חדרי שירותים ואמבטיה

plastikon

New member
חדרי שירותים ואמבטיה

שלום,

אנחנו נמצאים בתחילת תכנון (לאחר סקיצות ראשוניות), ועלו לנו תהיות לגבי שירותים ואמבטיות - מספרים וחלוקות.
ברור לנו שהתשובות סובייקטיביות, אבל נשמח לשמוע מהנסיון/עצות שלכם -

אנחנו זוג+4 (עם הפרשים די קטנים), ומתכוונים לבנות 2 קומות.
בקומת כניסה יהיו שירותים+מקלחת (הממ"ד ישמש כיחידת אירוח)
בקומה א' כרגע יש:
1. יחידת הורים (שירותים+מקלחת)
2. חדר אמבטיה, הכולל שירותים

מאחר ואנחנו צופים צוואר בקבוק בשירותים/אמבטיה בבוקר ובערב - ביקשנו מהאדריכלית להוסיף עוד חדר שירותים.
היא הוסיפה, אבל כמובן שזה בא על חשבון משהו אחר... ובינתיים נכנסתי לחשוב על יותר לעומק.
יש כאן למעשה 2 עניינים קשורים/נפרדים -
1. כמה חדרי שירותים "צריך" בשביל 4 ילדים בגילאים קרובים
בשביל "עומסים חריגים" אין לי בעיה שישתמשו בשירותים בקומת כניסה וביחידת הורים, אבל אם ביום-יום משתמשים במקביל ב-2 חדרי שירותים, נראה לי שכדאי לתכנן 2 חדרים לשימושם.

2. הפרדת שירותים ואמבטיה - זה מן הסתם יותר בזבזני במקום, אבל מבחינה פונקציונלית - אין יותר מדי הגיון לחבר את השירותים והאמבטיה. מישהו הולך לשירותים - ואי אפשר להתקלח. ולהיפך.
כשיש חדר שירותים נוסף זה יותר הגיוני - השירותים באמבטיה משמשים כגיבוי. אבל נראה לי מוזר להתחיל לחנך שצריך ללכת לשירותים האלה רק אם השניים תפוסים...

אשמח לשמוע עצות ותובנות (ההשערות הנ"ל מבוססות בעיקר על ההגיון שלי... אין לי עדיין החלטה
)

תודה!

LCX

New member
שירותים נוספים

לא ציינת היכן ממוקמים שאר החדרים בהם ישנו הילדים, אז אני משער שזה בקומה א' יחד עם חדר השינה של הילדים.
לדעתי זה רעיון מצויין לעשות שירותים נוספים בקומה העליונה כל עוד התכנון ומספר המ"ר מאפשרים את זה.
אצלנו פשוט לא מתאפשר כי שירותים נוספים לוקחים עוד 3 מ"ר (וצריך עוד כיור) בערך שממש אין לנו אותם.
בכל אופן, הכיוון שלך צודק לדעתי.
דרך אגב, בבית של הורי, שירותי הילדים היו מופרדים מהאמבטיה ולא הייתה עוד אסלה בחדר האמבטיה, זה היה לא נוח וזכור לי לא מעט פעמים שנאלצתי לרדת לקומת הקרקע- שם היו שני שירותים.

גלמיש1

New member
דעתי - אמנם לנו יש 'רק' 3 ילדים, אבל הן 3 מתבגרות!

תיאור הקומות דומה. בקומת הקרקע חדר רחצה מלא כולל אסלה.
בקומת החדרים - יח.הורים ומקלחת ילדים. 13 שנים לא הרגשנו שיש בעיה עם כמות האסלות. גם אם מתארחים פה גדודי חדרים (כרגע יש 3 חברות שנשארות ללון) במקרה הכי גרוע יורדים להשתמש למטה. וגם לא נורא אם יש קצת תור לפעמים. זה בריא להם ללמוד קצת דחיית סיפוקים

&nbsp
לסוגית האסלה בתוך/מחוץ לאמבט - כשהילדים קטנים חשוב שתהיה אסלה בחדר הרחצה. המון פעמים התגלה צורך לשרותים באמצע האמבטיה...

plastikon

New member
תודה על התגובות

טיעונים מעניינים לכאן ולכאן... אני עדיין תוהה.
&nbsp
LCX - בקשר לבית הוריך - האם החוסר נוחות נבע גם מההפרדה בין השירותים לאמבטיה, או רק מעצם זה שהיה רק חדר שירותים אחד?
&nbsp
נראה לי שאני יכול להתמודד עם הילדים שצריכים שירותים באמצע האמבטיה (מעצבן גם כשזה באותו חדר. אנחנו בד"כ שולחים אותם לשירותים לפני שהם נכנסים), אבל אני מפחד שמקבלים 2 חללים קטנים במקום אחד מרווח.
מצד שני, משהו בהפרדה הזאת מאוד מושך אותי (אפילו אם יהיה עוד חדר שירותים בקומה)

LCX

New member
שירותים

חוסר הנוחות נבע בעיקר כי היה רק שירותים אחד. אין ספק שגם היה קצת מציק שלא היו שירותים בחדר האמבטיה.
אני חושב שכדאי להתחיל מלבקש שירותים נוספים מהאדריכלים, לבדוק שיש בכלל מקום ומטרים לזה, ואז לבחון את המצב. לרצות זה נכון וחשוב, אבל מהר מאוד מבינים שיש הרבה אילוצים.
בבית שאנחנו מתכננים עכשיו, מאוד רצינו שירותים נוספים בקומת הקרקע מעבר למקלחת-שירותים של חדר האורחים. זה פשוט לא הסתדר וירדנו מזה. פשוט נראה לנו מוזר שאורח יכנס לחדר שהוא גם מקלחת. ובנוסף, רצינו לאפשר פרטיות מלאה למי שמתארח ושלא יכנסו לו למקלחת-שירותים שאר האנשים ושהכניסה למקלחת שירותים של חדר האירוח תהיה רק מתוך החדר עצמו ולא כמו שנאלצנו לעשות בסופו של דבר. (המחשבה הייתה גם שאם יום אחד נרצה בעצמנו לעבור לחדר בקומת הקרקע, תהיה לנו מקלחת משלנו ושיהיו שירותי אורחים נפרדים).

plastikon

New member
זה בעקרון מה שביקשנו - להוסיף עוד שירותים

הבעיה שזה יצא קצת תקוע.
לחילופין האדריכלית הציעה להוסיף את השירותים בחדר שירות, אבל זה מרגיש לנו קצת מוזר...
אני אשתדל להעלות את הסקיצות המעודכנות בהמשך (גם בשביל הערות אחרות)

שרותים

כרגע הילדים קטנים והכל קורה במקביל. די מהר זה ישתנה והסדר יום שלהם ישתנה ויתבזר.

לגבי הוספת חדרי שרותים: החסרון בזה וזה בא על חשבון דברים אחרים שיכולים לתת ערך יותר גבוה או יומיומי (תדיר ושאינו תדיר) כשיש 4 ילדים צריך גם יותר חדרים וגם אזור ציבורי גדול יותר.
בנוסף זה עוד שרותים לתחזק ולנקות.

פיצול שרותים מאמבטיה: ברוב התכניות שראיתי (יש פה אחת בדיון למטה) מתקבלים בסוף חללים קטנים.

plastikon

New member
הילדים בגילאים די קרובים

ולכן אני משער שהסדר יום שלהם יהיה יחסית דומה
&nbsp
ואכן, גם אצלנו כרגע השירותים הנוספים באים על חשבון דברים אחרים.
אני מתחיל לחשוב שאם אנחנו רוצים את השירותים, אולי שווה לבקש מהאדריכלית להקטין את השירותים למינימום ההכרחי שעדיין ישאר נח.

טעמי

1. מישהו בשירותים - גם אם ארוך - זה זמן קצר - לא מפריע למקלחת.
2. מישהו במקלחת - כדאי להתקין וילון. כשקטנים זה לגמרי מתאים. לגדולים פחות נוח אבל אם דחוף..
3. 3 חדרי שירותים על 6 נפשות, זה חדר שירותים לכל שני אנשים. אם אחד במקלחת אז הוא גם יורד מרשימת צרכני השירותים, אז לזמנים קצרים וקצובים במיוחד בחיים בבית - יהיו 3 על אסלה אחת. זה ממש לא נורא כשגדולים ויכולים לחכות קצת, וכשקטנים - הוילון יעזור.
4. מועד שבו כולם במקביל צריכים שירותים הוא נדיר עד לא קיים. להוריי ארבעה ילדים ובילדותי חיינו עם אסלה אחת לכולנו. ההזדמנויות היחידות בהן זה ממש הורגש - כשחוזרים כולם ביחד מטיול/נסיעה משותפת ארוכה, ורוצים לרוץ לשירותים. אז יצא שהקטנים נאלצו "להשקות את הגינה". אם יש לכם מראש שלוה - זה המון. יחכו דקה לזה שנכנס ויוצא. גם בחזרה מטיול לא כולם רצים באותה הדחיפות..
5. חדר שירותים בתוך המקלחת - נחוץ לקטנים וגם כשמתבגרים ויש בעיות טחורים וכדומה. טוב שתהיה אסלה בתוך אזור המקלחת. יש לכם שלוש כאלה ואחת בחוץ, כך שאין הרבה סיכוי ששניים יתקלחו במקביל + יותר משניים בדיוק יצטרכו את השירותים.
בהצלחה!

plastikon

New member
הניתוח שלך הגיוני

ואני מסכים לגמרי שאין באמת בעיה להסתדר.
זה יותר שאלה של נוחות/פינוק - אני מניח (שרירותית?) שבשעות הבוקר (לפני בי"ס) ובערב (לפני השינה) כולם יהיו למעלה, ואני רוצה לראות שכל הילדים יכולים להסתדר עם השירותים+מקלחת שנמצאים בקומה שלהם (עדיף בלי שימוש בשירותי הורים ובשירותים למטה)
&nbsp
לא חשבתי על השימוש של אסלה ליד מקלחת אצל מבוגרים.
מצד שני, ב-2 המקלחות האחרות זה בכל מקרה המצב, אז נראה לי פחות קריטי שגם השלישי יהיה ככה

&nbsp
תודה. נמשיך לשקול.

בינא

Member
מסכים ב-100% עם ענת אלון וגם עם השואל...על הפינוק...

אם מי שמנקה 4 אסלות בבית זו העוזרת...פעמיים בשבוע עם ילדים קטנים.
3 תאי שירותים הם די והותר למשפחה בת 6 נפשות.
השירותים הכי שמישים בבית בכל שעות היממה יהיו בכל מקרה שירותי האורחים.
אם יש מקום ליד הממ"ד, הייתי מפריד בין תא השירותים למקלחת בהפרדה פיזית.
הפרדה פיזית יכולה להיות גם מזכוכית אטומה ודלת נפרדת.

הנסיון האישי שלי, עם ארבעה ילדים-

שלוש אסלות מספיקות. כמעט ולא קרה שילדים ביקשו להשתמש באסלה שביחידת ההורים.
צוואר הבקבוק העיקרי הוא בנות מתייפות בגיל ההתבגרות לפני ההליכה לבית הספר. כולם צריכים להתארגן באותה שעה, ויש כאלה שלוקח להן הרבה זמן. כיור כפול בחדר אמבטית הילדים פתר את הבעיה הזאת. ארון אמבטיה גדול עם מראה ענקית לכל אורך הקיר, ואין מריבות.

גלמיש1

New member
מראה עם תאורה טובה ושולחן/מדף איפור בחדר שלהן

לגמרי פותר את בעית התורים

אהממ, לא ממש.

כל פעם צריך להרטיב קווצת שיער סוררת, ועוד כל מיני שיפצורים שדורשים מים, משום מה.
גם בנים בגיל ההתבגרות רוחצים פנים ומורחים קרמים יעודיים, וגם זה לוקח לא מעט זמן.
אני כבר מזמן לא בודקת. מקבלת את הצורך בזמן צמוד מראה ומים, ולא מתערבת.

גלמיש1

New member
אני אומרת באחריות, כאמא לשלוש מתבגרות
שפינת איפור בחדר

פותרת חלק ניכר מהבעיה.

plastikon

New member
איך החלוקה של האסלות?

תודה על התגובה.
תוכלי לפרט את החלוקה של האסלות?
האם השירותי הורים נכנסים ב-3? כמה מהם בקומת שינה, והאם יש אמבטיה צמודה?
&nbsp
לגבי כיור כפול - אנחנו שוקלים את זה, אבל כרגע זה מרגיש לי די בזבוז. הזמן שבו באמת צריך את הכיור (בניגוד למראה, למשל) נראה לי די מצומצם (מצד שני, לא הייתי נערה מתבגרת...)

בקומה התחתונה

השרותים נפרדים מהמקלחת, עם כיור קטן. בקומה העליונה חדר אמבטיה לילדים שכולל אסלה, ועוד יחידת הורים.
לחברים יש בקומה למטה שרותים עם מקלחת, יחד, והם מרוצים באותה מידה. גם להם ארבעה ילדים.
כיור נוסף לא מוסיף הרבה לעלויות. מה שמייקר זה הארון הארוך שמתחת לשני הכיורים. בעיני זה שווה כל אגורה. יש באמבטית הילדים ארון באורך 2.30 מ', ולא הייתי מוותרת על כל מקום האיכסון הזה.

למעלה