פסיכולוגיה שיקומית VS נוירופסיכו...

מצב
הנושא נעול.

קומרן

New member

שלום שמתי לב שבחלק מהמוסדות יש מסלוליי המשך בנוירופסיכולוגיה ובחלק בפסיכולוגיה שיקומית. מה בעצם ההבדל בין השניים?

שלום שמתי לב שבחלק מהמוסדות יש מסלוליי המשך בנוירופסיכולוגיה ובחלק בפסיכולוגיה שיקומית. מה בעצם ההבדל בין השניים?
שלום קומרן, אנסה לענות על השאלה שלך בתור בוגר של המסלול לפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת בר-אילן. כרגע ישנם באמת שני מסלולי לימוד בתחום, עם חפיפה מסויימת ביניהם. המסלול השיקומי נלמד באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת תל-אביב-יפו (ככל הידוע לי רק במקומות אלו). במסלולים אלו יש דגש על לימוד של טכניקות של פסיכולוגיה שיקומית שמיועדות למגגון של אוכלוסיות. למשל, אני למדתי על טיפול באנשים עם הפרעות נפשיות, מכורים לסמים וכו'. הדגש הוא על הצד הטיפולי ומוקדש מקום רב ללימוד טכניקות טיפוליות. למשל, באוניברסיטת בר-אילן יש קליניקה שבה סטודנטים מתנסים בטיפול תחת הדרכה וכל זאת המסגרת האוניברסיטה. המסלולים הנוירופסיכולוגים שמים לרוב דגש רב יותר על אוכלוסיות שבהם יש פתולגויה מוחית מוגדרת (כגון' פגיעות ראש טראומטיות, אירועים מוחיים וכו'). יש דגש על מחקר ועל לימוד הצד התיאורטי. בלימוד הוא יותר ממקוד, אך יש פחות מופחת על לימוד של טכניקות טיפוליות לאוכלוסיות רחבות יותר. הבדל נוסף נעוץ בכך שהמסלולים השיקומיים כוללים לרוב מספר רב יותר של סטודנטים, לעומת המסלולים הנוירופסיכולוגים (בין 5-6 סטודנטים). כמובן ששני המסלולים דומים בהם שהם מכשירים פסיכולוגים שיוכלו לאחר מכן להתחיל התמחות שיקומית ושניהם דומים בכך שהם מציעים פרקטיקום חוץ בו מתנסה הסטודנט בעבודה בשטח. בסופו של דבר יש חשיבות רבה לסטודנט, למידה בה הוא "ראש גדול" ולתחומי העניין שלו- כל אלו יקבעו את התקדמותו המקצועית. אני יכול להמליץ על שני התחומים- בסופו של דבר רבה החפיפה מההבדל ביניהם. יום טוב, יורם בראב

מצב
הנושא נעול.
למעלה