שאלה בקשר לשבת...

inbarush19

New member
שאלה בקשר לשבת...

איך אתם מתנהלים בעניין ניקוי שולחן?
עד כמה שידוע לי אסור להשתמש באותו סמרטוט שמנקים בד"כ משום סחיטה וזה..
במגבון משתמשים?
בנייר פשוט?
אחר?

שאלה 2-
מדוע בירושליים הדלקת נרות שבת היא כעשרים דקות לפני רוב הארץ? והיציאה היא בערך כמו כולם?

קליט

New member
אפשר לקנות גליל ענק/קטן של ניילון

ולפני שבת חותכים ומניחים על שולחן שבת 3 מפות כאלה ל 3 סעודות השבת, ובגמר הסעודה זורקים את המפה החד פעמית הזאת לפח האשפה . בעבר היה לנו מפה עבה קבועה מניילון, לא זכור לי שהיתה איזו בעיה

inbarush19

New member
וכשיש מפת ניילון קבועה

כיצד מנקים?
עם סמרטוט בהכרח אסור?

קליט

New member
עם סמרטוט יבש

ואולי עם סמרטוט לח מעט, ואם יש ליכלוך קשה אז מגרדים אותו עם הציפורן . עדיף שתשאלי רבנית או רב כי אני לא בקי בדברים אלה .

תשובה בקשר לשבת

לגבי הנילון,אנחנו קונים גליל עבה וחותחים אחד לשבת ומנקים עם מגבית.
אם קשה אפשר ליקנות דק ולהחילף כל סעודה.
לגבי הכניסת שבת בלוחות הרגילים הכניסה בירושלים היא 40דק ולדעת הרשל'צ הר' עובדיה יוסף 20 דק מכמה חישובים הילכתיים,וכן לא ניראה לי שיש הבדל בין ירושליים לשאר הערים,רק שבירושליים זכור לי שחכם בן ציון זצ'ל סובר 25ד'ק בחישוב הגובה של ההר.
האשכנזים נוהגים 40דק ואילו הספרדים 25דק.יש לציין שלדעת הספרדים אשה שהדליקה 40 דק לא יכולה לעשות תנאי שלא מקבלת שבת בהדלקה.כך זכור לי

אכן כן,מגבית כמו מגב קטן,שמשתמשים למטבח

וכן אם הניילון מספיק עבה אפשר עם מעט מים,הכל לפי רמת הליכלוך.
אני קניתי גליל לפי משקל יצא לי איזה 180 שח וכבר שנה וחצי או יותר אני משתמש

קליט

New member
יש מנהגים שונים לגבי "תוספת שבת" שזו מצוה חשובה

בירושלים הוסיפו 40 דקות, השבת בעיקרון נכנסת בשקיעת השמש, וחשוב מאוד לקבל שבת 10 דקות לפני השקיעה - שמופיעה בלוח, היות וקשה לשער מתי בדיוק השקיעה בכל מקום ומקום . . וכדאי כמובן לקבל שבת בזמן הנהוג בכל עיר ועיר . גם בזמן של צאת השבת, הספרדים מקדימים מעט מהזמן הנפוץ והמקובל, והאשכנזים מאחרים מעט . ויש את הזמן של "רבינו תם" שיש מקום לנהוג כמוהו, הן לספרדים והן לאשכנזים, ובמיוחד בחו"ל שלוקח לו לשמש הרבה זמן עד שהוא שוקע . *אין על השבת, השקט, השלוה, האוכל, הישיבה בצוותא עם המשפחה והתינוקות . . הבילוי בבית הכנסת, חברים שיעורים וחגיגות . . גאון מי שהמציא את השבת !

למעלה