מחפש קצה חוט

מצב
הנושא נעול.
מחפש קצה חוט

מחפש קצה חוט

שלום
אני לא יודע אם זה קשור לפורום הזה אבל אני אנסה בכל זאת..
אני בן 28. כבר תקופה ארוכה מאוד (מגיל הבגרות) שאני מרגיש שאני לא יודע לבטא את עצמי.
כתוצאה מכך, אני מניח, מופיעות התפרצויות זעם אחת לשבוע בערך. התחושה ברגעים האלה היא שאני מגיע למבוי סתום בלי יכולת "לברוח" מהסיטואציה. למשל אם אני נשאל שאלה נוקבת או שאלה שדורשת ממני להסביר את עצמי, מאוד קשה לי לתת תשובה מספקת ואז אני פשוט מתפוצץ.
החלק הכי כואב בסיפור הזה הוא שהזוגיות שלי נפגעת מאוד. קשה לי לקיים שיחת עומק מבלי לגרום לאשתי לפחד מהתפרצות זעם שעלולה להתפתח בכל רגע.
בנוסף, יש תסמינים נוספים שאני לא יודע לחבר את כולם אחד לשני. יש לי אינטליגנציה רגשית ירודה, אני סובל מתלישת שיער (בלי לשים לב בדרך כלל) ואני מרגיש מאוד לחוץ ביום- יום, גם כשאין שום סיבה מוצדקת.
אשמח לכיוון/ עזרה כלשהיא... מה עושים במצב כזה?

תודה רבה.

קשיים בתקשורת בין אישית

מחפש קצה חוט

שלום
אני לא יודע אם זה קשור לפורום הזה אבל אני אנסה בכל זאת..
אני בן 28. כבר תקופה ארוכה מאוד (מגיל הבגרות) שאני מרגיש שאני לא יודע לבטא את עצמי.
כתוצאה מכך, אני מניח, מופיעות התפרצויות זעם אחת לשבוע בערך. התחושה ברגעים האלה היא שאני מגיע למבוי סתום בלי יכולת "לברוח" מהסיטואציה. למשל אם אני נשאל שאלה נוקבת או שאלה שדורשת ממני להסביר את עצמי, מאוד קשה לי לתת תשובה מספקת ואז אני פשוט מתפוצץ.
החלק הכי כואב בסיפור הזה הוא שהזוגיות שלי נפגעת מאוד. קשה לי לקיים שיחת עומק מבלי לגרום לאשתי לפחד מהתפרצות זעם שעלולה להתפתח בכל רגע.
בנוסף, יש תסמינים נוספים שאני לא יודע לחבר את כולם אחד לשני. יש לי אינטליגנציה רגשית ירודה, אני סובל מתלישת שיער (בלי לשים לב בדרך כלל) ואני מרגיש מאוד לחוץ ביום- יום, גם כשאין שום סיבה מוצדקת.
אשמח לכיוון/ עזרה כלשהיא... מה עושים במצב כזה?

תודה רבה.
קשיים בתקשורת בין אישית
לידיד שלום. תודה על השיתוף שלך ועל הנושא המאתגר שאתה מעלה לפורום.
לדעתי טיפול CBT הוא בהחלט הכתובת הטיפולית לעבודה על בעיות כפי שאתה מעלה.
בעצם אתה מעלה בעיה של תקשורת בין אישית, שמתחילה כבר בפירושים שאתה נותן לסיטואציות חברתיות ובין אישיות. טיפול CBT יכול מאד לעזור לך על ידי פריסת התהליך לשלבים והבנה הקשיים שמתעוררים בכל שלב ושלב.
השלבים הם בעצם- הבנת הסיטואציה החברתית, כולל קשיים בהתמודות מות ביקורת (אני מנחש).פירוש המצב מעורר תגובה רגשית שמשפיעה מאד על המשך ההתנהגות שלך. השלב השני הוא ארגון המסרים שברצונך להעביר, מסר זה קשור לא לסיטואציה כפי שהיא, אלא הסיטואציה כפי שאתה תופס אותה וכולל בתוכו אסטרטגיות התמודדות עם אותם המרכיבים של הסיטואציה. קרוב לודאי שה"ידיעה" שלך ש"אני לא יודע להתנסח מספיק טוב" משבשת מאד את יכולתך לארגן מסר ברור. בשלב השלישי המסר מועבר באמצעות מיומנויות תקשורת שכנראה הן לא מן המשובכות אצלך.
כאשר האדם השני מגיב, זה גורם למעגל לא יעל נוסף וחוזר חלילה.
ה- CBT יכול מאד למקד את רצף התקלות בפירוש המציאות ובתקשורת וגם לעזור לך לזהות את המקורות בילדות שגרמו, אולי, לרגישות לביקורת, או לדימוי עצמי נמוך (לפחות בהקשר התקשותי).
האם היית בטיפול בעבר? איזה סוג של טיפול?

מצב
הנושא נעול.
למעלה