אשמח לקרוא קצת דעות על טווינא

arielbe

New member
אשמח לקרוא קצת דעות על טווינא

זה מסקרן אותי באופן אישי , ואני ממדבר על הטווינא הטיפולית, זו שמטפלת באיפיון והטיפול בבעיות שונות ולא על זו של ספא - אם יש הבדל בכלל. אני באופן אישי מעוניין להמשיך להתפתח , אחרי עיסוי שבדי הוליסטי , ומחפש לגעת על ההמשך הטיבעי מבחינתי , האם עיסוי רפואי , רקמות עמוק, התמקדות בנמ"כ ובכלל. לכן זה מעניין אותי באופן כללי . תודה מראש אריאל

Spiritualized

New member
ננסה

כל מה שאני יודע על טווינא אני יודע ממטפלת שהחלפתי איתה משהו כמו 8 פעמים טיפולים. אני לא מטפל בטווינא ולא טופלתי בטוונא על ידי אף אחד פרט לאותה מטפלת. מה שהיא עשתה לי היה עיסוי מיוחד מאוד. מתבצע על מיטת טיפולים אבל עם ביגוד מלא. מכיל הרבה ניעורים וחפירות עם המרפק תוך כדי ניעור, וויברציות עם מרפקים על נמ"כ ונקודות דיקור סיני ושאר טכניקות שלא ברורות לי כי לא ממש ראיתי אבל הרגישו בערך כאילו עדר פילים רוקד לי על הגב... עיסוי מאוד מאוד מאוד עמוק ותאכלסי - בלי כניסות איטיות בהדרגה אלא ממש מתפרץ... אני אישית הצלחתי להרפות את הגוף ואיכשהו להתנתק מהכאב אבל נותר בי רושם שאם הייתי אפילו קצת דרוך ולא משוחרר - זה היה עינוי סיני ולא עיסוי סיני.... לא הייתי ממליץ לאנשים שאין להם זיקה לעיסוי עמוק עד כואב אבל הייתי ממליץ מכל הלב לאלה שיש להם
בתאבון

0 אור 0

New member
אנסה גם אני

עדיין לא קיבלתי טיפול טוינא, אבל ניסיתי להשתתף בקורס שנפתח בבית הספר בו למדתי בימי שישי. לצערי, אחרי מספר פגישות של הקורס הסתבר שאני חייבת לעבוד ביום שישי והייתי חייבת לעזוב. מהמעט שלמדתי, ראיתי שזו שיטה מאד רצינית ומיוחדת בגישתה. בעקרון הטוינא היא שיטה שמאפשרת טיפול בכל הנושאים בהם מטפל הדיקור , אך ללא המחטים. הקורס שבו רציתי להשתתף התמקד בנושאי השלד והשרירים. מבחינת האפקטיביות הטוינא היא בין פיזיותרפיה לכירפרקטיקה - כלומר מאפשרת להגיע לעומק של השרירים, לתקן בעיות יציבה ואף לבצע מניפולציות שלד ועצמות. על מנת להעניק טיפול טוב דרוש ידע תיאורטי מעמיק גם בנושא של נקודות הדיקור וגם באנטומיה, והמון דיוק בתנועה. התנועות של המגע מאד שונות מתנועות של עיסוי רגיל - עם הרבה מאד דינמיות בתוך התנועה. בלימוד מתמקדים גם בסוג התנועה, אבל גם בעומק, בלחץ ובתנועתיות.

uty76

New member
טווינה

גם אני לא עוסק בטווינא, ובכל זאת. טווינה שייכת לקבוצת עיסויים שנקראת Acupressure, ישנן כמה דרכים להתייחס לצ'י דרך נקודות האקופנקטורה. יש מחטים, מוקסה וגם עיסוי. האיבחון בטווינה הוא לפי עקרונות ה-TCM וגם הטיפול יהיה ברוח זו. התייחסות לעודף וחוסר, תנועה כלפי מעלה או תנועה כלפי מטה, פנימי וחיצוני וכו...

uty76

New member
וקח נראה לעניות דעתי

נמ"כ הן נקודות משכחות כאב, עד כמה שאני יודע. TCM - Traditional Chinese Medicine אם לקצר את ההיסטוריה של סין במאה העשרים לכדי משפט אחד אז אומר כך: ניסיתי אבל המשפט החסיר את פעימת לבה של ההיטוריה השותתת בתקופה האיומה ההיא. אז זאת שיטה ללמוד את הרפואה הסינית בצורה סכימטית ובתוך 4 שנים בלבד.

Orrza

New member
היי.

אמרו פה דברים נכונים מאוד, מצטער שלא יצא לי לענות (הייתי בשירות מילואים וחזרתי לחופשונת הבוקר). אשמח לענות וגם בהרחבה על שאלות ספציפיות יותר. מחר זה היום האחרון שלי בבית לפני שאחזור ללבוש ירוק, אז אם נספיק לפני כן, אוכל להתייחס
בברכה, אור זהבי מטפל בטויי-נה.

arielbe

New member
איך זה משתלב

אני למשל התחלתי בגיל כבר לא צעיר (40+) להתעניין ולעסוק במה שקוראים אלטרנטיבי. התחלתי עם עבודה עם אנרגיות , והיה חסר לי המגע , ולכן השלב הבא היה עיסוי שבדי הוליסטי , שמשלב בין השניים. היום , תוך כדי טיפולים, חסר לי הטיפול הספציפי בבעייה. דברים שנתקלתי בהם כמו שרירים תפוסים, כאבים בשכמות ועוד ( הכוונה לא למקרים רפאיים) כמו פריצת דיסק וכאלו שאני לא מוכן להתקרב אליהם , בטח לא כרגע) זו הסיבה להתעניינותי , אני מחפש את השלב הבא ב"התפתחות" תוך כדי עבודה. אשמח לשמוע כמה שיותר על מה להתמקד בלימודי הטויינא , האם יש קריטריונים לתעודת מטפל , המלצות ללימוד , מה מומלץ ללמוד , איפה ועוד. אריאל

חן M

New member
אריאל

אוכל להמליץ לך על עוד כיוון שיוכל לעזור בהיבט הטיפולי והמשלים לבעיות ספציפיות והוא: ללמוד קניזיולוגיה = תורת התנועה. בכדי ללמוד את הנושא הזה באופן בסיסי צריך להירשם לקורס מדריכי חדר כושר , ובכדי להתמקצע בזה יש קורסי המשך של יציבה שעשויים לשפוך המון אור על הסיבות לאיזורים מסויימים אשר תפוסים. כמדריך אישי ומטפל ביציבה היה חסר לי ההיבט של המגע ולכן למדתי עיסוי כך שאני הגעתי מן הכיוון ההפוך. אני אתאר לך דוגמא: אדם מגיע אליך לעיסוי עם כאבי שרירים בטרפזים, ועם כאבי שרירים באמצע הגב בין צידי עמ"ש ואף עם כאבי גב תחתון בתנועות מסויימות. לאחר שטיפלת בו ניכר שיפור ניכר והספאזם השרירי ירד... אך לאחר 3-4 שבועות שוב אותם כאבים חזרו. מה עושים? משלבים בין כמה כלים טיפוליים והם: אבחון: מה מקור הכאב? (אני מדבר על מקרים קלים ולא על פריצות דיסק) , ומדוע הוא מתבטא באיזורים הללו? עיסוי האיזורים בכדי להוריד את רמת הכאב / ספאזם שרירי. בניית תכנית אימון ספציפית ל: חיזוק השרירים , איזון בין שרירים אנטגוניסטיים רלוונטיים לכאב , יצירת קוארדינציה בינהם , והגדלת טווחי התנועה במפרקים הרלוונטים ויצירת מודעות להחזקה של איזורים אילו בזויות הרצויות = יציבה - ארגון חלקי הגוף השונים במנחים סטטיים ודינמיים. נניח שבאמת בדקתי ומצאתי את הדברים הבאים: למטופל יש תבנית קיפולורדוזיס שהיא בנוייה מכמה ליקויים והם: הקיפוזה נמצאת בהיפר = היפרקיפוזיס , הלורדוזה נמצאת בהיפר = היפרלורדוזיס. בדקתי מה הוביל למה ומצאתי שבעמידה ה: הקיפוזה לוקחת את עמ"ש לאחור ובכדי לשמר את מרכז הכובד הלורדוזה מפצה ולוקחת חלק אחר של עמ"ש לפנים. הלורדוזה הושפעה בעיקר מאגן מסובב לפנים. מצאתי שבשכמה טרפז עליון חזק יותר מטרפז תחתון ולכן בתנועות רבות השכמה נמשכת כלפיי מעלה ואין לה גורם מאזן . מצאתי ששרירים ספציפיים בגו חלשים ואיזורים מסוייימים בגו חסרי תנועה. מצאתי ששרירי הבטן לא מחזיקים ייצובית בצורה תקינה את הגוף בתנועות מסויימות. לכל מה שמצאתי יש קשר מסויים לכאבים ולכן במידה ואתן תכנית אימון/טיפול הדרגתית שתשלב עיסוי ועבודה על חסרים שיש בגוף המטופל כמו גמישות,קוארדינציה,חוזק(סבולת) ועוד... אוכל לסייע לו יותר.

Orrza

New member
שלום רב אריאל.

דבר ראשון, הייתי רוצה להציע לך חלופה למילה "אלטרנטיבי". כשאומרים "אלטרנטיבי" אנחנו בעצם שוללים את המקובל ומציעים משהו חלופי, אלטרנטיבי. אני לא חושב שזה נכון לקרוא למה שאנחנו עושים רפואה אלטרנטיבית, כי היא לא. אין תחליף לבדיקות מעבדה, ואין תחליף לבדיקות הדמייה כמו CT, MRI או רנטגן. אין תחליף לניתוחים לפעמים, ואין מנוס מהם, לכן אני קורא לרפואה המקובלת רפואה, ולרפואה שאני עוסק בה "משלימה". זה נכון יותר, גם לפי התפיסה ההוליסטית שיש שלם וצריך לגרום בו לאיזון. (ניתן לאזן בין סוגי הרפואה גם כן, ומה שאנחנו עושים יכול ללכת, והולך, יד ביד עם הרפואה הקונבנציונלית). ולשאלתך, אתחיל בדוגמה למה שאני עשיתי. אני עשיתי דרך מוזרה, למדתי "רק" טווי-נה במסלול שלא כלל את הרפואה הסינית. ז"א היתה התייחסות לרפואה הסינית כמו מעט פילוסופיה ונקודות עיקריות ללחיצה (נק' דיקור ראשיות) אך בתום שנתיים הבנתי שמשהו מאוד חסר לי. היה חסר לי ה"בשר" והקשר שבין הטכניקות הרבות שלמדתי לבין המקור, שהוא הרפואה הסינית. לכן בתום שנתיים של לימודי טווי-נה, התחלתי מסלול ארבע שנתי של רפואה סינית. היום אני באמצע השנה הרביעית (במסלול), למדתי המון אך עדיין מרגיש שיש לי עוד המון ללמוד כדי להגיד שאני "יודע". המלצתי הראשונה לך היא לא להתפשר. יש הרבה מקומות שמתהדרים בכך שהם מלמדים "טווי-נה", יש מעטים שמלמדים באמת טווי-נה בראייה הסינית בשילוב עם הרפואה הסינית. במכללת מדיסין למשל, מלמדים טווי-נה בראייה מערבית (צרפתית) מודרנית וזה חבל מאוד לדעתי. בעצם התשובה לשאלה "על מה להתמקד" היא על הקשר בין הרפואה הסינית לטווי-נה, מכיוון שזוהי תת התמחות של רפואה סינית. הקריטריונים משתנים ממוסד אחד למשנהו, אך בד"כ מדובר על שנת לימודים אחת לתעודה בסיסית של "מטפל" או "מטפל מוסמך" ובשנה השנייה התעודה נקראת "מטפל מוסמך" או "מטפל בכיר", האמת בולשיט.
כמו שבסין אין חגורה לבנה וצהובה כשמתחילים ללמוד אמנויות לחימה, כך גם כאן... מה שקובע את רמתו של המטפל, היא מידת ההשקעה שלו והרצינות שלו בלימוד. מה שאני אומר בעצם, זה שהטוי-נה זהו טיפול טיפולי ולא עוד עיסוי. הטיפול בו לא נובע מידיעת הטכניקות, אלא מידיעת התאוריה של הרפואה הסינית (מינימום ארבע שנות לימודים לכדי רמה סבירה) ולכן הלימודים צריכים להיות משולבים. מטפל ברפואה סינית, אשר בוחר להתמחות במקצוע מסויים יכול לבחור להתמחות בצמחי מרפא, דיקור או בטווי-נה. בברכה, אור.

arielbe

New member
ללמוד היום 4 שנים

ללמוד היום מסלול 4 שנתי , כאשר מבחינת זמן פנוי אולי יש לי אחה"צ פנוי בשבוע זה לא בשבילי - לא היום , מתאים לי נכון להיום התמחויות שונות . חוץ מזה- לימודים ארוכים נראה לי שירחיקו אותי מהמגע הבסיסי , ויהפכו הכל למשהו קר , ומרוחק , ולא של חום נתינה ואהבה. אני מקבל את ההמלצה לטווינא , אם אפשר בהיבט של הרפואה הסינית גם אם זה להתמחות בלבד. אולי יש המלצות במרכז , עדיף בשרון - אפשר במסר כדי להפר את כללי הפורום. לגבי קינזיולגיה , ומאמן חדר כושר , זה נראה לי רחוק ממה שאני היום , אפילו שאני משתדל להגיע פעמיים שלוש לחדר כושר , קצת קשה עם העבדות הזו לגוף. . אריאל

uty76

New member
אני מאחל לך עוד הרבה יותר מ-4 שנים

ומבין את מה שאמרת לגבי כך שהחיים שלנו מורכבים מפסיפס שרק חלק ממנו הוא העיסוי, גם אני חווה את החיים גם מעבר לכותלי המכללה או הקליניקה. לדעתי זאת החלטה נכונה להישתלם בעיסוי אחד במשך שנים, עקב בצד אגודל, בהתמדה ובמסירות אין קץ. כדאי כדאי כדאי - התוצאה יפייפיה!

למעלה