מספר התלבטויות בקשר לתוכנית

plastikon

New member
מספר התלבטויות בקשר לתוכנית

ערב טוב לכולם.

נעזרנו רבות בפורום בעבר, וקיבלנו עצות והמלצות ששידרגו משמעותית את התוכנית שלנו (ואת ההסתכלות שלנו במה להתמקד).

התעכבנו די הרבה מאז, אבל נראה שאנחנו חוזרים עכשיו למסלול ומתקרבים להגשה.
אנחנו כבר די שלמים עם התכנון החיצוני/פנימי של הבית, אבל כן היינו שמחים לדעתכם בקשר לכמה נקודות ספציפיות.

(תזכורת כללית - בית באזור השרון, אי אפשר לפתוח חלונות לצפון (רק זכוכית חלבית), במערב עצים (לפחות חלקית), מזרח ודרום - כביש).

השינויים הגדולים מהפעם הקודמת הם ההכנה לעליית גג עתידית (שלא מוצגת פה), ופיתוח החוץ (וגם כמה שיפורים קטנים בתכנון הפנימי).
אני מצרף גם סקיצה של אחת החזיתות, כדי לקבל תחושה של הכיוון).

(הערה - שקלנו ברצינות לקחת מתכנן נוף, אבל ויתרנו לאור העובדה שאין פה יותר מדי מקום למשחקים)

שאלות:
1. לחדר ההורים (460*290) מתוכננת כרגע ויטרינה עד הרצפה, ללא מרפסת.
האדריכלית ממליצה ואומרת שזה נותן לחדר תחושה פתוחה ומרווחת.
לי עוד לא לגמרי ברור עד כמה זה משמעותי (מעבר לחלון גדול). זה מן הסתם יותר יקר, ומדובר גם בכיוון מערב, כך שהחדר יקבל הרבה חום.
מנסיונכם, עד כמה זה משמעותי?

2. פרגולה דרומית - קו הבנין הוא 2 מטר, כך שניתן לעשות פרגולה של 80 ס"מ.
לפי החישובים שלי זה אכן אמור לתת הצללה טובה לחלונות.
השאלה אם זה לא יוצא קצת מוזר כשהפרגולה כל כך קטנה וקרובה לגדר.
מבחינת החזית הדרומית (צירפתי סקיצה), האדריכלית בכל מקרה מעוניינת לעשות איזה אלמנט "שבירה", כך שלפרגולה יש גם תפקיד עיצובי.
אני נוטה להשאיר את הפרגולה, אבל עדיין לא שלם עם זה.
(אני מודע שדווקא הפרגולה במערב היא "מיותרת" (מבחינת הצללה), אבל אשתי מאוד רוצה פרגולה/קירוי לרחבה המרכזית).

אנחנו מאוד סומכים על האדריכלית שלנו (ומרוצים ממנה), אבל נשמח לשמוע גם דעות נוספות.

כל הערה, גם בנושאים אחרים, תתקבל בברכה

תודה רבה!

גלמיש1

New member
הי שוב. טוב לראות שההצעות שלנו שידרגו את התכנון.

מהרבה בחינות. עכשיו תכנון הפנים טוב.

לגבי ההערה שלך - "שקלנו ברצינות לקחת מתכנן נוף, אבל ויתרנו לאור העובדה שאין פה יותר מדי מקום למשחקים" - נדמה לי שאתה טועה. מה שנכון באדריכלות נכון גם באדריכלות נוף, ככל שהחלל קטן יותר ככה התכנון המקצועי והמדוייק יותר חשוב.

ולשאלותיך:
לחדר ההורים - "מתוכננת כרגע ויטרינה עד הרצפה, ללא מרפסת."
א. האדריכלית צודקת שזה נותן תחושה של מרחב.
ב. אם אין מרפסת תצטרכו לעשות מעקה מחוץ לחלון, נכון?
אז הנה שתי חלופות שונות לפתרון:
1. תעשו "מרפסת צרפתית" - כלומר בליטה קטנה של אפילו 20-30 סמ. מקיר הבית, עם מעקה מפורזל יפה - ותקבלו תחושה של לצאת החוצה ולהרגיש קצת שמש/גשם/רוח וכו. מקום לשים כמה עציצים פורחים....
2. במקום דלתות עד הרצפה - חלון נמוך עם סף בגובה 30-40 סמ. זה יספק את תחושת המרחב והפתיחות, אבל ירגיש מוגן יותר, ויגן מפני חדירת מים/גשם.

בכל מקרה - חייבים תריס. חיצוני.

"פרגולה דרומית - קו הבנין הוא 2 מטר, כך שניתן לעשות פרגולה של 80 ס"מ.
לפי החישובים שלי זה אכן אמור לתת הצללה טובה לחלונות".
לא רואה למה לא לעשות. על פניו נראה שגם 50-40 סמ. יספיקו. אגב, אם מדובר בגגון מקורה - אסור לכם לבלוט יותר מ 60 סמ.

ועוד קטנה - כרגע שביל הגישה לבית קצת מעצבן בסללום שלו - מציעה לקצר קצת את האדנית ולמתן את הסיבוב .

רשר

Well-known member
מנהל
תוספת מרחב ואור זול וקל לביצוע עם חלון BAY

https://www.google.com/search?biw=1...&ved=0ahUKEwipo8vMwtfkAhUGz4UKHfeZBbsQ4dUDCAc

בפרופיל פלדה (בלגי) אין כל צורך בהכנה מסובכת בשלד כי יכול לכלול את כל הפרט ביחידה אחת שבתחתית מניחים מבפנים שיש, קרמיקה, עץ, כאדן גם לישיבה, גג תמיד זכוכית מט ולא שקופה להסתיר את האבק,
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...kL2kSNQZQnLk3vavLCsxh3G_XgVdN4U6S2MvfDKWt5jE1
התמונה, שלד של חלון מ"תובל"

plastikon

New member
תודה. אבל משהו לא מסתדר לי עם המראה שלו

גם מבפנים וגם מבחוץ.
במיוחד בגרסה עם הצלעות האלכסוניות.

plastikon

New member
תודה על ההצעות

1. אני פחות מתחבר למרפסת צרפתית, אבל החלון עם סף נמוך זה רעיון מעולה.
למעשה החלונות הדרומיים (סלון) הם כאלה, עם אפשרות לעשות חלון ישיבה.
אני משער שזה גם יכול מאוד להתאים לחדר שינה.

2. פרגולה דרומית - עשיתי את החישוב פה
מדובר על חלונות יחסית גבוהים (עם סף נמוך כאמור), והפרגולה 60 ס"מ מעליהם.
50 ס"מ עדיין בעייתי קצת בספטמבר. 80 ס"מ יותר טוב.
יש סיבה טובה לנסות בכל זאת לרדת לכיוון 50 ס"מ? נשמע לי הפרש יחסית קטן (מבחינת עלות/מראה)

3. שביל כניסה - אנחנו ביקשנו את הסיבוב, במקום כניסה ישרה.
את מציעה פשוט להאריך את המדרגות על חשבון האדנית?
או שהכוונה "להזיז" את כל המדרגות צפונה?
(בעקרון המדרגות מגיעות עד גבול המגרש בשביל שלא נצטרך לעשות עוד אדנית קטנה בגלל ההפרש גבהים)

כרגיל, תודה רבה!

גלמיש1

New member
תשובות

1. אם באמת יש חלונות נמוכים בבית, יהיה יפה לעשות חלונות באותו מודול גם למעלה. סף נמוך ועמוק שאפשר ישיבה - זה יופי. רק שימו לב - כדי שיהיה אפשר לשבת, להניח מזרן/כריות ישיבה, כדאי לעשות חלק תחתון קבוע.
וחשוב - לא לשכוח שסף כזה מהווה מרדך לרגל, כלומר אפשר לטפס עליו וליפול מהחלון. לפיכך בקומה השניה תצטרכו לעשות מעקה או סורג למניעת נפילה.

2. תראה, בין המקסימום למינימום יש מרווח. וזאת גם משום שגגון מצל כזה, יצל גם בחורף, כשדוקא רוצים לקבל את האור והשמש. אם החלק הנמוך התחתון של החלון יקבל שעה- שעתיים של שמש בשעות הבוקר, זה לא כזה קריטי. מקסימום מגיפים תריס או וילון. לטעמי חשוב יותר לקבל אור דרומי בחורף, שמאנם מגיע בזוית נמוכה, אבל החצר הצידית צרה ואני מניחה שיש בית דו קומתי (לפחות) במגרש הסמוך.

3. שביל מעוקל זה נחמד מאד (גם אצלי בבית מדרגות/שביל הגישה מעוקל) אלא שכאן העיקול חד ומתרחק מדי לטעמי. כמו כן כרגע הגישה לבית היא בין מבנה הפילרים לבין גדר המגרש. למעט אדנית צרה. לכן מציעה לקצר את האדנית, ולהזיז את המדרגות ימינה, וכך גם למתן את העיקול, וגם להשאיר עוד ערוגה בין המדרגות לגדר המגרש. ככה שהכניסה תהיה ירוקה ונעימה יותר.

ואם כבר מדברים אז בכל זאת כמה קטנות שמפריעות לי:
זוכרת עכשיו שכבר הערתי על זה בעבר... הקירות לא מסונכרנים. למה הכוונה? הקיר הקטן עם הנישה שמאחורי הדלת לא נמצאים באותו קו של קיר ח.הרחצה למרות שזה קרוב מאד. למה? זה נראה לא טוב ומעצבן בעין. ואם כבר אז גם החלון צריך להיות באותו קו. מה היתרון בנישה הפצפונת שהוא מייצר?

המרחק מדלת הכניסה לקצה הסלון הוא כ 8.5-9 מ. בעיני זה אורך מיותר. הייתי מכניסה את קיר ויטרינת הסלון פנימה בכחצי מטר לפחות. וככה מרחיבה את החצר העיקרית שלכם. או לחילופין מכניסה פנימה את מבואת הכניסה עד לקו פינת קיר הממד. מה שישאיר חצר כניסה יותר מרווחת ונעימה.
במטבח - נראה שאין מרתף, ואין מדרגות שיורדות מהקומה, לפיכך הייתי דוחפת את ארונות המטבח כולל המקרר אל מתחת למדרגות. זה יאפשר גם הסטה של המטבח פנימה, לתוך הבית. ושוב - להרחיב את המרחב החיצוני שם.

plastikon

New member
תגובות לתשובות

1. סף נמוך - הערות טובות לגבי החלוקה והמעקה. רשמתי לעצמי.

2. בדרום יש כביש, והשכן שאחריו נמצא כבר יותר רחוק ויותר נמוך, כך שהשמש החורפית הנמוכה אמורה להגיע גם כך.
(אגב, אני משער שאם מקצרים את זה ל-50 ס"מ, אז ניתן להפוך את הפרגולה לבליטה... אבל אני לא רואה איך זה עוזר
)
אני אציע לאדריכלית לקצר קצת אם היא מוצאת לנכון... כרגע אין לי העדפה חזקה בענין.

3. שביל כניסה - נראה לי שהבנתי את הכוונה שלך.
אכן יש משהו קצת מעצבן בזה שהמדרגות צמודות לגדר. אנחנו רצינו לחסוך כך את האדנית/מסלעה הנוספת. את בעצם מציעה (אם אני מבין נכון) פשוט להרחיב את הערוגה הקיימת עם השיפוע הקיים (בלי מסלעה נוספת).
בהחלט נשמע הגיוני... אני אבקש מהאדריכלית לבדוק את האפשרות (אני משער שיתכן שהמדרגות הראשונות כן יוצמדו לגדר בשביל למנוע הפרש גבהים בעייתי)

4. סנכרון קירות - אכן הערת על זה בעבר

את חלקם סידרנו, ואת חלקם האדריכלית העדיפה להשאיר (היא הראתה לי דוגמאות קרובות ולפחות לי זה לא הפריע).
לגבי החלון - הוא בקו שם כדי להתאים לחלון שבקומה א'

את צודקת לגבי הנישה - אני לא רואה למה לא לקצר את הנישה שמשמאל לדלת (שם אמור להיות הארון חשמל) כך שהנישה של החלון תבוטל.
זה כנראה שאריות מלפני ההפיכה של כיוון הדלת.

5. מרחק דלת-סלון -
הכנסת ויטרינה - בעייתי בקומה א' (בהנחה שרוצים לשמור על אותו מישור).
מבואת כניסה - אני דווקא מאוד אוהב את הכניסה הרגועה דרך המבואה הפנימית.

6. מטבח -
אנחנו מתכננים לעשות מזווה קטן/אזור אחסון מתחת למדרגות. צמצום שלו עוד יותר כבר יהיה נורא צר.
אנחנו גם אוהבים את העובדה שלא נדרש תכנון מיוחד לארונות מטבח בשביל להתמודד עם המדרגות.

כרגיל - המון תודה על כל התשובות המפורטות והזמן שאת משקיעה!

למעלה