שינוי חזית מערבית (הזזת ויטרינה)

chipopo4

New member
שינוי חזית מערבית (הזזת ויטרינה)

היי,
אנחנו לא משוכנעים בהצבת הויטרינה והפרגולה במערב מכמה
סיבות:
1. שמש מערבית.
2. תופס חלק ניכר מהגינה.
3. אין לנו 2 קירות מקביליים כדי שהספות יישבו מול פינת טלויזיה
4. חסר לנו קירות למפסקים ולכל מיני אופציות שחשבנו עליהן.

* האדריכלית משוכנעת שזה המקום הנכון מאחר ולדעתה הבית של השכן ממערב מספיק גבוה (נמצא במרחק 6 מ' ומכסה את כל רוחב הויטרינה). בנוסף לטענתה הפרגולה מספיק ארוכה לכיוון מערב כך שהשמש לא תגיע לויטרינה גם שהיא נמוכה. אגב השינוי שאנחנו רוצים לעשות מנוגד לאינטרס שלה להרוויח מתכנית שינויים.

השינוי שאנחנו שוקלים לעשות:
1. ביטול הויטרינה המערבית והשארת חלון קבוע לפטיו.
2. העברת הויטרינה לקיר הצפוני (ללא החלק של הפטיו).
3. פרגולה שיוצאת מהויטרינה במקום במערב בצפון.

המוטיבציה לרעיון:
1. פותר את בעיית קיר מול קיר לספות מול הטלויזיה.
2. מפחית קרינה מחזית מערבית בעייתית
3. מגדיל את שטח הגינה במקום רצועות היקפיות יש ריבוע
4. מאפשר יציאה יותר נוחה לפרגולה לעומת התכנון הנוכחי.

דברים נוספים:
1. לא נוח לנו ששולחן האוכל מול הדלת - אשמח לרעיון.
2. לא מרגיש בנוח עם מיקום ארון חשמל ומעילים.

אשמח לשמוע דעתכם,
נירו

התכנית הזו מבטלת את הגינה.

אמנם הגינה תגדל אבל מאיפה יראו אותה?
היות שלא יראו אותה גם לא יטפלו אותה ולא יצאו אליה.

יתכן שהאינטרס של האדריכלית הוא שהבית יצא נכון דבר שיביא לקוחות ולא להרוויח כמה שקלים הבירוקרטיה.

מבחינת הגינה

החלוקה טובה.
אני מאד אוהבת את תכנון המבנה שלכם. אדריכל מצוין.
&nbsp
לגבי החוץ 3 הערות:
&nbsp
המיקום של המנגל שגוי, לא לצקת את זה שם!
&nbsp
מיקום בורות החלחול חסר הגיון לחלוטין. גם הכמות שלהם. מנגד חסרים בורות במקומות שאני חושבת שצריך. זה האדריכל מיקם? אם כן, תתעלמו ממה שהוא תכנן. תמחקו את זה ואל תחפרו במקומות המסומנים
ככה לא מתכננים ניקוז.
בדיוק כפי שאת תכנון הבית לא מתחילים מהחלונות, החלונות זה פתרון לאור ואויר, ולא משהו שמתחילים איתו. כך גם לא מתחילים תכנון ניקוז מבורות החלחול . קודם מתכנים ניקוז, ואז פותרים בעזרת בורות חלחול. ולא קודם ממקמים אותם ואז מתכננים שיפועים אליהם, בניגוד לכל הגיון.
&nbsp
המפרט לפאטיו - טוף מעל אדמה גננית? מה זה בכלל "אדמה גננית"? ולמה צריך אותה? ומה תפקידו של הטוף שם? שכבת חיפוי? למה דוקא טוף? בקיצור, מפרט מוזר. פנו למי שמבין שיתן מפרט לזה. לאדריכל המצוין שלכם אין שמץ של מושג בתכנון חוץ, זה לא מפחית בכלל מהיותו מצוין, זה רק אומר שצריך איש מקצוע לתכנון פיתוח החוץ.

גלמיש1

New member
קצת תשובות

הפרגולה במקרה שלכם מיותרת לגמרי.
קודם כל - כי לא חייבים פרגולה! אפשר להגדיר רחבת ישיבה נהדרת גם בלי מבנה של פרגולה. למשל עם סידור של עציצי חרס גודלים סביב הפינה. או עם מבנה מינמליסטי וקצת מטפסים פורחים. או עם מפרש צל עדין. או....
ובכל מקרה - גם אם אתם רוצים פרגולה - זה אחד הדברים שאפשר לחכות איתם. לא חייבים יחד עם הבניה (אם לא מדובר על מבנה בטון מאסיבי שמצריך יציקות). חכו ותראו מה , איפה, איך ומאיזה סוג משתלב לכם.

לגבי פרגולה במערב - היא מיותרת כי הרחבה מוצלת ע"י הבית במשך היום , ולעת ערב השמש נמוכה ותחדור מתחת לפרגולה. את זה כולנו כבר אמרנו לך כמה פעמים. אלא אם יש בית שכן קרוב יחסית, וגבוה, אז האדריכלית צודקת ולא תקבלו בכלל שמש מערבית.
אבל למה לנחש - הבית של השכן כבר קיים (להבנתי) אז צאו לשטח ותבדקו. תגיעו בשעות הרלוונטיות ותבדקו על עצמכם או עם מכשירים, באילו שעות יש/אין שמש לכיוון הבית העתידי שלכם.

לגבי פרגולה צפונית - כזאת שדבוקה לחזית הצפונית, היא מיותרת עוד יותר. ואם כבר עושים פרגולה, תעשה אותה במרחק מהבית, איפה שהשמש כבר מגיעה לחצר.

לגבי הסלון - אישית אני אוהבת יותר את הישיבה מול הנוף/גינה, מאשר מול הקיר. וגם את הכניסה מול הנוף והחצר. ולכן יותר נכונה לי האופציה הקיימת.

אבל - גם פתיחת החזית הצפונית יכולה להיות אופציה טובה, עם העמדה נכונה של פינת הישיבה - ובלבד שלא תאטמו לחלוטין את הצד המערבי, כי לטעמי קיר אטום כזה נותן תחושה מסוגרת כמו של דירה ולא של בית פרטי.
אם בוחרים באופציה הצפונית הייתי משנה קצת: קודם כל מורידה את העמוד הרחב שיוצא מהפינה החוצה (לטעמי, מיותר בכל מקרה). הוא סתם מסתיר את המשכיות הנוף. העמוד הזה מזכיר לי קצת מחסום צד ששמים לסוסי עבודה, כדי שלא יראו לצדדים וירצו לסטות ממסלולם.
אישית - הייתי בכלל מוותרת על עמוד בפינה ועושה פינה שקופה ככה שנפתחת תמונה פנורמית אל הגינה. חלון פינתי עם פתח מערבי ברוחב של כ 100-150 סמ. עדיין משאיר קיר רחב לטלויזיה ועוד...
(מצרפת תכנית לדוגמה עם חלון כזה).

לגבי האמירה שלך "אגב השינוי שאנחנו רוצים לעשות מנוגד לאינטרס שלה להרוויח מתכנית שינויים" - תתפלא. אדריכל זה לא קבלן, והוא לא 'מרוויח' על שינויים בד"כ יותר מהרגיל, זה סתם מעצבן למחוק מה שתכננת בהרבה מאמץ ומחשבה ולעשות מחדש.
נראה שהאדריכלית בהחלט מאמינה בתכנית שלה - ונדמה לי שבצדק.

chipopo4

New member
האם הנתון שאני לא אתקין תריס משנה את תשובתך ?

הי,
תודה רבה על תשובתך - אני מאוד מעריך את זה.
אני אוסיף מספר נתונים: אנחנו רוצים לראות את הגינה גם בעת כניסה לבית (אולי הפטיו עושה את העבודה) וגם בעת ישיבה בסלון, לא מתכוונים להתקין תריס חשמלי/וניצאני וכו'. כמו כן רוצים שהמשטח היוצא מהויטרינה ישמש לסוכה. ברקע נראה לי שאולי רצוי הגנה מגשם מערבי.
השאלה היא האם הנתונים האלו משנים את המלצתך למיקום הויטרינה במערב או בצפון?

שאלה כללית: אני אישית לא אוהב גבס. עד כמה זה ישים לבנות תקרה מבטון 2.8 מ' ובסלון פינת אוכל 3 מ' (במקום הנמכה)?

בברכה,
נירו

גלמיש1

New member
פטיו זה פטיו, וגינה זו גינה.

הפטיו שלכם יכול להיות, ואני מקוה שיהיה, יפהפה ויהווה נקודת כח בבית, וגם נוף יפה מהכניסה. הוא בהחלט יכול להיות הפנינה של התכנון.
אבל לגינה שלכם יש מרחב ועומק ולכן הייתי שומרת על מבט מהסלון לעומק הגינה.
(ראה סקיצה)

הגנה מגשם - אם אתה מניח גגון זו כבר לא פרגולה שאמורה להיות פתוחה לשמים.
לצורכי הגנה מגשם יספיק קרניז או גגון קטון מעל הפתח. אם זכור לי נכון יש לכם גגות רעפים - אז הקלאסי זה למשוך החוצה את שיפולי הגג שיהוו קרניז ויגנו על הקיר ופתחיו.

סוכה - למיטב ידיעתי זה אמור להיות מבנה ארעי. אבל אם בכ"ז אתה רוצה מבנה שיקל את הקמת הסוכה , למה שלא תמקם אותו באיזו פינה במגרש , הרי לא חייב להיות צמוד לבית?

בקיצור - כמו שכתבה מיכל , אי אפשר לתכנן מכאן. יש לך שיקולים שאנחנו לא יודעים והנתונים משתנים כל הזמן.

עוד כמה קטנות -
לי עדיין מפריעים העמודים הלא מוגדרים בכניסה. לא באותו גודל, לא באותו רווח....לעין שלי זה ממש דוקר.
האי שעליו אוכלים - ממש ממש צר. בטח לא מאפשר ישיבה של שניים בפינה כמשורטט. וממילא לא ישבו שם במעבר כי גם ככה הוא לא מספיק רחב. תעבו את האי.
וכמו שאמרתי בעבר - תרחיבו את המעבר !!!
אתם תקללו את המיצרים האלו 10 פעמים ביום כשתתקלו בפינות השיש/ארונות. בפרט בארוחות שבת בפ.האוכל.
לטעמי - אם יש שולחן אוכל ממש צמוד למטבח, אז כל היתרון של אי שהאכילה היא בתוך המטבח, ולכן הייתי מכניסה את הכסאות פנימה.
היות שיש מזווה כחדר צמוד למטבח - לא רואה צורך בארון המזווה (או שזו טעות...) והייתי פותחת שם לעוד קצת משטח עבודה (אפשר ארונות מעליו ומתחתיו) שבו תוכלו למקם את כל המכשירים שיש היום במטבחים ונורא מפריעים באיזור העבודה : מכונת קפה, מיקסר וכו....

שרותי אורחים - קיר גבס שמכיל כיס לדלת - זה לא קיר, זה דף נייר. אתם באמת רוצים אפס הפרדה אקוסטית של הבית מהשרותים?

לגבי מיקום פ.האוכל וארונות מעילים וחשמל - אי אפשר לתכנן ו/או לשלוף מהכובע פתרונות. כבר השקענו הרבה בתכנית הזאת בעבר, אולי שווה לך לבדוק אחורה ולראות אולי יש שם מענה מתאים יותר.... לא זוכרת כבר.

ועכשיו משהו מנקודת המבט של האדריכל :
תכנון בית זה ענין מורכב מאד. אפשר להתחרבש עם זה שנים! בכל פעם לשפר עוד משו קטן... ואולי לשלם מחיר במקום אחר.
כמעט תמיד ההערות שלי על תכניות כאן הן בכיוון של - אל תחפזו. לכו צעד אחורה ותבדקו מחדש וכו... כי התכניות לא טובות או לא אפויות.
אבל כאן המצב הפוך. כבר עברתם תהליך ארוך מאד והגעתם לתכנית טובה בהחלט.
כן, יש בה בעיות. לא, אין תכנית מושלמת. אדריכלות זו אומנות הפשרות.
הבית הזה נולד ע"ב רצונות ואילוצים רבים והגיע לתוצאה יפה מאד. היו החלטות בסיס של פתיחה למערב (התרענו כבר אז מענין הכיוון) של מיקום פ.האוכל (דיסקסנו כבר אז) וכו. ועם החלטות אלו יצאתם לתכנון. עכשיו לחזור אליהן - זה כמעט לתכנן מחדש... לכל החלטת בסיס שלקחת יש מחיר. אגב - ככה זה בכלל בחיים
. לא תמיד יש פתרונות קסם , ואם תמשיך לחפש אותם יש מצב שתחזור עוד שנה עם שאלות אחרות....

האם יתכן ששיש פה משהו אחר? שאתה מתחיל להכניס עיזים (סוכה? נו, אפשר לעשות תמיד, בכל מקום, להוסיף אח"כ וכו.) כי זה שלב מפחיד? צריך לאשר תכנית ולצאת לדרך הביצוע?
זה קיים אצל הרבה לקוחות שמגיעים לשלב הזה ופתאום נוחתת ההבנה שזהו, אם אני מאשר - ככה הבית יהיה, וזה על אחריותי.
אני קוראת לזה - שלב רעידת הפופיק.
וזה נשמע מוזר שאני אומרת - אבל זה כולללה בית.
כן, המון כסף. זמן עבודה וכו - אבל לא הכל בחיים.
לו התכנית היתה גרועה לא הייתי אומרת את זה, אבל היות שהתכנית טובה מאד - אני אומרת - תפסיק להתקשקש עכשיו. תחליט לכאן או לכאן - ולך על זה.

אגב - לו אני האדריכלית שלך, הייתי כבר מאבדת תחושה בידיים.... או במח.

chipopo4

New member
תודה רבה

האדריכלית בהחלט שוקלת אישפוז אחרי העבודה איתי, לאשתי היו פחות שאלות.
הוקנסטרוקטור על תרופות הרגעה מהעצבים שגרמתי לו ומהטעויות שמצאתי.
אבל זה מה שאני יודע לעשות בחיים - לשאול שאלות, חוץ מזה אני לא יודע לעשות כלום.
תודה על הסיוע!
על האש עלי בסיום הבניה.
נירו

גלמיש-זו תכנית הבית שלך במקרה?

הכוונה לבית עם החלון הפינתי ופינת האוכל האחת והיחידה

גלמיש1

New member
סחטיין זוהר, איזה זיכרון.

כן, לפני השיפוץ הגדול שבו שיפרנו כמה אלמנטים....

plastikon

New member
היי מיכל

אני עוקב אחרי הפורום מזה זמן מה (אנחנו בתחילת תהליך תכנון), ומאוד מעריך את ההערות שלך והעצות שאת תורמת.
עם זאת, הייתי מאוד שמח אם לטובת הלימוד של כולם, היית גם יכולה לפרט מה הבעיות/פתרונות אפשריים.

בתור אחד שרוצה ללמוד, משפט כמו "המיקום של המנגל שגוי, לא לצקת את זה שם!" לא אומר לי הרבה...
ברור לי שהמטרה הסופית מבחינתך זה שאנשים ילכו למתכנן נוף מקצועי בשביל תכנון החוץ, במקום שיקחו את העצות הקטנות שלך ויחשבו שבזה פתרו את כל הבעיות, ואני יכול להזדהות עם זה.
עם זאת, להגיד על דברים שהם לא טובים בלי הסבר - לא נראה לי משרת את המטרה (ואפילו נראה קצת לא טוב).

מקווה שלא פגעתי. שמח מאוד על התרומה שלך לפורום. אשמח אם תוכלי להוסיף קצת יותר פירוט ו/או אלטרנטיבות.

תודה!

המנגל

לא אמור להיות דחוף בפינה בעונש, בטח לא בפינה עגולה. הוא שם סתם, בלי שום מחשבה, ובלי שחשבו על חלופות.
המיקומים החלופיים שלו הם כמה, והם אמורים להנתן בסקיצות רעיוניות, וגם זה אחרי שיחה עם בעלי הבית לגבי ההרגלים שלהם וכו'.
את זה כל זה קשה מאד לעשות בפורום ב3 שורות, זה ממש לכתוב מגילה, וגם זה אחרי דו שיח עם בעל הבית .... לכן, אני מאירה/מעירה בקצרה נקודות לא טובות, שיש לתת עליהן את הדעת.
וכן, אני באמת חושבת שפורום לא מחליף תכנון. ואדריכל, כולל אדריכל מצטיין, לא יכול להחליף מתכנן נוף.
כאן אין מתכנן נוף, וזה ניכר.
&nbsp
לגבי הערתך הבונה והטובה:
אני נותנת טיפים ומשקיעה מזמני ומהידע שלי ככל יכולתי, לא תמיד יש לי פנאי, רצון או יכולת להרחיב במגילות, ואז זה "לא נראה טוב". אתה הערת בעדינות ובנימוס מירבי, אבל בניגוד לך לפעמים אני חוטפת טענות גסות ממי שנראה לו שכל מטרתי בפורום זה לחפש פרנסה.
לצערי הרב, למרות כל מה שעשיתי וניסיתי וביקשתי, העמיתים שלי אפילו לא טורחים להגיע לכאן ... כנראה מי ששותק ולא נכנס לכאן לעזור "נראה יותר טוב" ממני.
&nbsp

אגב, בפינה עגולה

אפשר לעשות יופי של אלמנטים, לא צריך "להלחם" בעיגול הזה, אלא לזרום איתו. אלמנטים בנויים, אלמנטים צמחיים, כל מיני.
&nbsp
מה שבטוח, בר ישר שניצב לקיר ונדחף כמו חץ לתוך הגינה, תוך כדי התעלמות מוחלטת מהפינה המעוגלת, זה הדבר הכי לא נכון לעשות.
גם אם מחליטים שזה המקום למנגל (שגוי לדעתי, אבל נניח שכן) אז לא בצורה הזו!
&nbsp

chipopo4

New member
מנגל + בורות חילחול

הי,
תודה על התגובה.
1. מי שתכנן את בורות החלחול ומהלך צנרת חוץ זה יועץ אינסטלציה. גם אני לא שמח לגבי מיקום בורות החילחול והייתי מוותר על חלקם. אשמח לשמוע המלצתך.
2. איפה את ממליצה למקם את פינת המנגל מבחינה קירבה למקום הישיבה, ללא עשן שייכנס הביתה (לכן מעדיף בצד המזרחי כדי להיעזר בבריזה מזרחית).
3. בשיחת מסדרון שאלתי את בודק תכניות בועדה המקומית לתכנון ובנייה מה דעתה על התכנית ומה הייתה משנה - מה שהיא אמרה "אני רואה הרבה תכניות והאדריכלית שלכך מתכננת עם חשיבה והיגיון".
4. לגבי אדמה גננית היא כתבה אדמה גננית ומעליה שכבת טוף מנקזת.

אשמח לשמוע את דעתך,
תודה
נירו

חשיבה והגיון

(1) איך אתה רוצה שאמליץ, מילולית?!? ומה זה יהיה שווה בלי חישובי גובה? אי אפשר. צריך לשבת ולתכנן, התשובה בשרטוט ולא במילים.
(2) ראה תשובתי למעלה שמתחילה במילה "מנגל". הסברתי למה אני לא עונה.
&nbsp
(3) בפנים - מעולה. כבר כתבתי שהאדריכל מצוין.
בחוץ - חסר. מאד חסר. אין פה יד מקצועית, אין פה הבנה.
&nbsp
(4) קראתי שכתוב "אדמה גננית ומעליה שכבת טוף" והתיחסתי בדיוק לשטות הזו
&nbsp
&nbsp
אכתוב בפעם האלף ואחת, ולא בפעם הראשונה שאני כותבת את זה אישית לך: פורום לא מחליף מתכנן. הזמן מתכנן נוף מקצועי, אחרי שיכיר את המגרש ואת הצרכים שלכם מהגינה, הוא יתיחס כמו שצריך לגבהים במגרש, יתכנן לך תוכנית גבהים וימקם בורות חלחול, ויועץ האינסטלציה רק יצטרך לאשר אותם.
הוא גם יתכןנ את כל מה שנוגע לחשמל חוץ וברזי חוץ, שאני משוכנעת לגמרי שחסר (כי מעולם לא נתקלתי במקרה שהכל היה כמו שצריך)
ואחר כך אם תרצו הוא גם יתכנן את הגינון, בשלב ב'. בהצלחה
&nbsp

למעלה