מדריך מצולם לתחלואי המרחב העירוני שלנו

ש מים

New member

ש מים

New member
אתה מלך!

ויודע מי האשם העיקרי? החולירות מחברת חשמל!!
אין כמעט תכנית (תב"ע) חדשה, בה הם לא נלחמים כנגד הדרישה לקווים תת"ק! ובטח ובטח שאין על מה לדבר כשהרשות המקומית מבקשת להטמין קווים קיימים (ומה התשובה של החולירות מחח"י: "התב"ע לא מחייבת..."
)

יש פה בעיה

מפעל הפיס רוצה כמובן שהדוכנים שלו יהיו כמה שיותר בולטים.
העיריות מצידן רוצות (בצדק) כמה שיותר הקצבות למבני תרבות, חינוך וספורט. תאר לך מה יעשה מפעל הפיס לעיר שתעז להזיז את הדוכנים... היא אוטומטית תוכנס לרשימה השחורה. אגב, למיטב ידיעתי מפעל הפיס לא משלם ארנונה על הדוכנים!

המחשבה נכונה אבל

אי אפשר להפיל את כל המעמסה הכספית על הדיירים מסיבה מאוד פשוטה - לרבים מהם לא יהיה את הכסף לשים על השיפוץ אפילו אם תאיים עליהם עם 5 שנים בכלא. כשאין אז אין. לך לשכונות המצוקה בירוחם, מעלות, ב"ש, לוד (ועוד ועוד...) ותבקש מהדיירים לשים 50 אלף שקל על שיפוץ... לפעמים אין להם 5 שקלים לחלב.

לכן הפתרון צריך להיות משולב ולהיות מגולם בחקיקה פרלמנטרית ולא חוקי עזר של ישוב כזה או אחר:
* באזורים שבהם שווי הנכסים/הרמה הכלכלית של התושבים גבוהה - נטל השיפוץ על התושבים, אך מתן הלוואות מסובסדות ע"י הממשלה/עירייה.
* באזורים חלשים - סבסוד של המדינה הן במענקים והן בהלוואות.
* בכל האזורים - מתן עדיפות למימון השיפוץ ע"י תמ"א 38.

הערות

דבר ראשון, אתה חייב לדאוג שכל פוסט יהיה תגובה לפוסט הראשון... זה ממש עושה בלאגן לראות את הפירמידה הזאת ומאוד קשה לענות ולהגיב (וגם קצת מוציא את החשק...)

אני מסכים איתך מאוד על כל התקלות והבעיות, ואכן יש לעיריות היכן להשתפר, אבל לפעמים צריך להבין מהו מקור הבעיה...
למשל, אי אפשר לצפות שחברת החשמל תטפל בכל הבעיות שציינת בין לילה וגם לא תוך 10 שנים... זה דרוש כסף רב ושיתוף פעולה עם העירייה. בסופו של דבר, כל החשמל העירוני ייקבר הקרקע.
גם שלטי "סכנת מוות" היא סוג של כסת"ח... ברור שחברת החשמל לא רוצה לתלות אותם, זה עולה לה כסף. אבל יעלה לה יותר משפחה של ילד אידיוט שהתחשמל...
בעיית החתולים היא בעייתית... אתה לא יכול לחסל חתולים, זה לא אתי. ואתה גם לא יכול לקנוס אזרחים תמימים שמאכילים אותם ודואגים להם. מה שאתה כן יכול לעשות, זה לסרס ולעקר, מה שעושים ומה גם שמוכיח את עצמו. זה פשוט דורש זמן והמתנה.
בעיות הריצוף היא בעיה מהשורש. ברגע שעפ"י חוק, כשאתה מוציא מכרז ממשלתי/ עירוני, אתה חייב ללכת על ההצעה הזולה ביותר - הכול נראה כמו "עבודה ערבית".

כמעט לכל בעיה שהעלת יש סיבה בירוקרטית כזו או אחרת שפשוט גורמת לדברים להיעשות על רגל אחת או לא לעשות בכלל.
זו כזו פרוצדורה לטפל בדברים האלה, שכבר עדיף להשאיר אותם כפי שהם...

ברור שאני מסכים איתך לגבי כמעט כל הטיעונים שלך. הייתי אפילו מוסיף עוד מחלות אורבניות בישראל שאני פוגש יום יום. פשוט צריך גם להבין מהו מקור הבעיה ולא רק לזהות את הבעיה.

highrise

New member
תודה על ההערה

חשבתי שיותר מסודר שכל פוסט יהיה תגובה לקודמו.

אני לא מסכים איתך לגבי עמודי החשמל. אפשר היה לדאוג לפתרון אסטטי. אפשר היה לבצע תחרות למציאת פתרון מעוצב.
לתקוע את הדוקרנים האלו וכיתוב על סכנה של מוות באנגלית בכל כמה מטרים בכל רחובות הארץ זה מחדל.
(מעבר לכיעור, מכל אפשרויות התרגום לאנגלית זו כנראה הבוטה ביותר והבוטה מדי, לא סתם מצלמים את זה).
אני לא יודע אם זו בירוקרטיה בהרבה מהתחומים פשוט התרגלנו שזה המצב וגם המתכננים והרשויות לא אוכפות גם כשיש חוק.

נכון

אתה צודק... זה לא רק בירוקרטיה. זה גם חוסר איכפתיות...
בקשר לשלטים על עמודי החשמל, זה אפילו בעיקר זה. זה וכסת"ח...

Vanzetti

New member
לגבי חתולים - הבעיה היא פחי אשפה

פחי אשפה שקל מאוד לחתולים להיכנס לתוכם, כי הם פתוחים כל היום. אם יהיו פחי אשפה שאי-אפשר להשאיר פתוחים, כמות חתולי רחוב תרד באופן דרסטי.

לא רק הפחים

בשכונה שבה אני גר (זיו בחיפה) יש רק פחים שנפתחים עם הרגל... אין שום סיכוי לחתול להכנס פנימה. זה גם הכרחי כי בשכונה יש בנוסף לחתולים גם תנים, חזירי בר ולוטרות..
המכה עצמה של החתולים נובעת בעיקר בגלל תושבים. יש לי שכנה שדואגת להשאיר להם אוכל ומים כל בוקר; ברחוב לידי (היכן שיש חנויות) יש חנות שעונים שבעל החנות מאכיל את כל חתולי השכונה ואף נותן להם להכנס ולצאת מהחנות כאילו הם לקוחות (והם אפילו ישנים לו בחלון הראווה).

הכמות לא יכולה לרדת דרסטית ברגע שיש להם מקור מזון קבוע כלשהו... לא נראה לי שאם פחי הזבל בשכונה היו פתוחים היו יותר חתולים.. אולי יותר חיות אחרות.

Vanzetti

New member
תראה, בכל מקום שיש פחי אשפה פתוחים...

...אני רואה חתולים חיים לידם וניזונים מהם באופן קבוע. לדעתי זה חלק משמעותי מהבעיה.

itamo

New member
לא מבין מה הבעיה עם חתולים ברחוב, אבל הפתרון

אין לי שום בעיה עם חתולים ברחוב וגם אני לא מבין מדוע שהם יפריעו לי, זה לא שהם תוקפים עוברי אורח או משהו כזה, אבל לדעתי הפתרון הוא סירוס ועיקור של האוכלוסיה ולא הרעבה המונית.

subatoi

New member
מסכים לגמרי.

כמו שאני מבין למה צריך לטאטא את הרחובות כל הזמן כדי שלא יהיו בהם עלים, חס וחלילה, עלים פשוטים שנשרו מעץ פשוט - אני לא מבין למה צריך את הטהרנות הזו.
פעם ראיתי איזה סרט שמראה קופים באיזו שמורה שהתרגלו לתקוף בני אדם ולקחת להם אוכל מהידיים. החתולים מפחדים במקרה הטוב, מתחבאים בד"כ ונדרסים במקרה הרע.
אין צורך בהרעבות המוניות. אם החברה לא יודעת להתמודד איתם ולהקצות כסף לסירוס/עיקור, שתתמודד עם המצב הנוכחי. לא צריך לחסל שום דבר.

הבעיה האמיתית היא לא עם בני אדם

הבעיה האמיתית היא עם כל שאר בעלי החיים - ציפורים, מכרסמים, זוחלים וחרקים - שנעלמים בגלל כישורי הצייד של החתולים (וממש לא מדובר רק על עכברים וחולדות, אלא בעיקר בעלי חיים קטנים בסביבה הכפרית ובשולי העיר).

highrise

New member
שזה חורג כבר מגדר הסביר

והתמונה הזו מירושלים ממש לא נדירה

itamo

New member
מדוע זה חורג מגדר הסביר?

איך הם מפריעים לך חוץ מההיבט הויזואלי שכנראה מפריע לך?

Vanzetti

New member
הם מתרבים בלי הספקה, ואז יש גופות של חתלתולים

בכל מקום.

itamo

New member
איפה אתה רואה גופות "בכל מקום" ?

מדי פעם נדרס איזה חתול ברחוב, אבל זה די נדיר.

חוץ מזה למי איכפת שהם מסתובבים ברחוב ומתעסקים בענייני חתולים, לא שמעתי על אף אדם שהותקף ע"י חתול או משהו דומה.

Vanzetti

New member
איפה שאנשים מאכילים חתולים או ליד פחי אשפה

בעונת הרביה (שזה בערך כל השנה בישראל) יש חתלתולים, רובם המוחלט לא שורדים (חפש בגוגל malthusian crisis) ויש גופות.

חוץ מזה, החתולים צדים ציפורים.

למעלה