לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1482914,829 עוקבים אודות עסקים

פורום העולם החרדי

התקנון 'העולם החרדי' - מטרות, כללי כתיבה ו'חוקת הפורום': בסייעתא דשמיא מטרת הפורום: להוות בית לגולשים החרדים ברשת האינטרנט, וכמקום בו יופיעו חדשות, ידיעות מידע, ודיונים אודות הנעשה הנשמע והמתרחש בציבור החרדי. גם אנשים שאינם שומרים מצוות יכולים להציג שאלות ולקבל מענה. את אלה ואת אלה - החרדים, הדתיים והחילונים המתעניינים, הגולשים ברשת, אנו מזמינים לכתוב כאן. כדי שיהיה נעים לכולנו, נבקש להקפיד על כללי הכתיבה הבאים: א. לכתוב בשפה נאותה ונקיה. לא לכתוב על נושאים שהצניעות יפה להם. לא להשתמש במילים שאינן צנועות. ב. לכתוב ללא התלהמות, השמצות או עלבונות. אם מישהו רוצה לפרסם מידע אודות המתרחש בחוגים השונים של הציבור החרדי - נשמח אם יעשה זאת, אולם נבקש להקפיד על הצגת מידע אמיתי, תוך הימנעות מהתלהמות, רכילות זולה או שמועה בלתי בדוקה. ג. אין לפגוע ברבנים, בראשי ישיבות ובאדמו"רים של הציבור הדתי והחרדי. אין צריך לומר שאסור לפגוע בשום אדם, אולם פגיעה בתלמיד חכם, מורה הוראה או מנהיג עדה חמורה כפליים. ב או אדמו"ר במובן זה הוא כל מנהיג קהילה בישראל, גם כשאינו מקובל עליך... ד. אנו מבקשים מכל אורחינו שלא לכתוב בפורום בשבת ובמועדי ישראל. תקנון הפורום 1) הפורום נועד בעיקרו לרכז ידיעות אודות הציבור החרדי והדתי. כיוון שכך, אין מקום לצטט ידיעה שאיננה קשורה לנושא זה. 2) זכותו של כל חבר' בפורום לפתוח שרשור חדש בנושא הקרוב לליבו ותואם את מטרות הפורום. 3) אין לכתוב הודעות הפוגעות בצורה אישית באחד מחברי הפורום. 4) הודעות המנסות לחשוף שמות כותבים, כאן או בפורום אחר, יצונזרו ונגד כותב ההודעה תופעל חסימה. 5) ביקורת על כתיבה עיתונאית: ביקורת מנוסחת בכבוד - כן. רכילות זולה - לא. 6) גולש המציג שאלה ביהדות, בצורה מכובדת ושקולה, יכול לפתוח שרשור חדש גם אם הוא גולש בפורום לראשונה. 7) הפותח אשכול חדש, ינסח את הכותרת באופן שתבהיר את הנושא לקוראים עוד לפני שיפתחו את האשכול. "נמצאו תפילין שנאבדו לפני ארבע שנים בנסיבות מרתקות" - כן. "עזרו למאבד" או "סיפור מעניין" - לא. 8) לעתים קורה שיותר מגולש אחד פותח שרשור בנושא משותף, בדרך כלל מחמת חוסר תשומת לב. במקרים כאלו, ישורשרו השרשורים החדשים אל השרשור הראשון. 9) אזנינו כרויה לכל בקשה, הצעה, תלונה, וכל אשר בליבכם - אך רק בתיבת המסרים. לסיום נצטט את דבריו של תומס ג'פרסון נשיאה השלישי של ארה"ב: "משטר טוב - הוא זה השולט מעט". גם אנו מעדיפים לנהל מה שפחות, כי מתוך הנסיון למדנו שאז נעים ונח יותר. אך דבר זה בידכם הוא - עזרו לנו בזה! תודה על תשומת הלב. תודה על שביקרתם. נשמח לארח אתכם שוב

אודות הפורום העולם החרדי

התקנון 'העולם החרדי' - מטרות, כללי כתיבה ו'חוקת הפורום': בסייעתא דשמיא מטרת הפורום: להוות בית לגולשים החרדים ברשת האינטרנט, וכמקום בו יופיעו חדשות, ידיעות מידע, ודיונים אודות הנעשה הנשמע והמתרחש בציבור החרדי. גם אנשים שאינם שומרים מצוות יכולים להציג שאלות ולקבל מענה. את אלה ואת אלה - החרדים, הדתיים והחילונים המתעניינים, הגולשים ברשת, אנו מזמינים לכתוב כאן. כדי שיהיה נעים לכולנו, נבקש להקפיד על כללי הכתיבה הבאים: א. לכתוב בשפה נאותה ונקיה. לא לכתוב על נושאים שהצניעות יפה להם. לא להשתמש במילים שאינן צנועות. ב. לכתוב ללא התלהמות, השמצות או עלבונות. אם מישהו רוצה לפרסם מידע אודות המתרחש בחוגים השונים של הציבור החרדי - נשמח אם יעשה זאת, אולם נבקש להקפיד על הצגת מידע אמיתי, תוך הימנעות מהתלהמות, רכילות זולה או שמועה בלתי בדוקה. ג. אין לפגוע ברבנים, בראשי ישיבות ובאדמו"רים של הציבור הדתי והחרדי. אין צריך לומר שאסור לפגוע בשום אדם, אולם פגיעה בתלמיד חכם, מורה הוראה או מנהיג עדה חמורה כפליים. ב או אדמו"ר במובן זה הוא כל מנהיג קהילה בישראל, גם כשאינו מקובל עליך... ד. אנו מבקשים מכל אורחינו שלא לכתוב בפורום בשבת ובמועדי ישראל. תקנון הפורום 1) הפורום נועד בעיקרו לרכז ידיעות אודות הציבור החרדי והדתי. כיוון שכך, אין מקום לצטט ידיעה שאיננה קשורה לנושא זה. 2) זכותו של כל חבר' בפורום לפתוח שרשור חדש בנושא הקרוב לליבו ותואם את מטרות הפורום. 3) אין לכתוב הודעות הפוגעות בצורה אישית באחד מחברי הפורום. 4) הודעות המנסות לחשוף שמות כותבים, כאן או בפורום אחר, יצונזרו ונגד כותב ההודעה תופעל חסימה. 5) ביקורת על כתיבה עיתונאית: ביקורת מנוסחת בכבוד - כן. רכילות זולה - לא. 6) גולש המציג שאלה ביהדות, בצורה מכובדת ושקולה, יכול לפתוח שרשור חדש גם אם הוא גולש בפורום לראשונה. 7) הפותח אשכול חדש, ינסח את הכותרת באופן שתבהיר את הנושא לקוראים עוד לפני שיפתחו את האשכול. "נמצאו תפילין שנאבדו לפני ארבע שנים בנסיבות מרתקות" - כן. "עזרו למאבד" או "סיפור מעניין" - לא. 8) לעתים קורה שיותר מגולש אחד פותח שרשור בנושא משותף, בדרך כלל מחמת חוסר תשומת לב. במקרים כאלו, ישורשרו השרשורים החדשים אל השרשור הראשון. 9) אזנינו כרויה לכל בקשה, הצעה, תלונה, וכל אשר בליבכם - אך רק בתיבת המסרים. לסיום נצטט את דבריו של תומס ג'פרסון נשיאה השלישי של ארה"ב: "משטר טוב - הוא זה השולט מעט". גם אנו מעדיפים לנהל מה שפחות, כי מתוך הנסיון למדנו שאז נעים ונח יותר. אך דבר זה בידכם הוא - עזרו לנו בזה! תודה על תשומת הלב. תודה על שביקרתם. נשמח לארח אתכם שוב
x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'`האם המתעללת` בתל אביב: אם חילונית'
`האם המתעללת` בתל אביב: אם חילונית
<< ההודעה הנוכחית
09/08/2009 | 09:54
33
1
`האם המתעללת` הפעם בתל אביב: אם חילונית נעצרה בחשד שקשרה את בתה למיטה.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'מה יהיה הסוף,אם יהיה?!'
מה יהיה הסוף,אם יהיה?!
09/08/2009 | 10:10
8
עד לאן זה יגיע..
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'החרדים יכבסו את הכביסה המלוכלכת'
החרדים יכבסו את הכביסה המלוכלכת
09/08/2009 | 10:16
7
של החילונים בחוץ, פעם הבאה יחשבו פעמיים לפני שיתקפו מגזר שלם
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'רואים שמה שמנחה אותך זה רווחת הילד'
רואים שמה שמנחה אותך זה רווחת הילד
09/08/2009 | 10:18
4
היא שאלה מה יהיה עם כאלה הורים ואתה עונה בריגשי...
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'גם הוא כמדומני הורה.'
גם הוא כמדומני הורה.
09/08/2009 | 10:20
3
ולכן הוא רגשי.. רק שיש הרבה לא כמוהו.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'מי שדואג לילדים מגיב כמוך'
מי שדואג לילדים מגיב כמוך
09/08/2009 | 10:43
2
מה יהי?
מתי יהיה לזה סוף להורים המיותרים האלה?ה' ישמור

מי שפרובוקטור וריגשי אומר-יופי עכשיו נכניס לחילונים.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'עם כל הכבוד לך..אודליה,'
עם כל הכבוד לך..אודליה,
09/08/2009 | 10:57
1
מי שמביא ילדים וקושר אותם,רוצח אותם וכדומה הוא פשוט אכזר.וזה לא משנה מי רגיש יותר או פחות.הבאת ילדים תתמודד/י.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'מה את אומרת???'
מה את אומרת???
09/08/2009 | 10:59
יו מוזר,חשבתי שהורה טוב מלמד את הילד להתמודד עם העולם האכזר שבחוץ ע"י הרגלתו לתת תנאים רעב מכות והשפלות..איזה קטע איתך.

תגידי את הבנת את הקשר של התגובה שלך-או בכלל את מה שבאתי לומר?
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'בעזרת ה..'
בעזרת ה..
09/08/2009 | 10:18
נקווה שהמכונה לא תתקלקל באמצע..שלא נותש קודם השגת המטרה.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'בואי נראה חילוני מפגין עבורה קודם ?'
בואי נראה חילוני מפגין עבורה קודם ?
09/08/2009 | 16:19
אף אחד לא היה מתייחס לפרשיית ה"אם המרעיבה" באופן כה כוללני, אילולא יצאו כמה מאות חרדים להפגנות אלימות למען שיחרורה.

בנוסף, עד היום, כל פעם שלא שייכו מישהו למגזר כלשהו, הייתי בטוח שהוא חילוני. עכשיו אולי אגלה שבחלק מהפעמים זו היתה טעות?

העולם החרדי >>
לצפיה ב-'הקטע'
הקטע
09/08/2009 | 10:28
2
המצחיק, שלא שיכו אותה לשום מיגזר.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'למה שישייכו אותה?'
למה שישייכו אותה?
09/08/2009 | 10:36
כשמדובר בחילונית זה אצלם כנראה שגרתי, ולכן לא מדגישים כמו אצל החרדים.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'רק שלא ישברו רמזורים לכבודה.'
רק שלא ישברו רמזורים לכבודה.
09/08/2009 | 14:00
לצפיה ב-'ומה יעשו לה ? כלום !'
ומה יעשו לה ? כלום !
09/08/2009 | 10:30
3
לצפיה ב-'למה כלום?'
למה כלום?
09/08/2009 | 10:34
ישלחו אותה להסתכלות..זה לא מספיק?
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'למה '
למה
09/08/2009 | 10:36
1
יקחו לה את הילדים
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'לא בטוח כ"כ'
לא בטוח כ"כ
09/08/2009 | 10:38
כך מצהירים בתחילה, בשביל התקשורת.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'היא לא חילונית.'
היא לא חילונית.
09/08/2009 | 13:04
3
היא התכוונה לחזור בתשובה עוד חודש.. אין כזה דבר חילונית מתעללת
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'היא ערבייה'
היא ערבייה
09/08/2009 | 13:23
2
לצפיה ב-'ערביה וחרדית זה אותו דבר'
ערביה וחרדית זה אותו דבר
09/08/2009 | 13:28
1
היא לא חילונית.. וזה מה שחשוב
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'חילונית ועוד איך'
חילונית ועוד איך
09/08/2009 | 16:16
לצפיה ב-'הוסקו המסקנות: החילונים מתעללים ב..'
הוסקו המסקנות: החילונים מתעללים ב..
09/08/2009 | 15:23
ילדים. מה, לא?
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'סליחה אבל תקראו בקשה.....................'
סליחה אבל תקראו בקשה.....................
09/08/2009 | 16:17

תגידו לי מה זה משנה איזה מגזר???????????????..

חילונית, דתיה, ערבייה?????????????

לא תופסים את העיקר?

במקום לחפש ולהתוכח על איזה מגזר..
לדעתי כולם צריכים להתעורר הממשלה כולו....

ממה גורם לאמהות או למשפחות הללו לעשות את זה?
איפה הקרובי משפחה? מה הם לא רואים סימנים?

הרווחה חייב לעבוד ולעשות בדיקה מקיפה במיוחד כשיש עוד אולי ילדים מסביב לאותם הורים שמתעללים.

צריך לדאוג אך ורק לטובת הילד.....

זה חריטה לה אותה פעוטה בראש כאשר שתגדל....

זה בעיה, גם כן הילדים לא בוחרים את הורייהם ואנחנו כהורים צריכים לדעת שלא משנה איזה קושי אנחנו נמצאים.
ואם יש בעיה כל שהיא יש גורמים שאנחנו יכולים לפנות...

אך לפעמים הבירוקרטיהבמדינה הזו היא כל כך מגעילה שלאלו שאין להם איך מדרדרים יותר ויותר
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'אתם כ"כ עלובים.....'
אתם כ"כ עלובים.....
09/08/2009 | 16:20
1
זה לא העניין אם האם חילונית או חרדית,
אלא שברגע שמישהו עובר על החוק הוא צריך להענש.
ואם אותה אם שקשרה את בתה למיטה היא חילונית
לא תיראו הפגנות המוניות להגנתה!!
על מעשה כזה צריך לשלם! ולא משנה הדת.

אתם צריכים לצאת מהבועה העכורה שלכם,
ולתת דין וחשבון כמו כל אדם אחר.

ואם זו תגובתכם על מעשה נוראי כזה של הורה,
ולא משנה אם חילוני מוסלמי או חרדי,
רק מראה לכולנו פה מי באמת אדם טוב בלב.
(כיפה על הראש לא אומרת כלום, אבל כלום).
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'גם עיור'
גם עיור
09/08/2009 | 23:34
רואה את ההסתה הפרועה של התיקשורת נגד החרדים, והטענה שלנו היא, למה כשחרדי חשוד אז זה מגיע לכותרת הראשית ומכנים אותו בכינויי גנאי מחפירים, כגון ``האם המרעיבה`` ליפני החלטה של בית מישפט, או אם קומץ נוער שוליים שורפים פחים אז הכותרת היא, ``חרדים מיתפרעים`` אני חרדי מלידה ולא היתפרעתי מימי, ויש עוד עשרות אלפים כמוני, ואדם חילוני שלא מכיר חרדים, שראה את הכותרת חרדים מיתפרעים, ורואה אותי ברחוב ישר משייך אותי לאותו קומץ שאולי היתפרע? ויש עוד מלא דוגמאות של אפליה ברורה כנגד הציבור החרדי, אז אל תתממו.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'ההבדל הוא שלא תראו אותנו רצים לרחובות'
ההבדל הוא שלא תראו אותנו רצים לרחובות
09/08/2009 | 17:10
פחים, לזרוק חיתולים ולקרוא לשוטרים נאצים בשביל שאותה אם תקבל את הילדים שלה בחזרה.
הבדל דיי פעוט, אני יודע.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'דיון מגעיל '
דיון מגעיל
09/08/2009 | 17:27
רק שנאה כלפי האחר נשמעת בו.
חרדים טוענים שחילונים ברברים, וחילונים טוענים שחרדים ברברים.  
למה לא עושים דיון שעוסק בדו-קיום וברצון להגיע לפשרה?

די כבר עם שנאת האחים הזאת!!!

אני חילונית ומין הסתם אני מרגישה יותר קרובה למגזר שלי, יחד עם זאת אין לי דבר וחצי דבר נגד
האוכלוסייה החרדית, יצא לי אפילו לעבוד עם כמה אנשים מהמגזר החרדי והם היו מקסימים, ואני
לא הרגשתי שהם שונאים אותי או משהו.  

לדעתי צריך לקחת חרדים שונאי-חילונים וחילונים-שונאי חרדים, ולכלוא אותם יממה שלמה בחדר ביחד,
בטוחה שברגע שיצא לכם להכיר אחד את השני באופן קצת יותר אישי, תפסיקו עם השנאה הזאת, כי כבר לא יהיה
לכם נעים.  

העולם החרדי >>
לצפיה ב-'פשוט נורא:('
פשוט נורא:(
09/08/2009 | 19:14
מסכנה הילדה, מה שחשוב פה זה רווחת אותה ילדה מסכנה :(
מעטים הם אלה שמכלילים וחושבים שכל הציבור החרדי מתעלל , נכון יש אם מרעיבה איתה יחד יש גם את החרדי שקפץ לבור להציל ילדה וסיכן את חייו למענה, אנחנו החילונים מודעים לזה גם.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'לא יאמן....'
לא יאמן....
09/08/2009 | 16:51
5
1
איפה החמלה שלך?! 3 ילדים חיים תחת התעללות ואתה מרשה לעצמך לשייך את זה למגזר? אתה בסדר?! אני חילונית לחלוטין, נראה לך שבגלל זה אני קמה בבוקר וחושבת את מי לקשור היום?! הפרשה של האם המרעיבה מזעזעת כי היא אמא, בלי קשר למגזר שאליו היא משתייכת! אהבה של אמא היא אהבה של אמא אצל חרדים, חילונים, ערבים וסינים! אף אחד מאיתנו לא יותר טוב מהשני בגלל הקליפה שלו!
עם הגישה הזאת אתה בטח מתפלא למה אנשים נתפסים לסטיגמות, במה אתה בדיוק נאור יותר?! ד''א- ברור לי שתמחק את ההודעה הזאת וזה לא ממש מטריד אותי- העיקר שאתה קראת מה דעתי עלייך.
רחמיי על הילדים ורחמיי הרבים על מי שמרשה לעצמו לחיות רק ע''פ מראית עין ולא מבין שטוב לב לא נמדד באורך החצאית...
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'הסיפור זה לא האמא.'
הסיפור זה לא האמא.
09/08/2009 | 19:49
2
כאלה מקרים של התעללות בחסר ישע. יש כל יום ובכמויות. כאן השאלה איך זה נעשה? ולמה זה נעשה. יש כאן שאלות שהמשטרה. ובית החולים. והפרקליטות. ומחלקת הרווחה צריכים לספק תשובות. וכשזה לא נעשה. אז אלה התוצאות.. כל העו``ד מתחיל שרואה את התיק מיד רואה שמשהו כאן לא הולך בהגיון..
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'ברור שצריך לתת את הדעת'
ברור שצריך לתת את הדעת
09/08/2009 | 21:37
1
בעניין הזה דעתך כדעתי, לי מאוד מאוד מאוד כאב לקרוא את המשפט ''כשמדובר בחילונית זה אצלם כנראה שגרתי, ולכן לא מדגישים כמו אצל החרדים''. למה לצאת מנקודת ההנחה הזאת? זה מקומם בדיוק כמו ''אצל חרדים יש תאונו ת בית כי ילד אחד מגדל את השני'', המשפט הזה מרתיח כל פעם מחדש. בהנחה שלא ביקרתי בכל בית חרדי בישראל וכנראה שמיודעי המצוטט לא ביקר בכל בית חילוני- אין מקום לאמירות כואבות כאלה. כל אמא נורמלית אוהבת את ילדיה ואל לנו לחשוב שמישהו מאיתנו יותר טוב מהשני בגלל האמונה, כמו כן אל לנו לחשוב שמישהו אחר מתעלל בילדים באופן שגרתי בגלל אמונתו. אני לא מדברת ספציפית על פרשת האם המרעיבה כי באמת יש הרבה דברים לא ברורים, אלא באופן כללי. הפורום הזה יכול לשמש גשר נהדר להידברות וקירוב לבבות, חבל לנצל כזאת במה חשובה דווקא לליבוי שנאת אחים, סטריאוטיפים ודיעות קדומות.
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'לא צריך להיות מהכואבים ומהמדוכאים'
לא צריך להיות מהכואבים ומהמדוכאים
09/08/2009 | 23:43
המציאות שלנו כוללת אנשים לא חכמים. בלעדיהם, המרקם החברתי לא היה שלם. "לא חכמים" אינם מיוחסים למגזר כלשהו אלא כולם התברכו בטיפוסים כאלו
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'הוא אמר את זה בציניות'
הוא אמר את זה בציניות
09/08/2009 | 23:58
1
בכדי שהצד השני יבין שזה מה שעושים לחרדים,שברגע שיש איזה מיקרה בעולם החרדי,אז בראש הכותרת מתנופף לו ``אם מהמגזר החרדי``וכדומה..שלא לדבר על כינוי הגנאי``האם המרעיבה``מעניין אם האם שקשרה את ביתה תכונה בשם ``האם הקושרת ,או משהו בסיגנון..אני בעד שכל אדם שיתעלל בילדיו יענש בחומרה..אבל לא כל מה שהתקשורת מציגה זה האמת,ובימיוחד שמדובר על החרדים.ישר ממהרים להסיק מסקנות,ועוד לפני ששופטים בנאדם,מפרסמים דברים מבישים,התיקשורת והציבור הפכו להיות השופטים של החרדים.אז מה בעצם צריכים בית משפט?
העולם החרדי >>
לצפיה ב-'אני מציע לך לעיין בידיעות הראשונות'
אני מציע לך לעיין בידיעות הראשונות
10/08/2009 | 00:36
1
שפורסמו בענין האם ממאה שערים שחשודה בהתעללות בבנה.
לא פורסם שיוכה למגזר כולשהו.
מי שעשה ענין גדול מכל זה הם אתם החרדים שאינכם נותנים לרשויות החוק לפעול.
אתם החרדים הפכתם את שיוכה המגזרי לסיפור גדול.

אגב מדוע אתם ממהרים להסיק שהאם מדרום תל אביב היא חילונית??
העולם החרדי >>

הודעות אחרונות

19:36 | 02.09.13 חרדסית
19:35 | 02.09.13 חרדסית
23:06 | 29.08.13 פסיפלורה29
03:55 | 29.08.13 inbarush19
18:07 | 21.08.13 inbarush19
19:37 | 20.08.13 פסיפלורה29
11:49 | 16.08.13 inbarush19

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ