אבדן הקרקעות החקלאיות...

רשר

Well-known member
מנהל
אני מכיר רק חלק קטן ממה שקורה באזור לכן רק קצת סוגיות

הישובים הגדלים בקצב גדול פורדיס וזרקא לוחצים על מעגן מיכאל משני הכיוונים כשבדרך יש אדמות חקלאיות של דור, נחשולים, מעין צבי ובית חנניה שכבר נלחץ מדרום ע"י אור עקיבא, כולם רוצים לגדול סביב כבישי 2 ו 4,
הפתרון של ותמ"ל כפתרון קבע במקום דיון רציני שנותן לכולם זמן להגיע לכלל תכנון אזורי ארוך טווח הוא רעה חולה המצטרפת לעוד אחרות שכמובן לא יעלו לדיון לקראת בחירות (רק הבטחות ללא כיסוי),
התוצאה כמובן משיכת זמן ע"י תביעות משפטיות מיותרות כדי בסוף להגיע לאיזה ממוצע שלא יתאים לאף אחד,
מי בכלל לא עולה לדיון לוויתור על שטח "רט"ג" שלה שטחים רבים בסביבה היכולים לשמש לבניה בלי לחלק את פורדיס ל 2, רט"ג גם סוגרת על זכרון מכל כיוון,
והכי חשוב עוד מעט תגיע לשם אסדת ההפקה של הגז (המנהלים כבר שוכרים דירות בישובי הסביבה),

ש מים

New member
עם חלק מדבריך אני מסכים ויש חלקים בהם אתה טועה

1. אתה טועה לדעתי (אלא אם לא הבנתי נכון) בדבר "חלוקת פרדיס ל-2". על איזו חלוקה אתה מדבר?
  2. "שטחי רטג" כדבריך, הינם שטחים חיוניים לא פחות משטחים חקלאיים או שטחי בניה. חיוניים למערך החיים הכולל (כן, כולל האנושי), חיוניים למען הבריאות הנפשית והפיזית של האדם וחיוניים עבור אנשים רבים בארץ (אולי חוץ ממך...). החוכמה היא לתכנן נכון ולפגוע השטחים החיוניים רק כמוצא אחרון. כמי שמכיר מצויין את מערך שיקולים, ההחלטות והיזמות הממשלתית (בעיקר באזור זה), אני ערב לך שכל הנ"ל לא נעשה!

רשר

Well-known member
מנהל
אין לי כלום נגד רט"ג אלא נגד הותמ"ל שמפחד ממנה

פשוט לא מעלה את השטח שסומן לדיון כי "נגזול רק מהנגזלים", אם היה מתקיים דיון תחת "חוקה" גם שטחי רט"ג היו עולים לשולחן, והדיון היה מגיע לפתרון ענייני משותף וכולם היו נאלצים לוותר קצת (כולל בניה לגובה בכפרים),
לפרדיס יש אפשרות לצמוח למזרח וצפון אך כאן הוצע למערב מעבר לעורק תחבורה 4 שצריך להתרחב, בנוסף זה יאשרר את הבלגן שקורה שם היום,

ש מים

New member
חבל שאתה כותב בלי להכיר את השטח והנתונים...

1. אין שמורות טבע (רט"ג) וגם תמ"א 22 (קק"ל) לא מונעת תכנון במזרח פרדיס.
  2. פרדיס בהחלט מתפשטת ימה וקדמה, צפונה ונגבה (כרגע קיימות - בשיווק ובבניה - 2 שכונות ענק, חלקן בקרקעות מדינה וחלק קטן בקרקעות פרטיות, במזרח פרדיס, על ההר).
  3. השיווק במזרח פרדיס - על קרקעות המדינה - מתעכב לפי דרישת המועצה המקומית.
  4. בצפון מזרח פרדיס קיימת מגבלת בניה בשל מחצבת שפייה ג'.
  5. הבניה מערבה - מעבר לכביש 4 הקיים (והמתוכנן להסטה לכיוון מערב) הינה האתנן לבעלי הקרקעות הפרטיות (ללא צורך פרוגרמטי-תכנוני אמיתי)

סבוןחדש

New member
תכניות הותמ"ל עוקפות את כל הדברים שהזכרת

לותמ"ל יש סמכות גבוהה יותר מכל תכנית והכרזה שהיא למעט תמ"א 35 שגם את התמ"א הזו מצליחה לרמוס.

ש מים

New member
נכון ולא נכון

1. לא הזכרתי שום מגבלות שותמ"ל צריכה "לעקוף", כי למעט המחצבה לא הזכרתי שום מגבלה...
  2. גם ותמ"ל לא ממש עוקפת מגבלות של מחצבות/מגבלות בריאות.

לעיתים אין ברירה - אלא לפגוע "בבשר החי" באדמות חקלאיות

הדבר נעשה בכל אזורי הארץ ולא רק באזור חוף הכרמל.
פראדיס וג'אסר אל זרקא, מצויים במצוקת דיור גדולה ובחוסר פתוח עירוני בתחום היישוב. לא רבים מבקרים/בקרו בתוך היישובים וחשו את המצוקה ואת הבעיה שאין להם להיכן להתרחב. פראדיס "דבוקה לצלע ההר ובתיה ורחובותיה הצרים "יושבים" זה על גבי זה וג'אסר "תקועה" בין הים הנחל ( כמובן קיסריה המתנכרת ) וכביש מס' 2. שם הצפיפות גבוהה אף יותר.
הגיע הזמן שיוציאו אותם מה"בוץ" תרתי משמע.

ש מים

New member
ג'סר - נכון. פרדיס - לא נכון.

ולגבי ג'סר קיימות אפשרויות (גילוי נאות ומוגבל: "היו קיימות" אפשרויות מעולות, טובות, ישימות ונכונות לדעתי, שהוכשלו ע"י 2 מנהלי מחוז של רמ"י, בעיקר בשל שיקולי עצלות, טפשות וחולשות/אגו נפוח
).

רשר

Well-known member
מנהל
כאילו במקרה לוחצים את היריבים עם תיקון 116

https://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3769693,00.html

את הערבים ואת החקלאים כאשר הכי מסכנים הם אלו שגם וגם "חקלאי ערבי"

כך המדינה שמה רגל לכל תוכנית שהותמ"ל מתכננת:
נוסיף שטחי בניה לדיור ועד שיגיעו לכניסה לדירה נפנה את כולם ונחסל דיור חלופי/זמני בשני המגזרים - שילכו לים

נשמע שאני בעד בלגן בבניה - נהפוך הוא אני בעד שמירה על החוק אבל כשמונעים מישוב לפתח תב"ע במשך 70 שנה צומחים פתרונות שלא ניתן לסגור בשיטה הסינית (בתנך נכתב תבן אין ניתן,,,)
לכן אם רוצים לפנות בניה לא חוקית צריך קודם להציע אפשרות לבניה חוקית ותמ"ל ותיקון 116 הנם עוקפי חוק שהיה קיים אך לא הופעל,

ש מים

New member
אתה כותב דברים לגמרי לא מבוססים!

אני לא יודע מה מידת ההיכרות שלך עם התכנון במגזר הערבי (לפי דבריך: אפס...). אני נמצא שם בערך מראשית שנות ה-2000. ובאחריות: אתה כותב דברים לחלוטין לא מבוססי מציאות ועובדות (בעיקר משתמש בססמאות בעלות גוון פוליטי).
תן דוגמא לישוב ש-"מנעו ממנו לפתח תב"ע במשך 70 שנה" (יודע מה, אעשה לך הנחה: 5 שנים...!). ברור שמצב התכנון במגזר הערבי מורכב ביותר אבל שימוש בססמאות לא מבוססות לא יעשה לו טוב יותר, אלא להיפך!

"הבניה הבלתי חוקית" לא צמחה ככה סתם. היא צמחה (למימדי ענק) בעיקר הודות לעצלות של מוסדות המדינה והתנהלות קלוקלת של הרשויות המקומיות. בבסיס עומד חוסר האכיפה (נכון, מקרים מסויימים, בישובים מסויימים, התכניות/המלאי התכנוני לא עמדו בצרכי הביקוש, אבל ב-25 השנים האחרונות זה כבר לא קיים והבניה הפרועה ממשיכה במלוא עוזה). אין לזה קשר להיעדר תכנון ואפילו לא לפוליטיקה, אלא בעיקר פשוט לאפשרות שניתנת לניצול - לבניה חינם, על הקרקע הפרטית...

לגבי הותמ"ל: אולי לא שמת לב, אבל המדינה היא הותמ"ל...

רשר

Well-known member
מנהל
המדינה הקימה את הותמ"ל כדי לעקוף את המדינה ואזרחיה

בעיקר כדי לעבור בשלום בחירות אבל זה כבר מזמן נהפך כדבריך ל"המדינה" כי בעצם ביטל את כל "דרך הישר"
הכרתי היטב את התכנון בצפון (קלעג'י) טוב בעצם את קשיי התכנון כשהתושבים עברו בישובים הוותיקים וקנו את ה"צריף השבדי" ככסוי לבניה מבפנים וזאת בעיקר בגלל שקיבלו בכל פניה לרשויות תשובות שליליות

ש מים

New member
הותמל

את הותמ"ל הקים פוליטיקאי(ם) קטן(ים) והוא ממשיך להתקיים ולבעוט הודות לפקידים שהתאהבו במעמד ובכוח שקיבלו. אין לו שום הצדקה מעבר לזה.
אגב, אותו תהליך ורציונאל שעמד מאחורי הול"ל הכושל. מה שמראה ש"אין חדש תחת השמש" והאגו של הפוליטיקאים ושל פקידי הממסד הוא הכוח המניע הגדול ביותר של ההרס של חיינו.

ש מים

New member
תיקון 116

הוא אחד הדברים הטובים ביותר שעשתה איילת שקד במשרד המשפטים. הבעיה והנקודה היא שלא היה בו צורך, לו רשויות האכיפה והרשויות המקומיות היו מתפקדות. אתה (וכל השוללים את התיקון וגם אלו המצדדים בבניה הבלתי בלתי מתוכננת/בלתי חוקית) צריך להבין שחוק התכנון והבניה הוא לא "חוק נגטיבי", הוא חוק שביסודו נועד להיטיב עם האזרחים. החוק מבוסס לא על "צדק" ערטילאי כלשהו, אלא על תורת התכנון העירוני והאזורי, שנועדה לתת מענה אנושי ואיכותי לאוכלוסייה - הנוכחית והעתידית. ללא החוקים והתכנון הזה, לא תוכל לסלול כבישים שימלאו את תפקידם במערכת החיים והכלכלה, לא תוכל לספק לילדים, לנוער וגם לבוגרים שטחי ציבוריים נדרשים (גני שעשועים, מגרשי ספורט ציבוריים, מוסדות חינוך), לא תוכל לשמור על בריאות הציבור, לא תוכל לספק מגורים לדורות העתיד, לא תוכל לפתח את הכלכלה ואפילו לא לשמור על רמת החיים ואיכות החיים הנוכחיים.
כל פריצה של החוק פוגעת במטרות אלו, ובתכלעס פוגעת בכלל הציבור. כל פריצה של החוק נובעת - לרוב - משיקולי כלכליים צרים של בעלי עניין ומחוסר ראייה והבנה ארוכי טווח. ואת זה אני כותב לך כמושבניק דור 4! (ואין כאן שום שאלה של "ערבים יהודיים". לכן יש בי כעס עצום על אותם טיפשים מטומטמים - ואפשר בשקט להגיד - גזעניים - שמשתמשים בטענה זו כדי להתעשר!)

למעלה