מסלעה

eladd12

New member
מסלעה

שלום,
קנינו מגרש בהרחבה שהיה צריך הגבהה של 6 מטר.
לשם כך בנינו מסלעה עם שיפוע גדול מדי כך שנפגע לנו חלק גדול מהמגרש (40 מטר).
מבחינה הנדסית, יש אפשרות לחפור ולהזיז כמה שורות אבנים?
והאם ניתן לבנות על האבנים עצמם חומת בטון בגובה 60 ס"מ להגבהה נוספת?
תודה מראש..

אבי519

New member
בלי שרטוט או צילום לא נראה לי שאפשר לענות

למיטב ידיעתי לא משתמשים במסלעה כבסיס לקיר תמיכה.
ולמה אתה לא שואל את הקונסטרוקטור שלך ?

בינא

Member
היה רצוי שתציין באיזה אזור בארץ כדי שיהיה ניתן לענות לענות..

עקרונית, ממה שהבנתי משאלתך, המגרש קטן בחלרו העליון בגלל בניה משופעת מידי של מסלעה.
אני גם מנחש שלא היה לך תכנון ו"סמכת" על הקבלן...

עקרונית, מקובל לגבהים כאלה לבנות קירות תמך של 3מ' גובה של התחתון עם קפיצה לכיוון המגרש של עוד 1מ' בהם שותלים עצים או שיחים שבמילא היית שותל (בכפוף לנוף שאתה רואה או לא...) ומעל הקיר הזה, עוד קיר בגובה של עוד 3מ' עם מדרגות שיורדות למפלס העצים בקצה ומעליו מעקה/גדר למניעת נפילה או כדורים.
במידה והמסלעה הוכתבה ע"י הת.ב.ע. המקומית והיא פונה לשצ"פ, היה עליכם לקבל תכנון עקרוני ממי שתכנן את המסלעה הזאת שכן היא גובלת בשטח הקיבוץ.
קירות תמך לגבהים של 6מ' ניתנים לבניה עקרונית בחתך גדול מאוד בתחתית הקיר וחתך קטן של 20ס"מ בקצה העליון עם יצירת השפוע בצד הנתמך התת-קרקעי, כדי לא להקטין את המגרש...אבל כבר בניתם ובטח זה לא היה זול.
לשאלה הספציפית יש רק מענה אחד:
אך ורק עם מעורבות של קונסטרוקטור!
עדיף לפרק חלק מהמסלעה ולסדר אותה מחדש מלצקת קורת בטון בגובה 60ס"מ מכל מיני סיבות...
> סוג האבן לא ידוע...
> סוג המילוי לא ידוע...
> לא ציינת כמה זמן המסלעה קיימת...כי אם כמה שנים, היא יציבה ואם רק סיימתם ועוד לא עבר חורף אחד אפילו, אין להעמיס כלום עליה מעבר לאדמת הגן.
יש לכם או היה לכם מפקח במהלך בניית המסלעה הזאת?
אם כן... זבש"ו...
אם לא, הפתרון יעלה לכם, אבל קחו מתכנן ותעבדו עם פקוח וקבלן שיודע מה הוא עושה...
כי לא הייתה סיבה ממשית להגיע למצב שלכם (ועדיין לא ראיתי את התמונות) אם תכנון ובצוע נכון.

מה שבניתם זה כנראה לא מסלעה

לגובה 6 מטר לא בונים מסלעות/טראסות... אני משערת שזה קיר תמך שבנוי מסלעים.
אני מאד מקווה שהוא מדורג ומחולק לפחות ל3 חלקים, עם ערוגות שתילה בין המדרגות .
בכל אופן, כל שינוי חייב לעבור את אישור המהנדס שתכנן את היסודות. לא להזיז בלי האישור שלו.

מסלעה

שלום eladd12 ,
תקן 2142 - "בטיחות בשטחים פתוחים - פתרונות להפרשי גבהים" מגדיר שיפועים ופתרונות להפרשי גבהים. בין השאר מגדיר התקן מסלעה : "קיר תומך , אנכי או משופע , הבנוי מגושי סלעים המונחים זה על גבי זה" . התקן אינו מתיר או פוסל יציקה כזו או אחרת מעל מסלעה. ברור שכל מקרה צריך להיבחן לגופו. לדעתי , מבלי להכיר את המקרה הפרטי שלך ומבלי להניח הנחות לא מבוססות , ולו רק מפאת הגובה הרב של המסלעה , הייתי מתייעץ עם מהנדס.
בהצלחה.

למעלה