים רבים.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'זה היה משעמם'
זה היה משעמם
07/08/2011 | 15:47
11
5
וההנחה הבסיסית שלך לא נכונה כי העובדה שהיה פה אירוח של עו"ד לא אומר שזה קשור לעיצוב.
והוויכוח הזה הוא ויכוח סרק. כי את הבנת את דבריו באופן אחד. ומישהו אחר באופן אחר.
בסופו של דבר אם מישהו ירצה לתבוע או יתבעו אותו הוא ייקח עו"ד שייעץ לו.
ואם השאלה הזו הייתה נשאלת בפורום עו"ד היא הייתה מקבלת תשובה יותר מקצועית מסתם דעות שנזרקות לאוויר.
ובכל מקרה זה לא מעניין.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אם משעמם אותך אל תקרא'
אם משעמם אותך אל תקרא
07/08/2011 | 16:22
3
אבל כדאי לכבד שישה משתתפים פעילים שזה כן מעניין אותם.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אם משעמם אותך אל תקרא'
אם משעמם אותך אל תקרא
07/08/2011 | 16:28
8
3
אבל כדאי לכבד שישה משתתפים שזה עניין אותם עד השתתפות בדיון,
כאשר הנסיון מלמד שעל כל אחד כזה ישנם רבים שמעניין אותם לקרוא.
כנראה שאתה במיעוט.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'יכול להיות שאני במיעוט'
יכול להיות שאני במיעוט
07/08/2011 | 17:15
7
5
אבל אני לא מאמין. בכל אופן זה לא משנה את העובדה שהדיון הזה:
1. משעמם.
2. משעמם מעצם העובדה שהוא לא תורם דבר לנושא (כי הרי מדובר בפרשנות של חוק שלא ע"י אנשי מקצוע ובלי קשר למקרה ספציפי).
3. לא קשור לעיצוב גרפי ולכן משעמם.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אתה משעמם ולא מעניין'
אתה משעמם ולא מעניין
07/08/2011 | 17:30
4
4
לצפיה ב-'אז למה את קוראת ומגיבה'
אז למה את קוראת ומגיבה
07/08/2011 | 18:15
3
6
ואם אני כ"כ משעמם למה טרחת לקרוא את המשפט הזה עד הסוף.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'פודים - יא נודניק, זה מעניין!'
פודים - יא נודניק, זה מעניין!
08/08/2011 | 01:28
3
לצפיה ב-'מרגיש שבגלל שמשעמם לך אתה מנסה ליצור פרובקציה'
מרגיש שבגלל שמשעמם לך אתה מנסה ליצור פרובקציה
08/08/2011 | 11:38
1
3
אפשר גם סתם לשתוק לפעמים, לא חייב להגיב לכל דבר.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אני לא יכול לשלוט על הרגשות שלך.'
אני לא יכול לשלוט על הרגשות שלך.
08/08/2011 | 13:56
6
כל הדיון הזה זה הכל דיבורים באוויר על מקרים דמיוניים.
שני הצדדים בוויכוח לא מביאים דוגמה אחת מבוססת.
אף אחד מאלה שמתדיינים אל נתקל במצב כזה בעצמו.

אז כן זה ויכוח מיותר, משעמם שנושאו משפטי ולא קשור לפורום.
חבל שאנשים פה שאמורים להיות מעצבים מתעניינים יותר בדיני זכויות יוצרים מאשר בעיצוב.
כנראה שהם במקצוע הלא נכון.

לכו לפורום עו"ד ותקבלו את כל התשובות המשפטיות שאתם רוצים. שגם הן יהיו שוות כקליפת השום.
כי כל עו"ד מתחיל יגיד לך שכל מקרה הוא לגופו.
אז בשביל מה? בשביל מה לטחון מים?
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אם משעמם לך אתה מוזמן להעלות עבודות'
אם משעמם לך אתה מוזמן להעלות עבודות
07/08/2011 | 21:57
1
3
או לפתוח דיונים או קישורים ובכך להגביר את רמת העניין.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'זה משעמם להעלות עבודות שלי'
זה משעמם להעלות עבודות שלי
08/08/2011 | 09:17
3
הייתי מעדיף לראות עבודות של אחרים...
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'הדיון נוגע לעיצוב ולכן יישאר בפורום - תודה'
הדיון נוגע לעיצוב ולכן יישאר בפורום - תודה
07/08/2011 | 21:56
3
לצפיה ב-'דווקא לי לא היה משעמם'
דווקא לי לא היה משעמם
07/08/2011 | 19:30
2
והרבה נגע לעבודה שלי...
ובעיקר זיקק נושאים שהיום אני יודעת לשים עליהם דגש יותר

בקיצור.
אני מהצד של אלו שלא השתעממו
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'תפריד בין זכויות שימוש לבין זכויות יוצרים'
תפריד בין זכויות שימוש לבין זכויות יוצרים
07/08/2011 | 22:21
5
5
זה לא אותו הדבר.
מי שמזמין עבודה רוכש את זכויות השימוש באותה עבודה למטרות הספציפיות שלשמה היא נוצרה.
הוא לא רוכש את זכויות היוצרים על אותה עבודה מכאן ועד עולם ולכל מטרה שהיא.

כך למיטב ידיעתי והבנתי, אני לא עו"ד. במידה ואתה עו"ד (וגילוי נאות היה יכול להואיל במקרה הזה, אגב) ייתכן שאתה מבין יותר ממני בעניין ואז אשקול לקחת את דבריי בחזרה .

[ולפודיום היקר, יש לי הרבה סימפטיה אליך, אבל דחילק.... תן לאנשים להתבטא. בעיניי הדיון רלוונטי לפורום מכיוון שרבים מאיתנו עצמאים ונתקלנו בעבר או ניתקל בעתיד בסיטואציה שהדיון הזה רלוונטי לגביה]
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'"רכישת זכויות" ו"שימוש בזכויות" יוצרים'
"רכישת זכויות" ו"שימוש בזכויות" יוצרים
08/08/2011 | 03:20
4
1
אם את טוענת שהתשלום שבוצע הוא על "זכויות שימוש" ולא על "רכישת זכויות", שזהו הנהוג והמקובל על פי מהלך העסקים התקין בענף, את זו שצריכה להוכיח כי המקרה שלך הינו יוצא דופן ממה שמקובל בענף והיה ידוע לצדדים בעת כריתת העסקה.

לו מה שאת אומרת היה נכון, הגב' קרולין דייווידסון, שעיצבה את הסמל הידוע בשם "סווש" של נייק תמורת 2 דולר לשעה (כעצמאית) והגישה חשבונית בסך 35 דולר (עבור מספר הצעות שזו לבסוף זאת שנבחרה) היתה טוענת ל"זכויות שימוש" נוספות ודורשת שכר נוסף על זכויות אלה.

אבל היא לא ביקשה ולא דרשה דבר (וזה במדינה שתביעות משפטיות הם לחם חוקה) ובמקום זאת הופתעה מאוד לקבל מפיל נייט, הבעלים של נייק, טבעת יהלום בצורת ה"סווש" וחפיסת מניות בסכום לא ידוע, כנראה סמלי, כי היא לא התעשרה מזה), רק כמחווה חד צדדית של הכרת תודה ורצון טוב מצד נייט תוך שהיא אומרת: "This was something rather special for Phil to do, because I originally billed him and he paid that invoice."

קיימים מעצבים או משרדי פרסום ששקלו לתבוע לקוחות על מה שאת מכנה "שימוש בזכויות" ולא "רכישת זכויות", לפעמים בגלל שהלקוח עזב אותם לדעתם מסיבות לא מוצדקות, אך משהבינו שהסיכויים לתביעה כזאת להתקבל נמוכים מאוד והנזק התדמיתי שיגרם להם יהיה גדול היות וכל בר דעת מבין שתביעה כזאת אינה הוגנת הם ירדו מזה. לו היו תביעות כאלה מתקבלות, להוציא מקרים ממש מיוחדים ומוצדקים, אני מניח שהיינו שומעים מזה. תיאורטית קיים "פתח צר" לתביעה כזאת, אך הוא דחוק מאוד וזקוק לנימוקים טובים מאוד.

כי כשמגישים תביעה כזאת מגישים אותה על פיצויים ואז נשאלת השאלה, פיצויים על מה? איזה נזק נגרם? הרי שולם שכר הוגן וראוי על העבודה והיא מתאימה רק ללקוח, או שהיה ידוע שהיא מיועדת רק עבורו. בעת כריתת העסקה לא היה ידוע לצדדים ובמיוחד למעצב שיש לו סיבה לחשוב שיעשה בה שימוש נוסף ולא יתכן שעסקים יהיו "שבויים" בידיהם של מעצבים.

אוסיף ואציין כי גם במקרים בהם היו למשרדי הפרסום או למעצבים הסכמים חתומים בכתב על מה שאת מכנה "שימוש בזכויות" ולא "רכישת זכויות" הם לא הגישו כמעט אף פעם תביעות מכיוון שבתי המשפט נוטים לבטל או להתעלם מהסכמים כאלה אם הוא רואה אותם לא הוגנים או לא סבירים וזוהי בדרך כלל ההתרשמות מהסכמים כאלה.  

הכלל העיקרי שמנחה את בית המשפט הוא לעודד את פיתוח מהלך העסקים התקין לטובת הבעלים שמשקיע מאמצים ולוקח סיכונים רבים ולתועלת הציבור וכלכלת המדינה. עם כל הכבוד למעצב ולכשרונו, היא כבר גולמה במחיר ובכל זאת הוא השקיע מאמץ חד פעמי או מוגבל בזמן וזוהי עבודה אחת מני רבות, לעומת מזמין העבודה שמשקיע בכך את כל זמנו ומרצו וזהו מרכז חייו העסקיים והכלכליים.

אני יודע שקיימת סברה בקרב מעצבים כי הם בעלי הזכויות על עבודתם ולא הייתי אומר שהיא משוללת כל יסוד ותדחה על הסף בפתחו של בית משפט, אבל בפועל בתי המשפט שוקלים את מכלול השיקולים שהם חושבים להוגנים לכל המעורבים ולכן הסיכויים של תביעות כאלה נמוך מאוד ואפילו אפסי אם אין סיבות אמיתיות.

אני לא עו"ד, אני דווקא בא יותר מהכיוון של העיצוב, אבל מכיר את הנושא. אם יבוא עו"ד ויתקן את תובנותי, בעיקר יחד אם אסמכתאות משפטיות, אקבל זאת, אך אציין כי הדבר אינו מדע מדוייק ובוודאי תהיה מחלוקת גם בין עורכי דין בעיקר עקב חוסר תקדימים משפטיים מספיקים בנושא. מה שקובע הוא שלדעתי בפועל כמעט אין מוגשות ואין זוכות תביעות כאלה ועו"ד סביר לא היה מייעץ ללקוח שלו להגיש תביעה כזאת אם לא נגרם לו נזק אמיתי הניתן להוכחה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'מה שקובע הוא השופט או השופטת'
מה שקובע הוא השופט או השופטת
08/08/2011 | 09:16
1
6
שדנים בתיק.
עו"ד טוב היה ממליץ לכל אחד להימנע מתביעה משפטית. זה עסק יקר שלוקח הרבה זמן והרבה כוחות נפשיים וחבל.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-''
09/08/2011 | 20:31
4
לצפיה ב-'לוגו זאת לא דוגמה טובה'
לוגו זאת לא דוגמה טובה
08/08/2011 | 09:45
1
6
כי דווקא במקרה של לוגו, התוצר שהלקוח מקבל אמור להיות מתאים לכל מטרה ופורמט, ולכן גם מקובל למסור אותו בפורמט וקטורי ואף בקובץ פתוח. מה שאין כן לגבי תוצרי עיצוב אחרים.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'זה נכון לגבי כל תוצרי העיצוב'
זה נכון לגבי כל תוצרי העיצוב
08/08/2011 | 10:09
3
אם עוצבה ללקוח כרזה או עלון לפי הזמנה שלו ועל פי הצרכים שלו ושולם על כך
מדוע אין לו את מלוא הזכויות? באחד הקישורים שהובאו גם כתוב שבכל הקשור
לעבודה מוזמנת לא השתנה חוק זכויות היוצרים ולא פלא שהמחוקק לא ראה בכך צורך.

האם נראה לך סביר שהלקוח יבקש רשות כל פעם שהוא משתמש בעיצוב שהוא רכש
במיטב כספו או ישלם תמלוגים על כך? זה לא נהוג, לא מקובל ולא מציאותי בשום מקום
בעולם.

אם נניח, לצורך הדוגמא, מעצב עיצב ב-10 השנים האחרונות 10,000 עיצובים שונים
ללקוחות ולא תבע "זכויות נוספות" מאף אחד מהלקוחות, כפי שגם רובם ככולם של עמיתיו
בעולם לא עשו, מה הנימוקים שיביא כאשר כן יתבע אחד מהם? הוא צריך נימוקים טובים מאוד
כדי שבית המשפט ישתכנע...

הרי אם ב-99.9% מהמקרים בעולם כולם מרוצים ורואים ברכה והגינות בשכרם ועמלם על מה
הוא כי ילין שהמקרה שלו שונה מהם? במה הוא נבדל? ה-99.9% הם אות וסימן כי זהו הנהוג,
המקובל וההגון לעשות וכל תביעה מעבר לכך היא מיותרת.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אני קצת לא מבין מה החשיבות של זכות היוצרים'
אני קצת לא מבין מה החשיבות של זכות היוצרים
08/08/2011 | 11:41
9
2
בסה"כ כשמדובר בעבודה מוזמנת, בתשלום, אין שום עניין אמיתי ב"זכות היוצרים" מלבד הזכות לקרדיט על העבודה.

אחר לא יוכל לטעון כי זו עבודה שלו. אלא אם מדובר ביצירת מופת העיסוק בכך לא שווה את הזמן.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אם הזמינו ממך עיצוב של פלאייר'
אם הזמינו ממך עיצוב של פלאייר
08/08/2011 | 11:56
5
5
ואז לקחו את העיצוב הזה ונתנו אותו למעצב אחר שיעשה על בסיסו עיצוב של אתר אינטרנט, יוצא שחסכו כסף על חשבונך.
אני לא אומרת שהייתי רצה לתביעות במקרה כזה (שלא קרה לי עד היום, כי תמיד המשיכו לעבוד איתי גם בפרוייקטים הבאים), כי זה גם לא נראה טוב וגם לא משתלם. אבל אי אפשר להגיד שזה לא מבאס.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'ומה הקשר לזכויות יוצרים. האם מעצב האתר'
ומה הקשר לזכויות יוצרים. האם מעצב האתר
08/08/2011 | 16:04
4
4
יטען שהוא עיצב את הפלאייר? לא מבין.

ואם עושים טרנספורמציה מפורמט מסויים לפורמט אחר, מה הבעיה עם זה. אני לא מבין את העניין הזה ש"יברחו למעצב אחר". הרי זמן העבודה הוא שקובע, והמעצב מקבל תשלום עבור העבודה והזמן שלו.

במשרדים גדולים, ברגע שיוצא ספר המותג, העבודה עוברת לביצועיסטים אחרים בהמון חברות ומקומות שונים, אז מה, המעצבים שפיתחו את המותג יטענו שפוגעים להם בפרנסה, או בזכויות או באגו?
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-''
08/08/2011 | 16:32
2
לצפיה ב-'מה יש לא להבין?'
מה יש לא להבין?
08/08/2011 | 17:09
2
3
אם פלאייר נעשה תהליך קריאייטיבי מסויים, פוצח קונספט מסויים, עוצבה שפה גרפית מסויימת, אויירו איורים יחודיים וכן הלאה - ומעצב האתר עשה בהם שימוש, ללא תיאום ולא בקשת רשות של הלקוח ממעצב הפלאייר - אני רואה את זה כבעיה.
שוב, רוב הסיכויים שהייתי "מוחלת" ועוברת הלאה, ועדיין זו התנהלות בעייתית בעיני.
בוא נגיד שאני כמעצבת שהיו מגיעים אליה עם פלאייר ואומרים "תעשי לי אתר לפי זה" לא הייתי מסכימה לעשות דבר כזה לולא ידעתי שנושא הזכויות מוסדר ושזה על דעת המעצב הקודם.

משרדים גדולים מתוגמלים היטב עבור פיתוח המותג, ואני משוכנעת שכל נושא העברת הזכויות מסוכם היטב מראש בחוזה בינם לבין הלקוח, מכיוון שמלכתחילה מפתחים את המותג ע"מ להעביר אותו ל"ביצועיסטים אחרים בהמון חברות ומקומות שונים".
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'זכות יוצרים אינה זכות שימוש'
זכות יוצרים אינה זכות שימוש
08/08/2011 | 19:56
2
ניתן לקבוע בחוזה שללקוח הזכות לעשות מה בא לו עם היצירה, כולל להעבירה לאחר, וכל זה בלי להעביר את זכויות היוצרים. בכל אתר לקניית מונות למשל יש תנאי שימוש כאלו.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אם אין לך בעיה עם לוגו שעובר מהנייר לאינטרנט'
אם אין לך בעיה עם לוגו שעובר מהנייר לאינטרנט
08/08/2011 | 22:40
2
(כך אמרת), אז מה ההבדל בין זה לבין פלאייר?

בשניהם "נעשה תהליך קריאייטיבי מסויים, פוצח קונספט מסויים, עוצבה שפה גרפית מסויימת, אויירו איורים יחודיים וכן הלאה", כפי שציינת.

מדוע שהלקוח יוכל להעביר את עיצוב הלוגו שלו ולעשות טרנספורמציה מפורמט לפורמט ולא יוכל לעשות את אותה טרנספורמציה מפורמט לפורמט עם פלאייר?

היצירתיות, ההשקעה והמאמץ בלוגו היא פעמים רבות גדולה יותר מאשר בפלאייר.

בשניהם מדובר ב"more of the same" כאשר אותו דבר מועבר מהנייר למסך האלקטרוני עקב הקידמה ולא ברור לי מדוע זה צריך להשפיע עליך או לפגוע בך?

אם עיצבת למישהו כרטיס ביקור על קרטון והוא העביר את אותו כרטיס בדיוק למסך אלקטרוני באתר אינטרנט כדי לחסוך נייר על מנת למנוע את כריתת יערות הגשם זה משנה? נראה לך שאת ראויה לפיצוי מיוחד על כך?

ואם הוא יעביר את אותו כרטיס ביקור / פלאייר שעיצבת עבורו לפורמט עוד יותר מתקדם של הולוגרמה למשל, גם אז תרגישי מקופחת?

מה קשור הפורמט הטכני שבו מוצגת בדיוק אותה עבודה קריאטיבית? זה רק טכניקה, העיצוב הוא בדיוק אותו עיצוב. עושים רק הסבה טכנית וטיפוגרפית לפורמט החדש .
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'כשאתה יוצר ספר מותג'
כשאתה יוצר ספר מותג
09/08/2011 | 20:31
2
5
כשאתה יוצר ספר מותג אתה בעצם יוצר חומרים שאתה יודע ומרשה שישוכפלו, ישתנו, ויודפסו על מדיות שונות על פי רצון הלקוח - אתה מוסר זכויות, או יותר נכון open source, עם קרדיט כמובן למעצב המקורי.

לטעמי, כשלקוח מזמין פלאייר ממעצב, הוא משלם עבור הפלאייר - הקובץ הסגור והסופי להדפסה בפורמט של פלאייר - לא יותר, לא פחות. תאר לך שאחר כך הוא ייקח את הפלאייר, יעתיק את הטיפוגרפיה והאיורים ממנו וידפיס אותו בכל מיני מדיות. האם מגיע לו ליהנות מהפירות של העבודה שהוא לא שילם על הקוד הפתוח שלה?
באנגלית קוראים לזה rip off.
כמו שאמר מיכאל ג' פה - זכויות שימוש הן לא זכויות יוצרים.

עכשיו - זה תלוי איזה שיעתוק ושינוי נעשו לעבודה - אני לא אטרח לתבוע את גן ברכה שלקחה את הלוגו והגדילה אותו - זה לא כדאי, אבל אני חושב שיש להעמיד דברים על דיוקם. אם חשוב לך כמעצב לשמור על הזכויות שלך, עליך ליידע את הלקוח על הדקויות, וכמובן שהם יתעצבנו ולא יסכימו ולמי יש כח.... אבל מוטב מוקדם מאשר מאוחר.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'תודה. תגובה ממצה. ובאמת לא התכוונתי לכזה דיון'
תודה. תגובה ממצה. ובאמת לא התכוונתי לכזה דיון
09/08/2011 | 23:46
1
ארוך. אבל, למי אכפת?
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'ההקבלה לתוכנה רק מחזקת את עמדתי'
ההקבלה לתוכנה רק מחזקת את עמדתי
10/08/2011 | 03:38
2
כי לדעתי בעל עסק שהזמין ממתכנת תוכנה שיועדה ונכתבה ביוזמתו במיוחד לעסק שלו
הוא נחשב לבעל התוכנה וזכאי גם לקבל את הקוד הפתוח שלה.

ההיפך הוא הנכון, אם המתכנת ירצה למכור את התוכנה או חלקים ממנה ללקוח אחר
לדעתי הוא זה שצריך לקבל אישור מבעל העסק.

על פי כללי חופש העיסוק וההגבלים העסקיים אין לכבול בעל עסק לספק מסויים. זה כמו
שתקנה מחשב של יצרן מסויים, המארז שלו יהיה נעול והמפתח רק בידי אותו היצרן. למשך
כל חיי המחשב רק היצרן המקורי יוכל לפתוח את המארז כדי לבצע תיקונים ושכלולים.
תקשורת חזותית >>

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תרומת זרע
אירוח בנושא תרומת זרע
נארח בפורום את ד``ר יגאל מדג`ר, אורולוג מומחה...
אירוח בנושא תרומת זרע
אירוח בנושא תרומת זרע
נארח בפורום את ד``ר יגאל מדג`ר, אורולוג מומחה...
אירוח בנושא שימור דם טבורי
אירוח בנושא שימור דם...
ביום ג` נארח בפורום את נעמי קדוש, אימא של עמית...
אירוח בנושא שימור דם טבורי
אירוח בנושא שימור דם...
ביום ג` נארח בפורום את נעמי קדוש, אימא של עמית...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ