עצים לאורך ציר כרמל סומנו, התושבים חוששים שזה למטרות כריתה א

אבישי ק

New member
עצים לאורך ציר כרמל סומנו, התושבים חוששים שזה למטרות כריתה א

או העתקה לקראת הקמת מסלול המטרונית לאורך הציר הראשי.
בקריות ביצעו בדיוק את אותו הדבר והעצים הועתקו ונקלטו בצורה טובה מאד.
היום העצים האלו נראים כאילו תמיד היו שם.
אני לא מבין את החשש של התושבים.
תעלומה: מדוע סומנו העצים לאורך ציר הכרמל?
מצורפת תמונה שבה כל העצים הבוגרים בצד ימין הועתקו ונראים כאילו תמיד היו שם.

זוהי אחת הדוגמאות שבין פיתוח ושמירת הטבע ואיכות הסביבה

חיפה הייתה ידועה בעבר כעיר ירוקה. לא היו גודעים עצים שלא לצורך ושלבו את המבנה בתוך הנוף הטבעי.
היום במקום לגדוע את העץ מעתיקים אותו למקום בו הוא יממש את הפוטנציאל שלו.
ברכות לעוסקים במלאכה.

משה12333

New member
זו ברכה לבטלה. אף עץ בחיפה ואפילו כל יערות הכרמל ביחד לא

מצליחים למנוע את הנזק העצום שנגרם לתושבי חיפה כתוצאה מזיהום האוויר של מפעלי הנפט והמפעלים הכימיים שבעיר.

המנדט הבריטי השאיר לחיפה ירושה קבועה של זיהום אוויר שאינו נפסק, אפילו לא ביום כיפור.

המקרה הייחודי הזה של מרכז ארצי של תעשיות מסוכנות ומזהמות שנמצא בליבה של עיר ענק הוא מקרה שמנוגד לכל היגיון תכנוני.

שטח התעשיות המזהמות האלה רק גדל בהדרגה, אפילו ב-2017, כשתושבי העיר משלמים את המחיר באיכות האוויר שהם נושמים.

חיפה היא לא עיר ירוקה. חיפה היא עיר שחורה.

אתה מערב "שמחה" בשמחה

מטרת העצים איננה מניעת זיהום - מטרתם היא לשמור על הנוף והטבע.
ברור שחובה לסלק ו/או למנוע זיהום סביבתי הנובע מאזור התעשיה.

אבישי ק

New member
בתור תושב הקריות נעלבתי, גם בגלל שלא פתחת מפה שזה עוד יותר מ

מעליב.
אני גר בקריות, מתוך כל התעשייה הכבדה, מפעלי הצינורות עברו למרכז, נשר עברה למרכז (תהנו) נשאר רק בתי זיקוק, חיפה כימיקלים, דור ותחנת הכח.
ההר קצת רחוק מהמרכז הזיהומי.
רוב הגזים מהפליטות של בתי הזיקוק וכו... נע רוב הזמן מזרחה ומדי פעם מערבה לים, פחות לחיפה.
אני לא חושב שיזיזו את בתי הזיקוק רק מכיוון שאין לאן להזיז.

אתה נעלב מהר מדי

1. לא התייחסתי לעיר חיפה בלבד אלא לאזור כולו.
2. אני מכיר "מעט" את כווני הרוחות בארץ
3. אינני חושב שאזור תעשיה בעל פוטנציאל זיהומי גבוה צריך להיות ממוקם בלב אזור אורבני.
4. מענין מתי בקרת לאחרונה באזורי הגיאיות הצפוניים של הכרמל
5. תמיד קיימת אפשרות להזיז - זה נושא של מימון ההזזה.

אבישי ק

New member
אם פותחים את עניין זיהום האוויר בחיפה

למה לא מפרסמים את נתוני הזיהום המלאים ותמיד חלקים קטנים.
את בתי הזיקוק קשה להעביר כי אין שטח בארץ שיוכל לקלוט את המפעלים. אז מה עושים? איך מצד אחד דואגים לציבור ומצד שני דואגים לכלכלה?
ולמה לא מדברים על נתוני הזיהום של אזור המרכז? כאילו בכל הזדמנות מטאטאים מתחת לשטיח.

shershku

New member
למה צריך שני מתחמים של בתי זיקוק במדינה?

כשבערך חצי מתזקיקי הנפט מיוצאים לחו"ל?
מדוע לא להסתפק באחד ובכך להפחיד את הזיהום באשדוד או חיפה? כשלחליפין עושים שינוי אמיתי בצריכת הנפט בישראל? כלומר, מקטינים את התלות ברכב ובנפט לכלל ענף האנרגיה - ייצור חשמל ולתחבורה.

משה12333

New member
האמת היא שהבריטים קבעו בשבילנו את המיקום של רבות מהתשתיות

שקיימות היום במדינת ישראל.

לחיפה היתה חשיבות מכרעת באימפריה הבריטית כי אליה הגיע נפט בצינורות מעיראק. הנפט זוקק בחיפה ונשלח במיכליות דרך הים התיכון לכל קצווי האימפריה הבריטית, ששלטה ברוב העולם.

בעת מלחה"ע השנייה, חילות האוויר של מדינות הציר הפציצו את בתי הזיקוק של חיפה עשרות פעמים כדי לפגוע באימפריה הבריטית.

לאחר קום המדינה, הצינורות מעיראק נותקו ובמקומם ממשלת ישראל פרסה צינורות נפט מנמל אילת לבתי הזיקוק בחיפה.

אתה מבין?

הממשלה העדיפה להעביר את הנפט לכל אורכה של הארץ מאשר להעביר את בתי הזיקוק ליד אילת.

כנראה שאם יש לך תשתיות זיקוק שעובדות כבר עשרות שנים, אתה לא תהרוס אותם אלא תגדיל אותם עוד ועוד באותו המיקום שלהם.

כנראה שלא כדאי כלכלית להרוס אותם.

נתקענו עם בתי הזיקוק בחיפה לעד.

ותודה לאימפריה הבריטית.

נתקענו עם כל מדינת ישראל בגבולותיה הנוכחים אודות לבריטים

מאז מים רבים זרמו או נכון יותר לא זרמו בירדן.
אי אפשר ואסור לתלות הכל בבריטים ו/או אפילו בתורכים - אשר רבים מחוקי הנדל"ן והבניה עדין בתוקף מתקופתם.
את בתי הזיקוק בנו בחיפה כאשר היא הייתה "רחוקה" כמו אילת. בינתים חיפה וקריותיה גדלו ו"חבקו" את אזור התעשיה, שהתרחב גם הוא. זאת מבלי שנלקח בחשבון הנזק הסביבתי.
היום האזור מהווה את הבסיס הכלכלי של חיפה וכל שנוי כרוך ב"מהפכה" כלכלית חברתית, המקשה על ביצועו.

shershku

New member
אתה רוצה לומר שהמנדט הסתיים רק בשנים האחרונות?

ומדינת ישראל לא הייתה קיימת/ריבונית במשך עשרות שנים?
איפה הייתה ממשלת ישראל הייתה ב-70 השנים האחרונות?
בנוסף למה שדן אמר, יש גם תקנות וחוקים רבים שנותרו מאז ימי הטורקים - מאה שנים אחרי שעזבו ואפילו כ-130 שנה לאחר שהעות'מאנים כוננו אותם.

משה12333

New member
לממשלת ישראל לא שווה להרוס בתי זיקוק קיימים כי הקמתם מחדש

במקום אחר במדינה תעלה לה יותר מידי כסף.

בתי הזיקוק בחיפה הוקמו ע"י אימפריה אדירה ששלטה על פני רוב שטח העולם. היתה לה יכולת כלכלית בלתי מוגבלת כי היא שלטה בכל הכלכלה העולמית.

אם היא לא היתה מחליטה להקים בחיפה בתי זיקוק, לא היו היום בישראל בתי זיקוק וכל הנפט שישראל היתה קונה מחו"ל היה נפט מוכן לשימוש ולא נפט גולמי שמצריך זיקוק למרכיביו.

חיפה פשוט היתה במקום טוב באמצע בין שדות הנפט של עיראק לבין הצרכנים באירופה. לכן האימפריה בחרה בה לזיקוק הנפט שבבעלותה.

(דרך אגב, ממשלת ישראל גם לא הרסה בארץ את הבסיסים הצבאיים הבריטיים ואת שדות התעופה שלהם. אנחנו עדיין משתמשים בהם ב-2017).

אבישי ק

New member
השימוש בנפט לא יעלם מחר אבל הוא לא לנצח

במהלך כל שנות קיום המדינה האפשרות לזקק נפט בעצמנו עזר לנו לשמור על עצמאות יחסית בכל הנוגע ליבוא נפט.
כמות המדינות המיצאות נפט לעומת כמות המדינות המייצאות נפט מזוקק הוא גדול יותר.
כיום הרבה מתזקיקי הנפט מיוצאים לחו"ל בגלל שאנו מזקקים יותר מהצורך של המדינה, שזה תקין לחלוטין, אבל בעבר המצב לא היה כך והתלות בבית זיקוק אחד הייתה בעייתית ולכן הוקם בית זיקוק נוסף.
התשתיות של בתי זיקוק (כל חיפה והקריות מרושתות) הן מאד יקרות ולכן להעביר אותן או לבנות חדשות זה משימה בלתי אפשרית למדינה כלכך קטנה. פרוייקט מסכן של רכבת לעפולה או לכרמיאל הופך בארץ למגה פרוייקט.
לכן אנחנו תקועים עם בתי הזיקוק לעוד שנים לא מעטות.

משה12333

New member
הבריטים בכלל ציפו שעם סיום המנדט, היהודים יגורשו מהארץ

ע"י צבאות ערב והנפט ימשיך לזרום מעיראק לבתי הזיקוק בחיפה.

הבריטים נדהמו כשהיהודים כבשו את בתי הזיקוק שלהם ושלחו מהר את צי המלחמה הבריטי ומיכליות בריטיות כדי לרוקן את כל הנפט שהגיע מעיראק והיה בבתי הזיקוק.

כמובן שממשלת ישראל ניתקה את הצינור מעיראק. בתי הזיקוק הופעלו ע"י ממשלת ישראל והנפט הגיע למדינה במיכליות דרך הים התיכון. בהמשך, גם דרך ים סוף ומפרץ אילת.

shershku

New member
אני מכיר במצב הקיים

אבל זה לא פותר הבעיה ששני בתי זיקוק יוצרים פה.
להזכירך, בית זיקוק אחד מייצר למדינת ישראל והשני לייצוא.
למה לא לוותר על אחד ולפתח תעשייה מפותחת יותר?
אני הייתי מוותר על בז"ן חיפה ומשאיר את בז"ן אשדוד. להזכירך את המחקר שהבאתי על עליית מי הים, שזו הסיבה שלי למה לוותר על בז"ן חיפה.

אבישי ק

New member
הלוואי שהייתה צודק אבל מדובר בהכנסה לא קטנה למדינה

רוב תעשיית ההיי טק ושאר התעשיות המפותחות מרוכזות בעיקר במרכז הארץ.
ההיי טק מהווה לפי כתבה שקראתי מלפני שנתיים כ10% בערך מהכלכלה ונמצא בירידה כבר כמה שנים.
תעשיות ה"מסורתיות" תופסות נפח די גדול מהכלכלה ולצערי האחוז שלהם עולה במקום לרדת.
בנוגע לעליית מי הים, לא הייתי רץ לסגור בגלל זה את בתי הזיקוק.
הנפט לא יהיה איתנו לנצח אז בינתיים מדובר במקור האנרגיה החשוב ביותר בעולם ולכן לא יסגרו אותו.

למעלה