סקיצה - אשמח לחוות דעתכם

סקיצה - אשמח לחוות דעתכם

שלום לכולם
אחרי הרבה מאוד זמן בפורום, בעיקר בהאזנה, אני שמח להעלות סופסוף את הסקיצה שלנו.
אשמח מאוד לכל הערה, הארה וביקורת.

פרטים:
משפחה 3+2 (עם אופציה לעוד)
מושב בעמק חפר
בית שני בנחלה - בעורף הנחלה(יש רחוב גם בצד זה. אין קו בניין אחורי, ואין הגבלה של גינה אחורה)
בתים משני הצדדים (בנחלות הצמודות)
לאורך צדו השני של הרחוב יבנו בתי ההרחבה (חד משפחתיים, דו-קומתיים)
אין ממש נוף - עקרונית יש לכיוון דרום-מערב, אך יהיו מולנו בתים
רוחב החזית כ-25 מ'.
הבקשה היתה לבית חד-קומתי עם גג רעפים, כאשר בחזית יש מרפסת מקורה

רוב הפרטים שתראו היו לבקשתנו או כאילוצים, ביניהם:
- מרפסת מקורה בחזית (porch) - (ידוע שזה ייחשב כשטח שירות)
- חדר משפחה סגור (שיכול לשמש גם כחדר) עם יציאה לחצר/פטיו
- סלון ומטבח סגורים יחסית
-אמבטיית הורים מחולקת לחדרים
- מיקום החנייה (נסתר יחסית עם גישה ישירה ללא מדרגות) - ולכן רחבת הסיבוב
- שולחן עגול במטבח
- שירותי האורחים - ממוקמים כך שישרתו גם את המשפחה וגם את האורחים, והמבואה היא לבקשתנו, על אף שהכיור יוצא החוצה...
- אזור פינת העבודה משמש גם כחלל למדרגות עתידיות לחלל הגג בהרחבה עתידית
- הבליטה של חדר ההורים 2.5מ' דרומה נדרשת כדי להצל על המרפסת אחה"צ
- פ.האוכל צפופה, אך במידת הצורך מתאפשר סיבוב השולחן ב-90 והארכתו, וכן, אנחנו רוצים פ.אוכל בנוסף לשולחן במטבח

*** מיקום חלק מהחלונות שגוי - חלון גדול בחזית המטבח ובחדר השינה
*** סימון העצים אקראי (כמובן שלא יהיה עץ על הביוב
)
*** מאוד נשמח לצמצם את המטראז'. זה ממש קריטי לנו (בגלל הצורך בקניית הזכויות מהמנהל מעל 160 מ"ר), אך לא נרצה לוותר על הנ"ל...

תודה מראש לכל המגיבים!
שלמה

דעתי

מס' הערות:
1. אין שום היגיון תכנוני להעמיד את הבית בזווית, כאשר גבולות המגרש ישרים.
אתם תקבלו אקפט של חצר גדולה יותר באם הבית יתיישר עם קווי הבניין וייצמד לקו בניין קדמי.
2. דלת ח.רחצה כללי פונה לכיוון האיזור הציבורי. היה עדיף להעביר את הדלת במקום כיור נטילת הידיים. את הכיור אפשר להעביר בנישה יפה במקום הדלת.
3. הכניסה מרגישה קצת צפופה. לדעתי ראוי לצמצם את הקיר של המקרר
4. במקום קיר שמפריד בין פינת האוכל לסלון - הייתי עושה שידה בנויה מונמכת שממשיכה גם לכיוון הטלוויזיה .
5. לא רואה טעם בלעשטת קירות אלכסוניים בכניסה לחדרים. פחיתרון כזה עושים כשאין ברירה, כאן זה תכנון חדש, ואפשר להמנע מזה.

זה בכללי
בהצלחה

תודה רבה

1. שכחתי לציין שהסיבה העיקרית להעמדה באלכסון היא רוחות השמיים. בצורה זו המרפסת הקדמית(שחשובה לנו) והמטבח פונים לכיוון דרום וכך המרפסת תהיה מוצלת אחה"צ.
אחרת השמש המערבית תכה במרפסת והיא תהיה לא שימושית.
ההעמדה באלכסון אכן חריגה, השאלה היא האם היא בעייתית?
2. דלת ח.רחצה - קיבלתי. אכן היתה כוונה לפתור את זה ושכחנו. לדעתי הפתרון שהצעת עדיין מכריח את המתרחץ לעבור במקום חשוף לאזור הציבורי. חשבנו להחליף בין הכיור שבתוך ח.הרחצה לדלת.
מה דעתך?
3. קיבלתי, הקונפליקט הוא שאנחנו רוצים מטבח סגור יחסית ולא חלל פתוח...
4. רעיון מעניין, תודה.
5. הסיבה לקירות האלכסוניים היא דלת הממ"ד והרצון לחסוך שטח ברוחב המסדרון. אשמח להצעות
תודה רבה

המשך

1. הצד המערבי שאתה מדבר עליו הוא למעשה דרום מערב, שמשם מגיעה בריזה.
דווקא מבנים שיש להם נטייה של 30 מעלות לכיוון דרום הם נכונים יותר להעמדה באקלים שלנו. אם ציישר את המבנה עפ"י קווי הבניין לדעתי תתקרב לזה יותר.
2. אני בדעה ששירותי אורחים זה דבר קצת מיותר. ברגע שתוורתו עליהם יתפנה לכם מקום. בכל זאת הייתי בודק החלפה בין ח.שינה לח.רחצה כללי
3. עדיין זה לא אומר שצריך לסגור על הכניסה.
4. בשמחה
5. יש מגוון פתרונות - אלכסון מבחינתי הוא האופציה האחרונה כשאין ברירה
מה גם שתצרכו למקם קיר מגן מבטו בעובי 15 ס"מ מול הדלת, כך שהחדר מול הממ"ד יקטן ב 5 ס"מ

שאלות המשך

1. תסביר בבקשה: "נטייה של 30 מעלות לכיוון דרום" - מדרום לכיוון מערב? לאן פונה החזית באידיאל?
2. לגבי שירותי האורחים הם מבחינתנו עוד שירותים ולכן מוקמו בהתאם. ההחלפה בין חדר לח.רחצה היתה עוזרת, אבל התכנית היא ש-2 חדרי הילדים יהיו מחוברים בתור התחלה כחדר גדול, אז לא ניתן למקם ח.רחצה ביניהם. ננסה למצוא פתרון למיקום דלת רחצה ילדים.
3-4. נחפש פתרון
5. קיר מגן מחוייב בכל הארץ? לא רק אם יש חלון מול הדלת? כאן הדלת פונה למסדרון פנימי.
אגב, בהקשר קיר המגן, מה ההתיחסות לבית משלד פלדה?(זה כמו חלון?)

תודה רבה!

המשך

1. אם הבית לצורך העניין היה יושב כך שהחזית הדרומית היא בקו מזרח מערב מושלח על ציר ה X , אז במצב הזה לסובב את הבית 30 מעלות.
כך שהחזית הדרומית הופך לדרום מערב.
5. קיר מגן מחייב בכל הארץ מכיוון שהוא מגן של שאר קירות הבית שהדלת לא תרסק אותם במקרה של הדף.

הנה רעיון לחדר הרחצה

לגבי האלכסון - בלי קשר לכיוונים שלכם, לגבי השאלה העקרונית של אלכסון - אצלי זה יצא ממש מוצלח :)
אבל: א. מראש צורת המגרש שלי נוטה למשולש, אז היה צריך לבחור אלכסון לאן (ויצא שמצד הרחוב הראשי המגרש נראה ישר והבית באלכסון עם גינה גדולה ומסלעה וכולם אומרים שמאד יפה.
ב. צריך כמובן להתאים לכיוונים. אצלי - הזוויות הן כפי שאלון ציין. חלון הסלון הגדול פונה לצפון מערב וזה מצויין.
עוד הערה קטנה - במטבח הייתי מוסיפה חלון לכיוון אזור הכניסה למגרש. זה נחמד יותר לראות מי מתקרב לדלת ולא לגלות אותו כבר אחרי שיצא מתוך המבואה אל אזור המטבח- אוכל.
בנוסף - זה חשוב מאד לאוורור המרחב הזה לפתוח עוד כיוון אויר.
ועוד|ף נעים יותר לעבוד במטבח כשיש תצפית החוצה ולא לקיר וארונות.

גלמיש1

New member
מסכימה עם אוהד שכדאי לסובב את הבית קצת

להתיישר קצת ימינה (אפילו 30 מעלות) לכיוון קווי הבנין, עם הזזת הבית לכיוון חזית הכניסה יתפנה הרבה יותר מרחב בחצר העיקרית מהסלון/פ.אוכל.
או לחילופין ללכת על סיבוב שמאלה ולקבל קצת יותר צפון בסלון.
כרגע זה נראה לא פה ולא שם.
&nbsp
הייתי גם בודקת אפשרות של היפוך התכנית ימין-שמאל. ככה הסלון+מרפסת יקבלו מרחב חוץ הרבה יותר מרווח, וגם קצת מפנה מערבי כלומר קצת בריזה נעימה בקיץ (כלומר רוב השנה) ואור של אחר צהריים. וחדרי השינה יזכו לקצת שמש מזרחית בבוקר.
&nbsp
התכנון בממבט כללי די מבולגן, כלומר קירות בקווים לא המשכיים , המון פינות ובליטות וכו. למשל - במבואה הנישה הבנויה לארון משמאל לא באותו אורך כמו הקיר הבנוי מימין (הנישה למקרר). קיר פינת העבודה לא בהמשך לקיר המבואה. בגב דלת היציאה לחניות יש נישה לארון, שאינה מקו ארונות המטבח וגם לא בקו קיר הטלויזיה שממול...היא סתם בקטע של עצמה. וכו. התחושה היא של תכנון ארביטררי למדי מסוג 'צריך עוד ארון או חדר? אז נדביק איזה מלבן פה בצד...'
&nbsp
לגבי תכנית הפנים:
המבואה אכן לא נעימה. היא ארוכה ותחומה מדי בשביל הרוחב שלה.
מבחינת המטבח לא נחמד שצריך ללכת מסביב לקיר הארונות/מקרר כדי לפתוח את דלת הכניסה. המטבח סגור אל הכניסה ושאר הבית מה שאומר שלא רואים מה קורה, מי נכנס וכו. אני הייתי פותחת אותו יותר ליכוון המבואה.
בכללי שטח המטבח+פ.אוכל רחב ידיים אבל התכנון המבוזר שלהם לא ממש יעיל. ואני לא בטוחה שמיקום שולחן עגול דוקא יהיה נוח בלב המטבח.
&nbsp
יחידת הורים - מיקום המיטה על קיר הכניסה כשחלונותיה פונים לכניסה לבית לא מוצלח. הייתי הופכת ימין שמאל את כל היחידה, ככה שחדרי הרחצה מהווים חציצה מהכניסה, והמיטה צופה לחצר הצידית.
חדר כביסה בשכנות לשינה הורים - לא מוצלח. כדאי להעביר למיקום אחר.
&nbsp
חדרי הילדים - אישית אני לא אוהבת את המסדרון הארוך שנוצר פה.
ממד שחלונו היחיד פונה למרפסת הכללית - לא הכי טוב.
&nbsp
את חדר האמבט הכללי הייתי מעבירה למעלה לבין החדרים. ובהמשך להערה על הממד - הייתי מחליפה אותו עם החדר הארוך שמשמאל. ככה ששני החדרים בקצה יוכלו להיות לאחד (עד שיופרדו) והאמבט תהיה במרכז החדרים.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

LCX

New member
הערות קטנות מעבר למה שנאמר

הייתי מתעכב קצת על המידות, כמו שירותי האורחים- אם כבר עושים שירותים אז שיהיו נעימים, וזה דורש עוד 10-20 ס"מ על חשבון משהו אחר.

האם ארון בגדים בגודל 2.5 מטר מספיק לכם? (אנחנו עכשיו עם שני ארונות 1.6 מטר כל אחד וזה לא מספיק לנו).

לדעתי, אם מעבירים קו ישר בין המושב הכי דרומי בספה הגדולה לבין הכניסה לאמבטיה- עדיין לא ניתן לראות את הכניסה, אולי רק את הקצה שלה. אז אומנם עדיף להעביר את הכניסה למקום חבוי יותר, אך לא הייתי משתגע ועושה עוד אילוצים בשביל זה.

סקיצה מתוקנת

גמר חתימה טובה ותודה לכולם על ההערות.
מצ"ב סקיצה מתוקנת בה שינינו בהתאם לרוב ההערות.
אדגיש שעל אף החסרונות (שבכל תכנית יהיו) אנו מרוצים מהתכנית ורוצים (בעזרתכם) למזער את החסרונות.
זו תוצאה של יותר מחצי שנת עבודה עם אדריכלית רשויה ומנוסה בשיקלול בקשות/שגעונות שלנו. (ולא הססנו לשנות ולהפוך
)

הערות:
1) במטבח חסר חלון גדול לחזית.
2) סידור המקלחת בי.הורים הוא לבקשתנו (ראינו ואהבנו)

אשמח אם תתייחסו בין היתר לשאלות הבאות:
1) דלת הממ"ד - האם עדיף דלת הזזה לתוך נישה או דלת ציר שתפתח על גבי קיר ח.המשפחה (לתוך נישה)
2) רוחב המסדרון - האם 1מ' זה סביר או שדרוש יותר
3) האם הייתם ממליצים להאריך ולהרחיב במעט את חדר ההורים כדי לחליף את הארון בחדר ארונות של 2 ארונות מקבילים?(הזזת הבית צפ'-מז'/למעלה כדי לשמור על קו הבניין בחזית)
4) ארונות מטבח - האם המשורטט מספיק (בשר+חלב) או שעדיף להחליף את הדלת לחניה בעוד ארון?
5) דלת לחניה - האם נדרשת או שכניסה דרך הפורץ' מספיקה בהחלט?
6) אחסון - בגדול, האם נדרש תכנון של עוד שטחי אחסון?

תודה רבה

למעלה