מעלה עבור הגולש.ת שירן

גלמיש1

New member
מעלה עבור הגולש.ת שירן

שלום לכולם,
מצ"ב תכנית שאנו עובדים עליה עם האדריכל שלנו כבר מס' חודשים, רגע לפני שאנחנו ממשיכים הלאה לשלב התלת מימד וסוגרים את האפשרות לשינוי בחלוקת החללים, נשמח לעוד זוגות עיניים בבחינה של התכנית.
כמה פרטי רקע: אנחנו זוג עם שני פעוטות, מתכננים 3-4 ילדים. מארחים הרבה, הנוף במגרש הוא לכיוון מערב.
רוצים מבנה פשוט ככל האפשר אך שיענה לצרכינו גם 50 שנה קדימה.
בידוד וניצול סולארי קריטיים באזורנו, מתכננים לבנות בהמפ.
תודה לכל העוזרים

גלמיש1

New member
למה הבית מסובב ?

יתכן שיש לכם איזו סיבה ספציפית, אבל אני לא רואה אותה מכאן. אני כן רואה שהמיקום וצורת הבית מפלחים את המגרש הגדול לחתיכות משולשות קטנות יחסית.
אני כן רואה אדריכל שלא התיחס בשום צורה למגרש, לא חשב מה יקרה בשטחי החוץ ואיזה חללים יווצרו שם, ואיך יהיה הקשר בין החוץ לפנים. לא יודעת אם נעשתה חשיבה לגבי הנוף (ציינתם שהנוף במערב, אבל למעט מי שיושב בפינת האוכל - אף לא ממש תראו נוף מתוך הבית.
לגבי תכנון הפנים - אולי מחר אתפנה לכתוב. בינתיים אשמח אם תתיחס למה שצויין.

shirant2

New member
חזית דרומית

האדריכל שלנו העמיד את הבית כך שנוכל לנצל את החזית הדרומית באופן מקסימלי.
בסדרי העדיפויות שלנו ניצול סולרי נמצא מעל נוף מהבית, עם זאת משהו בחלל המרכזי לא מסתדר לנו נכון ולא יודעים להצביע על זה.

גלמיש1

New member
זו תגובה חלקית להערותי.

האם הגג הסולרי חשוב יותר מגינות וחצרות? יותר מתכנון הבית?
כמו שכתב בינא אין צורך לסובב את כל הבית לדרום (מה גם שזה לא ממש סובב לדרום, אלא דר.מזרח) רק בשביל פנלים סולרים. בנוסף, חשיבה קצת יותר יצירתית ממתכנן את הבית כמו שטוב לו ולחצר, ואת הגגות בהתאם להתקנת קולטים סולרים.

אם יש נוף במערב הרי שמהבית הזה לא תראו אותו כלל. אולי אם תשבו במרפסת...

בתכנון הנוכחי יש לכם מגרש גדול אבל מעשית - חצר שימושית קטנה ומשולשת שנגישה רק מאיזור פינת האוכל. רחבת הישיבה בחוץ פונה לדר.מערב שזה המקום הכי חם שמקבל שמש עזה שתחדור מתחת לפרגולה (אם יש כזאת).
מבחינה אקלימית - לא נראה שיש התיחסות לזה. למשל - אין שום הצללה על הדופן הדרומית של הבית. גם לא נראה שיש חשיבה על תכנון חיצוני, וגינון, שיספקו הצללה כזאת.
מהו האקלים באיזור? האם זה ספר מדבר שבו הימים חמים והלילות קרירים בקיץ? כי אז הכי נכון לבנות קירות עבים וכבדים שיהוו מאסה תרמית ממזגת. אם מדובר באיזור חם אז נכון יותר לפנות בית פחות מפורש שיש לו פחות שטח פנים (מעטפת) ופחות שטח גג שסופג המון קרינה. אולי הכי נכון לבנות בשתי קומות (כמו בשכונה האקולוגית בשדה בוקר).

כרגע יש לכם מבנה מאורך מאד, והמבנה הזה עם המעבר הצר למסדרון רק מדגיש את האורך. והיות שהמגרש רחב ונוח אני לא מבינה למה הגעתם דוקא למבנה הזה, ודוקא להעמדה שלו תקוע ככה בלב המגרש.
אגב שימו לב שאם תרצו למשל להתקין בריכה בחצר לשחיה, תתקשו לעשות זאת בגלל ההעמדה.

לתכנון הבית עצמו :
מרפסת כניסה - למה היא אמורה לשמש שהיא סגורה ככה? מה אמור לקרות בה? למה צריך להכניס את הבאים דרך מבואה סגורה לפני הכניסה הביתה?
אם כבר מבואה, הייתי מצרפת אותה (או לפחות חציה) לפנים הבית, כך שמרגע שנכנסת הביתה אתה לא ישר מוצא עצמך בלב המטבח+סלון, אלא יש לך רגע להסתגל, להוריד מעיל/מגפיים, להניח תיק וכו. מה שפעם קראו - הול כניסה.
המטבח - גדול ומרווח. אבל באין מזווה/חדר שרותף ובהינתן שרוב הקירות לא מאפשרים ארונות עליונים, אולי יחסר לכם מקום אחסון. כדאי לתת גישה למחסן/ח.שרות שבקצה איזור החדרים ולהשמיש אותו כחדר שרות.
כמו כן לא ברור מאיפה צץ פתאום קיר בעובי 40 סמ.?! ולמה הארון שליד המקרר מקוצר ככה? למה שלא היהי עמוק ויאכסן דברים מתאימים (מטאטא ודלי, שואב אבק) ....
ממד - הדלת שלו שנתפתחת למעבר הכי צר והכי שימושי בבית זה רעיון רע מאד. מי שהיא תפתח עליו יחטוף כהוגן, ואחרת סתם תהווה הפרעה. הפתרון הוא לייצר נישה שתבליע את הדלת, או לכל הפחות להתקין דלת הזזה.
אמבט בחדר הורים - בד"כ אלמנט מיותר והרבה יותר נוח לעשות מקלחון מרווח.
חדרי השינה מרווחים וטובים אבל העמדת הריהוט בהם תמוהה. אם תחליטו בכ"ז לבנות את הבית לפי התכנית הזאת - תדאגו לעשות תכנון פנים הרבה יותר טוב לחדרים לפני שעושים תכניות עבודה (נק.חשמל, תאורה וכו).
חדר כביסה - כרגע הכביסה ממוקמת באמבטיה. כרגע ילדיכם קטנים ומעטים, אבל בהמשך אתם לא תרצו לחכות שעות כשהבן במקלחת או בשרותים, או המתבגרת מבלה מול המראה... אם אין ברירה זה דבר אחד, אבל אם יש לכם את המחסן הזה נצלו אותו לטובת חדר שרות וכביסה, כולל היציאה החוצה לתליה.
לא יודעת למה יש לכם 23 מדרגות , אבל זה יותר מדי מדרגות ברצף (ע"פ תקן ומטעמי בטיחות). תצטרכו להאריך את המהלך ולשים פודסט באמצע.

מציעה לחשוב מחדש הן על הקונספט של המבנה, והן על אופן העמדתו במגרש. וכן להתחיל מחדש בניתוח המגרש, שימושיו, איזוריו השונים, מה אתם רוצים שיקרה בו ובאיזה אופן תוכלו לקשר אותו אל הבית. דרשו מהאדריכל שלכם ללמוד את נושא האקלים אצלכם וללמוד איך לבנות אקלימית באופן טוב ומתאים למקום. ואם הוא לא מבין באקלים - יש יועצים לנושא שיוכלו לייעץ לו.

בינא

Member
יער יתיר בדרום הר חברון נמצא על הר עם מזג אוויר יבש

בחורף קר ובקיץ אוויר הרים צלול כיין...
נדרש בית פשוט.
המערכת הסולארית לחשמל חשובה מאוד!
חיסכון באנרגיה איננו מחייב עיבוי קירות... התקדמנו מאז...
החדרים צרים מידי ואינם מרווחים.
23 מדרגות יש רק בגלל גובה רצפת הגג השטוח. אם הולכים על גג מעל קומה א' עם שיפועים, יורדות 5 מדרגות... ויש הוזלה משמעותית של המבנה.
יער יתיר יושב על סלע ולכן אין צורך בכלונסאות ומספיק יסוד רפסודה = חיסכון של עוד 120,000 ש"ח לפני מע"מ.
בניה עם אופציות עתידיות להרחבה עדיפה מבחינה כלכלית מאשר בניה מיותרת בשלב ראשון ולכן המבנה צריך להיות מתוכנן להגדלות בלי יציאה ממנו במהלך בנייתן.
יחידת הדיור יכולה להיות בשלב א' כחלק מקומת הקרקע ורק עם גידול המשפחה, בניית מדרגות וקומה א', הכל מתחת לגג מוגבה מראש.

Sanchez

Member
נראה לי שחישבת את עלות הכלונסאות...
אבל הרפסודה לא עולה כסף ?

בינא

Member
נכון, הכלונסאות וקורות היסוד הם החלק המיותר, לכן חושבה עלותם

יסוד רפסודה = רצפת קומת הקרקע לכן אין עלות נוספת

Sanchez

Member
מוזר...
הקונסטרוקטור שלי (עם קצת מעל 40 שנות ותק ונסיון) טען, שהבדלי המחירים בין ביסוס רפסודה לכלונסאות זניחים. ואצלנו בהחלט אפשר לבנות בשתי השיטות.

בינא

Member
בטח שיטען כך...

ככל שיש יותר בטון וברזל, כך הוא מרוויח יותר כסף בגלל שיטת החישוב של שכר המהנדסים בארץ...

Sanchez

Member
את זה באמת לא הבנתי...
איך בדיוק ירויח יותר כסף על "עודף" ברזל/בטון ?

בינא

Member
קונסטרוקטור מחשב את שכרו לפי קוב בטון...

כשמבצעים הרבה כלונסאות עם קטרים שיכולים להחזיק מגדל של 9 קומות למבנה של מכסימום 2 בתוספת קורות יסוד שיחזיקו את הכלונסאות כדי שלא יזוזו... זו תוספת של הרבה קוב בטון... בין 60-100 קוב... תעשה חשבון לבד...

Sanchez

Member
אז תן לי להבין משהו...
קונסטרוקטור שמתכנן בית בן קומה אחת עם כלונסאות, ידרוש מחיר גבוה יותר, מאותו קונסטרוקטור שיתכנן את אותו הבית עם רפסודה ?
&nbsp

רשר

Well-known member
מנהל
מהנדס ישראלי קובע מחיר מראש לפי כלונסאות (כל 5 מטר אורך קיר)

דרוש רפסודה ואולי תקבל הנחה קטנה מהמהנדס או להפך כי עכשיו הוא צריך לצאת מהתוכנה ולתכנן במיוחד בשבילך רפסודה - לפי שעות,
ההנחה הגדולה תגיע מהבטון והברזל

Sanchez

Member
אז תסביר לי משהו...
למה שלא יתכנן רפסודה, אבל יגבה כאילו תכנן כלונסאות ? ככה יעבוד פחות- אך יגבה יותר ?!
הרי הבונים לא מבינים/איכפת להם מה הביסוס ?
&nbsp

Sanchez

Member
למה נוכל ? הכל חוקי למהדרין...
כל אחד מתמחר איך שבא לו ומה שבא לו.
&nbsp
פשוט חוקי הכלכלה לא עובדים בדוגמאות של בינא.
במקום מישהו שסתם עובד קשה ולוקח מחירים מנופחים, אמור להגיע מישהו אחר, שיעבוד פחות קשה ויתן גם מחיר נח יותר. כמובן שהוא יהיה זה שיקטוף את מירב העבודות.

shirant2

New member
תודה על ההתייחסות המפורטת

# כשכתבתי ניצול סולרי לא התכוונתי לתאים פוטו וולטאים, אלא לניצול השמש ומהלכה הטבעי באופן המיטבי.
אנחנו גרים באזור גבוה וקר מאוד בחודשי החורף ונעים בקיץ.
# נשמח להבין איך לשנות את המבנה המאורך על מנת להגדיל חצר מבלי לוותר חזית דרומית משמעותית.ומה היית מציעה לנו למקם במערב חוץ מהמרפסת כדי שנוף יחדור לנו לבית?
# המבואה נועדה כדי למנוע כניסת רוחות קרות בכל פעם שהדלת נפתחת.
# תודה על ההפנייה לעובי הקיר וסוגיית האכסון, בהחלט נבין את הדברים לעומק.
# דלת הממ"ד היא אכן סוגייה שמפריעה לנו מאוד, היינו תחת הרושם שבכל מקום שאני אמקם את הממ"ד תהיה את התחושה/בעיה הזאת בגלל הקיר הדף.

למעלה