לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1435114,351 עוקבים אודות עסקים

פורום תקשורת חזותית

תקשורת חזותית נוכחת במגוון עצום של מדיות אך בבסיסה דבר אחד - העברת מסר בין אדם לחברו באמצעים חזותיים. תקשורת חזותית זה לא רק עיצוב גרפי!. תקשרות חזותית זה גם איור, עיצוב למדיה האינטראקטיבית ועוד. זה בעצם עיצוב מסר זה באמצעות צבע, צורה, מקצב, טיפוגרפיה וחומר זהו תחום מקצועי עשיר ומרתק המתפרש על פני עולם שלם של אמצעי תקשורת.

בפורום זה משתתפים מקצוענים מתחומי התקשורת החזותית (עיצוב גרפי לדפוס ולמדיה האינטראקטיבית איור ועוד) יחד עם סטודנטים, מתעניינים וחובבים, כולם תחת קורת גג אחת תוך כיבוד איש את רעהו.

גלישה נעימה! 

אודות הפורום תקשורת חזותית

תקשורת חזותית נוכחת במגוון עצום של מדיות אך בבסיסה דבר אחד - העברת מסר בין אדם לחברו באמצעים חזותיים. תקשורת חזותית זה לא רק עיצוב גרפי!. תקשרות חזותית זה גם איור, עיצוב למדיה האינטראקטיבית ועוד. זה בעצם עיצוב מסר זה באמצעות צבע, צורה, מקצב, טיפוגרפיה וחומר זהו תחום מקצועי עשיר ומרתק המתפרש על פני עולם שלם של אמצעי תקשורת.

בפורום זה משתתפים מקצוענים מתחומי התקשורת החזותית (עיצוב גרפי לדפוס ולמדיה האינטראקטיבית איור ועוד) יחד עם סטודנטים, מתעניינים וחובבים, כולם תחת קורת גג אחת תוך כיבוד איש את רעהו.

גלישה נעימה! 

x
הודעה מהנהלת הפורום

רוצים ללמוד תקשורת חזותית? מועמדים? יש לכם שאלות בקשר ללימודים? לחצו על הלינק למידע.
הנהלים עודכנו! פעם ראשונה שלכם בפורום (וגם אם לא)? הכנסו וקראו. :)
שלום לכולם וברוכים לפורום תקשורת חזותית בתפוז.
פורום זה מקיף את כל תחומי התקשורת החזותית ופותח את דלתיו בפני אנשי מקצוע, סטודנטים וחובבים.
כדי לשמור על סדר ועניין אני מבקשת שתכבדו את חוקי הפורום.

ולהלן הם:

1.
אין לפרסם בפורום ללא קבלת אישור מתפוז. פרסום ללא אישור יימחק ללא התראה מוקדמת. כמו כן, גם הודעות שיש בהן לשון הרע, הוצאת דיבה, הפרת תקנון תפוז וכו'- יימחקו ללא התראה מוקדמת.

2.
אם אתה מעצבים שמעוניינים לפרסם את עצמכם, יש לפרסם זאת בלוחות הפורום ולא על גבי הפורום עצמו.

3.
שאלות בנוגע למוסדעות הלימוד והיכן כדאי ללמוד- נשאלו בעבר בפורום. מומלץ להריץ חיפוש לפני שמעלים שאלה חדשה, וכן- יש לשרשר את השאלה לשרשור הרלוונטי לשאלות בנוגע ללימודים. 
 אם יש מידע לדעתכם שכבר אינו עדכני, אנא עדכנו אותי.

4.
אל תפחדו לשתף ואל תחששו מביקורת. כולנו לומדים מזה בסופו של דבר. :)
** יחד עם זאת, שימו לב שאם הגולש ציין מפורשות שאינו מעוניין בביקורת, אין להעביר ביקורת על עבודותו על גבי הפורום! 

5.
כאשר אתם מגיבים וכותבים ביקורת, נסו לנסח אותה בצורה נעימה ולא תוקפנית. נמקו מדוע אתם חושבים כך. 

6.
גם ביקורות שלילית רצוי להתחיל בנקודה חיובית.

7.
אפשר לשלוח אלי תמיד הצעות, בקשות ורעיונות לשיפור ואני אשמח לענות ולראות כיצד ניתן לקדם זאת.  ביקורת לגבי אופן ניהול הפורום והתנהלותו- נא לשלוח אלי במסר.
אין להעביר ביקורת על אופן הניהול על גבי הפורום.

8. 
שמרו על תרבות דיון ועל שפה נאותה. גם אם אינכם מכירים את חברי הפורום האחרים, בסופו של דבר הפורום פתוח לכולם ויהיה כאן נחמד יותר אם כולם יכבדו איש את רעהו וינהגו בנימוס. 
אין מקום להודעות בעלות נימה מזלזלת או תוקפנית.

* בחלק מהסעיפים, הקרדיט לפודיום6 וירונימוס, מנהלי הפורום הקודמים.

המשך >>

לצפיה ב-'כתבה מרתקת על היחסיות התרבותית של צבעים'
כתבה מרתקת על היחסיות התרבותית של צבעים
<< ההודעה הנוכחית
15/07/2011 | 22:22
24
80
לצפיה ב-'ממש מרתקקקק!!'
ממש מרתקקקק!!
16/07/2011 | 12:07
3
1
וזה מסביר למה יש בלבול באקדמיה לגבי המושג "תכלת" -
במדבר פרק טו  
פסוק לח
"דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל-כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם, לְדֹרֹתָם; וְנָתְנוּ עַל-צִיצִת הַכָּנָף, פְּתִיל תְּכֵלֶת"

יש כאלה שאומרים ש"תכלת" מתכוון לסוג של סגול.
ועובדה היא שהפקת הפתיל בצורה המסורתית, ע" מעיכת סוגי חלזונות,
מפיקה פתיל בצבע סגול.

בעצם מה שהמאמר מציע הוא שאנשי קדם אמנם ראו צבעים בצורה דומה לנו, אך המשיגו (מלשון מושג) אותם בצורה פחות רגישה ויותר קרובה. זה נראה לי הגיוני, מכיוון שהצבע הכחול עצמו הוא צבע מאוד קשה להפקה. למשל - אם מסתכלים על ספר קלס שנמצא באירלנד, מוצאים כחול חזק. היו צריכים להשתמש באבן לאפיס לזולי  - אבן חצי יקרה שנכרתה באפגניסטן והובאה עד למערב בדרכי מסחר.

מכיוון שאנחנו מעצבים, אנחנו חייבים להיות מאוד מודעים להבדלים בין הצבעים ולדעת שאין דין וורוד פוקסיה כדין וורוד מג'נטה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'באופן כללי -'
באופן כללי -
16/07/2011 | 12:46
2
אני חושב על הרבה מאנשי קדם שלא היו מוצפים בדימויים וצבעים כמו בתקופתנו, והיו מאוד נטועים בחבל ארץ עם נוף חדגוני, ולכן אולי סולם המושגים שלהם היה יותר מובנה לרגישות גיאוגרפית (הר, יער, דיונה) מאשר מופשטת (צבע).
עם זאת צריך לזכור כי את הספרים המוכרים לנו כתבו שכבות האליטה המשכילות (בתנ"ך מדובר בכוהנים), שייתכן שהיו טיפה יותר חשופים לגירויים חדשים (במיוחד בחצר המלך, שבה החליפו מתנות מתרבויות שונות).
(תמונה מתוך ספריית הקונגרס האמריקני)
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'מאיפה לקחת שפתיל התכלת הוא סגול?'
מאיפה לקחת שפתיל התכלת הוא סגול?
16/07/2011 | 21:43
1
בגמרא כתוב: "היה רבי מאיר אומר: מה נשתנה תכלת מכל מיני צבעונין? מפני שתכלת דומה לים - ים דומה לרקיע - הרקיע דומה לכיסא הכבוד וכיסא הכבוד דומה לאבן הספיר"‏‏ (מסכת סוטה, י"ז עמ' א')

כך שמסתבר שחכמי הגמרא ידעו היטב לזהות את גון השמיים והים.
וגם פתילי התכלת שמופקים כיום מארגמון קהה קוצים (בעל החיים שלרוב הדעות הוא חילזון התכלת) הם בצבע תכלת כפי שאנחנו רגילים לזהותו כיום.

צבע התכלת מוזכר בתורה לא רק בהקשר לפתיל הציצית אלא גם בהקשר ליריעות מהן הכינו את המשכן (וְאֶת הַמִּשְׁכָּן תַּעֲשֶׂה עֶשֶׂר יְרִיעֹת: שֵׁשׁ מָשְׁזָר וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתֹלַעַת שָׁנִי כְּרֻבִים מַעֲשֵׂה חֹשֵׁב תַּעֲשֶׂה אֹתָם), ובבגדי הכהן הגדול ("וְעָשִׂיתָ עַל שׁוּלָיו רִמֹּנֵי תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן"). בתנ"ך הוא מוזכר בהקשר לתפאורת ארמונו של המלך אחשוורוש ("חוּר כַּרְפַּס וּתְכֵלֶת, אָחוּז בְּחַבְלֵי-בוּץ וְאַרְגָּמָן, עַל-גְּלִילֵי כֶסֶף, וְעַמּוּדֵי שֵׁשׁ").
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
16/07/2011 | 22:47
את המידע הסגולי לקחתי מהקטע הזה וגם ההוא.

בקיצור, ישנו ד"ר זיידרמן שחושב כי מדובר בסגול
כי הפקת פתיליות "תכלת" בעזרת חלזונות מסויימים מפיקה פתיליות בצבע סגול.

הדיוט שכמוני לא יכול להתווכח עם רבי מאיר,
אבל שמתי לב שבציטוט השני שלך הזכרת "תכלת וארגמן ותולעת שני",
ובשלישי "תכלת וארגמן", וברביעי האחרון מוזכר גם הצבע ארגמן.
אני רואה כאן איזשהו מבנה, דפוס, שמצביע שייתכן שהתכלת
השתייך לספקטרום הסגלגל ופחות לספקטרום הכחול,
מכיוון שהוא מוזכר בסמיכות לצבעי ארגמן ושני (שני לפי הבנתי הפשוטה זה צבע אדמדם).

והנה אנו חוזרים לדברי המאמר - התיאוריה היא שלקדמונים רגישות מושגית פחותה מאשר לימינו אנו.

כדאי לזכור גם שלצבע הסגול יש ספקטרום נרחב מאוד -
מסגול "חם" לסגול "קר" שקרוב יותר לכחול
(זוכרת את שיעורי תורת הצבע של יואל גילינסקי?).
בכל מקרה מדובר בערבוב של כחול וסגול.

(מקור התמונה באתר מכון הקודש)
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'כתבה נוספת'
כתבה נוספת
16/07/2011 | 12:53
1
3
תקשורת חזותית >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שימו לב לציטוט הזה'
שימו לב לציטוט הזה
17/07/2011 | 09:42
"אולמן טוען שהדרך הטובה ביותר לראות את העולם בצבעיו המקוריים היא דווקא באמצעות מצלמות זולות. "מבחינה טכנית, הן תפסו את המציאות באופן משכנע מאוד. כשצילמנו בתאורה צהובה, בתוך חדר למשל, כל הדברים הלבנים הפכו לצהבהבים והכחול הפך לאפור. זה נראה גרוע, אבל זה מה שקורה בעולם האמיתי"."

זה נכון שהמצלמות הללו מגזימות, אבל ייתכן שהן גם מגלות לנו את מה שהמוח מפרש כפי שהוא רגיל. כשאני הולך לתערוכה ומצלם מוצגים, אני שם לב שהמצלמה מדגימה את הצהבהבות של התאורה, ושאני "מבקש" ממנה לנטרל את האפקט הזה (ע"י שימוש באפקט מסנן תאורה) על מנת לצלם את "האמת" כפי שאני תופס אותה - קיר שהוא לבן, כאשר במציאות הוא איננו - אנחנו תופסים אותו כלבן.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'כתבה מעולה'
כתבה מעולה
17/07/2011 | 16:30
1
הקדמת אותי :)

לא מזמן היה כנס שהתייחס למקורות הצבע. לא זכיתי להגיע אליו, אבל ההרצאות נשמעו ממש מרתקות.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אני מרגיש שפספסתי בגדול..'
אני מרגיש שפספסתי בגדול..
17/07/2011 | 18:19
1
לצפיה ב-'עוד משהו מעניין ששמעתי פעם'
עוד משהו מעניין ששמעתי פעם
18/07/2011 | 19:31
15
מאדם חכם.

היה עיוור מלידה שהחל לראות.
הוא היה צריך להתסגל לעולם אחר ממה שהכיר ולז לא כל כך פשוט וכיף כפי שזה נראה לנו.
. כך למשל, כשהוא היה צריך ללכת בחדר הוא היה מעדיף לעצום עיניים ולפסוע בדרך המוכרת לו כפי שהיה רגיל לנווט, מאשר לראות לאן הוא הולך מחדר לחדר.
אבל בקטע עם הצבעים זה הכי חזק;
הראו לו חום ואמרו לו "זה חום".
אח"כ הראו לו גוון אחר של חום - בהיר יותר ואמרו לו "זה חום בהיר".
אז הוא לא הבין.
הוא אמר להם "אבל לפני רגע הראיתם לי על צבע אחר שהוא חום! הצבע הזה שונה מהצבע ההוא!
למה זה חום וגם זה חום?".....

מסתבר שאכן הגדרת הצבעים ובעיקר החלוקה לגוונים שלנו היא משהו תרבותי ומושרש עמוק בתהליכי הגדילה והחברה שלנו בלי שאנו מודעים לכך. בתוך תהליכי הלימוד שלנו, למדנו להבחין בין גוונים שונים לקשר אותם זה לזה וזאת תוך עושר שפתי מסויים. העיוור לא עובר את התהליך הזה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'מידע מפוקפק'
מידע מפוקפק
18/07/2011 | 20:35
3
3
החלוקה לגוונים ולרמות בהירות ורוויה היא מדעית. אופטית. ולאו דווקא תרבותית. אם יש צבעים בעלי ערכים דומים מאוד, זה הגיוני גם שהשם שלהם יהיה קרוב/קשור.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'הגיוני בראש שלך. בהחלט.'
הגיוני בראש שלך. בהחלט.
18/07/2011 | 20:50
1
אבל לא בתפיסה של מי שלא "גדל על זה".

זה דווקא מחזק את מה שנכתב במאמר, שתפיסת מגוון הצבעים וריבויים אינה פיזית-אופטית אלא תרבותית לשונית.
לך זה נראה ברור לגמרי הקשרים בין גוונים שונים כי גדלת על זה וזה התפתח אצלך, מינקות, יחד עם תפיסת השפה.
בהמשך זה העמיק כשלמדת בגרפיקה את תורת הצבעים. אז כל החשיבה שלך בנויה כך ואינך יכול לחשוב אחרת.
מכיוון שב"ה אנו לא עיוורים, אנו לא יכולים לחוות כלל את החוויה של תפיסת העולם באופן שונה ובוודאי לא את החוויה של מפגש מהמם עם מגוון הצבעים בלי שבכלל אנו יודעים את שמם.

אגב, לי יצא ללמוד את תורת הצבעים עם אנשים שהיה חסר להם רקע רב בפיזיקה. הם התקשו להבין מה מסבירים להם.......

תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'לא בדיוק.'
לא בדיוק.
19/07/2011 | 18:29
1
1
הקולטנים בעין שלנו הם מין קיצור דרך אבולוציוני והם לא קולטים את המידע "כמו שהוא" אלא יוצרים איזה עיבוד פנימי שלא בהכרח מקביל לתכונות הפיזיות של האור. למשל: לאור פיזיקלי יש תכונה של אורך גל. אפשר לפיכך לתאר אור באורך גל מסוים ע"י שני מספרים עיקריים, אורך גל ועוצמה. אבל בעין שלנו, מה שקורה זה שיש שלושה סוגים של קולטנים וכל אחד מהם רגיש לאורכי גל אחרים בצורות שונות. בגדול כשאור פוגע ברשתית הוא מעורר את הקולטנים האלו ברמות שונות, ככה שבמקום שני המספרים שיש לנו לאור פיזיקלי, יש לנו עכשיו שלושה ערכים אחרים לחלוטין, שמתארים את רמת העוררות של שלושת הקולטנים. אז למרות שכל דבר כמובן מבוסס על ביולוגיה והביולוגיה מבוססת על פיזיקה, יש הרבה שלבי "תרגום" מאוד שרירותיים בין האחד לשני.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אתה מדבר על קלט'
אתה מדבר על קלט
19/07/2011 | 18:52
1
אבל בדרך לקלט "טהור" של צבע מהעין להמשגה שלו, ישנו גם העיבוד האסוציאטיבי של הצבע, והמוסכמות החברתיות המכוונות את איך שאנו מפרשים את העולם.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אני לא בטוח במסקנה שלך.'
אני לא בטוח במסקנה שלך.
19/07/2011 | 18:22
1
מזה שהעיוור לא זיהה שחום א וחום ב שניהם חום, אפשר גם להסיק משהו שונה: שהנוירונים שעוסקים בראיה צריכים לקבל קלט חושי בגיל מוקדם כדי לפעול כמו שצריך, ושמשהו אצלו משובש בגלל זה. הדרך בה הוא "למד" לראות שונה מהדרך של אדם רגיל.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'כן, ייתכן שהקליטה שלו מנוונת לניואנסים'
כן, ייתכן שהקליטה שלו מנוונת לניואנסים
19/07/2011 | 18:53
1
לצפיה ב-'אתה מבלבל את הסיפור'
אתה מבלבל את הסיפור
20/07/2011 | 08:39
8
1
לא מדובר על אדם עיוור שהחל לראות.
מדובר על תכונה אחרת ששייכת ספציפית לצבע החום. שהוא צבע שנתפס לפי הצבעים שנמצאים לידו/
צבע חום בעל אותו ערך יכול להיראות שונה. בגלל זה הוא לא נחשב צבע "אמיתי". העין לא באמת רואה חום אלא משווה אותו לצבעים שלידו.
אין לזה קשר לתרבות.
ראה תמונה מצורפת. החיצים מצביעים על אותו צבע.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אה, שכחתי שגם אתה היית שם ושמעת יחד איתי'
אה, שכחתי שגם אתה היית שם ושמעת יחד איתי
20/07/2011 | 09:34
3
2
לצפיה ב-'ממש לא'
ממש לא
20/07/2011 | 10:46
1
לצפיה ב-'אתה שוכח הרבה דברים לאחורנה'
אתה שוכח הרבה דברים לאחורנה
20/07/2011 | 10:47
1
1
אני הייתי הולך להיבדק
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'אוקיי.....'
אוקיי.....
20/07/2011 | 10:49
לצפיה ב-'מדהים'
מדהים
20/07/2011 | 10:14
2
2
מתוך הלימודים שלי ידעתי שהעין קוראת צבע באופן שונה כאשר הוא בסמיכות לצבעים אחרים, אבל אני נדהם כל פעם מחדש. (אפילו דגמתי בפוטושופ וזה כמעט אותו דבר).
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'גם אני דגמתי בפוטושופ '
גם אני דגמתי בפוטושופ
20/07/2011 | 12:02
3
לצפיה ב-'זה בעיקרון אותו הדבר'
זה בעיקרון אותו הדבר
20/07/2011 | 16:36
1
זה רק טיפה שונה בגלל השמירה של הקובץ.
שים לב שיש גם גרסה שלישית של אותו צבע כשהוא מונח על רקע שחור לבן (בעיקרון זה הצבע הכי "נכון"), על הרצפה.
תקשורת חזותית >>
לצפיה ב-'זה נכון לכל צבע בכל מצב'
זה נכון לכל צבע בכל מצב
21/07/2011 | 22:53
1
אור השמש הוא צהבהב. אנחנו רואים את כל העולם בצהוב? כמובן שלא, העין מתקנת את התמונה.
בשקיעה האור נהיה יותר ויותר אדום. אנחנו רואים את הכל בגווני אדם? כמובן שלא, העין מפצה.
זה קורה לכל צבע בכל גוון, כל צבע שאנחנו רואים הוא יחסי.
תקשורת חזותית >>

הודעות אחרונות

16:02 | 21.10.13 מיקי חיפה1
06:17 | 21.10.13 Building a mystery
22:36 | 20.10.13 hallo kitti
10:55 | 20.10.13 Nathalie 6293
12:21 | 18.10.13 Building a mystery
15:02 | 15.10.13 mulon1984

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ