תכנית סניטרית - שאלה לגבי קו ביוב

אהרון85

New member
תכנית סניטרית - שאלה לגבי קו ביוב

שלום לכולם,
אנו בשלב הגשת תכניות לקראת בנית בית פרטי. במסגרת תכנית סניטרית המתכנן ביצע חלק מקו הביוב מתחת לבית ולא בצורה המקיפה את הבית. לדבריו אין בכך בעיה משום החומרים היום מחזיקים מעמד שנים רבות ולכן לא יידרש לפגוע בריצוף הבית לטובת תיקונים, ולכן עדיף החסכון (הקוים יותר קצרים ועם פחות שוחות משום שעוברים ישירות מתחת לבית).
השאלות שלי: האם אין בעיה בכך שחלק מקו הביוב עובר מתחת לבית? האם עדיף שהקו יעבור מחוץ לחלק הבנוי?
מצרף תמונה של התכנית - ראו את הקוים המתחברים ל-1 ול-2.
תודה רבה!

גלמיש1

New member
אכן עדיף בחוץ. הקו מהמטבח בעייתי יותר שכן הוא עובר מתחת

לחלל הציבורי, ולא תהיה אפשרות לנקודות ביקורת מוצנעות (כמו שאפשר יחסית בחדרי רחצה).
ורוצה לומר עוד משהו על התכנית הזאת - הכייונים פה שגויים. יש לכם מרפסת דר.מערבית שתהיה מוצפת שמש בשעות הכי חמות והכי שימושיות. הפרגולה לא תועיל לשמש מערבית נמוכה. וזה שהקפתם את הבית ברחבת בטון מבטיח שגם לא יהיו עצים לתת צל.
מציעה לשקול להפוך את הכיוונים של המרפסת.
ומציעה למחוק את חצאית הבטון האיומה סביב הבית. לפחות החלק שצמוד לחדרי השינה.
וגם, לא הבנתי איך השביל למרתף מגיע למרתף בלי שום מדרגה???

רשר

Well-known member
מנהל
אם השיפועים והקטרים תקניים יש כאן בריכה אחת מיותרת

בריכה מספר 2 או לחילופין הבריכה המסומנת "ע" מיותרת
פרט לכך אין כל בעיה לבצע בצורה זו,
בהנחה שקו מתחת לרצפה 110 מ"מ אינו ארוך יותר מ 15 מטר אין כל צורך בביקורת בדרך

ממליץ להעביר את התכנית לביקורת של המהנדס

לדוגמא האם הוא מאשר להעביר צנרת אלכסונית בתוך קורת היסוד.

רשר

Well-known member
מנהל
בצילום קשה לראות את העומק של הצנרת

אבל ראיתי מעט מאוד קורות ללא מעברי צנרת
נכון רצוי שמתכנן השלד ידע היכן וכמה אבל אין בכך כל בעיה שלא נתן לתת לה מענה

אהרון85

New member
תודה לכולם. אשמח להבהרה מה קורה אם בעתיד ייפגע הקו שתחת הבית

האם לא תהיה בעיה לתקנו? האם לא תיתכן הצפה ופגיעה ביסודות הבית בשל פיצוץ שנגלה מאוחר מדי כי הוא תחת הבית?
תודה

אם חלילה ייפגע הקו מתחת לבית

אם חלילה ייפגע הקו מתחת לבית, זיהוי הנזילה יהיה מאוחר, היקף הנזק למערכות מסביב לצינור (יסודות, קרקע) יהיה גדול יותר, ועלות התיקון שלו תיהיה גבוהה משמעותית לעומת תיקון קו שעובר מחוץ להיקף הבית.

נזילת ביוב הופכת את הקרקע לאגרסיבית כלפי זיון הבטון ביסודות (דרגת חשיפה 9, 10 או 11).
נזילת ביוב מספיגה את הקרקע מטרים רבים לכל כיוון מנקודת הכשל.
פריצה מצינור (נזילה משמעותית) עלולה לסחוף קרקע, שתגרום נזקים נוספים.

בהצלחה

פלרית

New member
אצלי בדירה היתה טרגדיה

יום אחד מופיעה השכנה מהדירה בקיר המשותף של המטבח ואומרת שזורם לה נחל מהפנלים.
מדובר בבניין ישן עתיק, ואני לפני שנים העברתי את כל זרימת המים לצינורות מעקפים של פלסטיק. אמרתי לשכנה שזה לא יתכן, כי אצלי בדירה אין שום צינור ברזל של מים פעיל בקירות.
הלכתי אליה לדירה לבדוק את העניין, ואכן מים זורמים מהפנלים...
נסינו לבדוק מאיפה מגיע הנחל ולא ראינו שום אפשרות סבירה.
השכנה קראה לשכן מהדירה למטה לבדוק את עניין המים מהפנלים.
השכן מלמטה הגיע הסתכל אצל השכנה בדירה ובא לבדוק גם בדירה שלי.
המטבח שלי היה חדש חצי שנה שאחרי שיפוץ כללי. השכן פותח את הדלת תחת הכיור ומסתכל ומסתכל ושוב מסתכל... ואז שואל אותי על החיבור של הכיור לביוב ואני מראה לו את הצינור ברזל שנכנס לקיר, הצינור ברזל המקורי של הביניין.
השכן מהדירה למטה ממלמל זה לא יתכן... את בטוחה... לא יכול להיות.... אין לך שום צינור אחר...
ואז סיפר כי לפני חמש שנים החליף את הצינור ביוב בדירת השכנה לצינור פלסטיק וביטל את צינור ברזל וחתך אותו. הוא לא ידע שכיור המטבח שלי מחובר לאותו צינור ברזל. חמש שנים הביוב מכיור המטבח שלי נכנס לקיר וזרם לשום מקום....

סיפור מצמרר... הזמנתם מהנדס?

כל הברזל של המבנה היה 5 שנים במים.
אני אישית הייתי מפחדת לעמוד על הרצפה שלך, אלא אם את קומת קרקע.

פלרית

New member

צינור הביוב כמובן סודר ועבר לצינור מעקף מפלסטיק דרך ארונות המטבח החדשים....
שנתיים וחצי עברו וביניין עומד, כנראה בתים שנבנו לפני 80 שנים עמידים.
הבניין בין שתי קומות,קומת קרקע ומעל עוד קומה אחת בלבד, אני גרה בדירה למעלה.
בגלל שהצנרת בקירות היתה פעם מברזל, במשך השנים הדיירים בזמנם החופשי עשו מעקפים שונים ומשונים (ריפוי בעיסוק), והיום הכל נראה מדהים....
שלל צינורות מים שחורים סביב סביב בכל מיני זויות, צורות, קומבינות ומעברים. צינורות ביוב מתפתלים על הקירות וסביב חלונות, צינורות מרזבים זוחלים בשיפועים שונים וזוויות.
לפני שנה שכן למטה בקומת קרקע שיפץ והעביר גם צינור חשמל על הקיר מהקומה למעלה בחדר מדרגות שיוצא ועובר מעל לכניסה ויורד לדירה שלו. היה ויכוח נוקב על הקישוט החדש שנוסף בחדר מדרגות ועל הבניין, ובסוף הצינור כוסה בפלסטיק לבן כמו פלסטר בולט על הבניין.
בזמן השיפוץ השכן בקומת קרקע רצה להחליף גם את המרצפות. הבלטות הורמו ומתחת היה רק חול, חפרו יותר וחול ומתחת עוד חול וחול. פשוט מדהים.

הערות על פיתוח החוץ

תכנון פיתוח החוץ שלכם ממש לא טוב.
מדרגות הכניסה לא תקניות בעליל וגם לא נוחות.
&nbsp
תועפות הבטון מיותרות, יקרות. ההליכה מסביב למבנה תהיה לא נעימה. יש חלופות טובות פי כמה.
&nbsp
הגבהים בלתי אפשריים לביצוע, הנייר אולי סובל הכל, אבל אי אפשר שיהיו 2 יציאות מהבית, שתיהן כמובן באותו הגובה, ויש שיפוע ביניהן. זה פשוט לא יתכן. גם אם מצויר חץ על הנייר, זה לא יתכן בפועל. המשמעות היא שיהיו לכם בפירוש בעיות ניקוז.
&nbsp
מקום קו הביוב גומר לכם לגמרי את האפשרות לשתול עצים לכל אורכו, בהחלט אפשר אחרת.
&nbsp
מיקום בור החלחול פשוט חסר הגיון. מי שמיקם אותו לגמרי לא מבין מה הוא עושה!
( הכוונה למה שאצלכם כתוב כ"בור ספיגה". בור ספיגה זה משהו אחר!!!)
&nbsp
ואולי מישהו כבר ילמד אדריכלים שלא לעשות סימוני מפלס בפיתוח חוץ?!?! לכל כך הרבה אדריכלים יש אותה "מחלה". בחוץ לא מפלסים כלום, לא מסמנים את סימון המפלס!
&nbsp
אני מקווה שאתם מבינים שתהיה לכם חצר, לא תהיה לכם גינה, ואתם יכולים לגמרי לשכוח ממדשאה.
אם חלמתם על מדשאה לילדים עם כמה עצי פרי - תשכחו מזה.
אם רציתם חצר מרוצפת עם שורת פרחים בהיקף, אז מצוין, כי זה מה שקיבלתם.

מאגר

New member
הבעיה היא שלא תוכלו להתקין טוחן אפשה

טוחן אשפה אינו מוסגל לדחוף בזרם הקבוע יותר מאשר עד 2.5 או 3 מטר והאלכסון הזה גדות מדי עדיף להוסיף כרכה או שתים מאשר לחסום אפשרויות עתידיות

מאגר

New member
כן זה פשוט מאוד

טוחן אשפה לא יכול לדחוף את הבוצה לאורך העולה על 2.5 מטר ואז כל פעם יהיו לכם סתימות וזה לא סתם ידע אלה מניסיון באחד הבתים שעשיתי שיפוץ החליפו את מיקום המטבח לפי נתוני היצרים של טוחני האשפה הם הוזהרו אבל עשו בכל זאת עכשיו טוחן האשפה עומד כאבן שאין לה הופכין. זה יהיה משגה לא לעשות את המערכת הביוב היקפית ולנסון לחסוך בזה מאחר והעלויות יחסית לבניית הבית בטלות ב60

רשר

Well-known member
מנהל
מוזר, אבל ככל שמוכר לי טוחן אשפה אינו דוחף יותר מ 20 ס"מ

אחר-כך יש סיפון שממנו והלאה הכל תלוי בשיפוע וכמות המים ללא כל קשר לטוחן,
אם תוצאות הטוחן נתקעות גם גרגר אורז שנפל לכיור יתקע,
לכן עדיף לקו ארוך קוטר לפחות 110 מ"מ גם אם בפועל מחובר אליו רק כיור כך שתהיה אפשרות להכניס ציוד נקוי,

טוחן אשפה ביתי כולל פתח בגודל קבוע לכניסת אשפה (8 ס"מ), פתח בגודל קבוע ליציאת חלקים טחונים בגודל עד 6 מ"מ (32-40 מ"מ), לכן כל עוד הסיבובים זהים (כולם עד 3000 סל"ד) הספק המנוע לא חשוב כלל 1/2-2HP טוחנים אותו הדבר רק התשלום לקניה וצריכת החשמל משתנה,

מאגר

New member
רשר הנה הסבר מקצועי יותר

מה שיוצא מטוחן אשפה הוא למעשה עיסה כזו אואחרת של פסולת מטבח ומזון מאחר והטון אינו יכול לדחוף יותר מאשר 20 ס"מ שאר הדך אכן תלויה בקוטר הצינור ובשיפוע שלו אם תעשה שיפוע גדול יעברו הנוזלים ותשאר הבוצה אם תעשה שיפוע לפי התקן לא תמיד הבוצה כבוצה תעבור ויקח לה זמן להשתף כאשר הבוצה נשארת בצינור חלק ממנה מתיבש ונדבק לדפנות ולא תמיד משתחרר עם זרם המים הבא תלוי בכמות המים ובסוג הבוצה שהתקשתה כאשר מדובר בצינור קצר שמגיע לבריכה סיכוי גדול יותר שגם אם נישארה בוצה בצינור היא תשתף בהזרמת המים הבאה כי לא תמיד מפעילים את הטוחן ואז בבריכה היא תשתף עם השופכין והדלוחים כאחד לכן ממלץ ע"י היצרנים שצינור הניקוז של טוחן האשפה יהיה ככל האפשר קצר יותר ולא יעלה על 2.5 מטר אורך במקרה זה קוטר צינור גדול יותר שמש רק את כיור המטבח לא בטוח שימנע את הידבקות הבוצה לצינור ויצור במשך הזמן סתימה.
זה הסבר שקיבלתי בזמנו ממהנדס אינסטלציה שהיסביר למה היו סתימות באותה דירה למרות שצינור הניקוז היה שם 3 צול.באורך של 6 מטר

רשר

Well-known member
מנהל
ההסבר סותר את מה שאתה ואני יודעים

כי מתיחס ליציאה ישירה מהטוחן לקו בעוד טוחן מחובר לסיפון וממנו לקו 50 שמתחבר בהמשך לצינור 110-160 והם לרוב לפחות 15 מטר ולא נתקע בהם כלום אלא אם בוצע לא נכון.
אם בסיפון לא נתקע אז גם בצינור לא יתקע

שיראב7893

New member
אני לא איש מקצועאבל גם לי נראה יותר הגיוני שזה לא יעבור מתחת

לבית. לכי תדעי מה יהיהה.... עדיף לעשות את זה ארוך יותר מאשר לשלם ים ככסף במידה ו..

ליה 50

New member
קבלן ביצוע מומלץ בחום

מחפשים קבלן שייתן לכם שקט???.
חברה ותיקה בתחומה לביצוע עבודות שיפוצים,בניה,ושלד
כי אנחנו מחוייבים: למקצועיות,שירות,אמינות ועמידה בלוחות זמנים.
לחברה אין ספור פרוייקטים מוצלחים בתחום.
052-4414149
אתר: www.yukraltd.com

למעלה